کد خبر : 209384
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۸
-

آشنایی با تاریخچه کوه بیستون

آشنایی با تاریخچه کوه بیستون

کوه بیستون کرمانشاه یکی از باشکوه‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران باستان به‌شمار می‌رود. مهم‌ترین اثر این مجموعه، کتیبه بیستون است. این سنگواره تاریخی فتوحات داریوش و همچنین جزئیات مربوط به سازماندهی امپراتوری هخامنشی را به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و اکدی به تصویر می‌کشد. علاوه‌بر کتیبه بیستون، آثار تاریخی بسیاری در این محوطه باستانی وجود

کوه بیستون کرمانشاه یکی از باشکوه‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران باستان به‌شمار می‌رود. مهم‌ترین اثر این مجموعه، کتیبه بیستون است. این سنگواره تاریخی فتوحات داریوش و همچنین جزئیات مربوط به سازماندهی امپراتوری هخامنشی را به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و اکدی به تصویر می‌کشد. علاوه‌بر کتیبه بیستون، آثار تاریخی بسیاری در این محوطه باستانی وجود دارد و خرید بلیط هواپیما کرمانشاه می‌تواند قدم اول سفر شما برای کاوشی هیجان‌انگیز در تاریخ باشد.

تاریخچه کتیبه داریوش در بیستون

کتیبه باستانی بیستون در سال 2006 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اگرچه از دیرباز مردم محلی از وجود کتیبه خبر داشتند؛ اما تا مدت‌ها توجه مورخان و باستان‌شناسان را به خود جلب نکرده بود. متن کتیبه بیستون اطلاعات ارزشمندی را در مورد تاریخ، فرهنگ و سازماندهی امپراتوری هخامنشی در اختیار شما قرار می‌دهد.

این کتیبه همچنین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد تاریخی جهان شناخته می‌شود و در کنار متن کتیبه، نقوش حجاری‌شده متعددی هم وجود دارد که به درک بهتر متن کمک می‌کنند. این نقوش، شامل تصویر داریوش در حال تعظیم به اهورامزدا و همچنین تصاویری از نمایندگان اقوام مختلف امپراتوری هخامنشی است. بند 9 کتیبه به این شرح است؛ اهورامزدا مرا این پادشاهی داد. اهورامزدا مرا یاری کرد تا این شاهی به دست آورم. به یاری اهورامزدا این شاهی را دارم.

کتیبه بیستون در چند متری زمین قرار دارد و برای دیدن کتیبه، در دامنه کوه دوربین‌های ایستاده‌ای وجود دارد. با استفاده از قدرت بزرگ‌نمایی این وسیله‌ها می‌توانید متن و تصویر این کتیبه باشکوه را تماشا کنید. علاوه‌بر کتیبه بیستون، در این منطقه کوهستانی و خوش‌ آب‌وهوا، چشمه پر آبی هم وجود دارد که با آب تمیز و خنک خود موجب نشاط و سرسبزی این منطقه شده است. اگر به بالای کوه بروید، همراه با یک کوهنوردی سبک در مسیری هموار می‌توانید از تماشای مناظر اطراف لذت برده و روحی تازه کنید.

کاروان‌سرای شاه‌عباسی مجموعه بیستون

در قلب ایران باستان، جایی که کوه بیستون سر به آسمان می‌ساید، کاروان‌سرای شاه‌عباسی همچون نگینی در گذر زمان می‌درخشد و دیوارهای آجری‌اش، حکایات روزگاران دور را زمزمه می‌کنند. در حیاط سنگ‌فرش شده کاروان‌سرا، حجره‌هایی وجود دارند که هر کدام قصه‌ای برای گفتن دارند و پناهگاهی امن برای خستگان راه در طول شب‌های پرستاره بوده‌اند. می‌توان تصور کرد که در دوران صفویه، کاروانیان پس‌از طی مسافت‌های طولانی، در این ایوان گرد هم جمع می‌شدند، از خاطرات سفرشان می‌گفتند و برای ادامه مسیر، تجدید قوا می‌کردند.

حجره‌های کاروان‌سرا هر کدام دنیایی از خاطرات را در خود جای‌داده‌اند. از مسافران و بازرگانانی که از جاده ابریشم عبور می‌کردند و از ثروت‌ها و کالاهای خود می‌گفتند تا درویشان و شاعران که در این مکان پناه می‌گرفتند و از عشق و عرفان می‌سرودند. در تعطیلات نوروز و در دامنه کوه، چادرهای عشایری بر پا می‌شود و فرصت آشنایی با فرهنگ محلی مردم کرمانشاه و چشیدن شیرینی‌های سنتی مانند نان خرمایی و کاک برایتان به وجود می‌آید.

بیستون بر سر راه است مباد از شیرین، خبری گفته و غمگین دل فرهاد کنید

طبق نوشته‌های تاریخی قرار بود فرهاد تراش محل برپایی کاخ شاه باشد؛ اما طبق افسانه‌ها، فرهاد عاشق شیرین شد و برای رسیدن به او کوه بیستون را تراشید و خسروپرویز که از عشق فرهاد به شیرین مطلع شده بود او را به قتل رساند. فرهاد تراش، نمادی از عشق و فداکاری است و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب در مجموعه بیستون شناخته می‌شود. عشقی جاودانه که در گذر زمان، در سنگ‌ها ریشه دوانده است.

کتیبه بیستون در کنار کاروان‌سرای شاه‌عباسی و فرهاد تراش، نماد شکوه و تاریخ ایران است که در گذر زمان همچنان پابرجا و استوار مانده‌اند. اینجا، در این گوشه از کرمانشاه، تاریخ و عشق، نغمه‌ای جاودانه سر می‌دهند، نغمه‌ای که از دل کوه و سنگ برمی‌خیزد و در روح هر بیننده‌ای طنین‌انداز می‌شود.

غارهای تاریخی بیستون، خانه‌های اولیه انسان‌ها

برخی از غارهای بیستون به دوران پارینه‌سنگی تعلق دارند و شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که تا مدت‌ها محل سکونت انسان‌ها بوده‌اند. برخی از غارهای بیستون در دوره‌های بعدی هم مورد استفاده قرار گرفته‌اند، به‌عنوان‌ مثال، بعضی از این غارها معبد و محل عبادت بوده‌اند.

در تعدادی از غارهای بیستون، نقاشی‌های دیواری و نقوش حجاری شده‌ای از حیوانات، انسان‌ها و خدایان وجود دارد. این نقوش اطلاعات ارزشمندی را در مورد نحوه زندگی انسان‌ها در دوران پارینه‌سنگی و همچنین باورها و آداب‌ورسوم آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. آثار تاریخی بسیاری هم از این غار‌ها کشف شده و در موزه‌ها برای بازدید قرار گرفته است.

مجسمه هرکول و سری که دزدیده شد!

مجسمه هرکول در سمت غربی کتیبه داریوش و بر صخره‌ای تراشیده شده است. قدمت این مجسمه به دوران هخامنشی (550-330 پیش‌از میلاد) می‌رسد. مجسمه هرکول به سبک یونانی ساخته شده و تصویری از این خدای قدرتمند را با عضلات ورزیده نشان می دهد. مجسمه هرکول نمادی از تبادلات فرهنگی بین امپراتوری هخامنشی و یونان باستان است. مجسمه هرکول همچنین یکی از جاذبه های توریستی محبوب در مجموعه بیستون محسوب می‌شود.

نکته جالب درباره این مجسمه نگون‌بخت این است که سر آن دو بار جدا و به سرقت رفته است؛ اما خوشبختانه سر مجسمه دوباره پیدا شد. برای جلوگیری از کنده‌شدن دوباره آن، سر اصلی در گنجینه‌های میراث‌فرهنگی نگه‌داری می‌شود و سری جایگزین و از جنس آهک برای این مجسمه ساخته شده است.

سفری در دل تاریخ ایران باستان

کتیبه بیستون نه‌تنها برای تاریخ ایران، بلکه برای درک تاریخ جهان باستان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. پل بیستون، شیر سنگی و بنای پارتی از دیگر جاذبه‌های این مجموعه هستند. در این مجموعه شگفت‌انگیز، تاریخ و عشق درهم‌آمیخته شده و داستانی حماسی را برای هر بیننده روایت می‌کنند. کاروان‌سرای شاه‌عباسی، یادگاری از دوران شکوه صفویه، با معماری دقیق و تزیینات هنرمندانه، گویی قصه‌ای زنده از تاریخ را بازگو می‌کند.

پس برای تجربه تاریخ باستان و ثبت سفری به‌یادماندنی، بلیط هواپیما کرمانشاه را از سایت فلای تودی خریداری و سفری شگفت‌انگیز را در اعماق تاریخ شروع کنید. در سایت فلای تودی به‌جز خرید بهترین و متنوع‌ترین بلیط هواپیما و قطار، امکان رزرو هتل‌های مختلف هم برای شما فراهم شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح