یکشنبه , 7 آذر 1400 - 12:38 بعد از ظهر

درخواست گلبدین حکمتیار برای آتش بس موقت به مناسبت عید قربان

درخواست گلبدین حکمتیار برای آتش بس موقت به مناسبت عید قربان

نخست وزیر سابق افغانستان و رهبر حزب اسلام (حزب اسلامی گلبدین) گفت، یک آتش بس موقت، حتی اگر بر اساس شروط تعیین شده توسط طرف‌های درگیر در افغانستان باشد، می‌تواند به ثبات اوضاع در کشور درگیر جنگ کمک کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گلبدین حکمتیار، نخست وزیر سابق افغانستان با اشاره به فرا رسیدن عید قربان به عنوان دلیلی خوب برای برقراری این آتش بس موقت گفت:‌ اگر کشورهای منطقه و جهان برای اعمال فشار به طرف‌های درگیر در افغانستان برای دستیابی به تفاهم مورد نیاز برای یک آتش بس توافق کنند و طرف‌های درگیر هم به این درک برسند، می‌توان اوضاع را بهبود بخشید.

وی ادامه داد: نخست من بر ضرورت توافق برای یک آتش بس تاکید دارم. بر این باورم که این آتش بس می‌تواند گامی به سوی ایجاد یک دولت موقت در افغانستان باشد. توافق می‌تواند نخست کوتاه مدت و بعد بلند مدت شود.

حکمتیار ادامه داد: ما باید مقاماتی را قبول کنیم که اکثریت مردم افغانستان به آنها رای خواهند داد. یکسری شرایط باید کاملا از لیست کامل حذف شود و اگر همه طرف‌ها از جمله دولت افغانستان این شرایط را بپذیرند، ما آماده شرکت در روند صلح خواهیم بود.

اخیرا، شبکه خبری طلوع افغانستان از قول منابعی گزارش کرد که کابل قرار است هیات عالی رتبه شامل حامد کرزای، رئیس جمهوری سابق و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی سازش ملی را به دوحه بفرستد تا مذاکراتی با طالبان داشته باشند.

خشونت‌ها در افغانستان در هفته‌ای اخیر شدت گرفته و طالبان از زمان آغاز خروج نیروهای خارجی از این کشور حملات خود را شدت بخشیده است.

منبع: ایسنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مشکل‌گشایی در همه مسائل با همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با تبریک هفته بسیج، «همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *