جمعه , 12 آذر 1400 - 2:47 بعد از ظهر

وضعیت تامین خون در استان های تالاسمی خیز کشور

وضعیت تامین خون در استان های تالاسمی خیز کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، در ارتباط با تامین نیاز استان ها به خون و فرآورده های خونی در پاندمی کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

 بشیر حاجی بیگی، گفت: شبکه ملی خون رسانی در همه گیری کرونا در کشور، توجه ویژه تری به تامین خون سالم و کافی استان هایی که مصرف خون بالاتری دارند، داشته است.

وی افزود: شبکه ملی خون رسانی که ذخایر خون در کشور را پایش می کند در تلاش است تا خون مازاد بر مصرف استان‌هایی که مصرف خون بالایی ندارند و می‌توانند نیاز خود را برطرف کنند را به استان‌هایی که نیاز بیشتری به خون و فرآورده‌های خونی دارند ارسال کند و با توزیع متناسب با مصرف خون خدمات به هنگام‌تری را به بیماران نیازمند به خون ارائه دهد.

حاجی بیگی ادامه داد: در برخی استان‌ها بیماران نیازمند به خون کم شمارتر هستند و از این رو نیاز کمتری به خون و فرآورده‌های خونی دارند و این در حالی است که می‌توانند خون و فرآورده‌های خونی مازاد بر مصرف استان را متناسب با زیرساخت‌های موجود خود تولید کنند و به استان‌هایی که نیاز بیشتری به خون دارند یاری برسانند.

وی افزود: در استان‌های جنوبی بیماری تالاسمی ماژور شیوع بیشتری دارد و وجود ذخایر خون کمتر از ۱۰ روز برای درمان و حفظ کیفیت زندگی این بیماران در این استان‌ها ضروری است.

حاجی بیگی گفت: در روزهایی که کشور با اوج شیوع کرونا مواجه است به دلیل وضع قوانین محدودیت عبور و مرور از آمار مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون کاسته شده و در این شرایط شبکه ملی خون رسانی نقش مهمی را در تامین ذخایر خون استان های تالاسمی خیز همچون سیستان و بلوچستان دارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران اظهار کرد: از آغاز پاندمی کووید ۱۹ تا کنون ۲۳ استان کشور در مجموع ۶۳ هزار و ۴۲۸ واحد خون را طی یک هزار و ۴۷ محموله بسته بندی شده به استان سیستان و بلوچستان ارسال کرده اند.

وی افزود: این تعداد محموله خون با استفاده از ناوگان حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی ارسال شده است.

حاجی بیگی با بیان اینکه از این تعداد واحد خون ارسالی ۴۹ هزار و ۵۳۶ واحد گلبول قرمز فشرده خون بوده است افزود: در این مدت ۱۳ هزار و ۹۰۲ واحد گلبول قرمز کم لکوسیت که همه ی آن به مصرف بیماران تالاسمی استان رسیده است به سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

وی افزود: در همه گیری کرونا سمنان با ۱۳ هزار و ۱۳۵ واحد خون، خراسان جنوبی با ۱۰ هزار و ۸۴ واحد خون و تهران با ۱۰ هزار و ۴۱ واحد خون سه استانی بوده اند که بیشترین تعداد واحد خون را به سیستان و بلوچستان ارسال کرده اند.

به گفته حاجی بیگی، استان های خراسان شمالی با ۶ هزار و ۸۴۰ واحد خون ارسالی، یزد با چهار هزار و ۷۳۵ واحد خون ارسالی، اصفهان با سه هزار و ۶۰۶ واحد خون ارسالی، زنجان با دو هزار و ۸۷۵ واحد خون ارسالی، کردستان با دو هزار و ۳۱ واحد خون ارسالی، کرمان با یک هزار و ۸۱۰ واحد خون ارسالی و آذربایجان شرقی با یک هزار و ۲۰۹ واحد خون ارسالی به ترتیب استان های رتبه چهارم تا دهم بیشترین تعداد واحد خون ارسالی به استان سیستان و بلوچستان هستند.

وی همچنین همدلی ۲۳ استان کشور برای بخشش دوباره حیات به هموطنان نیازمند به خون در استان سیستان و بلوچستان را نماد یک وفاق ملی و نوع دوستی مثال زدنی دانست.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، استان های مرکزی، لرستان، بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، گیلان، ایلام، کرمانشاه، مازندران و آذربایجان غربی را به ترتیب دیگر استان هایی اعلام کرد که با ارسال خون به سیستان و بلوچستان در قالب شبکه ملی خونرسانی به افزایش ذخایر خون این استان کمک کرده اند.

حاجی بیگی افزود: سازمان انتقال خون ایران به دور از هرگونه حواشی از آغاز تاسیس تاکنون در راستای مسئولیت و وظیفه ذاتی خود توجه ویژه ای به استان هایی که نیاز بیشتری به خون دارند داشته است و خون مورد نیاز بیماران را حتی در سخت ترین روزهای تاریخ معاصر ایران همچون ۸ سال دفاع مقدس یا پاندمی کرونا تامین کرده است.

وی بر اهمیت حضور مستمر اهداکنندگان خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور نیز تاکید کرد و گفت: آمار اعلام شده نشان می دهد که خون سرمایه ای ملی و مهم ترین محل نگهداری آن در رگ های اهداکنندگان است و اهدای خون در هر کجای ایران ارزشمند و نجات بخش جان هموطنان خواهد بود.

منبع:خبرگزاری مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

پرهیز از دورهمی‌ها و عادی انگاری/ضرورت کنترل تردد از مرزهای کشور

رئیس جمهور با قدردانی صمیمانه از همراهی و همکاری مردم با دولت در رعایت شیوه‌نامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *