سه شنبه , 27 مهر 1400 - 9:42 قبل از ظهر

زاکانی: درآمد ۳۰۰ هزار میلیاردی دولت از بازار سرمایه/ روحانی کشور را با تورم اداره کرد

علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در برنامه «با نخبگان» شبکه 4 سیما طی سخنانی با اشاره به برنامه‌های اقتصادی خود  در حوزه  اظهار داشت: ما دچار خود تحریمی هستیم و به قدری که ما خودمان را تحریم کردیم بیگانگان ما را تحریم نکرده‌‌اند. 

وی درباره ثبات اقتصادی و راه‌حل‌های آن گفت: دولت ها پیش از این  برای اداره خود متکی به فروش نفت بودند. اما در دولت فعلی زمانی که اتکا به نفت متزلزل شد، دولت برای اداره خود به تورم متوسل شد و فشار را به جامعه و  مردم منتقل کرد. در حالی که در چنین وضعیتی راه درست اداره کشور،  ثبات اقتصادی و  توجه به رکن تولید است. 

زاکانی گفت: متاسفانه در این دو سال دولت به جای اینکه بازار سرمایه را در راستای حمایت از تولید تقویت کند، این بازار را  به سمت و سویی هدایت کرد که به گفته وزیر اقتصاد بتواند 300 هزار میلیارد تومان از آن درآمدزایی داشته باشد. 

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به  قدرت خرید مردم و ارتباط آن با مقوله تورم خاطرنشان کرد:  ما دو نوبت تورم بالای 49 درصد را تجربه کرده‌ایم که  یکی در دهه 70 و  زمان دولت سازندگی و برهه دیگر در دولت فعلی بوده است. البته به واسطه اینکه در دوره قبلی نرخ رشد بالا بود دولت  توانست تورم را مهار کند اما امروز عملا ما جزو 5 کشوری هستیم که تورم بالای 25 درصد را تجربه می کنیم و این ناکارآمدی را به مردم تحمیل می‌کنیم در حالی که تورم استاندارد در دنیا 4 درصد است. وضعیت تورمی در کشور به گونه‌ای است که اگر  برای 8 سال آینده  حتی رشد  8 درصدی را نیز تجربه کنیم تازه در این صورت می‌توانیم قدرت خرید مردم را به سال 90 بازگردانیم. 

وی درباره رمز قدرتمندی ایران در منطقه، تصریح کرد: توجه به توان داخل کشور و بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های منطقه ای و بین‌المللی عامل موثر در قدرت منطقه‌ای داشته است.  این در حالی است که رویکرد دولت آقای روحانی در 8 سال گذشته مخالف این بوده  و شاهد بودیم که راه حل تمامی مشکلاتی داخلی را در خارج از کشور جستجو می‌کرده است. 

تحریم ابزار و امکانی است که آمریکا از آن نخواهد گذشت همچنان که ابتدای انقلاب تحریم بودیم و آثار آن را در قضایایی نظیر رها شدن نیروگاه بوشهر توسط آلمان‌ها مشاهده شد. در حقیقت شرایط تحریم به ویژه بعد از تسخیر لانه جاسوس افزایش پیدا کرد و این موضوع ابعاد مختلفی پیدا کرد، لذا آمریکا به عنوان جنگ اقتصادی تحریم را دنبال کردند که از طریق به فروپاشی از درون و اعتراض در ایران دست پیدا کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مورد خنثی‌سازی تحریم‌ها افزود: یکی از ابزارهای مصون نگهداشتن کشور از تحریم جهش تولید است، اگر از فشار مصون شویم، فشار از روی ما برداشته می‌شود، در حقیقت دشمن فشار را از روی ما بر نخواهد داشت.  در دولت اقدام و اصلاح برای برجام دو‌ محور مدنظر قرار گرفته که یکی از آنها توجه به خنثی سازی در داخل کشور است در واقع مواردی نظیر خودکفایی در حوزه بنزین نشان داده که می‌توان در این عرصه موفق عمل کرد. لذا راه مشکلات کشور از داخل است. محور دوم مطالبه جدی شکستن تحریم‌ها در مواجه با اروپا و آمریکا است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که تحریم 20 درصد اثر دارد و آنچه منجر به این حجم از مشکلات شده بی‌ارادگی و بی برنامگی دولت است، در حال حاضر دچار خودتحریمی هستیم آنقدر که خودمان را تحریم کردیم،تحریم بیگانگان علیه ما تاثیر نداشته است.

زاکانی در خصوص واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی متذکر شد: در مورد واگذاری‌ها جنایت بزرگ در کشور رخ داده است، سه دهه واگذاری کردیم و دولت‌ها یاد گرفتند، واگذار کنند که در هر سه دهه مفسده بود و به جای کار آمد کردن حوزه‌ها به کاسبان واگذار شد و دلال‌ها آن را اوراق کردند، لذا رویکرد واگذاری‌ها غلط بود و عدم شفافیت و فساد و تعارض منافع باعث شد کشور دچار مشکلات فراوانی شود. بنده به خاطر واکاوی در واگذاری‌ها بارها دادگاه رفتم همچنانکه به دلیل موضوع سایپا و پتروشیمی‌ها دادگاه رفتم البته همیشه به عنوان متهم در دادگاه حاضر شدم.

وی ادامه داد: یکبار نمونه‌های واگذاری اشتباه، در مورد پتروشیمی باختر است که می‌گویند موفق یوده این در حالی است که بنیاد شهید را سه برادر آن را خریدند و زمین‌ها را تغییر کاربری دادند، در نتیجه بنیاد شهید از آن‌ها شکایت کرد، طبری دخالت کرده و به نفع آنها رای صادر شد. در ادامه این سه برادر 40 درصد سهم پتروشیمی باختر را به قیمت صد میلیارد خریدند و هیئت مدیره را تغییر دادند. در حال حاضر بالغ بر 200هزار میلیارد تومان دست این افراد است. در همین رابطه در مجلس گذشته تحقیق و تفحص تنظیم شد و برخی نمایندگان نگذاشتند مطرح شود اما در مجلس یازدهم هم مطرح شد.در کشور تنه‌های قطور از فساد وجود دارد که باید از آنها را از بین برد. عده‌ای امکانات مردم را به تعدادی مفت خور دادند، بنابراین راه این است که برای شروع با گردن کلفت ها برخورد شود.

زاکانی با اشاره به اولویت‌ها برای بهبود وضعیت کشور خاطرنشان کرد: فراهم کردن اساس زندگی خوب اولویت دولت اقدام و اصلاح است و در این راستا چهار رویکرد را مدنظر قرار دادیم، مورد اول اقتصاد و مدیریت، محور دوم فرهنگ و اجتماع،رویکرد سوم سیاست و امنیت و آخرین رویکرد سیاست خارجی است که در خدمت سه رویکرد اول قرار دارد. اصلاح اقتصاد بدون اصلاح دولت ممکن نیست لذا در صورت پیروزی در انتخابات و موفقیت در اولین اقدام اصلاح خود دولت در دستور کار قرار می‌گیرد و دولت را از جلوی مردم به عنوان پشتیبان مردم قرار می‌دهم، کاهش قدرت خرید و تورم به دلیل این است که دولت می‌خواست خود را اداره کند.

وی با اشاره به گام‌های سلبی و ایجابی برای بهبود وضعیت کشور ابراز کرد:  یکی از گام‌های سلبی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور، مواجه بی نهایت با مفاسد در بخش اداری و بروکراسی است که برای آن برنامه‌های بسیار جدی دارم. البته اساس کار جهش تولید است اگر به توان داخلی توجه شود امکانات بی‌نظیری در کشور برای رشد داخلی وجود دارد. در حال حاضر 11نفر در کشور 90هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند. بخش دوم بهبود شرایط تمرکززدایی است که در این مسیر کانون توجه را بر روی 450شهرستان قرار دادیم‌. کما اینکه در برنامه سوم تا ششم توسعه بر تمرکززدایی تاکید شده اما نخواستند اجراکنند تا کشور را از بالا اداره کنند.در سال اول بعد دولت الکترونیک و تمرکززدایی را اجرا می‌کنم. در حال حاضر برای مجوز ده مرحله باید طی شود در صورتی که در دنیا نصف یک روز مجوز صادر می‌شود، لذا مقررات زدایی را سرلوحه کار برای رفع موانع تولید قرار می‌دهم.

زاکانی با تاکید بر اینکه دور منفعت طلبی تمام شده و دوره خدمت شروع شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کاری با سرمایه‌گذاران می‌کنند که فرار کند و از سرمایه‌گذاری پشیمان شود. بنده در راه مبارزه با فساد با وزیر اطلاعات، وزیر نفت، معاون و برادر رییس جمهور، دادستان تهران درگیر شدم و در مقابل نامردی یک عده معلوم نیست که سر چه سفره‌ای بزرگ شدند که به این صورت عمل می‌کنند،ایستادم. در مجموع در حوزه تولید باید فضای رقابتی صورت بگیرد، همچنین یکی از مشکلات بزرگ این عرصه بی‌ثباتی سیاست‌ها است که به آن سروسامان می‌دهم، علاوه بر این مالیات را به سمت خدمات می‌بریم، مالیات هم ابزار کارایی و هم ابزار عدالت است. در حال حاضر دو رایزن یکی در افغانستان و دیگری در عراق داریم که  این تعداد بسیار پایین است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه دولت‌ها ارزش تجارب گذشته را ندانستند، ادامه داد: از سال50 تا سال 80 تعاونی‌ها در کشور بودند که در دولت خاتمی کنار گذاشتند و روحانی در سال 1400 اساس آنها را از بین برد چرا که دولت فکر می‌کند کشور را باید چرتکه اداره کند. یکی از ظرفیت‌های کشور برای رشد اقتصادی استفاده از کریدور شمال جنوب است که اگر فعال شود می‌تواند سالانه 130 میلیارد کمک کند.سال گذشته 125 میلیون تن تولید کشاورزی و باغی داشتیم اما به دلیل انجماد مغزی بهره‌برداری از آن نشد و به عبارتی با انجماد مغزی در حال به زمین زدن کشور هستند.کسی که سواحل مکران را دارد باید آقایی کند نه اینکه کپرنشین در این مناطق وجود داشته باشد. کشور مشکل خود تحریمی دارد، خلق ثروت جرم نیست اما کاهلی جرم است.

زاکانی در پایان یادآور شد: در خودروسازی هزار و یک مشکل وجود دارد و کار به جایی کشیده که بیش از شهدای جنگ، در جاده‌ها تلفات داریم، در صورت روی کار آمدن دولت اقدام و اصلاح انقلاب بزرگ در تولید اتفاق خواهد افتاد. در مقوله فرهنگ و اجتماع اساس بر روی تعلیم و تربیت قرار دارد و در سیاست و امنیت این هدف را دنبال می‌کنیم مردم بخورند نه یک مشت گردن کلفت و  مردم میدان دار و ثروتمند شوند، مملکتی که مسئولش درد نداشته باشد به تاریخ می‌پیوندد. همچنین پتانسیل سیاست خارجی باید در اختیار پتانسیل‌های‌ داخلی قرار بگیرد. در سیاست خارجی تاکید بر روی ظرفیت ایرانیان خارج از کشور است همچنانکه  2500 تا 4هزار میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور است. در مجموع به‌دنبال نشاندن ایران بر بام جهان هستم.

منبع:تسنیم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تدوین سند همکاری‌ ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا به زودی/ محکومیت ربایش دیپلمات ونزوئلایی توسط آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان اقدام آمریکا در ربایش دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز را محکوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *