کد خبر : 113777
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
-

برآورد کمک‌ معیشتی هلال احمر به ۲ میلیون نفربه خاطر کرونا/کمک 24 کشور به ایران در شرایط کرونایی

برآورد کمک‌ معیشتی هلال احمر به ۲ میلیون نفربه خاطر کرونا/کمک 24 کشور به ایران در شرایط کرونایی

سرپرست جمعیت هلال احمر ایران ضمن تشریح برخی اقدامات این سازمان به برآورد کمک‌ معیشتی هلال احمر به ۲ میلیون نفربه خاطر کرونا، اشاره کرد و گفت: از روز شنبه ۵۰۰ هزار نفر از بیماران مبتلا به سرطان، بیماران خاص و بیماران نادر تحت پوشش هلال احمر قرار خواهند گرفت تا در شرایط بحران کرونا

برآورد کمک‌ معیشتی هلال احمر به ۲ میلیون نفربه خاطر کرونا/کمک 24 کشور به ایران در شرایط کرونایی

سرپرست جمعیت هلال احمر ایران ضمن تشریح برخی اقدامات این سازمان به برآورد کمک‌ معیشتی هلال احمر به ۲ میلیون نفربه خاطر کرونا، اشاره کرد و گفت: از روز شنبه ۵۰۰ هزار نفر از بیماران مبتلا به سرطان، بیماران خاص و بیماران نادر تحت پوشش هلال احمر قرار خواهند گرفت تا در شرایط بحران کرونا به کمک آنها برویم.

به گزارش ایسنا،‌ کریم همتی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به اقدامات سازمان هلال احمر در کمک به مدیریت بحران‌های ناشی از کرونا، افزود: در روزهای گذشته اکثر بخش‌های کشور درگیر بیماری کرونا ویروس بودند و سازمان ما هم از این قائده جدا نیست. هلال احمر در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدامات خوبی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به این که یکی از عواقب شیوع کووید۱۹، مشکلات معیشتی است، تصریح کرد: بخش زیادی از افراد آسیب‌پذیر در این بحران دچار مشکل شده‌اند به همین دلیل گروه‌های مختلفی به دنبال کمک به هموطنان بودند که سازمان هلال احمر را منتخب دانستند. با توجه به مسیرهای قانون موجود کمک‌های مردم از طریق سازمان هلال احمر جمع آوری می‌شود و به صورت شفاف در اختیار مردم قرار خواهد گرفت .

همتی با بیان اینکه حتی قوی ترین دولت‌ها نیز برای کنترل این بیماری با سختی‌هایی روبرو هستند، خاطرنشان کرد: البته دولت ما زحمات فراوانی کشیده است اما جمعیت هلال احمر نیز در کنار دولت با همیاری مردم به کمک برخی اقشار خواهد پرداخت.

وی افزود: در این راستا برای حمایت از بیماران سرطانی، نادر و خاص قرار است از روز شنبه ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و با مراجعه به درب منازل افراد در کم کردن مشکلاتشان نقش آفرینی کنیم.

سرپرست هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: کمبود ونتیلاتور (کمک تنفسی) در بیمارستان‌ها که در روزهای گذشته مطرح شد با کمک خیرین در حال برطرف شدن است و تا کنون ۵۲ دستگاه خریداری شده و با صلاح دید وزارت بهداشت در مناطق مورد نظر توزیع خواهد شد.

وی با تشکر ازفعالیتهای سازمان صدا و سیما در جذب کمک ‌های مردمی، افزود: دو برنامه پرمخاطب عصر جدید و دو نیمه ماه، برنامه‌هایی بودند که در جمع آوری کمک‌های مردمی به ما کمک کردند.

همتی گفت: حدود ۲ میلیون داوطلب با ما در هلال احمر همکاری می‌کنند که با کمک این عزیزان توانستیم کمک‌های زیادی در زمینه کنترل بیماری کرونا داشته باشیم.

همتی در ادامه سخنان خود با اشاره به سایر اقدامات جمعیت هلال احمر، بیان کرد: کار غربالگری و تب سنجی هموطنانمان در خروجی ۱۳ استان کشور صورت گرفت. از سوی دیگر بسته‌های آموزشی نیز در اختیار مردم قرار گرفت که تاکنون ۵۴ میلیون نفر از این آموزش‌ها استفاده کرده‌اند. در بحث خودارزیابی مردم در سامانه corona.ir نیز حدود ۱۰ میلیون نفر از این سایت بازدید کرده‌اند.

وی افزود: حدود ۲۱ میلیون نفر در ۷.۵ میلیون خودرو که قصد خروج از شهرها را داشتند مورد بررسی قرار گرفتند؛ در عین حال از دیگر اقدامات هلال احمر تولید ماسک،‌ گان و مواد ضدعفونی کننده بوده است که بخش عمده آن را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار دادیم. همچنین طی روزهای آینده یک دستگاه تمام اتوماتیک به کار گرفته می‌شود که روزی ۷۰ هزار ماسک تولید خواهد کرد.

رییس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه کرونا همچنان تمام نشده است و ادامه دارد،‌ تصریح کرد: از این رو نباید فراموش کنیم برخی هموطنان بویژه کسانی که مشاغلشان وابسته به روزهای پایانی سال بود ممکن است با مشکلات معیشتی روبرو شوند. به همین دلیل افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند در نظر گرفته خواهند شد و بسته‌هایی معیشتی یا نقدی به این افراد اختصاص می‌یابد و برآوردهای ما نشان می‌دهد حدود ۲ میلیون نفر از آسیب دیدگان از کرونا تحت پوشش این نوع کمک‌ها قرار خواهند گرفت.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره نحوه انتخاب افراد برای ارائه بسته‌های کمک معیشتی، تصریح کرد: در صورتی که افراد تحت پوشش سازمان‌های کمک کننده نبوده و کارمند هم نباشند تحت پوشش ما خواهند آمد اما باید توجه کنید علی‌رغم آنکه حتی برخی مشاغل آزاد نیز طی روزهای گذشته درآمدزایی مناسبی نداشتند؛ اما گروه هدف ما کسانی هستند که حتی در تهیه نیازهای روزانه معیشتی دچار مشکل باشند. به طور مثال بنده خودم نیز پزشک هستم اما حدود ۴۵ روز است که به مطب نرفته‌ام و قطعا جزو این ۲ میلیون نفر محسوب نمی‌شوم. بنابراین در راستای انتخاب درست این افراد استانداری‌ها و دولت در شناسایی آنها به ما کمک خواهند کرد؛ البته فراموش نکنید هرچه میزان کمک مردمی افزایش یابد، ما نیز به افراد بیشتری کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره مجدد به کمبود ۲۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) در کشور، تصریح کرد: خیرین کمک کردند و برای خرید ۱۰۰ دستگاه به ارزش ۱۶ میلیارد تومان اعلام آمادگی کردند که قرار است طی روزهای آتی در مناطق مورد نظر تجهیز شوند. البته در صورتی که هرخیری نیت کند دستگاه خریداری شده را به نقطه خاصی از کشور بفرستد، ما در خدمت خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص نحوه تولید ماسک‌ در این سازمان، گفت: ماسک‌های پارچه‌ای پس از تولید اتوکلاو شده و پس از اخذ تأییدیه توزیع خواهد شد. ماسک‌هایی که اکنون قرار است تولید کنیم نیز ماسک‌های سه لایه غیر پارچه‌ای است و از روز دوشنبه در اختیار ستاد قرار خواهد گرفت.

همتی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه اخذ کمک از مردم، اظهار کرد: شماره حسابی که برای این کار اختصاص می‌یابد کاملا هدفمند است و به صورت شفاف تنها به این بخش اختصاص خواهد یافت.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نحوه کمک هلال احمر به ضدعفونی کردن زندان‌ها، گفت: هر مقدار درخواستی که از سوی مکان‌هایی مانند زندان‌ها و کهریزک از ما برای کمک شود پاسخ داده خواهد شد و در هر نقطه از کشور که نیاز به حضور هلال احمر باشد ما حضور خواهیم داشت؛ تا امروز بالغ بر ۴۰۰ هزار لیست مواد ضد عفونی کننده در اختیار متقاضیان این چنینی قرار گرفته است.

سرپرست هلال احمر کشور درباره واردات داروی مورد نیاز بیماران کرونایی نیز اظهار کرد:‌ در زمینه واردات داروی اقلامی که کمبود داشتیم مانند تامی‌فلو و کلترا را وارد کردیم و این موضوع سبب مطرح شدن موضوعاتی مانند این شد که برخی گفتند که چرا این دارو  را که دیگر در پروتکل درمان کرونا نیست وارد کردید، اما باید توجه داشت این دارو مصرف سالیانه دارد و از قبل هم داروی مورد استفاده‌ای بوده است. دیروز در جلسه‌ای که بحث دارو و تجهیزات پزشکی بود حضور داشتیم و  پذیرفتیم همه اقلامی که در روزهای پیش‌رو نیاز است را وارد کنیم البته خوشبختانه در زمینه اقلام مورد نیاز درمان، کمبود جدی در کشور وجود ندارد.

همتی در پاسخ به این سوال که آیا هلال احمر داروخانه خاصی را برای بیماران کرونایی در نظر گرفته است یا خیر؟ گفت: در کل کشور و به خصوص دو داروخانه در تهران به صورت مرجع اقلام را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. همچنین در کل کشور به ویژه  در ۳۷ داروخانه در خصوص اقلام مورد نیاز کرونایی خدمات ارائه می‌شود و کمبودی در این زمینه نداریم.

سرپرست جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد:‌ هلال احمر و صلیب سرخ جهانی در بحرانی مثل کرونا که در کل دنیا پیش آمده است به تکالیف و وظایف خودشان عمل کردند. عمدتا هلال احمر و صلیب سرخ روی مشکلات بعد از کرونا تمرکز کردند. همچنین در حین کرونا همه خدماتی که ما انجام دادیم در سایر کشورها نیز  انجام می‌شود.

وی افزود: همه خدمات انسان دوستانه و فعالیت‌های اجتماعی در این مورد با حداکثر توان توسط هلال احمر و صلیب سرخ‌ها انجام می‌شود، بخشی هم که مدیریت خود بحران بود که در بحث مدیریت کروناست، همان فعالیت‌هایی که ما داشتیم در کشورهای دیگر هم به اشکال دیگر نمود داشت و انجام شد. نکته بعدی اعتماد مردم به هلال احمر و صلیب سرخ است که کمک‌هایی که می‌کنند، بتوانیم به دست نیازمندان برسانیم و ما در این زمینه هم کمک ها را جمع می‌کنیم تا به دست مردم برسانیم.

سرپرست جمعیت هلال احمر درباره تحریم‌های آمریکا و مشکل دریافت کمک‌های مالی سایر کشورها، اظهار کرد:‌ حساب‌های بانک های عامل ایرانی تحریم بودند و بخشی از کمک ها در حساب های ارزی را در کشور مقصد به اقلام تبدیل کردیم، مثل کمک یک میلیون دلاری ژاپن به اقلام تبدیل و به ایران ارسال شد و باید توجه داشت که آمریکا کشوری ظالم است و اجازه کمک به هلال احمر ایران را ندادند، صلیب سرخ کمک کرد تا بخشی از کمک‌ها را دریافت کنیم.

او درباره کمک های اهدایی کشورها گفت: از ۲۴ کشور کمک هایی داشتیم و بیشترین کمک ها از چین به ایران بوده است و موارد قابل توجه بود که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

همتی یادآور شد: هر آنچه هلال احمر در توان داشت در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفت و امدادگران ما از سیل غافل نشدند و ۲۰۰۰ امدادگر در مناطق سیل زده به ویژه کرمان و سیستان حضور دارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد شهدای سلامت در هلال احمر اظهارکرد:‌ دو نفر از جمعیت هلال احمر در قم و کاشان جزو شهید سلامت هستند، تعدادی از جمعیت هلال احمر به کرونا مبتلا شدند که بعد از در اختیار قراردادن لباس های گان و موادضدعفونی تعداد موارد ابتلا به حداقل رسید.

همتی درباره اینکه ونتیلاتورها(دستگاه‌های کمک تنفسی) از داخل یا خارج کشور تامین می‌شوند، افزود:‌ ما به دنبال خرید ونتیلاتور از شرکت‌های داخلی هستیم و دیروز با چند شرکت تولیدکننده معتبر ونتیلاتور مذاکره کردیم؛ اما مشکل این است که این دستگاه‌ها ممکن است در اختیار ما قرار نگیرد چرا که کمبودها جهانی است و اگر در اختیار ما قرار گیرد وارد خواهیم کرد و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهیم داد. همچنین همه اقلامی که وارد کشور می‌شود دپو و با همکاری وزارت بهداشت توزیع می‌شدند.

وی درباره تب سنجی افراد و پیگیری افراد مشکوک نیز گفت:‌ کسانی که به سفر می‌رفتند و مشکوک بودند به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع داده می‌شدند و چون در روزهای نخست برخورد جبری نبود پیگیری افراد صورت می گرفت.

همتی درباره داروهای کرونای وارداتی افزود: داروهای بیماران کرونایی اهدایی نبودند و ما همه داروها را خریداری کردیم و هیچ داروی خارج از فارماکوپه‌ای وارد نکردیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح