کد خبر : 7957
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
-

آشنایی با گربه اسکاتیش فولد

آشنایی با گربه اسکاتیش فولد

تاریخچه گربه اسکاتیش فولد همانطور که از نام آنها پیداست ، گربه اسکاتیش فولد از کشور اسکاتلند ، به ویژه در منطقه Tayside هستند. درباره تاریخچه این گربه ها جالب این است که درباره اصل و نسب آنها چیزهای زیادی کشف شده است. داستان برمی گردد به گربه ای به نام سوزی در تاریخ خیلی دور. سوزی

تاریخچه گربه اسکاتیش فولد

همانطور که از نام آنها پیداست ، گربه اسکاتیش فولد از کشور اسکاتلند ، به ویژه در منطقه Tayside هستند. درباره تاریخچه این گربه ها جالب این است که درباره اصل و نسب آنها چیزهای زیادی کشف شده است.

داستان برمی گردد به گربه ای به نام سوزی در تاریخ خیلی دور. سوزی یک گربه سفید بود که مانند دیگر گربه ها وقت خود را صرف شکار موش می کرد. اما تفاوت او با دیگر گربه ها این بود که گوش های او خم بود که باعث جلب توجه بیشتر میشد.

در سال ۱۹۶۱ چوپانی به نام ویلیام راس، سوزی را پیدا کرد و به آن علاقه نشان داد. سوزی خودش یک بچه داشت و  ویلیام نیز یک گربه بریتیش شورت هیر، یا همان مو کوتاه انگلیسی داشت.

در نتیجه فرزند سوزی که اسکاتلندی بود با گربه بریتیشی ویلیام ازدواج کردند. ویلیام اسم اولین بچه را اسنوک گذاشت. تا سال ۱۹۷۱ این دو زوج گربه ای بچه های زیادی دنیا آوردند. و همه این بچه ها گربه اسکاتیش فولد بودند.

خرید بچه گربه اسکاتیش فولد در برخی از کشور ها ممنوع است.

گربه اسکاتیش

تاریخچه گربه اسکاتیش فولد

همه چیز درباره خمیدگی گوش گربه اسکاتیش

جالب اینجاست که بچه گربه اسکاتیش با گوش های خم متولد نمیشوند. گوش بچه گربه های اسکاتیش که ژن را حمل می کنند ، تقریباً در روز بیست و یکم شروع به جمع شدن می کند. و این خمیدگی گوش بچه گربه اسکاتیش از لبه آن شروع میشود.
فولد بودن یا خمیدگی گوش بچه گربه نژاد اسکاتیش یک ژن اتوزومی غالب است که بر رشد غضروف و استخوان در سراسر بدن گربه تأثیر می گذارد. اگر این ژن هم از مادر بچه گربه اسکاتیش و هم از پدر انتقال شود ممکن است بیماری ایجاد کند.

اصطلاحاً در ایران به این گربه ها دبل فولد گفته میشود که حتی طرفداران زیادی دارد. گربه دبل فولد از مادر و پدر اسکاتلندی دنیا می آید. گربه ای که دو نسخه از ژن دارد، هموزیگوت نامیده میشود. چراکه ممکن است این بیماری فلجی بطور خاموش بوده و در بزرگسالی سبب ایجاد بیماری های سلامتی ازجمله آرتروز شوند.

به همین دلیل انجمن های زیادی برای توقف تولید اسکاتیش های دبل فولد که مادر و پدرشان هردو اسکاتیش فولد هستند، تشکیل شده است. و بدلیل نگرانی های اخلاقی پرورش داده نمیشوند. هرچند در ایالات متحده آمریکا برخی
گفته می شود گربه ای که دو نسخه از ژن دارد ، هموزیگوت است. گربه هایی که دارای دو نسخه از ژن تولید کننده گوشهای تا شده هستند ، می توانند از نظر سلامتی از جمله آرتروز فلج کننده در سنین جوانی دچار مشکلات جدی شوند.

این گربه ها به دلیل نگرانی های اخلاقی پرورش نمی یابند. بهتر است هیچگاه دو گربه اسکاتیش فولد با هم جفت گیری نکنند. بلکه در عوض یک گربه اسکاتیش فولد با گربه بریتیش شورت هیر جفت شوند.

دانستنی ها درباره گربه اسکاتیش فولد

گربه های اسکاتیش فولد دوست داشتنی ، اجتماعی و باهوش هستند. بنابراین به عنوان عضو جدید هر خانواده مهمان خانه های شما میشوند. فقط این نکته مهم است که بدانید و به کودکان آموزش دهید که چگونه با این عضو جدید به درستی و با احترام رفتار کنند. و کودک شما از هرگونه خراش یا ناخن ناخواسته درامان بماند.

گربه اسکاتیش فولد اجتماعی است اما مانند انسانها اخلاقیات گوناگونی دارد و هر گربه یک اخلاق متحصر بفرد برای خود دارد. بطور کلی اما خوب نیست که گربه برای مدت طولانی تنها بماند و دور از صاحبش باشد، چون گربه ها با هر نژادی افسردگی میگیرند. حتی اگر به بعد از مدتی به خانه بازگشتید یادتان نرود که او برای شما دلتنگ شده و نوازش میخواهد.

انواع گربه اسکاتیش فولد از لحاظ مو

اسکاتیش فولد شورت هیر – اسکاتیش فولد مو کوتاه – گربه مو کوتاه اسکاتلندی

اکثر اسکاتیش فولد ها در کشور ایران شورت هیر هستند. گربه شورت هیر موهایش بعد از بلوغ تقریباً به ۴ سانت میرسد. موقع نوازش کردن موهای کمی به دستان شما می آید اما به این معنی نیست که ریزش مو نداشته باشند و کچل باشند!

همه گربه ها حتی دی اس اچ ها و گربه های خیابانی همگی ریزش مو دارند اما چون ما زیاد با آنها در ارتباط نیستیم و یا در یک محیط بسته با آنها زندگی نمیکنیم فکر میکنیم ریزش مو ندارند. دررحالیکه چنین نیست و همه گربه هایی که پوشش آنها از مو است این ریزش را دارند.

نگهداری از گربه کار آسانی نیست و به مراقبت مداوم نیاز دارد. برای مطالعه بیشتر راجع به ریزش مو در گربه ها به مقاله آن مراجعه کنید.

اسکاتیش فولد شورت هیر

طرفداران زیادی دارد و هرچه به بلوغ نزدیک میشود، زیباتر است. موهای آن بعد از بلوغ دو برابر گربه اسکاتیش شورت هیر است. اصطلاحاً به آن گربه هایلند گفته میشود.

در ریزش مو تفاوتی با گربه شورت هیر ندارد اما موقع برس کشیدن یا جمع آوری موهای آن شما با موهای بلندتری روبرو خواهید شد. درست مانند گربه پرشین.

رنگ های گربه اسکاتیش فولد

اسکاتیش فولد سولید ، اسکاتیش فولد توپر

اندام ها و ماهیچه های این گربه زیاد پیدا نیست. این گربه ها شورت هیر هستند. از بچگی پوشش مویی دارند اما بعد از بلوغ کاملا اندام ها بزرگ شده و استخوان ها و ماهیچه های گربه استکاتیش فولد بزرگ و چاق و گارفیلدی دیده میشود.

همچنین این گربه ها وقتی بزرگ میشوند بسیار به گربه بریتیش شورت هیر شباهت دارند. اگر به گربه های توپر، علاقمند هستید این گربه ها پیشنهاد خوبی برای شما خواهند بود.

اسکاتیش فولد تبی

خیلی ها سوالشان این است که تبی دقیقا چه رنگی است؟ تبی به گربه ای میگویند که خط های سیاه یا خالدار روی موهایش است. اگر نژادش اسکاتیش فولد باشد میشود اسکاتیش فولد تبی. معمولا چشمهایشان سبز، آبی یا عسلی است.

طرح سیاه روی آن بیشتر او را شبیه به ببر یا پلنگ میکند. به همین دلیل از جهت رنگ موهایش شبیه به گربه بنگال به نظر می آید با این تفاوت که گوش ها و پوزه اش تفاوت دارد. برای آشنایی با گربه بنگال، کلیک کنید.

اسکاتیش فولد تبی سفید

برخی از تبی های موجود هم ممکن است بیس مویشان به رنگ سفید باشد. یعنی گربه اسکاتیش فولد که بدنش سفید است و راه راه های سیاه دارد.
این نکته هم توجه داشته باشید که در ایران کمتر گربه های اسکاتیش فولد که رنگ سفید دارد، موجود است. اکثرا رنگ آنها طوسی است و اصطلاح رایج آن واژه سیلور است. و به گربه ای که رنگ طوسی داشته باشد، اسکاتیش فولد سیلور می گویند.

اسکاتیش فولد بایکالر

دسته بندی که برای رنگ بچه گربه اسکاتیش فولد وجود دارد، رنگ بایکالر است. بای به معنای دو میباشد و یعنی گربه ما دارای دو رنگ در موها است. حالا در این دسته بندی میتواند گربه ما بایکالر باشد و مثلا دو رنگ طلایی و مشکی داشته باشد و از طرفی بخاطر خطوط روی موهایش در تقسیم بندی بچه گربه تبی هم جای بگیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کترینگ

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح