کد خبر : 158927
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۶
-

در خصوص ورود پساب به دریا بیش از حد نیاز درنگ کرده ایم/ به داد این سرزمین برسیم پیش از آن که نابود شود

در خصوص ورود پساب به دریا بیش از حد نیاز درنگ کرده ایم/ به داد این سرزمین برسیم پیش از آن که نابود شود

کلیپی در فضای مجازی منتشر، مردم نگران می‌شوند؛ روزها و هفته‌ها کلیپ موردنظر دست‌به‌دست شده، تا به دست مسئولان برسد، گاها با آن مطالب خنده‌دار ساخته و فعالیت عده‌ای از مسئولان را به سخره می‌گیرند، گاه دست به مطالبه گری می‌زنند و به دنبال یافتن مقصر می‌روند. مسئولان و مسببین نیز گاه پاسخگو هستند و

کلیپی در فضای مجازی منتشر، مردم نگران می‌شوند؛ روزها و هفته‌ها کلیپ موردنظر دست‌به‌دست شده، تا به دست مسئولان برسد، گاها با آن مطالب خنده‌دار ساخته و فعالیت عده‌ای از مسئولان را به سخره می‌گیرند، گاه دست به مطالبه گری می‌زنند و به دنبال یافتن مقصر می‌روند. مسئولان و مسببین نیز گاه پاسخگو هستند و گاه از پاسخ دادن فرار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در روزهای گذشته، پس از بارندگی‌هایی که از قبل نیز به‌درستی پیش‌بینی‌شده بود و با شروع فعالیت رودهای فصلی و پرآب شدن خورها؛ حجم آب ورودی به دریای خلیج‌فارس نیز افزایش یافت. در این میان ورود پساب‌های فاضلابی نیز بالا رفته و کلیپی که در فضای مجازی منتشر شد با تمام انکارهای موجود در جهت عدم ورود پساب‌ها به دریا، به مهر تأییدی برای نگرانی مردم تبدیل شد، نگرانی که قطعاً تنها از روی هیجانات معمول و موجود در فضای مجازی نبوده و قطعاً از سلامت جان مردم ، نابودی خلیج‌فارس و از بین رفتن زیستگاه بسیاری از جانداران دریایی سخن می‌گوید. در ادامه به واکنش و توضیحات یک، عضو شورای شهر بندرعباس به کلیپ مذکور پرداخته که از لزوم پیگیری‌ها برای برخورد با خاطیان سخن گفته است.

عضو شورای عالی استان‌ها گفت: مردم هرمزگان و مسئولین در جایگاه‌های مختلف سال‌هاست که نگرانی‌های خود را نسبت به محیط‌زیست دریایی و ساحلی مطرح می‌کنند.

کیانوش جهانبخش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، عنوان کرد: همه افراد در جایگاه‌های مختلف و به میزان توان و اختیارات خود پیگیری‌هایی در حوزه‌های گوناگون انجام داده‌اند، همین پیگیری‌ها سبب شد که در واقع بحث محیط‌زیست و دریا از حوزه مطالبه اجتماعی به یک مطالبه جدی و بحران امنیتی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه خلیج‌فارس و سواحل استان هرمزگان و به‌ویژه ساحل بندرعباس با سه معضل حاد، روبه است، ادامه داد: سه نمونه از معضلاتی را که برای استان هرمزگان و دریای آن می‌توان نام برد در ابتدا ورود پساب فاضلاب شهری و خانگی، سپس ورود پساب فاضلاب‌های صنعتی و لکه‌های نفتی و درنهایت اسکله( موج‌شکن) نخل ناخدا که به نوبه خود مشکلاتی را دارد، مطرح‌شده است.

عضو شورای شهر بندرعباس افزود: خوشبختانه در حوزه فاضلاب شهر بندرعباس که به مقدار (700 لیتر بر ثانیه) این پساب وارد دریا می‌شد،  با یک حرکت جمعی و یک مطالبه عمومی به‌حق؛ تقریباً روند حل این معضل با پیگیری‌های مسئولین مربوطه روند و پیشرفتی مثبت به خود گرفت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی‌توان میزان ورود به دریا را با سال گذشته و یا حتی ماه گذشته مقایسه کرد، اظهار کرد: درستی این موضوع توسط سازمان محیط‌زیست نیز بیان‌شده و آزمایش‌ها نیز این ادعا را اثبات می‌کنند، در نتیجه می‌توان گفت در این زمینه تلاش‌های مناسبی در حال انجام است.

جهانبخش با بیان اینکه در حال حاضر در بحث فاضلاب  مطالبه‌ها در خصوص اثرات سوئی است که سالیان سال وارد شدن پساب آلوده به دریا ایجاد کرده است، تصریح کرد: اما چند روز قبل کلیپی در فضای مجازی دست‌به‌دست شهروندان چرخید و همه ما آن را دیدیم، که طبیعتاً سبب نگرانی شده. متأسفانه در این کلیپ شاهد بودیم که لکه‌های نفتی، پساب صنعتی و مواد شیمیایی مضری بی‌مهابا از طریق خورها و رودخانه‌های فصلی  مستقیماً وارد دریا می‌شود.

|

وی اظهار کرد: خوشبختانه سازمان محیط‌زیست سریعاً به لحاظ قانونی پیگیر شده و واکنش‌های خود را نشان داده است. هرچند که معتقدیم دست و پای سازمان محیط‌زیست در مواجه با تخلفات قانونی بسته است و به عقیده من قوه قضائیه و سازمان بازرسی باید ورود جدی‌تری به این موضوع داشته باشند. اعمال جریمه‌های سنگین و حتی در صورت نیاز لغو موقت و حتی دائم فعالیت را در دستور کار خود قرار دهند.

عضو شورای عالی استان‌ها بیان کرد: ایران کشوری است که در آن اجازه داده می‌شود بحران زیست‌محیطی به وجود بیاید و پس‌ازآن به سمت مقابله با بحران حرکت می‌شود، همه ما می‌دانیم نمی‌توان با  بحران‌های زیست‌محیطی مقابله کرد، به‌ویژه پس‌ازآن که این بحران‌ها آسیب‌های خود را وارد کرده که در بیشتر موارد قابل‌برگشت نیز نیست.

وی ادامه داد: پس بهترین روش پیشگیری است،  که انتظار می‌رود سازمان محیط‌زیست هرچه سریع‌تر طرح تبیین بحران‌ها، معضلات و مشکلات زیست‌محیطی را برای استان هرمزگان تدوین کرده و تهدیدها را شناسایی و هرچه سریع‌تر این طرح را آماده و ارائه دهد، همچنین راه‌های مقابله با این تهدیدها نیز ارائه شود.

جهانبخش عنوان کرد: به نظر می‌رسد هرچه سریع‌تر باید دستگاه‌های متخلف مانند متهم، نسبت به معضلاتی که به لحاظ عدم رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست‌محیطی به وجود می‌آورند تفهیم اتهام شده تا با بحران‌ها و مشکلاتی را که به وجود آورده‌اند روبه‌رو شوند.

وی با بیان اینکه رسیدگی به این موضوع یک اراده همگانی می‌طلبد و قطعاً در مجموعه شورای شهر و مدیریت شهری هم مشکلاتی وجود دارد، افزود: در شورای عالی استان‌ها تفاهم‌نامه‌ای با سازمان محیط‌زیست با حضور آقای دکتر کلانتری منعقدشده است که این تفاهم‌نامه به استان‌ها ارسال و امیدواریم هرچه سریع‌تر به‌عنوان یک دستور کار جدی اجرای این تفاهم‌نامه به شکل جدی در شوراهای شهرها و روستاها صورت بگیرد.

عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به اینکه بیش از مدت‌زمان لازم، در این خصوص درنگ کرده‌ایم، تأکید کرد: کوتاهی‌هایی از جانب همه ما به نحوی وجود داشته است، امروزه اگر می‌بینیم کشورمان در هر فصل و در هر زمانی از سال انواع بحران‌های زیست‌محیطی، فاجعه و بلای ناشی از بی‌تدبیری مواجه می‌شود دلیلی جز نادیده گرفتن این موضوعات ندارد.

جهانبخش بیان کرد: امیدوارم شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و نیز صنایعی که در غرب استان مشغول فعالیت‌اند پاسخ قانع‌کننده‌ای بابت این بی‌تدبیری و خیانتی که به نسل حاضر و نسل آینده می‌کنند، داشته باشند.

وی افزود: اگر سازمان محیط‌زیست به میزان کافی مداخله نکند ما خود از روش‌های و ظرفیت‌های قانونی دیگری استفاده خواهیم کرد، مجموعه استانداری و مجمع نمایندگان نیز باید به نوبه خود همکاری لازم را آنجا دهند.

عضو شورای عالی استان‌ها خاطرنشان کرد: مردم و دوستداران محیط‌زیست بیشترین نقش را در به صدا درآمدن آژیر خطر زیستی داشته‌اند، این است که می‌توان گفت مردم وظیفه خود را به‌درستی انجام می‌دهند، هرچند که درگذشته شاهد رفتارهای نادرستی نسبت به محیط‌زیست بودیم اما امروزه مردم آگاهی بیشتر و توجه جدی‌تری به این موضوع دارند.

جهانبخش با بیان اینکه اولویت اصلی رفتار شهروندی حفظ محیط‌زیست است، تصریح کرد: امیدواریم دیگر شاهد این اتفاقات ناخوشایند در این حوزه نباشیم.

|

وی ادامه داد: از مراجع قانونی و تمام ظرفیت‌هایمان استفاده خواهیم کرد که متخلفین هرچه سریع‌تر بازخواست و توبیخ شوند و همان‌گونه که پیش‌تر هم گفته شد لغو موقت فعالیت و یا دائم حتماً باید در دستور کار قوه قضائیه و سازمان بازرسی قرار بگیرد.

جهانبخش در پایان گفت: این موضوع مرتبط به جان مردم، بقای سرزمین مطرح است و تهدیدی ماندگار است اگر تدبیری در این زمینه صورت نگیرد، اثرات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

فروشگاه قطعات بنز و بی ام و

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

تور کربلا

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

آموزش کافی شاپ

چاپ و بسته بندی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح