جمعه , 12 آذر 1400 - 4:21 بعد از ظهر

پرس‌تی‌وی: آمریکا همچنان بر حفظ تحریم‌ها پافشاری می‌کند

شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» دوشنبه‌شب در گزارشی به‌نقل از منابع نزدیک به مذاکرات وین اعلام کرد که آمریکا پس از 6 دور مذاکره کمیسیون برجام در وین، هنوز حاضر به انجام تعهدات خود برای احیای برجام نیست.

منابع نزدیک به مذاکرات در وین به پرس‌تی‌وی گفتند: «ایالات متحده آمریکا کماکان از انجام تعهدات خود برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها خودداری کرده است.»

بر اساس اطلاعاتی که این منابع در اختیار پرس‌تی‌وی گذاشته‌اند واشنگتن باید تمامی تحریم‌های ایران را اعم از قانون کنگره و دستورات اجرایی و مقررات اوفک و خزانه‌داری و دادگستری و .. را لغو کند که تاکنون حاضر به انجام این کار نشده است.

نمونه این تحریم‌ها دستورات اجرایی 12959 و  13599 و  13876 و  13949 رئیس جمهور آمریکا و قوانین کاتسا، ISA و ویزا و قانون میهن‌پرستی پاتریوت بخش 311 و U-Turn دلار است که هنوز هیچ‌کدام از آنها لغو نشده است.

منابع نزدیک به مذاکرات وین به پرس‌تی‌وی گفته‌اند که دولت آمریکا هنوز حاضر به لغو تحریم تسلیحاتی و لغو دستور اجرایی ترامپ در این زمینه نشده است، این در حالی است که طبق برجام و قطعنامه 2231 تحریم‌های تسلیحاتی ایران سال گذشته برداشته شد‌؛ اما دولت ترامپ مجدداً همان تحریم‌ها را با یک دستور اجرایی بازگرداند.

همچنین آمریکا تاکنون لغو کامل تحریم‌های نفتی، بانکی، حمل‌ونقل و… را به‌گونه‌ای که نیاز به تمدیدهای دوره‌ای نداشته باشد، نپذیرفته است. بنابر اطلاعاتی که پرس‌تی‌وی کسب کرده است، آنچه آمریکا مطرح کرده است، صرفاً تعلیق و توقف موقت 120روزه و یا 180روزه تحریم‌های نفتی، بانکی و… است‌؛ به‌گونه‌ای که پس از سپری شدن این دوره زمانی، مجدداً ایران برای ادامه فعالیت‌های خود نیازمند اخذ موافقت رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

براساس اطلاعات دریافتی از منابع نزدیک به مذاکرات وین، آمریکا هنوز راستی‌آزمایی واقعی و ـ نه صوری ـ از انجام لغو تحریم‌ها را نیز نپذیرفته است. آمریکا همچنین ضمن طرح ایده گام به گام، با لغو یکجای تحریم‌ها مخالفت کرده است.

علاوه بر آن، آمریکا همچنان امکان خروج مجدد از برجام را رد نمی‌کند و ضمانتی هم برای عدم خروج مجدد از این توافق ارائه نداده است.

آمریکا همچنین هنوز درخواست ایران برای تضمین عدم اعمال تحریم ضد کشورمان و عدم استفاده از مکانیسم بازگشت خود به خود تحریم‌ها موسوم به اسنپ‌بک یا مکانیسم ماشه را نپذیرفته است.

بنابر اطلاعات منابع نزدیک به مذاکرات وین که در اختیار پرس‌تی‌وی قرار گرفته است، آمریکا همچنان بر زیاده‌خواهی هسته‌ای و تحمیل تعهدات جدید هسته‌ای بر ایران تأکید دارد.

پرس‌تی‌وی مطلع شده است آمریکا با رد درخواست ایران، گفته است که خود را متعهد به پرداخت خسارات خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های غیرقانونی بر ایران نمی‌داند.

براساس اطلاعاتی که به دست پرس‌تی‌وی رسیده است، ایران همچنین خواستار عدم فشار آمریکا به آژانس برای بازکردن پرونده ساختگی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در گذشته موسوم به PMD شده است که تاکنون مورد پذیرش آمریکا قرار نگرفته است.

پرس تی‌وی همچنین از منابع نزدیک به مذاکرات وین کسب اطلاع کرده است که آمریکا و اروپا به‌ازای توقف موقت برخی تحریم‌های برجامی خواستار تحمیل تعهدات جدید هسته‌ای فراتر از برجام و حتی تعهدات غیربرجامی‌، همچون مذاکره در خصوص سیاست‌های منطقه‌ای ایران و… شده‌اند.
طرح چنین درخواست‌هایی از ایران در حالی است که آمریکا هنوز حاضر به لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات خود طبق برجام و راستی‌آزمایی واقعی نشده است.

آمریکا با وجود برگزاری شش دور مذاکرات کمیسیون برجام در وین بر حفظ تحریم‌های دوره ترامپ ضد ایران مصرّ است. تعداد این تحریم‌ها حدود 545 تحریم است و بیش از دو برابر تحریم‌هایی است که در برجام باقی مانده بود و مانع استفاده ایران از  منافع اقتصادی برجام است.

منبع نزدیک به مذاکرات وین در توصیفی کلی از رویکرد آمریکا در دوره بایدن در موضوع برجام، به پرس‌تی‌وی گفت: در عمل سیاست دولت جدید آمریکا نیز ادامه همان سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران است.

منبع:تسنیم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

پویایی و رشد اقتصادی؛ میراث “قدرتمندترین زن جهان”

سیاستمداری عمل‌گرا است، در مدت ۱۶ ساله صدراعظمی‌اش توانست توانمندی‌هایش را به رخ بزرگترین سیاستمداران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *