کد خبر : 1366
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳
-

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| غفلت‌کنیم پیک‌ پنجم به‌زودی از راه می‌رسد/ افزایش موارد بستری در برخی استان‌ها/ رشد ۲۹.۵ درصدی موارد ابتلا نسبت به هفته گذشته + نقشه و نمودار

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| غفلت‌کنیم پیک‌ پنجم به‌زودی از راه می‌رسد/ افزایش موارد بستری در برخی استان‌ها/ رشد ۲۹.۵ درصدی موارد ابتلا نسبت به هفته گذشته + نقشه و نمودار

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده از همه‌گیری کرونا در کشور نشان می‌دهد اگرچه روند کلی نسبت به اواسط اردیبهشت‌ 1400 سیر نزولی به خود گرفته اما روند کلی کاهش بیماری بسیار کند است، تا جایی که طولانی شدن سیر نزولی پیک‌چهارم در کشور باعث نگرانی برخی کارشناسان بهداشت و درمان شده است. در این زمینه

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده از همه‌گیری کرونا در کشور نشان می‌دهد اگرچه روند کلی نسبت به اواسط اردیبهشت‌ 1400 سیر نزولی به خود گرفته اما روند کلی کاهش بیماری بسیار کند است، تا جایی که طولانی شدن سیر نزولی پیک‌چهارم در کشور باعث نگرانی برخی کارشناسان بهداشت و درمان شده است.

در این زمینه برخی کارشناسان با اشاره به ورود ویروس‌های جهش یافته آفریقای جنوبی و هندی به کشور این سیر نزولی کُند را نگران کننده توصیف کرده و می‌گویند: درصورت بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی این روند می‌تواند در نهایت باعث بروز پیک‌ پنجم قبل از کاهش نرخ بیماری باشد.

در این زمینه دبیر کمیته علمی کشوری کوید19، در آخرین نشست خبری خود رسماً اعلام کرده است که نگرانی از آغاز پیک  پنجم با سویه‌های هندی و آفریقای جنوبی وجود دارد اما امیدواریم پیک پنجم اتفاق نیفتد و از همه مردم می‌خواهیم در مواقعی که لازم به خروج از منزل نیست، در  خانه بمانند و مسافرت نروند؛ این موضوع خیلی کمک کننده است تا زمانی که واکسیناسیون مان به حد نصاب علمی و معمولی برسد.

عاطفه عابدینی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه در برخی استان‌های جنوبی کشور می‌بینیم تعداد مراجعه سرپایی افراد و موارد بستری زیاد شده‌ که این نشان از شکنندگی شرایط در این مناطق دارد و با درنظر گرفتن افزایش قدرت سرایت ویروس‌های جهش یافته این احتمال وجود دارد که درصورت عادی انگاری یا سهل‌انگاری به‌سرعت شاهد گسترش نرخ ابتلا در مناطق همجوار این استان‌ها و شهرستان‌های اطرافشان باشیم.

عابدینی همچنین افزود: برای جلوگیری از بروز مشکل وزارت بهداشت اقدامات احتیاطی و دستورهای لازم را برای شهرستان‌های درگیر مثل هرمزگان، سیستان و بوشهر صادر کرده است بنابراین، امیدواریم پیک پنجم اتفاق نیفتد، اما اگر مراقب نباشیم، در اواخر خرداد ماه پیک پنجم را خواهیم داشت.

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به افزایش تعداد شهرستان‌ها با وضعیت قرمز کرونایی می‌گویند: بررسی روند تغییر وضعیت همه‌گیری در مناطق جنوبی کشور و همچنین حرکت ویروس بخصوص ویروس جهش یافته هندی نشان می‌دهد درست زمانی که تعداد شهرستان‌های قرمز کشور به 8 مورد رسیده بود در مدت زمان کوتاه این تعداد شهرستان عمدتا در استان هرمزگان، بوشهر و سیستان به 13 مورد رسید و در نهایت با یک فاصله 14 روزه اکنون می‌بینیم تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی به 16 مورد رسیده است.

این گروه تاکید دارند، البته موضوع اصلی مسیر حرکت ویروس و تغییر وضعیت شهرستان‌هایی در استان‌های دورتر مثل استان خراسان جنوبی و ایلام است که نشان می‌دهد چقدر سریع ویروس دست به دست شده و خود را به کیلومترها دورتر از کانون اصلی یعنی هرمزگان رسانده و این روند می‌تواند درصورت بی‌توجهی به دردسری بزرگ تبدیل شود.

همچنان در مدار صعودی نسبت به یک هفته قبل

در همین حال بررسی دقیق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از روز 8 خرداد 1400 تا دیروز 14 خرداد نشان می‌دهد در این دوره اگرچه روند نزول کلی همه‌گیری ادامه داشته اما مقایسه نقطه‌ای نشان می‌دهد همچنان روند بیماری کاملاً زیرپوستی صعودی است، به صورتی که شاخص شناسایی موارد جدید بیماری در ابتدای دوره یاد شده 7107 مورد ثبت شده و روز گذشته با رشد 29.5 درصدی به رقمی معادل 9209 نفر رسیده است.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند تعطیلات فعلی می‌تواند پاشنه آشیل مدیریت بحران شناخته شود و درصورتی که هموطنان نسبت به عدم سفرهای غیرضروری جدی نباشند جای تردید نیست که ده روز بعد باید منتظر تغییر معنادار آمارها در این زمینه باشیم که احتمالا می‌تواند زمینه ساز آغاز پیک پنجم کرونا شناخته شود.

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام نگران کننده است

محمد کریمیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اعلام نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار داشت: تاکنون تعداد 38 هزار و 991 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 58 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 85 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 22 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 37 هزار و 965 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 794 نفر بوده است.

روزهای سیاه کرونایی در استان هرمزگان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، شرایط کرونایی حاکم بر استان هرمزگان بسیار وخیم شده و با افزایش چشمگیر آمارها و روند ابتلای بیماران همراه بوده است.

تمامی شهرهای استان به جز سه شهر بشاگرد، بوموسی و سیریک در حال حاضر در وضعیت قرمز هستند و احتمالاً در روزهای آینده نقشه هرمزگان تماماً قرمز شود و روزهای سیاه سال گذشته از راه برسد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در یک گفتگوی رسانه‌ای ضمن هشدار نسبت به وضعیت وخیم کرونا در استان گفت: به سمت بحران و فاجعه بزرگی در حرکت هستیم؛ اگر مداخله‌های مؤثری انجام نشود.

دکتر محمود حسین پور افزود: به حدود 1000 نفر مثبت در روز رسیدیم که در طول این بیماری روند بی سابقه بوده و تعداد بیماران سرپایی نیز در حال افزایش است.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: روند بیماری در سراسر استان به خصوص شهرستان‌های جاسک، میناب، رودان، سیریک، پارسیان و حاجی‌آباد به شدت افزایشی است و روزانه موارد زیادی ابتلا به کرونا ثبت می‌شود.

وی افزود: بندرعباس نیز در حال حاضر کانون کرونایی استان است و چرخش فوق العاده زیاد کرونا را در این شهر شاهد هستیم و مناطق مختلف به این بیماری آلوده شده‌اند اما در حال حاضر آلوده‌ترین محلات به ترتیب شهرک پیامبر اعظم، چهارراه مرادی، مرکز شهر، کوی نیایش و شهرک نور هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 277755 نفر بوده است و روزانه بالغ بر 1500 تست جدید گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 548 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 74 نفر در بخش آی‌سی‌بو تحت مراقبت ویژه قرار دارند و وضعیت 14 بیمار نیز وخیم است.

نوروزیان ادامه داد: 8666 نفر قرنطینه در منزل هستند که این آمار نیز به شدت افزایشی است و نسبت به روزهای گذشته شاهد رشد زیادی بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 8 بیمار دیگر را شامل 6 مرد و 2 زن در محدوده سنی 25 الی 74 سال در شهرستان‌های بندرخمیر، میناب، جاسک، بندرلنگه و بندرعباس گرفت و شمار جان باختگان کرونایی به 1296 نفر رسید.

استان فارس همچنان زرد و نارنجی؛ خطر سرایت از استان‌های جنوبی وجود دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز، براساس آخرین اطلاعات ثبت شده در نرم‌افزار ماسک 17 شهرستان استان فارس در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند با این حال همسایگی با استان‌های بوشهر و هرمزگان و وجود شهرهای قرمز در این دو استان لزوم رعایت و دقت بیشتر را در این استان ایجاب می‌کند.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون 915 هزار و 947 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 264 هزار و 24 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، 105 هزار و 775 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 15 هزار و 925 بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون 279 هزار و 949 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس هم اکنون هزار و 116 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 168 نفر نیز در بخش‌ مراقبت‌های ویژه قرار دارند، همچنین بر اساس آخرین آمار در 24 ساعت گذشته 7 نفر در استان فارس جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر جدی گرفتن دستورات بهداشتی در برابر کرونا مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست‌ها و پرهیز از ترددهای غیرضرر و دورهمی‌های خانوادگی از مهم‌ترین توصیه‌های متولیان بهداشت و درمان استان فارس است.

 4 بیمار دیگر در استان کردستان قربانی کرونا شدند 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، ویروس کرونا در حالی در استان کردستان همچنان جان می‌گیرد که بسیاری از هم‌وطنان و هم‌استانی‌ها هنوز اعتقادی به این بیماری نداشته و احتمال مرگبار بودن سفر در این شرایط کرونایی را باور نکرده و در این تعطیلات جان خود و عزیزانشان را برای دو روز خوشی به خطر انداخته‌اند.

براساس آخرین پیگیری‌های خبرنگار تسنیم با فوت 4هم استانی دیگر در اثر کروناویروس، مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 در استان کردستان از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به یکهزار و 341 نفر رسید.

عادی‌انگاری شهروندان در حالی‌ست که در طول 24 ساعت گذشته 83 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان کردستان شناسایی شده و شمار بستری‌شدگان کرونایی به 323 نفر رسیده و حال 45 نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه وخیم است.

براساس این گزارش در حال حاضر سنندج با 193 نفر، سقز 30 نفر، مریوان 25 نفر، قروه 19 نفر، بیجار 9 نفر، کامیاران 14 نفر، دیواندره 5 نفر، بانه 26 نفر و دهگلان 2 نفر شمار بستری‌شدگان کرونایی را تشکیل می‌دهند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان کردستان 533 نفر در سنندج، 248 نفر در سقز، 105 نفر در قروه، 76 نفر در کامیاران، 104 نفر در بانه، 77 نفر در دیواندره، 61 نفر در بیجار، 114 نفر در مریوان، 20 نفر در دهگلان و 3 نفر در سروآباد جان خود را از دست داده‌اند.

روند کُند کاهش ابتلا در استان لرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌‌آباد، این روزها روند، ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در لرستان همچنان کاهشی است اما این روند نزولی، شتابی ندارد و روزانه به طور میانگین 200 نفر مبتلا و کمتر از 5 نفر جان خود را از دست می‌دهند.

با توجه به اینکه کرونا همچنان در لرستان جولان می‌دهد و روزانه شمار دیگری را مبتلا و درگیر می‌کند، مسئولان همچنان تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارند و با توجه به انتخابات پیش رو و تبلیغات کاندیداها بر این تاکید می‌شود که داوطلبان و طرفداران آنها از تجمعات خیابانی پرهیز و تبلیغات را بیشتر به فضای مجازی سوق دهند تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

 مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان ظهر امروز در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان لرستان اظهارداشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در لرستان تاکنون 365 هزار و 863 نمونه به آزمایشگاه ارسال شده که از این تعداد به 362 هزار و 260 مورد پاسخ داده شده است و جواب 244 هزار و 735 نمونه منفی گزارش شده است.

وی افزود: طی 24 ساعت گذشته 193 نفر دیگر به مجموع مبتلایان استان اضافه شد و در مجموع آمار مبتلایان به کووید 19 در لرستان به 117 هزار و 520 نفر افزایش یافته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 4 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند عنوان کرد: در مجموع از ابتلای شیوع ویروس کرونا در لرستان هزار و 869 بیمار فوت کرده‌اند.

وی بیان کرد: در بحث بیماری بستری شده نیز هم اکنون 438 بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستانهای لرستان بستری و تحت مراقبت هستند، روز گذشته نیز تعداد افراد بستری شده  438 نفر بود.

80 مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان کرمان بستری شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان کرمان هم اکنون موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 394 مورد است اظهار داشت: از این تعداد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان 247 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 13 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت 78 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم 7 نفر و حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان 49 نفر تحت درمان هستند.

وی افزود: با بستری 80 مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان کرمان تعداد کل موارد بستری بر اثر ویروس کرونا در استان از ابتدای شیوع ویروس تاکنون به 21هزار و 321 مورد رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از فوت چهار بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان خبر داد و گفت: با این تعداد مجموع جان باختگان قطعی کووید 19 از ابتدای شیوع ویروس تاکنون به 2 هزار و 938 نفر رسیده است.

7 فوتی دیگر به مجموع قربانیان کرونا در استان بوشهر افزوده شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری وضعیت کرونایی در استان بوشهر را شکننده دانست و اظهار داشت:  اکنون تعداد بیماران بستری کرونایی بیمارستان استان بوشهر به 279 بیمار رسیده است که 33 بیمار در بخش‌های ویژه بستری هستند و از این تعداد 21 بیمار زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تعداد بیماران فوت شده روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان بوشهر را 7 نفر اعلام کرد و گفت: فوتی‌های روز گذشته شامل 3 بانوان و 4 آقا با سن بین 40 تا 81 سال است که با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند.

وی با بیان اینکه مجموع موارد فوتی کرونایی در استان بوشهر به یک‌هزار و 177 نفر افزایش یافت خاطر نشان کرد: روز گذشته ضمن ترخیص 69 بیمار با حال عمومی خوب از بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان همین میزان بیمار جدید در بخش کرونایی مراکز درمانی بستری شدند.

کشمیری تعداد کل مبتلایان کرونا در استان بوشهر از آغاز شیوع این بیماری را بیش از 44 هزار نفر عنوان کرد و افزود: تنها راه کنترل بیماری، رعایت محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی از طرف مردم است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اجرا طرح واکسیناسیون علیه بیماری کرونا خاطر نشان کرد: در استان تاکنون بیش از 41 هزار نفر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که در جمعیت بالای 80 سال 89 درصد و در جمعیت 70 تا 80 سال 90 درصد و همه بیماران خاص، کادر درمانی و بهداشتی واکسن دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: دریافت واکسن به معنی ایمنی صددرصد نیست بلکه باید همواره شیوه‌نامه‌های بهداشتی رعایت شود.

وی افزود: بر اساس سند ملی واکسیناسیون گروه‌های مختلف سنی علیه کرونا واکسینه می‌شوند و امید می‌رود تا پایان نیمه نخست امسال بخش عمده‌ای از مردم واکسن کرونا دریافت کنند تا ایمنی جامعه در برابر این بیماری افزایش یابد.

آبیک و بویین‌زهرا در استان قزوین زرد شدند

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه اوضاع مدیریت بیماری کرونا در 4 شهرستان استان نسبتاً مناسب است، اظهار داشت: بر مبنای آخرین رنگ‌بندی اعلام‌شده از سوی ستاد ملی کرونا 2 شهرستان آبیک و بویین‌زهرا از وضعیت نارنجی (پرخطر) خارج شده و در حالت زرد ( با خطر متوسط) قرار گرفتند.

وی همچنین از کاهش 33 درصدی فوتی‌های کرونایی در 24 ساعت اخیر خبر داد و گفت:‌ همچنین در طول همین مدت میزان ابتلای کرونایی در سطح استان بیش از 6 درصد کاهش یافت و 150 بیمار سرپایی و بستری مبتلا به کرونا توسط آزمایشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز منتخب کووید19 سپاه حضرت صاحب‌الامر(عج) شناسایی شدند.

نامدار کاهش 14 درصدی آمار بیماران بدحال زیر دستگاه ونتیلاتور در شبانه‌روز گذشته را امیدوارکننده دانست و افزود: با این کاهش میزان بیماران بدحال ما 4 نفر کاهش یافته و به 26 نفر رسید که تقریباً به اندازه آمار قبل از وقوع پیک کرونای جهش‌یافته سوش انگلیسی در استان قزوین است.

وی با اشاره به کاهش 4.5 درصدی بهبودیافتگان یافتگان کرونایی و ترخیص 43 بیمار از بیمارستان‌های قزوین ادامه داد: همچنین در 24 ساعت اخیر 44 بیمار کرونایی با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان بستری شدند که این میزان نسبت به روز قبل 4.5 درصد کاهش داشته است که در نهایت همه این کاهش‌ها سبب شد که مجموع بستری‌های کرونایی ما 9 نفر از روز گذشته کمتر شده و به 234 نفر برسد.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین مجموع آمار فوت افراد با تست مثبت کرونا از ابتدای سال 99 تاکنون را 1760 نفر بیان کرد و گفت: همچنین از ابتدای آغاز بحران پاندمی کرونا در استان تا امروز 20 هزار و 939 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مرخص شدند.

نامدار اضافه کرد: همچنین در طول این 15 ماه 25 هزار و 156 نفر به خاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های قزوین بستری شده و 456 نفر هم در قالب طرح‌های مختلف بستری موقت شدند.

بستری 8 بیمار جدید مبتلا کرونا در سمنان

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 27 هزار و 332 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی. سی. آر در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته (از سیزدهم الی چهاردهم خرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هشت بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید 19 در شهرستان‌های تابعه دانشگاه (در 6 شهرستان سمنان، سرخه، مهدیشهر، آرادان، دامغان و گرمسار) و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون به 6 هزار و 463 نفر رسیده است و 20 هزار و 869 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانائی گفت: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید -19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه به پنج هزارو 535 نفر رسید.

کاهش مراجعه‌های کرونایی به مراکز درمانی استان البرز

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: مراجعات سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان البرز به نسبت هفته گذشته کاهش داشته است.

وی افزود: این میزان مراجعه به نسبت ماه‌های پایانی سال گذشته همچنان زیاد است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر میزان مراجعات به مراکز بیمارستانه البرز به 500  نفر در روز رسیده است، بیان کرد: در حال حاضر 149 نفر در تخت‌های ویژه مراکز درمانی البرز بستری هستند.

بابایی با بیان اینکه کل بسترهای مراکز درمانی و بیمارستان‌های البرز در حال حاضر 650 نفر است، عنوان کرد: در 24 ساعت گذشته 8 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان مورد تاکید است، متذکر شد: در صورت عدم رعایت این شیوه نامه‌ها احتمال شیوع کرونا در پیک پنجم متصور است.
سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر به جز مواردی که از قبل در مورد کرونای جهش یافته در البرز شناسایی شد مورد جدیدی از این بیماران در البرز مشاهده نشده است، گفت: در صورت عدم رعایت شیوه نامه های احتمال بروز مجدد بیماری و پدیدار شدن نوع جهش یافته در استان وجود دارد.

فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی تک رقمی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: هم‌اکنون 6 شهرستان پلدشت، چالدران، شوط، چایپاره، تکاب و اشنویه زرد رنگ و 10 شهر باقی‌مانده یعنی ارومیه، خوی، ماکو، سلماس، نقده، شاهین‌دژ، میاندوآب، بوکان، پیرانشهر و مهاباد نارنجی هستند.

جواد آقازاده با تشریح آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 375 نفر در آذربایجان‌غربی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که نسبت به چند روز گذشته، کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد و تعداد کل مبتلایان به کرونا در استان به 172 هزار و 668 نفر رسیده است.

وی با تأکید بر خلوت شدن بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی بیان کرد: تعداد بستری‌های کرونایی در حال حاضر به کمترین مقدار خوی از زمان شروع پیک چهارم رسیده است که بر همین اساس 878 نفر تحت عنوان بستری سندرم حاد تنفسی، 374 نفر تحت عنوان بستری مشکوک و 180 نفر تحت بستری آی‌سی‌یو گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی افزود: تعداد بستری‌ها با وجود کاهشی بودن در کل استان، اما در مرکز استان رو به افزایش بوده است به‌گونه‌ای که آمار بستری روزانه در آن 92 نفر عنوان شده است و بعد از  ارومیه، خوی با 23 و میاندوآب با 18 نفر بستری روزانه، در جایگاه‌های بعدی ایستاده‌اند.

وی با بیان جزئیات فوتی‌های کرونایی در استان تصریح کرد: خوشبختانه هم تعداد فوتی‌ها تک رقمی شده و هم تعداد فوتی‌ها در مرکز استان کاهش یافته است به گونه‌ای که در شبانه‌روز گذشته پنج نفر در کل استان به‌‌‌دلیل ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از داده‌اند که دو نفر اهل ارومیه و یک نفر هم از هر کدام از شهرستان‌های تکاب، میاندوآب و مهاباد بوده‌اند تا در کل، مجموع فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 628 نفر افزایش یابد.

شهرستان پاوه در استان کرمانشاه در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، براساس رنگ‌بندی اعلام شده از سیزدهم خرداد ماه شهرستان پاوه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته و شهرستان سرپل‌ذهاب که تا قبل از این وضعیت قرمز داشت در وضعیت نارنجی قرار دارد.

دیگر شهرستان های نارنجی استان شامل کرمانشاه، صحنه، اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، گیلانغرب و جوانرود و شهرستان‌های زرد شامل ثلاث باباجانی،قصرشیرین، دالاهو و روانسر است.

در شبانه روز گذشته 30 مورد بیمار مثبت بستری و 175 بیمار مثبت سرپایی در استان شناسایی و در این مدت یک نفر جان خود را از دست داده و تعداد جانباختگان در مجموع به 1860 مورد رسیده است.

در شبانه روز گذشته 88 بیمار جدید با علائم بیماری کرونا بستری و 86 نفر نیز بعد بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند و هم اکنون 368 بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

کرونا در کاشان همچنان روند کاهشی دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان ، مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 9 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد شش بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و سه بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 15 و حداکثر 79 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل 36 و حداکثر 91 سال سن دارند که در بیمارستان سیدالشهداء بستری شده است.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 81 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 67 بیمار در شهرستان کاشان و 14 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری 20 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته یک بیمار آقا 86 ساله در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 12 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و 843 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

گلپایگان به شهرستان‌های زرد استان اصفهان پیوست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اصفهان ،  در هفته‌ای که گذشت تنها شهرستان گلپایگان به شهرستان‌های زرد پیوست. براساس آخرین اعلام ستاد استانی مبارزه با کرونا شهرستان‌های برخوار، بوئین میاندشت، تیران، چادگان، خوانسار، خور، دهاقان، فریدونشهر، گلپایگان و نائین در وضعیت زرد قرار گرفتند و دیگر شهرستان ها همچنان در وضعیت نارنجی کرونا هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آخرین آمار روزانه کرونا اظهار داشت: از دیروز تا امروز 479 مبتلای جدید شناسایی شدند و200 نفر کارشان به بستری کشید در این مدت 19 خانواده هم در استان به خاطر مرگ کرونایی داغدار شدند که همچنان شاهد روزهای تلخ کرونایی باشیم.

آرش نجیمی افزود: 160 بیمار مرخص و 200 بیمار جدید بستری شدند که مجموع بیماران بستری را در بیمارستان‌های استان به 1052 بیمار رساند در حال حاضر 218 بیمار نیز در بخش مراقبت‎‌های ویژه تحت درمان هستند.

15 بیمار مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: در شبانه روز گذشته یک نفر براثر کرونا در استان فوت کرد که بدین ترتیب مجموع موارد فوت ناشی از این بیماری در استان به 899 نفر رسید.

محمد دهقانی بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 58 هزار و 737 تست مولکولی در استان انجام شده که منجر به شناسایی 21 هزار و 218 مبتلا به کرونا شد.

وی ادامه داد: روز گذشته 155 آزمایش انجام شد که در مجموع 36 بیمار جدید شامل 7 بستری و 29 سرپایی شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: از این تعداد 21 مورد از شهرستان بیرجند، یک نفر از خوسف، 9 نفر از قاین و 5 نفر از نهبندان گزارش شده است.

دهقانی با اشاره به اینکه در حال حاضر 169 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 74 نفر کرونا مثبتند، تصریح کرد: از این تعداد 15 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال سه نفر از این افراد مساعد نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل کمبود واکسن در استان و کشور در شبانه روز گذشته واکسن نوبت اول به کسی تلقیح نشده، گفت: تاکنون 42 هزار و 487 نفر در استان واکسن نوبت اول را دریافت کردند که آمار‌ها نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است.

منبع :تسنیم

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

فروشگاه قطعات بنز و بی ام و

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

تور کربلا

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

آموزش کافی شاپ

چاپ و بسته بندی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح