کد خبر : 197536
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
-

اراضی دانشگاه‌ها متعلق به نسل‌های آتی است

اراضی دانشگاه‌ها متعلق به نسل‌های آتی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری که بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند در سفرهای ریاست  جمهوری مصوب شده و اعتبارات لازم برای پیش‌بینی شده امیدواریم که با تخصیص اعتبارات در سال‌های آینده شاهد افزایش سرانه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، خدماتی و رفاهی برای

اراضی دانشگاه‌ها متعلق به نسل‌های آتی است/عمده‌ترین چالش بازگشایی دانشگاه‌ها خوابگاه است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری که بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند در سفرهای ریاست  جمهوری مصوب شده و اعتبارات لازم برای پیش‌بینی شده امیدواریم که با تخصیص اعتبارات در سال‌های آینده شاهد افزایش سرانه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، خدماتی و رفاهی برای دانشجویان باشیم.

 محمد علی زلفی‌گل در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها که عصر امروز ۱۰ شهریور در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، درباره اهداف این اجلاس گفت: این اجلاس به خاطر اینکه بتوانیم هماهنگی‌های لازم را در بخش فرهنگی، اداری، مالی، آموزشی، پژوهشی و فناوری عمل بیاوریم و در آغاز سال تحصیلی بتوانیم خدمات شایسته را به دانشجویان ارائه دهیم، برگزار می‌شود.

تاکید رئیس جمهور بر استفاده از دانشگاهیان به عنوان اتاق فکر برای مسئولین

وی درباره مهمترین محورهای سخنرانی رئیس جمهور امروز در این اجلاس گفت: رئیس‌جمهور بر افزایش بهره‌وری در آموزش عالی، اعتماد به دانشگاه‌ها و برنامه‌ریزی برای ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه و استفاده از دانشگاهیان به عنوان اتاق فکر برای مسئولین کشور تاکید کرد و گفت که هرگونه سرمایه‌گذاری برای علم و فناوری بهترین نوع هزینه کرد است.

وزیر علوم تصریح کرد: رییس‌جمهور تاکید کرد که سیستم و نظام جمهوری اسلامی توجه به علم را سرلوحه کار خودش دارد بنابراین با سرمایه‌گذاری در این بخش امیدواریم که بتوانیم پیشرفت کشور را در خور شأن مردم ایران به پیش ببریم.

وی درباره اجرای سند نقشه جامع علمی کشور گفت: اولین کاری که در وزارت علوم انجام دادیم بر اساس مطالعات نقشه جامع علمی کشور اولویت‌هایی را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ترسیم کردیم که این اولویت‌ها مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد، فناور و نوآور پروری و تولید خدمت و سرمایه از دانش است.

زلفی‌گل گفت: برای اینکه این اولویت‌ها محقق شود برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دهیم که آنها را اعلام کردیم. هم در برنامه تحولی دولت آمده و هم در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی دادیم.

وی افزود: اما تحقق اهداف موجود در نقشه جامع علمی کشور یک عزم فرابخشی می‌خواهد. به عنوان مثال درصدی از درآمد ناخالص ملی که در برنامه توسعه ششم باید صرف پژوهش می شد که نشده است یا زیرساخت‌هایی که بایستی ایجاد می‌شد بعضا انجام نشده است. پروژه‌های عمرانی که باید به موقع تکمیل می‌شد و سرانه فضای آموزشی پژوهشی فناوری افزایش پیدا می‌کرده افزایش پیدا نکرد است که البته با سفرهای ریاست جمهوری در استان‌های مختلف کشور و مصوباتی که در این سفرها به تصویب رسیده و اجرایی خواهد شد این دغدغه برای آموزش عالی رفع خواهد شد.

زمین‌های دانشگاهها و پارک‌های علم و فناوری بر اساس برنامه زمان‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد

دکتر زلفی گل درباره اراضی مازاد دستگاهها هم گفت: همانگونه که رئیس جمهور ی در اجلاس روسای دانشکاهها تاکید کردند زمین‌هایی که دانشگاهها و پارک‌های علم و فناوری در اختیار دارند آنها بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی و آینده خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر ما امروز  این زمین‌ها را به موارد دیگری اختصاص دهیم در آینده مجبوریم که برای توسعه دانشگاه‌ها در جای دیگری ساختمان بسازیم و برنامه توسعه داشته باشیم که این کار هزینه ایاب و ذهاب، رفت و آمد و هزینه‌های زیادی را به نسل‌های آینده تحمیل می‌کند.

وی گفت: در نتیجه دانشگاه‌ها زمین‌هایی که امروز دارند متعلق به نسل‌های آینده است. اگرچه برای ساخت مسکن دانشجویان متاهل و خوابگاه متاهلی ریاست جمهور تاکید کردند که نهایت بهره برداری بشود و وزارت مسکن و شهرسازی کمک کند که خوابگاه متاهلی تاسیس شود و همچنین برای ساخت خانه‌های سازمانی برای اساتید جدید الاستخدام که در سال‌های اول امکان تأمین مسکن برای شروع مقدور نیست بتوانند از این امکانات استفاده کنند. از طرف دیگر برای توسعه زیرساخت‌های شرکت‌های دانش بنیان، واحدهای فناور نیز استفاده کنند.

وزیر علوم گفت: بنابراین زمین‌هایی که الان دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و پژوهشگاه‌ها دارند اولا متعلق به نسل‌های آینده است و برای برنامه‌های بلندمدت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری در نظر گرفته شده است. مسئولین و وزارت مسکن و شهرسازی هم از این برنامه‌های آموزش عالی اطلاع کامل دارند و برنامه‌های خودشان را در جای دیگر اجرا خواهند کرد.

وی درباره اراضی شناسایی شده و ضرب الاجل برای واگذاری گفت: اینها را ما در هیئت دولت بارها طرح کردیم که معاون اول ریاست جمهوری طی مکاتباتی که با استاندار داشته آنها را از واگذاری زمین‌های مراکز آموزش عالی منع کرده است.

عمده‌ترین چالش بازگشایی دانشگاهها بحث خوابگاه‌های خودگردان است

وی درباره مهمترین چالش بازگشایی دانشگاهها گفت: عمده‌ترین چالشی که برای بازگشایی روبرو هستیم بحث خوابگاه‌های خودگردانی است که قبل از شروع ویروس کرونا در اختیار آموزش عالی بوده و در دو سالی که به دلیل شیوع ویروس کرونا کلاس‌های دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شد و کارها بصورت مجازی پیگیری می‌شد این خوابگاهها تغییر کاربری داده‌اند.

وی گفت: موظف هستیم که به فکر خوابگاه دانشجویان عزیزان باشیم بنابراین در تابستان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بتوانیم جایگزین پیدا کنیم و خوابگاه مورد نیاز دانشجویان که به صورت غیر بومی هستند و نیاز دارند را تامین کنیم.

وزیر علوم درباره افزایش شهریه دانشگاهها در نوبت شبانه گفت: افزایش شهریه دانشجویان شبانه یک فرمول خاصی دارد که هیئت امنای دانشگاه با توجه به نرخ خدمات محلی و هزینه‌های تمام شده تعیین می‌کنند که مبلغش خیلی زیاد نخواهد بود که برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت است که حدودا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بسته به نوع دانشگاه و میزان خدمات رفاهی که اختصاص می‌دهند متفاوت است.

دکتر زلفی گل درباره افزایش حقوق اساتید گفت: برای افزایش حقوق نیاز به قانون مجلس شورای اسلامی و لایحه‌ای که از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود است. این دست ما نیست که بخواهیم این کار را انجام بدیم البته پیگیری می‌کنیم و سعی می‌کنیم که با وزارتخانه یا سازمان‌هایی که متولی امر هستند برنامه‌ریزی می‌کنیم که بتوانیم بحث معیشت اعضای علمی و کارکنان توجه داشته باشیم ولی تصمیم در نهایت دست وزارت علوم نیست.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح