یکشنبه , 14 آذر 1400 - 2:13 بعد از ظهر

۳۲ میلیون مترمکعب آب دریای خزر در گلستان شیرین سازی می شود

۳۲ میلیون مترمکعب آب دریای خزر در گلستان شیرین سازی می شود

گرگان- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان از صدور مجوز اولیه شیرین سازی ۳۲ میلیون متر مکعب از آب دریا برای شرب در استان خبر داد.

سید محسن حسینی بعدازظهر پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: بخش زیادی از آب شرب در استان از سفره‌های زیرزمینی بوده و برای میان و بلند مدت برنامه ریزی شده از ظرفیت سدها استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: بخشی از آب شرب استان هم در افق ۱۴۲۵ باید از طریق شیرین سازی آب دریا تأمین شود.

وی گفت: مطالعات و برآوردهای متعددی در این باره انجام شده و درخواست استان مجوز ۱۰۰ میلیون مترمکعب شیرین‌سازی آب دریای خزر است تا ۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تولید شود.

طبق گفته حسینی این آب که در شهرستان‌های غرب استان از جمله بندرترکمن، گمیشان، کردکوی، بندرگز، آق قلا و گرگان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: پیگیری‌های زیادی را از سال‌های قبل به ویژه از نیمه دوم سال ۹۹ تاکنون انجام دادیم و بر اساس این پیگیری‌ها فعلاً با بخشی از این درخواست موافقت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان ادامه داد: بر همین اساس ۳۲ میلیون مترمکعب مجوز شیرین سازی برای تامین نیاز شرب و بهداشت نقاط جمعیتی از آب دریای خزر در افق ۱۴۲۵ موافقت شده که مراحل بعدی از جمله جذب سرمایه گذار در برنامه شرکت قرار دارد.

حسینی اضافه کرد: برای بقیه این درخواست هم تأکید شده با قید فوریت نسبت به مشخص کردن منابع و مصارف در افق ۱۴۲۵ با استفاده از سندهای بالادستی مختلفی که در زمینه آب وجود دارد، مطالعات لازم انجام شود.

وی گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای باقی مانده این تخصیص باید اقدامات تکمیلی را انجام دهند تا مجوز باقیمانده این درخواست هم صادر شود.

منبع:خبرنگار مهر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

استاندار گلستان: کشاورزان خسارت دیده حمایت می شوند

  استاندار گلستان با اشاره به وضعیت بارندگی و مشکلات ناشی از کرونا در جامعه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *