کد خبر : 84064
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
-

ایران زیباست؛ غار علیصدر

ایران زیباست؛ غار علیصدر

غار علیصدر پس از هفت ماه تعطیلی مجدد از یکم تیرماه با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت رسمی بازگشایی و  پذیرای گردشگران است. در سال‌های گذشته سالانه ۶۰۰ هزار از این اثر کم‌نظیر بازدید می‌کردند که در سال ۹۹ به ۸۰ هزار نفر رسید و ۸۵ درصد کاهش داشت.در مدت تعطیلی غار علیصدر ۲۰

غار علیصدر پس از هفت ماه تعطیلی مجدد از یکم تیرماه با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت رسمی بازگشایی و  پذیرای گردشگران است. در سال‌های گذشته سالانه ۶۰۰ هزار از این اثر کم‌نظیر بازدید می‌کردند که در سال ۹۹ به ۸۰ هزار نفر رسید و ۸۵ درصد کاهش داشت.در مدت تعطیلی غار علیصدر ۲۰ درصد از پرسنل رسمی بازنشست شدند.هزینه غار در سال ۹۸، ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و در سال ۹۹، ۱۳ میلیارد تومان بود، علاوه بر این در دوران تعطیلی غار ۴۰ درصد از پرسنل به بیمه بیکاری معرفی شدند. غار علیصدر یکی از شگفتی‌ها و زیبایی‌های آفرینش است و از جاهای دیدنی همدان محسوب می‌شود. این غار تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد. علیصدر همچنین یکی از بزرگ‌ترین غارهای آبی جهان نیز به شمار می‌رود و قدمت آن به دوران دوم زمین‌شناسی یا ژوارسیک (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) برمی‌گردد.

 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - مجموعه تفریحی، توریستی غار علیصدر، از یکم تیر پس از هفت ماه تعطیلی به صورت رسمی و با موافقت ستاد مدیریت کرونا بازگشایی شد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - این غار تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - این غار در شهرستان کبودرآهنگ و در روستایی به همین نام قرار دارد. غار علیصدر در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین جاذبه گردشگری یا آثار تاریخی استان همدان، غار علیصدر بوده که بیش از 190 سال قدمت دارد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - طول این غار در حدود 11 کیلومتر بوده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا 2100 متر است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - در سال‌های گذشته سالانه ۶۰۰ هزار از این اثر کم‌نظیر بازدید می‌کردند که در سال ۹۹ به ۸۰ هزار نفر رسید و ۸۵ درصد کاهش داشت.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - تنها 3 کیلومتر از این غار زیبا قابل دستیابی بوده و 8 کیلومتر از آن به دلیل دشوار بودن مسیر هنوز کشف نشده است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - مردم روستای علیصدر از سالیان دور به وجود غار علیصدر پی برده بودند و آب آن را مورد استفاده قرار می‌دادند، اما این غار برای اولین بار در سال 1342 توسط 14 نفر از اعضای گروه کوهنوردی مورد بازدید و کاوش قرار گرفت.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - به دلیل تنگ بودن دهانه غار که تقریبا 50 سانتیمتر بود، فقط کوهنوردان حرفه‌ای آن هم به سختی می‌توانستند وارد این غار شوند، تا اینکه در سال 1353 عبدالله حاجیلو، رئیس هیئت کوهنوردی همدان، به کمک افراد محلی دهانه این غار را به عرض 5 متر و ارتفاع 3 متر باز کرد، سپس اقدامات لازم برای بازدید از این غار تاریخی همانند بازیابی مسیر، روشنایی و سایر موارد را از سر گرفت و سرانجام در سال 1355 امکان بازدید از غار علیصدر برای عموم مردم امکان‌پذیر شد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - این غار از دالان‌ها، راه‌های باریک و پر پیچ‌و‌خمی برخوردار بوده و یک دریاچه بزرگ در قسمت مرکزی آن قرار گرفته است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - این غار تاریخی در سال 1387 در لیست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - عمق این دریاچه در قسمت‌های مختلف بین نیم تا 14 متر است و عمق برخی از حفره‌های زیرزمینی آن تا 40 متر هم خواهد رسید.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - آب دریاچه غار علیصدر بسیار خنک و زلال بوده و هیچ رنگ یا بوی خاصی ندارد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - فضای داخلی و سنگ‌های درون این غار به دوران دوم زمین‌شناسی یعنی دوره ژوراسیک مربوط می‌شود.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - زیبایی این غار واقعا چشم‌نواز بوده و نورپردازی آن در قسمت‌های مختلف جلوه خاصی به غار بخشیده است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - وجود قندیل‌های بلند و جذاب در بخش‌های مختلف این غار واقعا حیرت‌انگیز بوده و چگونگی ایجاد آن ممکن است ساعت‌ها شما را به فکر فرو ببرد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - هزینه‌های شرکت علیصدر در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۹ میلیارد تومان بود که این میزان در سال گذشته به رغم کاهش چشمگیر هزینه‌ها به ۱۳ میلیارد تومان رسید که بخش عمده‌ای از این کاهش از محل اضافه کار و پرداختی به پرسنل تامین شد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - غار علیصدر دارای دو مسیر خشک و آبی است که طی کردن هر کدام از آن‌ها به نوع خود لذت‌بخش است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - از معروف‌ترین اشکالی که افراد به هنگام بازدید از غار علیصدر مشاهده خواهند کرد، می‌توان به پنجه اژدها، پنجه عقاب، میدان ستون‌ها، شیر غار، دروازه غار، تخت جمشید، میدان ستون‌ها و کلمه مقدس الله اشاره کرد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - غار علیصدر در گذشته «علی سرد» و «علی سد» نامیده میشد. چون اهالی روستای علیصدر از این غار به‌عنوان مخزن و سد استفاده می‌کرده‌اند.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - یکی از ویژگی‌های غار علیصدر که باعث تفاوت آن از سایر غارهای آبی جهان می‌شود، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان با قایق‌های معمولی از درون آن‌ها عبور کرد.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» -این غار شگفت‌انگیز به‌دلیل نداشتن نور طبیعی، فاقد حیات جانوری بوده و عمق آن در مناطق مختلف از نیم‌متر تا ۱۴ متر متغیر است و همچنین، ارتفاع غار در برخی از تالارها به بیش از ۱۶ متر نیز می‌رسد. بیشترین ارتفاع از عمق آب تا سقف ۵۴ متر است و تنگی نفس در آن احساس نمی‌شود.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های غار که همان چکیده‌ها و چکنده‌ها هستند، جلوه‌‌هایی زیبا و تاریخی از غار علیصدر را به نمایش می‌گذارند که تماشای آن واقعا جذاب است.
 • ایران زیباست؛ «غارعلیصدر» - غار علی صدر به‌دلیل برخورداری از دریچه‌های متعدد سلولی، نفس می‌کشد و نه‌تنها با وجود هزاران بازدیدکننده در طول روز از هوایی مطبوع برخوردار است، بلکه هیچ گاز سمی نیز در این غار وجود ندارد.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

استفاده از اپل موزیک

ادکلن ورساچه اروس

کرم روز لاکچری کوین

ظروف یکبارمصرف گیاهی

سیم و کابل کسری

سینی کابل

نصب و تعویض باتری ماشین در محل

تعمیر لباسشویی در تهران

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

قیمت گاری دستی قدیمی

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح