کد خبر : 120249
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴
-

دقت دمایی دستگاه انکوباتور 

دقت دمایی دستگاه انکوباتور 

انکوباتور آزمایشگاهی  انکوباتور از دستگاه های مهم و حیاتی آزمایشگاه ها میکروبیولوژی، سلولی و مولکولی است. به بیانی دیگر هر آزمایشگاهی که در آن کشت سلولی انجام بگیرد، بدون دستگاه انکوباتور قابل بهره برداری و استفاده نیست. انکوباتور در آزمایش های میکروبیولوژی دستگاهی عایق و محصور است که شرایط بهینه دما، رطوبت و سایر شرایط محیطی مانند کنترل حجم

انکوباتور آزمایشگاهی 

انکوباتور از دستگاه های مهم و حیاتی آزمایشگاه ها میکروبیولوژی، سلولی و مولکولی است. به بیانی دیگر هر آزمایشگاهی که در آن کشت سلولی انجام بگیرد، بدون دستگاه انکوباتور قابل بهره برداری و استفاده نیست.

انکوباتور در آزمایش های میکروبیولوژی دستگاهی عایق و محصور است که شرایط بهینه دما، رطوبت و سایر شرایط محیطی مانند کنترل حجم گاز ها از قبیل اکسیژن و کربن دی اکسید، مورد نیاز برای رشد موجودات زنده را فراهم می آورد. دستگاه های انکوباتور مجهز به تایمر برای برنامه ریزی دمایی و سایر عوامل محیطی هستند. همچنین با استفاده از فن های مناسب تمام فضای داخلی انکوباتور از نظر تمام شرایط محیطی، یکنواخت می شود.

انکوباتور یکی از تجهیزات آزمایشگاه های زیستی است که برای کشت میکروارگانیسم ها در شرایط مصنوعی، ضروری است. از این دستگاه می توان برای کشت ارگانیسم های تک سلولی و چند سلولی استفاده کرد.

شرکت رویان ایران ارائه دهنده انواع انکوباتور های ساده آزمایشگاهی، یخچال دار و شیکر دار با بالاترین کیفیت است.

اجزای اصلی تشکیل دهنده انکوباتور 

یک انکوباتور از بخش های مختلفی ساخته شده است که برخی از آن ها عبارتند از :

محفظه اصلی: یک محفظه کاملا عایق دو جداره است که در حجم های مختلف (20 تا 800 لیتر) ساخته می شود. عموما دیواره بیرونی از ورق های فولادی ضد زنگ و دیواره داخلی آلومینیومی تشکیل شده است. فضای بین دو دیوار از پشم شیشه کاملا پر می شود تا دستگاه کاملا عایق شود. این عایق از اتلاف دما جلوگیری می کند و مصرف برق را نیز کاهش می دهد.

در: هر دستگاه انکوباتور به یک در کاملا عایق نیز نیاز دارد، این در ها از شیشه های خاص ساخته می شوند تا بتوان محیط داخلی انکوباتور را در حین کار بدون این که اتمسفر و دمای داخلی تغییر کند، دید.

صفحه کنترل: در قسمت خارجی انکوباتور یک صفحه کنترل قرار داده می شود تا بتوان تمام پارامتر های مورد نیاز را تنظیم کرد و همچنین تمام عوامل مانند دمای داخلی انکوباتور را در هر لحظه مشاهده کرد.

ترموستات: برای تنظیم دمای مورد نظر انکوباتور از ترموستات استفاده می شود. پس از رسیدن به دمای مورد نظر، ترموستات به طور خودکار انکوباتور را در آن دما نگه می دارد تا زمانی که دما دوباره تغییر کند.

دقت، یکنواختی و پایداری دمایی 

در تجهیزات آزمایشگاهی که تنظیمات دمایی مهم است، بدون شک با اصطلاحات مختلفی روبرو خواهید شد. بسته به محصولی که مشاهده می کنید، ممکن است مشخصاتی از جمله پایداری دما، دقت دما و یکنواختی دما مورد اهمیت قرار گیرد. در انکوباتور های آزمایشگاهی هر سه مورد مهم است.

دقت دما 

دقت به طور کلی به معنی درجه انطباق یک اندازه گیری با یک استاندارد یا یک مقدار واقعی است. بر اساس این تعریف، وقتی در مورد دقت دما صحبت می کنیم، از یک نقطه مرجع استاندارد استفاده می شود. دقت دمای یک وسیله به میزان تطابق قرائت های آن با تجهیزات استاندارد کالیبره شده است. برای مثال، اگر در مورد دقت دمای یک دما سنج و این که آیا دمای صحیح را نشان می دهد یا خیر، شکی دارید، باید نتایج آن را با نتایج یک ابزار کالیبره شده مقایسه کنید.

 به بیان کلی در انکوباتور، دقت دما میزان مطابقت دما های اندازه گیری شده به وسیله انکوباتور با استاندارد های کالیبراسیون را نشان می دهددر زمینه انکوباتور ها، دقت دما معمولاً به عنوان یک مقدار مثبت و منفی ارائه می شود. با توجه به این که اغلب آزمایش هایی که در انکوباتور انجام می شوند نیاز به دمای 37 درجه سانتی گراد دارند، کالیبراسیون با دمای 37 درجه سانتی گراد انجام می شود. در واقع باید مشخص شود وقتی نمایشگر عدد 37 را نشان می دهد، دمای واقعی داخل محفظه چقدر است.

به طور مثال در جدول زیر مشخصات و از جمله دقت دمایی دستگاه انکوباتور شیکر دار مدل  Incu-***** MP آورده شده است. همان طور که مشاهده می شود دقت دمایی0.2±  است. بنابراین، زمانی که درجه حرارت 37 درجه سانتی گراد باشد، دمای واقعی می تواند بین 36.8 تا 37.2 درجه سانتی گراد باشد.

پایداری دما

پایداری دما، دقت انکوباتور  را در حفظ دمای نقطه تنظیم می سنجد. برای مثال برای یک دستگاه انکوباتور در مشخصات آن پایداری دمایی0.1 ± آورده شده است. بنابراین اگر دستگاه روی 35 درجه سانتی گراد تنظیم شده باشد، انتظار می رود دمای داخل محفظه بین 34.9 تا 35.1 درجه سانتی گراد حفظ شود.

یکنواختی دما

یکنواختی دما به تغییر دما بین نقاط مختلف اشاره دارد، در این مورد در محیط داخلی انکوباتور جایی که نمونه ها نگهداری می شوند. اندازه گیری دما در یک نقطه ممکن است مقدار کمی متفاوت از یک نقطه دیگر را نشان دهد. به عنوان مثال برای دستگاهی در دمای 37 درجه سانتی گراد، یکنواختی دما 1.5± است. در این مورد، اگر بخواهید دما را در دو نقطه مختلف اندازه گیری کنید، ممکن است انتظار اختلاف تا 1.5 درجه سانتی گراد وجود داشته باشد در حالی که انکوباسیون به طور کل با دمای 37 درجه سانتی گراد انجام می شود.

در اینجا مراحلی وجود دارد که هنگام کار با انکوباتور باید انجام دهید

قبل از استفاده از انکوباتور اطمینان حاصل کنید که هیچ مورد دیگری از میکرو ارگانیسم های قبلی در انکوباتور باقی نمانده است. با این حال، در برخی موارد، اگر از میکرو ارگانیسم های یکسان استفاده شود و آنها به مجموعه پارامترهای مشابهی نیاز داشته باشند، می توان آنها را در همان انکوباتور قرار داد.
سپس درب انکوباتور بسته نگه داشته می شود و انکوباتور فعال می شود. انکوباتور باید تا دمای رشد مطلوب ارگانیسم خاص گرم شود. با استفاده از دماسنج می توانید ببینید که آیا دما رسیده است یا خیر.
در همین حال ، اگر ارگانیسم به غلظت خاصی از CO2 یا رطوبت خاص نیاز دارد، این پارامترها نیز باید در انکوباتور تعیین شود.
پس از برآورده شدن تمام پارامترها، ظرف کشت میکروب در قفسه های سوراخ دار وارونه قرار می گیرند. این ضروری است زیرا اگر صفحات به صورت معمول انکوبه شوند، غلظت زیادی از ماده روی سطح جمع می شود و از تشکیل کلنی های جدا شده جلوگیری می کند.
اگر لازم است برای چندین روز از ظرف کشت میکروب استفاده شود، ظرف با نوارهای چسب مهر و موم شده و یا در کیسه های پلاستیکی یا ظروف پلاستیکی قرار می گیرند.
در نهایت، درب انکوباتور قفل شده و ظروف برای مدت زمان لازم درون انکوباتور نگه داشته می شوند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید نهال گردو از مرکز معتبر جهادکشاورزی

کترینگ

تعمیرات موبایل

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید کتاب کمک درسی

درمان بواسیر با لیزر

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر