شنبه , 6 آذر 1400 - 9:15 قبل از ظهر

عبدالله در رأس هیئت سیاسی افغانستان برای دیدار با طالبان عازم قطر شد

عبدالله در رأس هیئت سیاسی افغانستان برای دیدار با طالبان عازم قطر شد

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در رأس هیئتی ارشد از سیاسیون این کشور لحظاتی پیش کابل را برای دیدار با طالبان در قطر ترک کرد.

کریم خلیلی معاون سابق ریاست جمهوری، عطامحمد نور والی سابق بلخ، سید منصور سعادت نادری، وزیر دولت در امور صلح، معصوم استانکزی، رئیس تیم مذاکره افغانستان، باتور دوستم و فاطمه گیلانی از اعضای هیئت مذاکره‌کننده دولت، سلام رحیمی، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان و شمار دیگری از چهره‌های سیاسی عضو این هیئت هستند.

عبدالله نیز پیش از ترک کابل به خبرنگاران گفت که شمار دیگری از سیاسیون نیز در قطر حضور دارند و شمار دیگری نیز قرار است به آن‌ها در دوحه ملحق شوند اما اسامی این افراد را اعلام نکرد.

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان همچنین تاکید کرد که هیئت اعزامی به دوحه با صلاحیت کامل و به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان به قطر می‌رود و ابراز امیدواری کرد که دیدار با طالبان نتایج خوبی را در پی داشته باشد.

عبدالله خطاب به طالبان نیز گفت که نتیجه صلح از دست به دست شدن شهرستان‌ها بدست نمی‌آید، بلکه نتیجه صلح از میز مذاکرات به دست خواهد آمد.

این سفر درحالی صورت می‌گیرد که به گفته «نادر نادری» سخنگوی تیم مذاکراتی افغانستان، طالبان برای پذیرش آتش‌بس 3 ماهه خواستار آزادی 7 هزار زندانی خود و حذف سران این گروه از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

درحالیکه دستورکار سفر هیئت سیاسی افغانستان به قطر مشخص نیست، «احمد سعیدی» کارشناس افغان  می‌گوید که مسئله تقسیم قدرت در نظام آینده افغانستان و ایجاد دولت موقت احتمالاً بخشی از مذاکرات سران افغانستان با طالبان در دوحه خواهد بود.

وی افزود که رئیس جمهور افغانستان مخالفت صلاحیت داشتن این هیئت برای تصمیم‌گیری درباره مسایل مورد بحث با طالبان است و برای تعویق این نشست تلاش می‌کرد.

منبع:تسنیم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

رفع تحریمها حضور قویتر ایران در همکاری‌های منطقه را بدنبال دارد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رفع تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *