کد خبر : 94843
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
-

حوضه آبخیز درحفظ تعادل اکولوژیک با در نظر گرفتن جنگل، مرتع و خاک موثر است

حوضه آبخیز درحفظ تعادل اکولوژیک با در نظر گرفتن جنگل، مرتع و خاک موثر است

ایسنا/لرستان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نمی‌توان با اعمال مدیریت و برنامه‌ریزی صرف برای یک بخش مثل آب یا کشاورزی و غفلت از سایر اجزاء نظیر جنگل و مرتع و خاک و … حوضه‌ای آبخیز را در راستای توسعه پایدار و حفظ تعادل اکولوژیک مدیریت کرد. رضا چمن‌‍پیرا

حوضه آبخیز درحفظ تعادل اکولوژیک با در نظر گرفتن جنگل، مرتع و خاک موثر است

ایسنا/لرستان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نمی‌توان با اعمال مدیریت و برنامه‌ریزی صرف برای یک بخش مثل آب یا کشاورزی و غفلت از سایر اجزاء نظیر جنگل و مرتع و خاک و … حوضه‌ای آبخیز را در راستای توسعه پایدار و حفظ تعادل اکولوژیک مدیریت کرد.

رضا چمن‌‍پیرا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون تعاریف متعددی برای آبخیزداری(Watershed management) ارائه شده است؛ اما متاسفانه در کشور ما آبخیزداری را تنها با اجرای عملیات مکانیکی شامل احداث سازه‌های سنگی ملاتی، خشکه‌چین و چکدم‌ها، پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی، بانکت‌بندی و تراس‌بندیها بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: این درحالیست که موارد یاد شده تنها بخش کوچکی از آبخیزداری را شامل شده که اصطلاحا به این اقدامات مبارزه مستقیم یا درمانی گفته می‌شود(Hard Work) و معمولا زمانی کاربرد دارند که فرصت اقدامات پیشگیرانه (Soft Work) و اساسی از دست رفته باشد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: آبخیزداری به معنای سازماندهی و برنامه‌ریزی برای تولید کالا و ارائه خدمات با حفظ منابع خاک و آب بوده که در آن خاک بستر تولید و آب عامل تولید است به نحوی که بدون وارد شدن خسارت به منابع خاک و آب و دستیابی به توسعه پایدار کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست با استفاده از مدیریت سیستمی حوزه‌های آبخیز به عنوان راهکاری مناسب و عملی ارائه می‌شود.

چمن‌پیرا با اشاره به اینکه حوزه‌های آبخیز را باید به عنوان کلیتی در نظر گرفت که ورودی‌های آن انرژی تابشی خورشید و آب است، که از اجزاء گوناگونی مثل گیاهان، جانوران، انسان و اکوسیستم‌های مختلف جنگلی، مرتعی، کشاورزی، بیابان، رودخانه، شهری و … تشکیل شده است که در ارتباط متقابل با یکدیگرند و به سوی هدفی مشخص(حفظ تعادل) عمل می‌کنند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان عنوان کرد: ایجاد آسیب به هریک از اجزاء مذکور باعث برهم خورد تعادل طبیعی حوزه‌های آبخیز شده و عملکرد آن را مختل می‌سازد بنابراین نمی‌توان با اعمال مدیریت و برنامه‌ریزی صرف برای یک بخش مثل آب یا کشاورزی و غفلت از سایر اجزاء(جنگل و مرتع و خاک و …) حوزه‌ای آبخیر را در جهت توسعه پایدار و حفظ تعادل اکولوژیک مدیریت کرد، که در اینصورت لاجرم تمام برنامه ‌یزی ها منجر به شکست خواهند شد.

وی با اشاره به شعار جامعه جهانی در مورد آبخیزداری خاطرنشان کرد: شعار جامعه جهانی آبخیزداری نفوذ قطره باران در نقطه فرود آن در خاک و جلوگیری از تشدید رواناب است. بنابراین اجرای عملیات آبخیزداری همیشه از بالادست و سرشاخه توصیه می‌شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ترازنامه چیست؟

مجید رضوی

درمان بواسیر با لیزر

لوله پلیکا

دومان سهند

موسسه ماهان

خرید سنگ قبر

فیلم استرچ غذایی

راهنمای خرید گوشی موبایل با بودجه مختلف

زیرنویس