یکشنبه , 14 آذر 1400 - 2:04 قبل از ظهر

تحریم‌ مثل کرونا آدم می‌کشد

تحریم‌ مثل کرونا آدم می‌کشد

دولت آمریکا نیز در خصوص اثر نداشتن تحریم‌ها بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران و سایر کشورهای تحریم‌شده ریاکارانه دروغ می‌گوید. گزارش باشله نشان می‌دهد سازمان‌های حقوق بشری نیز تأثیر تحریم‌ها بر جان عموم شهروندان و کادرهای درمان در ایران را تأیید می‌کنند.

به گزارش ایسنا، محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی تلگرامی نوشت: «میشل باشله، پزشک متخصص اطفال، رئیس‌جمهوری سابق شیلی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در گزارشی به تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۰ (یک هفته قبل) می‌نویسد:

«حیاتی است که از فروپاشی نظام پزشکی هر کشوری جلوگیری شود … در این زمان حساس به دلیل سلامت جهانی و برای حمایت از حقوق و جان میلیون‌ها انسان در کشورها، تحریم‌های بخشی باید باید لغو یا تعلیق شوند. برای مثال در ایران؛ جایی که اکنون ۱۸۰۰ انسان جان خود را به علت کوید-۱۹ از دست داده‌اند، گزارش‌های حقوق بشری دائما بر اثر تحریم‌ها بر دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی اساسی – از جمله رسپیراتورها و تجهیزات حفاظت از کارکنان درمان تأکید می‌کنند. بیش از ۵۰ نفر کادر درمان در ایران از زمان آشکار شدن کوید-۱۹ در پنج هفته گذشته جان خود را از دست داده‌اند.»

باشله می‌گوید: «هیچ کشوری نمی‌تواند به‌تنهایی به طرز مؤثری با این اپیدمی مقابله کند. ما به عمل منسجم، همکاری و مراقبت نیاز داریم.»

این گفته او یادآور فراخوان آنتونیو گوترش برای عمل هماهنگ، قاطع و سیاست نوآورانه در مواجهه با کوید-۱۹ است. همه دولت‌ها از جمله آنها که تحریم شده‌اند – از جمله ایران – باید آشکارا، مستند به مدارک و شفاف اعلام کنند که تحریم‌ها به ظرفیت حفاظت از جان شهروندان‌شان آسیب‌زده و تحریم عین «بیوتروریسم» است. باید بقیه جهان را در جریان اثرات بسیار منفی تحریم‌ها بر ظرفیت هر کشور تحریم‌شده برای مقابله با کرونا و سایر مخاطرات جانی قرار داد.

دولت آمریکا نیز در خصوص اثر نداشتن تحریم‌ها بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران و سایر کشورهای تحریم‌شده ریاکارانه دروغ می‌گوید. گزارش باشله نشان می‌دهد سازمان‌های حقوق بشری نیز تأثیر تحریم‌ها بر جان عموم شهروندان و کادرهای درمان در ایران را تأیید می‌کنند.»

منبع:ایسنا

درباره ی 3m73m3m3mg

مطلب پیشنهادی

تمرین خانگی ملی پوش ژیمناستیک ایران به امید المپیک

سعید رضا کیخا ملی پوش ژیمناستیک ایران به چالش ورزش در خانه پیوست. کیخا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *