کد خبر : 178285
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
-

تاکید جهانگیری بر تقویت امید به آینده

تاکید جهانگیری بر تقویت امید به آینده

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد که باید دغدغه داشته باشیم که اعتماد و امید مردم به آینده به عنوان بزرگترین سرمایه هایی که هر کشوری برای آینده خودش و برای حرکت‌های رو به توسعه و پیشرفت نیاز دارد را همواره تقویت کنیم. به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز در اولین آیین تجلیل از خیرین

تاکید جهانگیری بر تقویت امید به آینده

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد که باید دغدغه داشته باشیم که اعتماد و امید مردم به آینده به عنوان بزرگترین سرمایه هایی که هر کشوری برای آینده خودش و برای حرکت‌های رو به توسعه و پیشرفت نیاز دارد را همواره تقویت کنیم.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز در اولین آیین تجلیل از خیرین توسعه روستاها و مناطق عشایری کشور که در ساختمان کوتر ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: به برکت این ایام خجسته ماه رجب، خداوند تفضلی کند تا بتوانیم اهداف خیری که دوستان برای خدمت رسانی به ضعیف ترین اقشار جامعه دارند، محقق شود و حتماً رضایت مردم که رضایت خداوند را به دنبال خواهد داشت، فراهم شود.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم توسعه، توسعه انسانی است که به مسایل مختلفی که عمدتا مسائل اجتماعی هستند، توجه دارد. ما در هر کدام از زیرشاخه‌های توسعه انسانی اگر بتوانیم به پیشرفت بهتری دسترسی پیدا کنیم، تاثیر مثبتی در شاخص‌های توسعه کشور خواهد داشت.

جهانگیری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بر اساس برخی نظرسنجی ها ، بررسی‌ها و ارزیابی هایی که در کشور صورت گرفته ما در همبستگی اجتماعی، سرمایه اجتماعی و اعتماد و امید به آینده و همینطور در مشارکت عمومی دچار ضعف‌هایی شده ایم، گفت: بخشی از این مسائل تحت تاثیر القائات دشمن و برخی هم تحت تاثیر مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد. وی افزود: به هرحال یک واقعیت هایی است که پیش روی ما است. ما همواره باید دغدغه داشته باشیم که اعتماد و امید مردم به آینده به عنوان بزرگترین سرمایه هایی که هر کشوری برای آینده خودش و برای حرکت‌های رو به توسعه و پیشرفت نیاز دارد را همواره تقویت کنیم تا امید و اعتماد و افق گشایی خوبی نسبت به آینده برخوردار باشیم.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: البته این بر عهده نخبگان کشور است که در بخش‌های مختلف کشور بیش از بقیه می‌توانند تأثیر بگذارند. نخبگان باید این تأثیرگذاری را داشته باشند که جامعه نسبت به آینده افق روشنی داشته باشد. حتماً تلاش دشمنان بر این است که آینده را تیره و تار نشان داده شود، بنابراین رسالت ما این است که آینده خوبی برای کشور ترسیم کنیم؛ چرا که کشور ظرفیت های توسعه به اندازه کافی دارد. هیچ نعمتی یا هیچ نیازی برای توسعه نیست که بگوییم در ایران کم هست و کم وجود دارد و به دلیل محدودیت ها ما با تنگناهایی روبرو هستیم .

وی ادامه داد: البته ممکن است که بگوییم کشوری هستیم که در آب با محدودیت روبرو هستیم یا از نظر برخی از امکانات طبیعی ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشیم ،اما از منابع مختلفی مثل نفت و گاز و موقعیت جغرافیایی که در کشور وجود دارد و از همه مهمتر نیروی انسانی تحصیلکرده جوان و پر انرژی که در واقع می تواند همه این امکانات توسعه را به کار بگیرد و کشور را در یک مسیر خوب قرار دهد، برخوردار هستیم.

وی با بیان اینکه برخی اقشار جامعه با فقر و نابرابری روبرو هستند، گفت: وظیفه ملی همه آحاد کشور و وظیفه قانونی دولت این است که برای رفع این مشکلات و دغدغه ها اقدام مضاعف انجام دهیم. علاوه بر دولت، سایر قوا و نهادهای حاکمیتی نیز این وظیفه را برای خود قائل هستند که با شتاب و همت بیشتری برای حل مسایل کشور تلاش کنند.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: در کنار تلاش و اقدامات دستگاه های دولتی و حاکمیتی، گروهی تحت عنوان خیرین به صورت فردی یا شبکه‌ای پا پیش گذاشته‌اند تا بتوانند بخشی از دغدغه های اقشار ضعیف جامعه را برطرف کنند. اقدامات آنها منجر به تقویت همبستگی ملی و نیز افزایش قوام و دوام جامعه می شود؛ چرا که وقتی مردم مشاهده می کنند که گروه‌هایی از همنوعان خودشان از اقصی نقاط کشور برای حل مشکلات آنها تلاش می کنند، حس نوعدوستی و همبستگی در جامعه تقویت می شود.

جهانگیری با یادآوری حادثه زلزله کرمانشاه و مشارکت جدی مردم برای کمک به زلزله زدگان، خاطرنشان کرد: میزان کمک‌ها تا حدی بود که مکرر از طریق رسانه‌ها از مردم خواسته می‌شد که به دلیل بسته شدن راه‌ها و مسیرها، از حضور در منطقه زلزله زده خودداری کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به حادثه سیل عید سال 98 در 25 استان کشور ، گفت: این سیل خانه‌های مردم در برخی استان‌ها را ویران کرد و در جریان این حادثه گروه‌هایی از مردم و خیرین به صورت داوطلبانه حضور پیدا کردند و نمایشی از همبستگی و نوع دوستی ارائه دادند. این همبستگی سرمایه‌ای بزرگ برای ایران است که می توانیم با اتکا به آن بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذاریم.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه روستاییان و عشایر افرادی مولد و تولیدکننده هستند و با حداقل امکانات زندگی می کنند، تصریح کرد:‌ بسیاری از شخصیت‌های ملی، فرهنگی و مذهبی کشور از دل روستاها و عشایر آمده‌اند و توانسته اند کارهای بزرگ و ماندگار در تاریخ انجام دهند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه حدود 27 میلیون نفر از جمعیت کشور عشایر و روستاییان هستند و تعداد آنها از جمعیت برخی کشورها بیشتر است، افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی این بود که امام خمینی(ره) که از همان روزهای نخست انقلاب خط مشی‌ای را برای رسیدگی به روستاها ترسیم کرد که در این راستا جهاد سازندگی تأسیس شد و بسیاری از زیربناها و زیرساخت‌های لازم در روستاهای کشور شکل گرفت.

وی با تاکید بر اینکه ایران تنها کشوری است که از شبکه سراسری گاز برخوردار است گفت: مردم روستاها مشابه مردم پایتخت از امکان مساوی در نعمت گاز برخوردار هستند البته در برخی روستاها هنوز آنطور که باید گازرسانی نشده است که امیدوارم تا پایان دولت شاهد باشیم که همه روستاها از نعمت گاز برخوردار هستند.

جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه برقراری عدالت از مهمترین آرمان‌ها و آرزوهای هر انسانی است، افزود: یکی از بزرگترین افتخارات ما این است که امام اول شیعیان که به او عشق می ورزیم شهید راه عدالت است. در راستای عدالت آموزشی باید روستاهای کشور از مدارس و امکانات آموزشی همانند شهرها برخوردار باشند و این موضوع در سایر خدمات نظیر امکانات بهداشتی و درمانی نیز صادق است.

وی توجه به روستاها را از مهمترین نمادهای عدالت برشمرد و گفت: ‌توجه به روستاها آرمان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب است و باید تلاش کنیم تمامی شئون عدالت در مناطق روستایی کشور اجرایی شود.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه امروز با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم گفت: هنوز زمان آن نرسیده که بتوانیم درباره فشارهایی که در دوره تحریم علیه ملت ایران وارد کردند صحبت کنیم زیرا در شرایط جنگ هیچکس خود را در مقابل دشمن ضعیف نشان نمی‌دهد اما به اذعان مقامات دولت فعلی و دولت سابق آمریکا و کشورهای اروپایی فشار حداکثری علیه ملت ایران با شکست مواجه شده است و مهمترین علت این شکست، راهبرد مقاومت بود که رهبر معظم انقلاب آن را ترسیم کردند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بیماری کرونا و پیامدهای اقتصادی آن که همه کشورها با آن درگیر هستند، گفت: تفاوتی که ملت ایران در مقابله با کرونا با سایر کشورها دارد این است که ملت ایران با تحریم‌های ظالمانه نیز روبرو است و فشارهای سنگینی بر همه مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه وارد شده است.

وی از همه افراد، نهادها و خیرینی که در شرایط کرونا و تحریم به موقع برای کمک به اقشار ضعیف اقدام کردند قدردانی کرد و افزود: خوشبختانه خیرین به موقع وارد عمل شدند و تلاش کردند با کمک های معیشتی اجازه ندهند که اقشار ضعیف جامعه با بحران روبرو شوند.

جهانگیری افزود: خیرین کشور طی سالیان گذشته در زمینه های مختلف از جمله مدرسه سازی گام های بزرگی برداشته اند به گونه ای که امسال دو هزار و 500 میلیارد تومان برای ساخت مدرسه از سوی خیرین هزینه شده است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه خیرین در زمینه ارائه کمک‌های معیشتی نیز گام‌های موثر و تعیین کننده ای برداشته‌اند، افزود: امروز که دولت منابع مالی خوبی را برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تخصیص داده است، خیرین علاوه بر اقدامات جاری خود نظیر ساخت مدرسه و بیمارستان و تجهیز مراکز درمانی، گام های بلندی برداشته‌اند تا بتوانند چهره روستاها و وضعیت زندگی عشایر را متحول کنند.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد: با فعالیت شورای عالی توسعه روستا و عشایر شاهد سیاست گذاری‌های مناسب و اصلاح برخی سیاست‌های غلط باشیم به گونه ای که مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها اتفاق بیفتد و حاشیه نشینی که یکی از دغدغه‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی است ساماندهی شود.

وی اظهار کرد: با کمک خیرین امکان رفع آسیب‌های اجتماعی و ساماندهی حاشیه نشینی میسر است و نام نیک خیرین در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه دولت نیز از خیرین حمایت می کند، از استانداران سراسر کشور که از طریق ویدئوکنفرانس این مراسم را دنبال می کردند خواست نسبت به طرح حمایت از ایتام که کمیته امداد امام خمینی(ره) طراحی کرده است، اهتمامی جدی داشته باشند و با کمک خیرین هیچ یتیمی بی پناه نباشد.

در این مراسم معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نیز گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی خیرین، نهادهای حاکمیتی و دولت ارائه کرد و گفت: ‌مجمع خیرین روستایی با هدف هماهنگی خدمات و فعالیت‌های خیرین برای کمک به روستاها ایجاد شده و امیدوارم با برنامه‌های در دست اجرا شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باشیم.

در این مراسم روسای کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان نوسازی مدارس، سازمان بهزیستی کشور، امور عشایر ایران، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و رییس مجمع خیرین سلامت نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص توسعه روستاها پرداختند و استانداران فارس، گلستان، کرمانشاه، مازندران و قم نیز گزارشی از فعالیت خیرین در استان های خود ارائه کردند.

در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از تعدادی از خیرین عرصه روستا قدردانی شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح