دوشنبه , 4 مرداد 1400 - 8:31 بعد از ظهر

سناتورهای آمریکایی بدنبال پس گیری قدرت جنگ از «جوبایدن» هستند

سناتورهای آمریکایی بدنبال  پس گیری قدرت جنگ از  «جوبایدن» هستند

نمایندگان کنگره آمریکا بدنبال تصویب طرحی برای محدود کردن قدرت اختیارات رئیس جمهور این کشور در مواقع جنگی هستند.

به نقل از بلومبرگ، سناتورهای آمریکایی در حال آماده سازی لایحه ای هستند که قرار است اختیار اعلام جنگ، فرستادن نیروی نظامی برای نبرد و فروش تسلیحات استراتژیک و مرگبار و همچنین اعلام وضعیت اضطراری را به کنگره واگذار کند.

این طرح پیشنهادی از سوی سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه از جمله کریس مورفی، برنی سندرز و مایک لی تهیه و دنبال می شود.

مایک لی، از سناتورهای جمهوری خواه محافظه کار یکی از دلایل ارائه این طرح را نادیده گرفتن کنگره از سوی روسای جمهور از جمله در جریان صدور دستور حمله دونالد ترامپ در فرودگاه بغداد علیه یک مقام نظامی ارشد ایران بدون اطلاع کنگره اعلام کرده است.

اشاره این سناتور آمریکایی به اقدام تروریستی این کشور علیه سردار سلیمانی در عراق است که در همان زمان نیز در داخل آمریکا با انتقادات گسترده ای روبرو شد.

این لایحه همچنین کسب مجوز از کنگره توسط رئیس جمهور برای فروش برخی تسلیحات سنگین مانند هواپیماهای بدون سرنشین، خودروهای زرهی و موشک های هوا به زمین به کشورهای خارجی را ضروری می کند.

سناتورهای مدافع این طرح گفته اند که بدنبال مشارکت دادن کنگره در تصمیمات مهم و حیاتی آمریکا در جریان برخی مقاطع مهم و همچنین تغییرات ساختاری در تصمیم گیری در حوزه مسائل نظامی و امنیتی این کشور هستند.

اقدام سناتورها در بازپس گیری قدرت جنگ از رییس جمهوری آمریکا در حالی انجام می‌شود که در ماه قبل مجلس نمایندگان آمریکا طرح اختیارات جنگی که در سال ۲۰۰۲ برای حمله به عراق به رییس جمهوری این کشور داده شده بود را لغو کرد. این قانون به رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه می‌داد در برخی شرایط معین بدون کسب تأیید کنگره دستور اقدامات نظامی در منطقه غرب آسیا را صادر کند.

منبع:خبرگزاری مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مطالعه سازمان بهداشت جهانی بر روی منشاء کرونا اقدامی سیاسی است

معاون وزیر بهداشت چین با انتقاد از تصمیم سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در خصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *