یکشنبه , 7 آذر 1400 - 3:37 قبل از ظهر

کاهش ذخیره سد یامچی تا 30 درصد / مصرف آب در اردبیل به مرز هشدار رسیده است

کاهش ذخیره سد یامچی تا 30 درصد / مصرف آب در اردبیل به مرز هشدار رسیده است

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: در حال حاضر ذخیره آب در سد یامچی به کمتر از 30 درصد رسیده و این کمبود منابع هشداری جدی برای همه ماست.

عباس جنگی مرنی روز پنجشنبه 11 شهریورماه در جریان بازدید فرماندار اردبیل از سد یامچی و آخرین وضعیت مدیریت منابع در این حوزه اظهار کرد: ما در ماه‌های اخیر با افزایش مصرف آب به دلیل گرمای زیاد هوا و شرایط کرونایی روبه‌رو بودیم که این مصرف زیاد به کاهش حجم سد یامچی منجر شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی تنها 30 درصد منابع آب در مخزن سد وجود دارد، تصریح کرد: امیدواریم در سه ماه آینده منابع آب شهروندان را تأمین کنیم اما در سال آبی آینده نیاز مبرم به بارش‌ها و ذخیره‌سازی منابع آب داریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل به کاهش 40 درصدی آورد سد یامچی اشاره کرد و گفت: به دلیل خشکسالی و تبخیر بیش از حد آب و کمبود بارش‌ها ما در سد یامچی با کمترین آورد و ذخیره‌سازی منابع آب روبه‌رو هستیم.

جنگی مرنی افزایش دمای هوا را در چند ماه اخیر دو تا 4.5 درجه بیشتر از سال‌های گذشته اعلام کرد و افزود: همه این شرایط دست به دست هم داده تا وضعیت مناسبی را در منابع آب پشت سدها شاهد نباشیم و شرایط در صورت عدم مدیریت مصرف بحرانی‌تر خواهد شد.

فرماندار شهرستان اردبیل نیز با بیان اینکه مصرف آب به مرز هشدار رسیده است، خاطر نشان کرد: ما همچنان تاکیدمان بر مدیریت صحیح و درست مصرف آب است و همه همشهریان باید از مصرف غیر ضرور به غیر از شرب پرهیز کنند.

مسعود امامی یگانه اضافه کرد: در حال حاضر یک‌هزار و 450 لیتر در ثانیه آب در سد یامچی تصفیه و تحویل همشهریان می‌شود که ضرورت توجه جدی به استفاده بهینه از این منابع آب بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی بیان کرد: باید همه با درک شرایط موجود به امر صرفه‌جویی اهتمام جدی داشته باشیم تا از این شرایط بحرانی عبور کرده و سال آبی آینده با بارش‌های مناسب پشت سدها، منابع آب خوبی جمع‌آوری شود.

 

منبع: ايسنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

استاندار گلستان: کشاورزان خسارت دیده حمایت می شوند

  استاندار گلستان با اشاره به وضعیت بارندگی و مشکلات ناشی از کرونا در جامعه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *