کد خبر : 182404
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
-

رشد 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان‌رضوی

رشد 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان‌رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: در سال جاری شاهد رشد 80 درصدی در میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان بودیم. مهدی تقوایی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان سرمایه‌گذاری‌ در سال جاری در  خراسان‌رضوی اظهار کرد: اقدامات خوبی در خراسان‌رضوی صورت گرفته است. ماحصل آن رسیدن نرخ

رشد 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان‌رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: در سال جاری شاهد رشد 80 درصدی در میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان بودیم.

مهدی تقوایی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان سرمایه‌گذاری‌ در سال جاری در  خراسان‌رضوی اظهار کرد: اقدامات خوبی در خراسان‌رضوی صورت گرفته است. ماحصل آن رسیدن نرخ بیکاری به 1/5 درصد در خراسان‌رضوی است.

وی با بیان اینکه خراسان‌رضوی از لحاظ نرخ اشتغال‌زایی در 9 ماهه اول سال جاری رتبه اول در کشور را کسب کرده است، افزود: از  سویی دیگر نرخ مشارکت استانی در اشتغال و کارآفرینی در استان 2/47 است. در این زمینه استان رتبه دوم در کشور را داراست.

نرخ بیکاری زنان در خراسان‌رضوی به 7.2 درصد رسیده است

وی در مورد کارآفرینی و مشارکت زنان در استان افزود: زنان در خراسان‌رضوی یکی از پایه‌های اشتغال هستند. به لطف فرهنگ کار و کارآفرینی را در استان نرخ بیکاری در استان کاهش پیدا کرده است. نرخ بیکاری زنان در کشور 16 درصد است اما این رقم را در خراسان‌رضوی به 7.2 درصد رسیده است. در گذشته نرخ  بیکاری در خراسان رضوی دو  رقمی  بوده که در حال حاضر این مقدار تک رقمی شده است. در حوزه کار و کارآافرینی زنان روستایی و اشتغال‌زایی زنان روستایی نیز این  فرهنگ خود را نشان داده است.

رشد 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در استان نسبت به سال گذشته

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی در مورد میزان جذب سرمایه‌گذاری در استان در سال 1399 بیان کرد: سرمایه به جایی وارد می‌شود که امینت سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد. استاندار محترم خراسان‌رضوی همواره بر تسهیل فضای کسب‌وکار تاکید بسیاری دارند.  باید بستری برای جذب سرمایه‎گذارن ایجاد شود. یکی از ابتکارات ایشان سفرهای شهرستانی است. در قالب سفرهای شهرستانی باید مصوباتی وضع شود که قالب عملیاتی و اجرایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در استان 141 میلیون دلار بوده است، خاطرنشان کرد: در سال جاری با بهبود فرهنگ کسب‌وکار سرمایه‌گذاری خارجی به همراه پروژه‌هایی که قرار است تا در دولت مصوب شود 256 میلیون دلار خواهد بود و حدود 130 میلیون دلار از این پروژه‌ها مصوب شده‌اند.

تقوایی با بیان اینکه در سال جاری  در میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان  رشد 80 درصدی را شاهد هستیم، ادامه داد: در مدت 9 ماه سال جاری نیز اقدامات بسیار خوبی در حوزه معدنی صورت گرفته است. در حوزه معدن در گذشته 79 معدن فعال وجود داشته که در حال حاضر به 920 معدن رسیده است . خراسان رضوی در حوزه معادن هاب منطقه‌ای شده است.

وجود 350 واحد دانش‌بنیان و مراکز رشد فناور در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی در استان

وی درخصوص سرمایه‌گذاری داخلی در استان ادامه داد: در سال جاری با بهبود فضای کسب‌وکار در طول 9 ماه اول سال 205 پروژه با اعتبار 8 هزار میلیارد تومان به آمادگی بهره‌برداری رسیده است. بعضی از صنایع مانند لوازم منزل و  لوازم‌الکترونیکی و … به دلیل تحریم‌ها در داخل تولید شدند. اقلامی که از طریق واردات در کشور تامین می‌شدند به دلیل تحریم ها  در کشور تولید شدند و در آن‌ها سرمایه‌گذاری داخلی انجام شده است. در حال  حاضر 350 واحد دانش‌بنیان و مراکز رشد فناور در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی در استان ورود پیدا کرده‌اند.

تقوایی در مورد  تحقق میزان سرمایه‌گذاری در استان  بیان کرد: با توجه به فضای ایجاد شده به خاطر بیماری کرونا و وجود تحریم‌ها پیش‌بینی این سرمایه‌گذاری 12 هزار میلیاد تومان بوده است که از این میزان 8 هزار میلیارد تومان محقق شده است. تحقق این 8 هزار میلیارد تومان نشان از  همت جمعی دارد و  نشان می‌دهد که  استان دراین حوزه بسیار موفق بوده است.

صنعت و معدن بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در استان را به خود اختصاص داده است

وی در رابطه با کشورهای خارجی سرمایه‌گذار در استان اظهار کرد: سرمایه‌گذاران از  کشورهای مختلف آسیا و  اروپایی  هستند. اما عمده سرمایه‌گذاران از کشورهای همسایه هستند. درصد زیادی از سرمایه‌گذاری خارجی در استان در حوزه  صنعت، انرژی‌های تجدیدپذیر،  خدمات و حمل و نقل صورت گرفته است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی با اشاره به بهره برداری  از 1490 پروژه در دهه فجر به ارزش 6900 میلیارد تومان در حوزه‌های اقتصادی، عمرانی و زیرساختی  خاطر نشان کرد:  در حوزه اقتصادی 284 پروژه با ارزش 2680 میلیارد تومان، در حوزه صنعت و معدن با اعتباری بالغ بر 2200 میلیارد تومان بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است که این نشان از فعالیت بخش خصوصی است که در این زمینه رشد 14 درصدی نسبت به سال قبل وجود دارد. در حوزه کشاورزی نیز کارهای خوبی انجام شده است و  218 پروژه آماده افتتاح بهره‌برداری است.

بیماری کرونا تاثیرات بسیار مهمی در پیشرفت تکنولوژی در کشور داشته است

وی در مورد تاثیر بیماری کرونا در حوزه سرمایه‌گذاری در استان تصریح کرد: باید به این  بیماری به چشم یک تهدید و  به چشم یک فرصت نگریسته شود. عمده  سرمایه‌گذاری در استان در صنعت گردشگری است. خراسان‌رضوی در این  صنعت آسیب دیده است. اما  کرونا تغییرات مهمی را در حوزه صنعت نیز ایجاد کرده است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: علاوه  بر تحریم‌ها بیماری کرونا نیز مانع ورود بعضی از مواد به کشور شد که درنتیجه در این زمینه ما خود به تولید روی آورده‌ایم. مجبور به ایجاد تغییراتی در صنعت شده ایم. بیماری کرونا اثرات بسیار مهمی در پیشرفت تکنولوژی در کشور ایجاد کرده است. علاوه بر این موضوع مشاغل مختلفی  در حوزه بیماری کرونا از جمله تولید ماسک، دستگاهای ونتیلاتور و گان‌های پزشکی نیز در استان شکل گرفته است.

پرداخت 641 میلیارد تومان تسهیلات در استان به مشاغل آسیب دیده از کرونا

تقوایی ادامه داد: برای کاهش اثرات بیماری کرونا حمایت‌هایی از مشاغل آسیب دیده انجام شده است، به 31 هزار و 123 پرونده 641 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که منجر به حمایت از 61 هزار و 184 نفر شده است. در سال جاری با توجه به بیماری کرونا  میزان سرمایه‌گذاری خارجی به خصوص از سمت کشور افغانستان  افزایش داشته است.

وی در مورد برنامه‌های موجود در استان برای جذب سرمایه‌گذاری عنوان کرد: در جذب سرمایه‌گذار مهمترین کار  ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذار است. خراسان‌رضوی در این زمینه پیشتاز عمل کرده است.  جا دارد  از دستگاه قضایی بابت کمک به ما در این حوزه تشکر کنم.

تقوایی با تاکید بر اینکه در استان از افرادی که نیت سرمایه‌گذاری واقعی دارند به شدت حمایت می‌شود، افزود: تاکید استاندار نیز بر تکمیل و ایجاد زیر ساخت‌های پایدار  برای  سرمایه‌گذاری است.  باید  سرمایه‌گذار را هدایت کنیم در غیر این صورت  سرمایه‌گذاران دلسرد خواهند شد. در حال حاضر مجموعه‌های بزرگی همچون ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)،  بنیاد برکت، بنیاد کوثر و … در خصوص مگا پروژه‌های معدنی، صنعتی و کشاورزی در حال فعالیت در استان هستند.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی در مورد پیش‌بینی‌اش نسبت به میزان سرمایه گذاری در سال 1400 در استان گفت:   با  توجه به  شرایط سرمایه‌گذاری و  بهبود  شرایط کسب و کار  روند مناسبی در  سال آینده در  این زمینه پیش‌بینی می‌شود. به دلیل دیپلماسی تجاری مناسب با کشورهای همسایه  به نظر بنده با  استفاده از سیاست مبتنی بر اقتصاد می‌توانیم  پیشرفت‌های خوبی به دست آوریم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح