چهارشنبه , 13 مرداد 1400 - 8:26 قبل از ظهر

ازبکستان پذیرای خدمه افغان آمریکا نخواهد بود

ازبکستان پذیرای خدمه افغان آمریکا نخواهد بود

ازبکستان به طور رسمی درخواست آمریکا در خصوص اسکان موقت خدمه افغان نیروهای آمریکایی در زمان اشغال این کشور توسط واشنگتن را رد کرد.

به نقل از رویترز، در پی افزایش تنش‌ها در مرزهای شمالی افغانستان و راهی شدن سیل پناهجویان افغان به سمت همسایگان شمالی این کشور و همچنین درخواست واشنگتن از ازبکستان برای پناه دادن به بیش از ۹ هزار شهروند افغانستان که در صف انتظار دریافت روادید سفر به ایالات متحده هستند، دولت تاشکند از پذیرش این درخواست واشنگتن امتناع کرد.

بر اساس این گزارش، «اسماتیلا ارگاشِف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان در خصوص این درخواست آمریکا گفت: این موضوع بسیار حساس و جدی برای ازبکستان است و ما نمی‌توانیم به صورت فوری در خصوص آن تصمیم‌گیری کنیم.

این در حالیست که واشنگتن درخواست مشابهی برای مقامات تاجیکستان و قزاقستان ارسال کرده که هر دو کشور، تاکنون هیچ گونه پاسخی به آن نداده و از هرگونه اظهار نظر در این خصوص نیز خودداری کرده‌اند.

ارگاشف همچنین در خصوص چرایی عدم پذیرش درخواست واشنگتن برای پناه دادن به افغان‌های مد نظر آمریکا گفت که تاشکند کنوانسیون سال ۱۹۵۱ مربوط به لزوم پذیرش پناهجویان را امضا نکرده و از سوی دیگر، ازبکستان هیچ گونه قانونی برای نحوه نگهداری از پناهجویان را در قوانین داخلی این کشور وضع نکرده است.

وی افزود: بنابراین، با احتساب فاکتورهای داخلی و خارجی، هیچ گونه زمینه قانونی و یا عملیاتی برای فراهم آوردن پناهگاه در خاک ما برای شهروندان افغانستان که با آمریکا همکاری کرده‌اند، وجود ندارد.

منبع:خبرنگار مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مطالعه سازمان بهداشت جهانی بر روی منشاء کرونا اقدامی سیاسی است

معاون وزیر بهداشت چین با انتقاد از تصمیم سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در خصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *