کد خبر : 209216
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
-

بتن مقاوم در برابر آتش و افزودنی روان کننده بتن در آن

بتن مقاوم در برابر آتش و افزودنی روان کننده بتن در آن

بتن اصلی‌ترین مصالح مورد نیاز برای ساخت‌وساز است. این ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن مخلوط سیمان پرتلند، آب، سنگدانه‌های ریز و درشت و مواد افزودنی مانند روان ساز تهیه می‌شود. برای شرایط آب‌وهوایی مختلف و در حوزه‌های متعدد بسته به نوع نیاز خواص، عملکرد بتن نیز متفاوت است. در بسیاری از حوزه‌ها نیاز به

بتن اصلی‌ترین مصالح مورد نیاز برای ساخت‌وساز است. این ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن مخلوط سیمان پرتلند، آب، سنگدانه‌های ریز و درشت و مواد افزودنی مانند روان ساز تهیه می‌شود. برای شرایط آب‌وهوایی مختلف و در حوزه‌های متعدد بسته به نوع نیاز خواص، عملکرد بتن نیز متفاوت است. در بسیاری از حوزه‌ها نیاز به بتن مقاوم در برابر آتش است. این نوع مصالح پرکاربرد که در برابر آتش‌سوزی مقاومت بسیار بالایی دارند کاربرد آن‌ها نیز روز به روز به تناسب اهمیت این ویژگی افزایش می‌یابد. اکنون جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این نوع مصالح ساختمانی با ما همراه شوید.

افزودنی بتن

بتن مقاوم در برابر آتش

بتن ضد آتش شامل ملات‌هایی است که با رعایت استانداردها در فرایند ساخت یا تولید آن‌ها مواد افزودنی بتن خاصی استفاده می‌شود. به‌طورکلی جنس مصالح اختلاط این بتن‌ها در برابر آتش مقاومت بسیار بالاتری در مقایسه با بتن‌های معمولی دارد. با هدف عملکرد عالی در برابر حریق در تولید این نوع ملات از سنگدانه‌هایی چون سنگدانه‌های کربناتی استفاده می‌کنند. قابلیت مقاومت در برابر آتش سوزی باعث شده تا این سنگدانه‌ها برای ساخت یک بتن مستحکم در برابر آتش سوزی از آن استفاده شوند. همچنین به کارگیری الیاف‌های پلیمری برای افزایش این مقاومت بسیار کاربردی است.

چرا که بتن تحت تاثیر آتش سوزی رطوبت خود را به صورت کامل از دست می‌دهد. بتن حتی تحت تاثیر شرایط خاص و نوع افزودنی تغییر خاصیت خواهد داد. عوامل موثر در ساخت ملات مقاوم در برابر حرق نیز بسیار زیاد هستند. بسیاری از این عوامل نوع مخلوط بتن خواهند بود که شامل:

سنگدانه‌ها

برخلاف بتن‌های معمولی برای ساخت ملات مقاوم در برابر حریق از سنگدانه‌های نوع کربناته استفاده می‌شود. این سنگدانه‌ها نظیر سنگ آهک، سنگ دولومیت و آهک هستند. این سنگدانه‌های کربناته به عنوان یک نوع کلسیم تمایل بالایی برای عملکرد بهتر در برابر آتش دارند. در بتن‌های معمولی از سنگدانه‌های حاوی سیلیس استفاده می‌شود که در برابر آتش عملکرد ضعیف‌تری خواهند داشت.

سیمان

برای این نوع بتن استفاده از هر سیمانی براساس شرایط پروژه مناسب است.

آب مصرفی

برای این نوع مخلوط باید از آب شیرین و بازیافت شده استفاده کنید.

افزودنی‌های بتن

با رعایت الزامات و استانداردها برای ملات مقاوم از مواد افزودنی مانند انواع روان کننده بتن و فوق روان‌کننده بتن و ابر روان‌کننده بتن البته با در نظر قرار دادن محل بتن‌ریزی و مقاومت اولیه استفاده می‌کنند.

الیاف مسلح کننده

برای ساخت مخلوطی مقاوم در برابر حریق نیاز به الیاف مسلح کننده‌ای چون الیاف فولادی و الیاف پلی‌پروپیلن است.

ویژگی‌های مهم بتن مقاوم در برابر آتش

برای بسیاری از ساخت‌وسازها در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی نیاز به بتن‌هایی با استحکام بالا در برابر آتش سوزی است. اهمیت استفاده از این نوع بتن به ویژگی‌های مختلف آن بستگی دارد.

این نوع بتن در برابر حرارت بالا و به ویژه آتش مقاومت فوق‌العاده بیشتر و بالاتری در مقایسه با بتن‌های معمولی دارد.

در ترکیبات این نوع بتن از سنگدانه‌های مخصوص مقاوم در برابر آتش‌سوزی استفاده می‌کنند.

به کارگیری الیاف پلیمری و فولادی مقاومت این نوع بتن را افزایش می‌دهد.

در برابر ترک خوردگی ناشی از تبخیر آب مقاومت بسیار بالایی دارد.

به سبب حفظ قدرت و رطوبت لازمه بتن و مقاومت در برابر حرارت و آتش‌سوزی در برابر سایش نیز مقاوم است.

هیچ گونه ضربه‌های شدید و آسیب زننده‌ای نمی‌توانند مقاومت بتن را کاهش دهند.

استحکام این بتن در برابر خمش و کشش بالا نیز قابل تحسین است.

با توجه به مقاومت بالا طول عمر مفیدی دارد.

هزینه اجرای این نوع بتن مقرون‌به‌صرفه است.

کاربرد بتن مقاوم در برابر آتش

بتن بادوام در برابر حریق برای حفظ کیفیت بتن به هنگام آتش‌سوزی استفاده می‌شود. از آنجایی که خطر آتش‌سوزی در هر حوزه‌ای یا هر ساختمانی وجود دارد، پس باید تخریبات ناشی از آتش‌سوزی را نیز در نظر گرفت. این میزان تخریبات و خسارت‌های به عمل آمده نیز بستگی به توانایی سازه‌ها در برابر آتش‌سوزی دارد. بتنی بودن سازه ریسک خطر را بالا می‌برد، چرا که تخریبات ناشی از آتش‌سوزی، باعث از بین رفتن سازه می‌شوند. از این رو اهمیت استفاده از بتن‌های ضد حریق به حفظ قدرت سازه و کاهش خطرات و تخریبات ناشی از آتش‌سوزی است.

این نوع بتن‌ها برای اجرای سازه‌هایی که در معرض آتش‌سوزی قرار دارند، استفاده می‌شوند.

بتن ضد آتش برای خروجی‌های اضطراری نیز الزامی است.

برای تمامی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها از ملاتی مقاوم در برابر حریق استفاده می‌کنند.

برای جلوگیری از حوادث ناشی از آتش‌سوزی و خسارت‌های زیان‌بار و ساخت پروژه‌های مراکز تجاری این نوع بتن کاربرد دارد.

برای ساخت مخازن از ملات مقاوم در برابر حریق استفاده می‌کنند.

در اجرای پروژه‌های بیمارستانی یا ساخت بیمارستان به کارگیری بتن ضد آتش الزامی است.

تمامی تونل‌ها را بسته به شرایط با بتن ضد حریق می‌سازند.

ساختمان‌هایی با اهمیت زیاد نظیر نیروگاه‌های هسته‌ای از بتن ضد حریق ساخته شده‌اند.

مواد افزودنی بتن ضد آتش

بتن زمانی در برابر آتش مقاومت می‌کند که توانایی لازمه برای محافظت از خود را داشته باشد. این میزان استحکام لازمه نیز به عنصر ساختاری بتن و مواد افزودنی آن بستگی دارد. البته این مقاومت تحت تاثیر ویژگی‌های فیزیکی نیز افزایش می‌یابد. با افزایش دما سیمان هیدراته به تدریج ذوب می‌شود و در نتیجه بخار به سیمان باز می‌گردد. طی این فرآیند با کاهش مقاومت بتن و مدول الاستیسیته در آن مواجه خواهید بود.

همین امر باعث پوسته پوسته شدن بتن و جدا شدن قطعات مختلف از یکدیگر می‌شود. برای ساخت بتنی مقاوم در برابر حریق به تناسب شرایط بتن‌ریزی از مواد افزودنی خاصی استفاده می‌کنند. این افزودنی‌ها شامل عوامل موثر در ساخت بتن مستحکم در برابر حریق هستند که شامل:

روان کننده بتن

رفتار بتن تحت تاثیر به کارگیری افزودنی‌ها تغییر می‌کند. این مواد افزودنی‌هایی هستند که کارایی بتن را افزایش می‌دهند. در واقع برای بهبود کیفیت بتن روان‌کننده‌های بتن با کاهش کشش سطحی آب و در نتیجه بالا بردن قابلیت پخش ذرات سیمان کارایی بتن را بالا می‌برند. تحت تاثیر این فرایند بتن قابلیت پمپاژ دارد چرا که روانی آن بسیار زیاد است. در طرح مخلوط بتن در برابر آسیب آتش این مواد شیمیایی به عنوان کاهنده آب عدد اسلامپ به شدت بالا می‌برند. به‌طورکلی برای نرم‌تر شدن مخلوط و خاصیت شکل‌پذیری آن و در نتیجه قدرت چسبندگی بالا، روان کننده‌ها بسیار مورد توجه هستند.

خرید افزودنی بتن

این روزها افراد زیادی در صنعت ساختمان به دنبال محصولات باکیفیت هستند تا مقاومت بتن خود را افزایش دهند. برای خرید محصولات ایده‌آل می‌توانید با یک مجموعه معتبر در ارتباط باشید و از متخصصان آنها مشاوره بگیرید.

ما در شرکت تولید کننده مواد شیمیایی ساختمانی کپکو (همگرایان تولید) به عنوان تولید کننده تخصصی مواد افزودنی بتن از جمله انواع روان کننده بتن و …. سعی بر این داریم که بهترین مشاوره را برای هموطنان عزیز در جای جای میهن عزیز ارائه دهیم. شما می‌توانید با شماره تلفن‌های مندرج در سایت تماس بگیرید تا از تخصص مهندسین ما بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی

آتش سوزی یکی از حوادث ناگهانی است که به شدت باعث تخریب و به بار آمدن خسارت زیاد در سازه‌های بتنی می‌شود. چرا که آب قسمت لوله معین و منافذ بتن تحت تاثیر دمای ۱۰۰ درجه تبخیر خواهند شد. پس از ترک خوردگی بتن و تغییرات بسیار زیادی که در سنگدانه‌ها به وجود می‌آید، به‌طورکلی سازه از بین می‌رود. با استفاده از بتن مقاوم می‌توان سازه‌ای مستحکم در برابر آتش‌سوزی ساخت. هر نوع بتنی مقاومت بالا در برابر آتش سوزی را ندارد. از این رو تنها بتن‌هایی با استقامت بالا در برابر آتش‌سوزی باید ساخته شوند. برای ساخت این مخلوط مقاوم در برابر آتش نیاز به مواد افزودنی مناسبی است. این افزودنی‌ها رفتار بتن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

ناگفته نماند که در طرح مخلوط بتن در برابر آسیب آتش، از مواد و ترکیبات بسیار متعددی استفاده می‌کنند. طرح اختلاط بتن و کارایی آن نیاز به تجربه و کسب اطلاعات بیشتری دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح