کد خبر : 86348
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱:۱۹
-

آرزو می‌کنم روزی برسد که فرش را به دلار بفروشم

آرزو می‌کنم روزی برسد که فرش را به دلار بفروشم

ایسنا/مرکزی یک پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی گفت: آرزو می کنم روزی برسد که فرش را به دلار فروخته و به دلار هم حقوق کافی به بافندگان پرداخت کنم. حمیده غلامرضا که به عنوان پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی، در حوزه قالیبافی در استان مرکزی فعالیت می‌کند، در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بنده

آرزو می‌کنم روزی برسد که فرش را به دلار بفروشم

ایسنا/مرکزی یک پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی گفت: آرزو می کنم روزی برسد که فرش را به دلار فروخته و به دلار هم حقوق کافی به بافندگان پرداخت کنم.

حمیده غلامرضا که به عنوان پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی، در حوزه قالیبافی در استان مرکزی فعالیت می‌کند، در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بنده از کودکی در کنار والدین به حرفه فرشبافی مشغول بودم و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در هنرستان ها در عرصه آموزش عکاسی به فعالیت پرداختم و به دنبال این فعالیت هنرجوها را به بازارهای مختلف در سراسر کشور برای بازدید بردم. در همین بازدید ها دریافتم فرش در بازارهای دیگر زنده و در بازار اراک مرده است و این موضوع سبب ناراحتی بنده شد.

وی افزود: به همین سبب به تولید فرش مشغول شدم چراکه نگران بودم به سبب فاصله جوانان از حوزه فرشبافی، فرش به طور کامل از بین برود، بر این اساس فعالیت در این حوزه را آغاز کردم و ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺎ ﺁﻏﺎﺯ ﻃﺮﺡ ﻣﻠﻲ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﺧﺎﻧﮕﻲ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺷﻨﺎﺳﺎﻳﻲ ﺑﺎﻓﻨﺪﮔﺎﻥ و اﻓﺰاﻳﺶ باﻓﻨﺪﮔﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﻨﻂﻘﻪ کرﺩم و ﻣﻮاﺩ اوﻟﻴﻪ و ﺗﺠﻬﻴﺰاﺕ ﺭا ﺩﺭ اﺧﺘﻴﺎﺭ آﻧﻬﺎ ﻗﺮاﺭ ﻣﻲﺩﻫﻢ و ﻫﻢ اﻛﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﭼﺮﺧﻪ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻓﺮﺵ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.

غلامرضا با اشاره به بازار این حرفه تصریح کرد: فرش تولیدی در این مجموعه به صورت حضوری در بازار یا به صورت مجازی به فروش می‌رسد، با توجه به اینکه تولید فرش در ایران از دوره های قدیم بیشتر در حوزه صادرات رونق داشته در نتیجه زمانی که باب صادرات باز شود کار رونق بهتری خواهد داشت. آرزو می کنم روزی برسد که فرش را به دلار فروخته و به دلار هم حقوق کافی به بافندگان پرداخت کنم.

غلامرضا با تاکید بر لزوم رونق صادرات فرش بیان کرد: اگر صادرات رونق بگیرد قطعا فروش و سود بهتری حاصل خواهد شد در غیر این صورت در حال حاضر به بازار داخل اکتفا کرده ایم، البته پیش از تشدید تحریم ها خودمان دو محموله از طریق واسطه به امارات ارسال کرده ایم اما در حال حاضر وارد کردن پول بسیار سخت شده است.

وی در رابطه با تهیه مواد اولیه اضافه کرد: به این منظور شخصا از گوسفنددارها پشم را خریداری کرده و به کارخانه های ریسندگی تحویل می دهم تا پشم را بریسند، اما در حوزه رنگرزی مشکلاتی وجود دارد به طوری که رنگ های با کیفیت خوب در بازار کمیاب هستند و برای تهیه رنگ خوب و با ثبات باید تلاش زیادی کرد که البته اکثر اوقات موفق هم نخواهیم شد، چندین سال است که به دنبال راه اندازی کارگاه تولید رنگ هستم که متاسفانه از لحاظ مالی در تنگنا بوده و موفق به ﺭاﻩ اندازی این کارگاه نشده ایم.

این پیشران قالیبافی بیان کرد: مشاغل خانگی از قدیم بین مردم رواج داشته اند، اما در حال حاضر روش های نوین در این عرصه باید جایگزین روش های قدیم شود، البته پیشران ها نیز نیازمند حمایت و تشویق هستند. فرش هنر مردم ایران است و نباید تنها به جنبه های مادی آن توجه کرد بلکه باید با توجه به جنبه معنوی، تلاش کرد که جایگاه ایران در حوزه فرش حفظ شود چراکه در این حوزه حرف برای گفتن داریم.

غلامرضا خاطرنشان کرد: اولین عامل تشویقی در این حوزه بیمه قالیبافان است چراکه برخی قالیبافان حرفه ای در صورت نداشتن بیمه تمایلی به فعالیت ندارند، دومین عامل تسهیلات اعطایی به بافندگان است تا بافندگان تشویق به حضور در این حرفه شوند، در غیر این صورت نسل جوان وارد این حرفه نخواهد شد و این موضوع آسیب جدی به بازار فرش وارد خواهد کرد. از امروز باید جوانان را تشویق به حضور در این حرفه کرد.

وی تاکید کرد: بنده به عنوان پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی در حد توان سعی می کنم شرایطی را فراهم کنم که دریافتی فعالان این عرصه افزایش یابد، همچنین در تلاش هستم در حوزه های دیگر طرح توسعه همچون ﻣﺸﺎﻭﺭﻩ ﻫﺎﻱ ﺗﺨﺼﺼﻲ و ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻫﺎﻱ ﺗﺨﺼﺼﻲ از هیچ خدمتی فروگذار نکنم.

این پیشران طرح ﻣﻠﻲ توسعه مشاغل خانگی در خصوص انعقاد تفاهم نامه با جهاددانشگاهی استان مرکزی، گفت: ﺑﺎ ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎﻫﻲ ﺗﻔﺎﻫﻢ ﻧﺎﻣﻪ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ ﻣﻨﻌﻘﺪ ﺷﺪ و ﺗﺎ ﻛﻨﻮﻥ اﺭﺯﻳﺎﺑـﻲ ﻫﺎﻱ اﻭﻟﻴﻪ ﻣﺸﺎﻭﺭﻩ ﻫﺎﻱ ﻋﻤﻮﻣﻲ اﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ، ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺟﻠﺴﺎﺗﻲ ﺑﺎ ﺳﺎﻳﺮ ﭘﻴﺸﺮاﻧﺎﻥ ﻓﺮﺵ ﺟﻬﺖ ﻫﻤﮕﺮاﻳﻲ و ﻣﺸﺎﺭﻛﺖ ﺑﺮﮔﺰاﺭ ﺷﺪ و ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﻳﺰﻱ ﺟﻬﺖ آﻣﻮﺯﺵ ﻫﺎﻱ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻛﺴﺐ و ﻛﺎﺭ ﻳﺎ ﺑه ﺼﻮﺭﺕ ﺣﻀﻮﺭﻱ ﻳﺎ ﻣﺠﺎﺯﻱ ﻫﺴﺘﻴﻢ و ﺑﺎ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻤﻲ ﻓﺮﺵ ﻣﻘﺮﺭ شده ﺩﻭﺭﻩ ﻫﺎﻱ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺗﺨﺼﺼﻲ ﺑﺮاﻱ ﻛﻠﻴﻪ ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎﻥ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ ﻓﺮﺵ ﺑﺮﮔﺰاﺭ شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کانکس

سلفون opp

دفتر مشق

اجاره خودرو لاکچری در دبی

اوه فیلم

خرید ورق رنگی گالوانیزه

کانکس ویلایی

خرید تتر

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post