کد خبر : 206062
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۸
-

برآوردهای بیش از حد مرگ و میر ناشی از COVID-19 توسط سازمان بهداشت جهانی

برآوردهای بیش از حد مرگ و میر ناشی از COVID-19 توسط سازمان بهداشت جهانی

به گزارش خبرفوق العاده و به نقل از news-medical در مطالعه‌ای که اخیراً در نیچر منتشر شده است، محققان با تخمین مرگ و میر بیش از حد ماهانه برای سال‌های 2020 و 2021، گزارشی جامع در مورد تأثیر تخمینی همه‌گیری سندرم حاد تنفسی کرونا 2 (SARS-CoV-2) ارائه کردند. زمینه COVID-19 (بیماری کروناویروس 2019) باعث عوارض

به گزارش خبرفوق العاده و به نقل از news-medical در مطالعه‌ای که اخیراً در نیچر منتشر شده است، محققان با تخمین مرگ و میر بیش از حد ماهانه برای سال‌های 2020 و 2021، گزارشی جامع در مورد تأثیر تخمینی همه‌گیری سندرم حاد تنفسی کرونا 2 (SARS-CoV-2) ارائه کردند.

زمینه

COVID-19 (بیماری کروناویروس 2019) باعث عوارض و مرگ و میر قابل توجهی در سراسر جهان شده است. در شش منطقه WHO (سازمان بهداشت جهانی) تغییرات زیادی در برآورد مرگ و میر بیش از حد وجود دارد. برآوردهای جهانی از مرگ و میرهای مرتبط با کووید-19 می تواند بر نیازهای گزارش دهی بهبود یافته در هر جا که شکاف وجود داشته باشد، تأکید کند.

در مورد مطالعه

در مطالعه حاضر، محققان مرگ‌های بیش از حد ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ناشی از کووید-19 را بین اول ژانویه 2020 تا 31 دسامبر 2021 به تفکیک ماه تخمین زدند.

مرگ و میر مازاد مرتبط با کووید-19 به عنوان تفاوت بین مرگ و میر ناشی از همه علل (ACM) در طول کووید-19 محاسبه شد، و آن چیزی که انتظار می رفت در صورتی که همه گیری اتفاق نیفتاده بود. در فوریه 2021، WHO با اداره امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد برای تشکیل TAG (گروه مشاوره فنی) برای ارزیابی مرگ و میر ناشی از COVID-19 همکاری کرد. در آگوست همان سال، نامه‌هایی به اعضای سازمان جهانی بهداشت برای تعیین نقاط تمرکز برای شرکت در مشاوره‌های ملی ارسال شد.

از کشورهای عضو خواسته شد تا نکات بازخوردی را در مورد تخمین‌های مرگ‌های اضافی مرتبط با کووید-19 ارائه دهند و داده‌هایی را ارائه دهند که ممکن است در دفعات قبلی در دسترس سازمان بهداشت جهانی نبوده باشد. بازخورد به‌دست‌آمده از کشورها در مدل‌ها برای به‌روزرسانی تخمین‌های مرگ اضافی گنجانده شد. دورهای اولیه مشاوره از اکتبر تا نوامبر 2021 از طریق پلت فرم آنلاین کشوری پورتال WHO انجام شد. با کشورهایی که نقاط تمرکز نامزدی نداشتند از طریق دفاتر مربوطه سازمان جهانی بهداشت یا مقر آنها در سوئیس تماس گرفته شد.

جلسات اطلاعاتی، مشاوره‌های فنی و وبینارهای منطقه‌ای با اعضا از اکتبر 2021 تا فوریه 2022 برای بحث در مورد برآوردها، روش‌ها و ورودی داده‌ها برگزار شد. تا مارس 2022، 140 کشور از 194 کشور عضو سازمان جهانی بهداشت در این مشاوره شرکت کردند. 76 بازخورد و 65 اطلاعات ارائه کردند. در مارس 2022، برآوردهای تجدیدنظر شده مرگ برای سال‌های 2020 و 2021 در نقاط تمرکز در سطح کشور توزیع شد. داده‌های ثبت شده ملی مرگ و میر همه علت‌ها (ACM) به تفکیک هفته و ماه برای برخی کشورها در دسترس بود.

منابع داده برای این مطالعه عبارتند از: (i) داده هایی که به طور معمول با WHO به اشتراک گذاشته می شود و به طور خاص برای پروژه برآورد به WHO ارسال می شود. (ii) داده های مستند شده توسط کشورهای اروپایی به Eurostat. (iii) پایگاه داده مرگ و میر انسان، و (IV) مجموعه داده های مرگ و میر جهانی. علاوه بر این، اطلاعات سالانه برای سال های 2020 و 2021 از دفاتر آمار ملی گرانادا، سنت کیتس و نویس، چین، سنت وینسنت و گرنادین ها، ویتنام و سریلانکا بازیابی شد. این تیم از پایگاه داده WHO GHE (برآوردهای بهداشت جهانی) برای کشورهای بدون اطلاعات ACM برای سال های قبل از همه گیری استفاده کرد. متغیرهای برآوردگر متغییرهایی را تشکیل می‌دهند که بر اساس زمان تغییر می‌کنند و تغییر نمی‌کنند.

متغیرهای وابسته به زمان شامل دما، میزان مثبت بودن آزمایش، میزان مرگ و میر تایید شده ناشی از عفونت SARS-CoV-2 در میان هر 100000 نفر، میزان تست SARS-CoV-2 مثبت در بین هر 100000 نفر و یک متغیر بر اساس اقدامات مهار بود. متغیرهای مستقل از زمان، سطح درآمد، شیوع تاریخی دیابت، و نرخ مرگ و میر مرتبط با بیماری های قلبی عروقی بر اساس برآوردهای پروژه GBD (بار جهانی بیماری) بودند. P-score به عنوان نسبت مرگ و میر بیش از حد ناشی از COVID-19 به مرگ های مورد انتظار مرتبط با COVID-19 محاسبه شد.

با استفاده از مدل‌های اسپلاین، داده‌های ACM در سطح ملی برای ایجاد تخمین‌های مورد انتظار مرگ مرتبط با COVID-19 استفاده شد. برای کشورهایی که فقط داده‌های ACM زیرملی دارند، مقادیر ACM ملی با مدل‌سازی چندجمله‌ای و مدل‌سازی متغیر پواسون به دست آمد. مدل‌سازی رگرسیون لاگ خطی بر روی متغیرهای چارچوب بیزی پواسون برای تخمین مرگ و میر در مناطقی با مستندات ناکافی مرگ و میر COVID-19 مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج

این تیم 15 میلیون مرگ مازاد ناشی از کووید-19 را در سراسر جهان تخمین زد، که سه برابر بیشتر از پنج میلیون مرگ ثبت شده بین سال‌های 2020 تا 2021 است. مرگ‌های مازاد جهانی تخمین زده شده در سال‌های 2020 و 2021 به ترتیب 4.5 و 10.4 با افزایش 8.0 درصدی بوده است. 18 درصد در مرگ و میر جهانی، در طول سال های مربوطه، در مقایسه با مرگ های مورد انتظار در صورت عدم وقوع همه گیری.

در سراسر جهان، بین ژانویه 2020 تا دسامبر 2021، 5،420،534 مرگ و میر مرتبط با کووید-19 ثبت شده است، و بر اساس برآوردها، نسبت مازاد به مرگ های گزارش شده COVID-19 2.7 بوده که اختلاف زیادی را نشان می دهد. بیشترین تعداد تلفات اضافی ناشی از COVID-19 مربوط به هند (پنج میلیون مرگ) برآورد شده است.

نسبت مرگ و میر بیش از حد به مرگ های ثبت شده COVID-19 در مناطق SEAR و AFR بیشترین بود. مناطقی که بیشترین تأثیر را از COVID-19 داشتند عبارتند از AMR (22%)، SEAR (22%)، EUR (17%) و EMR (12%). بیش از 50 درصد از مرگ و میر بیش از حد تخمین زده شده در کشورهای با درآمد متوسط پایین، از جمله کشورهای جنوب صحرای آفریقا رخ داده است. مرگ و میر در SEAR در اواسط سال 2021 (با دو برابر مرگ تخمینی مرگ و میر)، در AMR در ژانویه 2021 و در EUR در پایان سال 2020 به اوج خود رسید و پس از آن در سال 2021 کاهش یافت و متعاقباً افزایش یافت.

کشورهایی که بیشترین میزان مرگ و میر بیش از حد را در بین سال‌های 2020 تا 2021 به خود اختصاص داده‌اند، برزیل، بنگلادش، هند، مصر، کلمبیا، ایران، اندونزی، مکزیک، ایتالیا، پاکستان، نیجریه، پرو، لهستان، آفریقای جنوبی، اوکراین، ترکیه، فیلیپین، انگلستان (بریتانیا)، ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده آمریکا) و فدراسیون روسیه. کشورهایی که بیشترین تأثیر را داشتند، کشورهایی بودند که جمعیت کمتری داشتند.

P-score برای پرو 97 درصد بود که نشان دهنده دو برابر شدن مرگ و میر ناشی از COVID-19 نسبت به مرگ های مورد انتظار است. اکوادور و بولیوی به ترتیب 51 درصد و 49 درصد افزایش مرگ و میر را نشان دادند. نسبت مرگ و میر بیش از حد به مرگ های گزارش شده COVID-19 برای کشورهای منطقه AFRO مقادیر بالایی را نشان داد. کشورهای اروپای غربی نسبت های نزدیک به 1.0 را نشان دادند، در حالی که تعداد کمی از کشورها، به عنوان مثال، فرانسه دارای نسبت های زیر یک هستند.

به طور کلی، یافته‌های مطالعه تخمین‌هایی از مرگ‌ومیرهای بیش از حد مرتبط با کووید-19 در سراسر جهان ارائه کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

nabzemarketing.com

فروشگاه لباس مردانه

کترینگ

تعمیرات موبایل

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید کتاب کمک درسی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر