کد خبر : 155540
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
-

راه‌اندازی خانه فرهنگ در اردوگاه‌های سیل‌زدگان

راه‌اندازی خانه فرهنگ در اردوگاه‌های سیل‌زدگان

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان اظهارکرد: خانه‌های فرهنگ با سه رویکرد کودک، نوجوان و خانواده در مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود. به گزارش ایسنا سعید اوحدی در نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان که با حضور سردار محمدحسین سپهر – جانشین رییس، سردار عبدالرضا آزادی – معاون

راه‌اندازی خانه فرهنگ در اردوگاه‌های سیل‌زدگان

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان اظهارکرد: خانه‌های فرهنگ با سه رویکرد کودک، نوجوان و خانواده در مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود.

به گزارش ایسنا سعید اوحدی در نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان که با حضور سردار محمدحسین سپهر – جانشین رییس، سردار عبدالرضا آزادی – معاون فرهنگی و مینو اصلانی – رییس جامعه بسیج زنان سازمان بسیج مستضعفین، مهرالله رخشانی‌مهر- معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، سید مسعود شجاعی طباطبایی – کاریکاتوریست، رضا قمرزاده – مدیرعامل موسسه طلوع نسل نوربرگزار شد، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان تاکنون اظهارکرد: سیل آثار و تبعات مهیبی دارد و بازگشت به اوضاع عادی زمان زیادی می‌برد. قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان را با هدف رسیدگی به این هموطنان تأسیس کردیم و ۱۲ دستگاه مختلف در آن حضور دارند.

وی در ادامه گفت: هماهنگی‌هایی با این ۱۲ نهاد داشته‌ایم که هم‌افزایی بهتری ایجاد شود و خدمات شایسته‌تری ارائه کنیم. تا کنون ۲۹ اردوگاه در جنوب کشور راه‌اندازی شده و برنامه ما این است که خانه‌های فرهنگ با سه رویکرد کودک، نوجوان و خانواده تشکیل شود. با اردوگاه‌های کاروان‌های راهیان نور نیز هماهنگ هستیم تا از این ظرفیت فرهنگی در مناطق سیل‌زده استفاده شود.

اوحدی ادامه داد: دشمن در این شرایط نیز دست از دشمنی برنداشته و به‌ویژه در فضای مجازی به تبلیغات منفی مشغول شده است. به همین دلیل با هماهنگی رسانه ملی برنامه‌های فرهنگی پخش می‌کنیم که یکی از این برنامه‌ها به‌صورت زنده در نیمه شعبان از پل‌دختر پخش خواهد شد. همچنین قصد داریم از خوزستان هم یک برنامه زنده تلویزیونی با حضور هموطنان عزیز عرب داشته باشیم.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه اظهارکرد: کار ویژه‌ای را حوزه هنری با عنوان سیل مهربانی انجام داده است و تعدادی از آثار حوزه تجسمی را به نفع سیل‌زدگان به حراج گذاشته‌اند و بخش از آن به فروش رسیده است. در سازمان فرهنگی هنری نیز برنامه‌ای با عنوان «خانه خوبان» در باغ‌موزه قصر در نظر گرفته‌ایم که آثار هنری به نفع سیل‌زدگان به فروش برسد. به این وسیله کمک‌های نقدی قابل توجهی برای آسیب دیدگان سیلاب جمع‌آوری می‌شود. همچنین با هماهنگی کمیته ملی المپیک بنا شده لباس ورزشی قهرمانان ملی در این حراج به نفع سیل‌زدگان به فروش برسد.

اوحدی اضافه کرد: چهار کاروان گل همراه با چهار اتوبوس با عنوان کاروان انتظار در شهر حرکت می‌کنند و کمک‌های مردمی را جمع‌آوری خواهند کرد. در ۳۷۲ کتابخانه سازمان فرهنگی هنری و فرهنگسراها نیز آمادگی دریافت کمک‌های مردمی وجود دارد. همچنین با برخی کارخانه‌های مواد غذایی صحبت‌هایی کرده‌ایم که برای تأمین میان وعده و توزیع آن در میان کودکان سیل‌زده با ما همکاری کنند.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،  مهرالله رخشانی‌مهر – معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس – نیز در این مراسم اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش از ابتدا تلاش کرد که امکان برگزاری کلاس‌های درس در مناطق سیل‌زده هر چه زودتر فراهم شود و در استان گلستان از شنبه این هفته کلاس‌ها آغاز شده است و در استان خوزستان نیز از شنبه هفته بعد دایر خواهد بود. سر کلاس رفتن دانش آموزان یکی از مسائل اساسی است که هر چه سریع‌تر باید محقق شود. حضور خیرین مدرسه‌ساز نیز مثل همیشه چشمگیر است و باید برای ساختن مدارسی که تخریب شده‌اند، اقدام شود. قبل از ماه مبارک رمضان کلنگ‌زنی مدارس آغاز خواهد شد.

فعالیت فرهنگی با هدف جبران خسارت روحی واردشده به سیل‌زدگان

 

سردار محمدحسین سپهر – جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین – در این نشست گفت: حجم آسیب‌ها آن قدر زیاد است که نمی‌توان دولت را تنها گذاشت. این حجم کار نیازمند یاری همه دستگاه‌های کشور است البته خسارت جانی ما بسیار کم بوده است. خسارت مالی وسیع است و ان شاءالله جبران می‌شود اما خسارت روحی‌ به جای مانده نگران‌کننده است و دستگاه‌های فرهنگی باید در این حوزه تلاش کنند. قطعاً ارزش کار شما کمتر از کار امدادگران نیست. حضور در اردوگاه‌ها و ایجاد این باور در میان سیل‌زدگان که «شما تنها نیستید و ملت با شما هستند» اهمیت بالایی دارد.

 

وی در ادامه با اشاره به مواهب و دستاوردهای سیل اخیر علی‌رغم خسارات واردشده اظهارکرد: این سیل باعث تقویت و انسجام وحدت ملی شد و همه استان‌ها در یاری‌رسانی به سیل‌زدگان با هم متحد شده‌اند. یکی از مؤلفه‌های برجسته مقبولیت و اقتدار هر نظامی میزان نوع‌دوستی در آن است. خدا را شکر در کشور ما حس نوع‌دوستی بسیار امیدوارکننده است. اینکه مردم به نهادها و دستگاه‌ها کمک می‌کنند، نشان از میزان بالای اعتماد در آن‌هاست. در حوزه نظام مهندسی و شهرسازی هم تجارب خوبی به دست آورده‌ایم که پیش از این وجود نداشت. از بین رفتن خشکسالی، دیگر موهبت بارش‌های اخیر بود که آب زیادی در سدها، تالاب‌ها، قنات‌ها و… ذخیره شده است. این حوادث برای ما تمریناتی است که با دشمنی‌های دشمنان قسم‌خورده مقابله کنیم. باید تجربیاتمان در یاری‌رسانی به سیل‌زدگان را مستند و مکتوب کنیم، چرا که به نوعی دانش ضمنی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر چند کار را باید دنبال کنیم. یکی امدادرسانی است که دارد انجام می‌شود. پس از آن باید به ساخت، تجهیز و بازسازی اماکن تخریب‌شده بپردازیم. منازل، راه‌ها، مدارس و… باید ساخته شوند چراکه حدود ۳۰ هزار مسکن به‌طور کامل تخریب شده است. اولویت نخست ما ساخت مسکن است و باید به کمک دولت این کار انجام شود. کار دیگرمان تجهیز است و به همین منظور سامانه‌ای در نظر می‌گیریم که اقلام تجهیز منازل با کمک نیکوکاران فراهم شود چون ساخت مسکن به‌تنهایی کافی نیست. کمک به اصناف و بازگشایی بازار در شهرهای سیل‌زده هم از اهدافمان است. حضور در اردوگاه‌ها و فعالیت فرهنگی، بازگشایی مدارس و امیدبخشی به سیل‌زدگان فعالیت‌های دیگری است که باید انجام دهیم.

تاکید بر استفاده از ظرفیت بومی مناطق سیل‌زده

سردار عبدالرضا آزادی – معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین- سخنران بعدی نشست بود که با بیان اینکه بسیج از همان آغاز سیل با محوریت گروه‌های جهادی در مناطق بحران‌زده حضور داشت،اظهارکرد: حدود ۴۶ هزار عضو بسیج در مناطق سیل‌زده حضور پیدا کردند و اقدامات لازم را انجام دادند. در استان خوزستان بخشی از جمعیت در اردوگاه‌ها ساکن شده‌اند و به همین دلیل نیاز به کار فرهنگی برای حفظ روحیه این افراد انکارناپذیر است. خدا را شکر شور و نشاط خوبی ایجاد شد و همه به همدیگر یاری رساندند تا با بحران مقابله شود.

وی افزود: تعدادی از مردم در اردوگاه‌های راهیان نور اسکان داده شده‌اند و به همین دلیل کار فرهنگی آن نیز به عهده بسیج است. موضوع زنان و کودکان در اردوگاه بسیار حائز اهمیت است و باید فضایی فراهم کنیم که شور و شادی ماه شعبان در میان سیل‌زدگان حفظ شود. تعداد زیادی از ساکنان اردوگاه‌ها عرب‌زبان هستند و به همین خاطر برای کار فرهنگی باید از ظرفیت مردم خود آن مناطق بهره ببریم.

آزادی تصریح کرد: برای هر کدام از اردوگاه‌ها یک مسئول فرهنگی تعیین شده و هدف اصلی، غنی‌سازی اوقات فراغت سیل‌زدگان با استفاده از فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی، ورزشی و… است. درباره تأسیس خانه‌های فرهنگ نیز توصیه من این است که از ظرفیت خود استان‌های سیل‌زده استفاده حداکثری کنیم.

در این نشست نمایندگان دیگر دستگاه‌های عضو قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان نیز به بیان پیشنهادها و نقطه‌نظرهای خود پرداختند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح