جمعه , 12 آذر 1400 - 6:20 قبل از ظهر

توافق روسیه و آمریکا برای همکاری دوجانبه در حوزه تغییرات اقلیمی

توافق روسیه و آمریکا برای همکاری دوجانبه در حوزه تغییرات اقلیمی

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد «جان کری» نماینده ویژه دولت این کشور در امور آب و هوایی و «روسلان ایدلگریف» همتای روسی وی متعهد شدند که بر سر طیفی از موضوعات آب و هوایی از جمله کاهش آلاینده‌های کربنی و غیرکربنی با یکدیگر همکاری کنند.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده است: «آنها همچنین قصد دارند به طور دوجانبه بر سر طیفی از موضوعات آب و هوایی با یکدیگر همکاری کنند. این موضوعات شامل دیده بانی ماهواره‌ای کاهش آلاینده‌ها و حذف گازهای گلخانه‌ای؛ درختکاری و کشاورزی؛ اقلیم و شمالگان؛ کاهش انتشار گازهای غیر دی اکسید کربن شامل متان؛ همکاریهای ملی و استراتژی‌های بلند مدت تحت توافقنامه پاریس؛ بهره‌وری انرژی؛ سرمایه گذاری در حوزه آب و هوایی؛ راه حل‌هایی بر مبنای طبیعت؛ و اجرای پروژه‌های آب و هوایی مشترک می‌شوند».

کری و همتای روسی وی ضمن توافق بر سر رسیدگی فوری به چالش آب و هوایی به اجرای توافقنامه آب و هوایی پاریس و اهداف آن برای کاهش دمای هوا متعهد شدند.

نمایندگان دو کشور در حوزه آب و هوایی همچنین بر سر پیشبرد بیست و ششمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در گلاسگو و همچنین همکاری در حوزه آب و هوایی در شمالگان توافق کردند.

گفتنی است که جان کری هم اکنون برای دیدار با مقامات روسیه و گفتگو پیرامون موضوعات آب و هوایی در مسکو به سر می‌برد. روز دوشنبه، کری با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز دیدار کرد. لاوروف دیدار نماینده ویژه آمریکا را «نشانه ای مهم و مثبت» برای روابط روسیه- ایالات متحده خواند.

روز گذشته نیز جان کری با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه تلفنی گفتگو کرد. پوتین در این گفتگو بر اهمیت دستیابی به اهداف توافقنامه آب و هوایی پاریس تأکید کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خطیب‌زاده: با آمریکا گفت‌وگوی دو جانبه نداریم/ برای رسیدن به اصول یک توافق به وین رفته‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: هیات مذاکره کننده ایران با عزم و اراده جدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *