کد خبر : 69877
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰:۰۴
-

توضیحات دادستان یاسوج در خصوص انتخابات شورای شهر/فسادهای میلیاردی برخی مدیران

توضیحات دادستان یاسوج در خصوص انتخابات شورای شهر/فسادهای میلیاردی برخی مدیران

 دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص انتخابات شورای شهر و فسادهای میلیاردی برخی مدیران توضیحاتی ارائه کرد. سید علی ملک حسینی ظهر روز سه شنبه یکم تیرماه ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه در خصوص انتخابات شورای شهر یاسوج افزود: دستگاه قضایی یک نقش

توضیحات دادستان یاسوج در خصوص انتخابات شورای شهر/فسادهای میلیاردی برخی مدیران

 دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص انتخابات شورای شهر و فسادهای میلیاردی برخی مدیران توضیحاتی ارائه کرد.

سید علی ملک حسینی ظهر روز سه شنبه یکم تیرماه ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه در خصوص انتخابات شورای شهر یاسوج افزود: دستگاه قضایی یک نقش پیشگیری از وقوع جرم داریم که سعی کردیم آن را به نحو احسن انجام دهیم که امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه نمره قبولی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: تخلفات انتخابات همیشه مطرح است و در ششمین دوره انتخابات شورای شهر یاسوج ۱۱۹ نفر کاندیدا داریم کسی نمی تواند ادعا کند که می توانم انتخاباتی برگزار کنم اما این تعداد راضی باشند.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج با بیان اینکه در اعلام نتایج انتخابات شوریا شهر یاسوج یک روز وقفه ایجاد شد که حساسیت هایی را ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: مشکل اول در این خصوص انتشار لیست بدون هویت، نامعتبر، بدون مجوز و زودتر از موعد صبح روز بعد از انتخابات بود که هنوز منشا این لیست مشخص نیست.

ملک حسینی تصریح کرد: مشکل بعد که فرماندار شهرستان بویراحمد و معاون سیاسی و امنیتی استاندار در شبکه استانی توضیح دادند و من هم طبق گفته های آنها مطرح می کنم، آنچه که کارشناسان گزارش دادند این بود، ۹۵ صندوق بعد از پایان انتخابات اطلاعات آنها به وزارت کشور ارسال می شود و هیچ مشکلی هم نداشتند، یکی از صندوق های اخذ رای در سطح شهر یاسوج پس از اتمام انتخابات، اطلاعات این صندوق مستقیما به سامانه وزارت کشور ارسال می شود که برای تایید تیک قرمز می خورد و مغایرت آماری نشان می دهد.

وی ادامه داد: حدود ۱۸ ساعت طول می کشد برای آسیب شناسی و بررسی اشکال فنی اما نهایتا با حضور هیئت اجرایی، هیئت نظارت، نماینده شورای تامین شهرستان، دستگاه‌های امنیتی و نظارتی صندوق مذکور بررسی، رفع مشکل اماری و ارسال می شود. یک شبهه ای ایجاد شد که این صندوق نتیجه انتخابات را تغییر داده است که به هیچ وجه در تغییر نتیجه انتخابات تاثیری نداشت چراکه از هر کاندیدا بین ۴۰ تا ۱۰۰ رای در این صندوق بود. اختلاف لیستی که در فضای مجازی منتشر شد با لیست واقعی و رسمی که فرمانداری منتشر کرد برای هر کدام از ۱۰ کاندیدای اول بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰رای اضافه شده بود.

دادستان یاسوج تاکید کرد: سامانه انتخابات امنیت بالای دارد، اطلاعات ان از محل صندوق به سامانه وزارت کشور منتقل می شود و سطح دسترسی در استان در سطح مشاهده است.

ملک حسینی با بیان اینکه برخوردهایی که در زمینه انتخابات با تعداد معدودی از جمله نماینده فرماندار یا اعضای صندوق بیشتر از جنس تبلیغ برای یک کاندیدای خاص بود، ادامه داد: در زمینه دستکاری در صندوق و روند امنیت انتخابات موردی نداشته ایم. ممکن است که کاندیدای از روند برگزاری انتخابات و تخلفاتی که در برخی از صندوق ها بود اعتراضات و شکایاتی داشته باشند که طبق قانون در مهلت مقرر به هیئت اجرایی تحویل دهند و پیگیری کنند.

وی گفت: بازداشت های انجام شده در روز انتخابات بیشتر پیشگیرانه بوده اند، شب انتخابات از ساعت ۲۰ قضات ویژه انتخابات در کلانتری ها مستقر شدند، تخلفات را رسیدگی و قرارهای تامین کیفری نیز صادر شد و هم اکنون هیچ شخصی مربوط به روز انتخابات یاسوج در بازداشت نداریم.

دادستان یاسوج افزود: اما اتفاقی افتاد که برخی افراد معترض نسبت به نتایج انتخابات شورای شهر یاسوج اعتراض داشتند و ما نیز بعنوان دستگاه قضایی طی جلسه ای ۵ ساعته، اطلاعات کارشناسی در حوزه های مختلف بررسی شد که امنیت صندوق های الکترونیکی مشکلی نداشت که از ۱۰ کاندیدای اول دعوت کردیم برای آنها توضیح دایدم و جلسه به خوبی پایان یافت و تقریبا در این حد قانع شدند که اگر اعتراضی دارند از طریق قانوین اقدام کنند که متاسفانه یک بحث هیجانی در جلوی فرمانداری شهرستان بویراحمد ایجاد شد و عده ای اقدام به سنگ پرانی کردند. رویه ما تکریم ارباب رجوع و مردم است که حضور بعضی از مردم جلوی فرمانداری ناشی از همین رویه بود اما  رفتار هنجارشکنانه و انجام اقداماتی که امنیت را خدشه دار کند با برخورد قانونی مواجه می شود بالاخره فرمانداری یکی از نهادهای امنیت است و اگر کسی مشکل داشته باشد به فرمانداری مراجعه می کند، عده ای فراتر از قانون امنیت مردم را خدشه دار کنند با آنها برخورد قانونی می شود البته سعی کردیم که در این برخوردها اینگونه نباشد که تَر و خُشک با هم بسوزند.

ملک حسینی تصریح کرد: در رابطه با این مسایل پس از انتخابات شورای شهر یاسوج ۵ نفر در بازداشت هستند و مابقی با قرار مناسب آزاد شدند، از مردم و کاندیدا اینست که به شایعات فضای مجازی توجه نکنند، در فضای مجازی فیلمی پخش شد مبنی بر اینکه سه نفر در اعتراضات انتخابات شورای شهر یاسوج کشته شد که مشخص است این فیلم مربوط سه جوانی است که در گذشته دچار گاز گرفتگی شدند که به انتخابات یاسوج ربط دادند.

وی اظهارکرد: مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند، شیرینی انتخابات که تمام دنیای زر و زور، تزویر و استکبار دست به دست هم داده بودند برگزار نشود، را با احساسات به کام مردم تلخ نکنیم. انتخابات ۱۴۰۰ با حضور باشکوه مردم برگزار شد و در زمینه اعتراضات قانون فصل الخطاب است.

دادستان یاسوج تاکید کرد: تمام قضات استان را تیم بندی کردیم و از صبح روز انتخابات ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ تا پایان میدانی بیرون و داخل شعب را بررسی می کردند، افرادی بودند که تخلفاتی از جمله تبلیغات برای کاندیدای خاص قصد خرید و فروش رای داشتند که بازداشت شدند و جهت پیشگیری تا پایان انتخابات در کلانتری نگهداری شدند و پس از اتمام انتخابات با حضور قاضی انتخابات تعیین تکلیف شدند.

ملک حسینی بیان کرد: هم اکنون مشکل امنیتی خاصی در حوزه انتخابات در استان کهگیلویه و بویراحمد نداریم البته اعتراضاتی هست که در چاچوب قانون رسیدگی می شوند.

وی عنوان کرد: در خصوص چند شورای شهر استان کهگیلویه و بویراحمد پرونده هایی را مربوط به تخلفات قراردادها و برخی مسایل تشکیل داده ایم که دو شورای شهر استان حسابرسی نسبتا کلی انجام شد و پرونده آنها در حال رسیدگی است و تعدادی افراد بازداشت شدند و با قرار وثیقه تا اتمام تحقیقات آزاد هستند. در رابطه با شورای شهر یاسوج نیز پرونده های در مراجع نظارتی و سازمان بازرسی و سایر دستگاههای نظارتی مطرح و در حال پیگیری هستند و به محض اینکه به ما اعلام جرم شود رسیدگی می شوند. پرونده های خرد و جزئی نیز داشته ایم که اکثرا رسیدگی شده و به دادگاه ارسال شده اند اما آنچه که مهم است پیشگیری است که در این راستا اقدامات ارزشمندی شروع شده است.

دادستان یاسوج گفت: از طریق کمیسیون ماده ۳۸ معاملات شهرداری که مربوط به آیین نامه معاملات شهرداری است، از ظرفیت ماده سه قانون ارتقا سلامت استفاده شده و شهرداری را مکلف کردند که در سامانه شفافیت قراردادهای و معاملات خود را ثبت کنند که این کار شروع شده است.

ملک حسینی افزود: اقدامات دستگاه قضایی در کمیسیون ماده ۱۰۰ مربوط به ساخت و ساز شهرداری ها با قدرت ادامه خواهد یافت. تاکنون گزارش رسمی از دستگاههای متولی در خصوص اینکه فردی عمدا اقدام به آتش زدن منابع طبیعی و جنگل‌های استان کرده ارائه نشده است.

وی در خصوص مبارزه با فساد در سطح استان بیان کرد: یک پرونده به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان، یک پرونده مربوط به حوزه آب و فاضلاب به مبلغ ۱۳ میلیارد تومان و پرونده مربوط به توزیع آرد به مبلغ ۴ میلیارد تومان در حال رسیدگی هستند. در حوزه کارشناسان برخی ادارات در جهت مقابله با فساد برخوردهایی داشته ایم، احکامی صادر شده و پس از قطعیت از سوی رئیس کل دادگستری استان اعلام می شوند.

دادستان یاسوج تاکید کرد: با برخی از کارکنان متخلف ادارات برخوردهایی صورت گرفت و احکامی نیز در این خصوص صادر شد، در زمینه پرونده باند متخلف شبکه توزیع آرد کیفر خواست صادر شده و در رابطه با امور اراضی استان حکم بدوی صادر، احکام جزای نقدی، حبس و انفصال دائم و موقت از خدمت برای افراد مختلف صادر شده است. پس از قطعیت از سوی رئیس کل دادگستیر استان اعلام می شود. در مورد برخی ادارات پرونده هایی در دادسرا داریم که در حال تحقیقات محرمانه قرار دارند، عده ای با قرار بازداشت هم اکنون در زندان هستند و افرادی با قرار تامین مناسب کفالت یا وثیقه تا تکمیل تحقیقات آزاد هستند.

دادستان یاسوج خاطرنشان کرد: در مرجع قضایی یکی از عناصر جرم بحث سوء نیت است کسی که مجوز قانونی گرفته و اقدامی کرده قطعا در مراجع قضایی محکوم نخواهد شد اما گاهی موقع ممکن است که این مجوزها با زد و بند و خلاف قانون باشد که موضوع متفاوت است و دستگاه قضایی بعنوان فساد با این گونه موارد برخورد می کند.

ملک حسینی بیان کرد: در حوزه دادسراها و دادستانی‌ها یکی از وظایف و تکالیف ما احیاء حقوق عامه است که در همین راستا یکی از این وظایف این بود که طی سال‌های اخیر انجام شد، آسیب شناسی در این زمینه کرده ایم.

وی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی استان در شرایط کرونایی گفت: سختگیرانه اعمال محدودیت ها را در استان کهگیلویه و بویراحمد داشته ایم که به نوعی از مردم و مشاغل مختلف عذرخواهی می کنم چراکه این محدودیت ها بخاطر حفظ سلامت و جان مردم استان بعلت داشتن مشکلات زیربنایی و امکانات محدود بود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کرم روز لاکچری کوین

ظروف یکبارمصرف گیاهی

سیم و کابل کسری

سینی کابل

نصب و تعویض باتری ماشین در محل

تعمیر لباسشویی در تهران

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

قیمت گاری دستی قدیمی

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح