شنبه , 6 آذر 1400 - 6:49 قبل از ظهر

نجات ۱۵هزار قطعه ماهی از مرگ در رودخانه های کردستان

نجات ۱۵هزار قطعه ماهی از مرگ در رودخانه های کردستان

بیجار- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بیجار از نجات ۱۵ هزار قطعه ماهی از مرگ در رودخانه های منطقه خبر داد.

علی اصغر هدایت زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: کاهش شدید نزولات جوی و عدم رها سازی حقابه زیست محیطی و برداشت بی رویه آب از ناحیه کشاورزان حریم رودخانه‌ها، باعث تلفات ماهی در رودخانه‌ها می‌شود.

وی افزود: محیط بانان یگان حفاظت و کارشناسان این اداره در پی گشت و کنترل و پایش منابع آبی و رودخانه‌ها در سطح شهرستان، تعداد ۱۵ هزار قطعه ماهی از ماهیان بومی را که در گودال‌های کم آب محصور شده بودند به مسیرهای پرآب یکی از رودخانه‌های موجود در منطقه حفاظت شده انتقال دادند.

هدایت زاده خاطرنشان کرد: متأسفانه جریان آب به دلیل احداث سد و عدم رها سازی حق آبه زیست محیطی و یا برداشت بی رویه و پمپاژ آب از ناحیه زارعین حریم رودخانه قطع شده و موجب به دام افتادن آبزیان به ویژه ماهیان در گودال‌ها و برکه‌های موجود شده و در حال از بین رفتن هستند.

وی افزود: اتلاف ماهیان رودخانه‌ها متأثر از کم آبی و کاهش بارندگی و عدم تخصیص حق آبه زیست محیطی است، به دلیل بحران کم آبی و بارندگی‌های ناچیز در سال‌های اخیر حق آبه زیست محیطی این رودخانه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و دلیل اصلی مرگ و میر ماهیان این رودخانه‌ها شده است.

هدایت زاده اظهار کرد: آبزیان نقش بسیار مهمی در چرخه حیات انسان‌ها داشته و نابودی و تلف شدن آنها ضمن صدمه به محیط زیست موجب تهدید حیات انسانی نیز می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

استاندار گلستان: کشاورزان خسارت دیده حمایت می شوند

  استاندار گلستان با اشاره به وضعیت بارندگی و مشکلات ناشی از کرونا در جامعه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *