کد خبر : 72835
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
-

رویکرد دریایی ایران جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی است

رویکرد دریایی ایران جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان با بیان اینکه حضور ناوگروه ایران در اقیانوس اطلس بزرگ‌ترین دریانوردی تاریخ ایران است، گفت: معتقدم مرکز ثقل سازه قدرت دریایی جهانی به نفع قدرت‌های منطقه‌ای در حال جابجا شدن است و این خیزش تمدنی اسلامی ایرانی است که به سمت دریا برداشته شده است و قطعاً فرصت‌های بسیار بزرگی

رویکرد دریایی ایران جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان با بیان اینکه حضور ناوگروه ایران در اقیانوس اطلس بزرگ‌ترین دریانوردی تاریخ ایران است، گفت: معتقدم مرکز ثقل سازه قدرت دریایی جهانی به نفع قدرت‌های منطقه‌ای در حال جابجا شدن است و این خیزش تمدنی اسلامی ایرانی است که به سمت دریا برداشته شده است و قطعاً فرصت‌های بسیار بزرگی را برای ایران ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا،  امیر دریادار حسین خانزادی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، سابقه دریانوردی و حضور ایران در دریاها را دیرینه توصیف کرد و اظهار داشت: پیش از اینکه بسیاری از کشورها مانند آمریکا که امروز دریانوردی می‌کنند و به‌نوعی به‌عنوان قدرت دریایی مطرح می‌شوند، تأسیس شده باشند، ایران کشوری دریانورد بوده است. زمانی که ما در اقیانوس‌ها دریانوردی می‌کردیم، این کشورها وجود خارجی نداشتند.

وی با بیان اینکه بر اساس اسناد موجود، ایرانی‌ها یک‌صد سال پیش از میلاد مسیح دریانورد بوده‌اند، یادآور شد: حفر کانال سوئز اولین بار به دست ایرانی‌ها اتفاق افتاده است، بنابراین پیشینه دریانوردی ما غنی است؛ اما به دلایل مختلف ازجمله ضعف سلاطین گذشته، مقداری از دریا فاصله گرفتیم و این فاصله به‌واسطه دسیسه‌های استعمارگران انگلیسی و آن‌ها که تمایل نداشتند ایران به‌عنوان قدرت دریایی ظاهر شود، تشدید شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: بعد از انقلاب به‌نوعی در گام اول، انقلاب مسیر ساخت درونی خود را دنبال و خود را تقویت کرد. انباشتی از ظرفیت‌ها، دانش و فناوری را پای‌کار آورد تا امروز این اتفاقات بیفتد. در گام دوم انقلاب اسلامی که به فرموده مقام معظم رهبری، گام تمدن سازی است، ما به فکر تمدن نوین اسلامی هستیم و تمدن دریایی، بخشی از هویت تمدنی یک کشور دریایی است.

دریادار خانزادی با بیان اینکه بخش زیادی از تجارت ما، از طریق دریا انجام می‌شود و با وجود 15 کشور همسایه، با 80 درصد از همسایگانمان مرز دریایی داریم، تأکید کرد: فرصت‌ها برای ما در دریا قرار دارد و اتفاقاً تهدیدهایی هم که پیرامون‌مان قرار گرفته، عمدتاً در دریا است؛ بنابراین باید با توجه به منافعی که در دریا داریم، خود را مهیا می‌کردیم که تا جایی که منافع ما تعریف می‌شود، حضور امنیت آفرین‌مان وجود داشته باشد.

وی به رویکردهای مختلف موجود برای حضور در دوردست‌ها و فراتر از سواحل یک کشور ساحلی اشاره کرد و افزود: یک نگاه، استکباری است که امروز آمریکا و متحدانش به‌واسطه آن به دنبال اعمال قدرت در مناطق دور از سواحل اصلی خود هستند. آن‌ها می‌خواهند با اعمال قدرت ترتیبات امنیتی منطقه را به هم بزنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر اینکه حضور ما در دریا در جهت منافع ملی و برقراری امنیت‌مان است، توضیح داد: عصر امروز «عصر اقتصاد آبی» و اقتصاد مبتنی بر آب‌های عمیق و اقیانوسی است. تجارت ما از طریق دریا با اقصی نقاط جهان از طریق آب‌های اقیانوسی انجام می‌شود. پیش‌ازاین ناوگان‌مان در خلیج‌فارس که 306 هزار کیلومترمربع وسعت دارد، حضور داشت؛ اما امروز به برکت انقلاب و فرصتی که مقام معظم رهبری برای نیروی دریایی ایجاد کردند تا به شرق گسترش پیدا کند و وارد اقیانوس شود، امتداد حضورمان را تا دریای سرخ شاهدیم. کشتی‌های تجاری و نفتکش‌مان را تا دهانه کانال سوئز اسکورت و از همان نقطه آن‌ها را به دریاهای امن در اقیانوس هند و نزدیک سواحل خودمان منتقل می‌کنیم.

امیر خانزادی با بیان اینکه نیروی دریایی در یک سال گذشته بالغ بر 47 فروند کشتی تجاری و نفتکش را اسکورت کرده است، گفت: اگر هر نفتکش را 37 هزار تنی در نظر بگیریم، 10 میلیون بشکه نفت را اسکورت کردیم و اگر هر نفتکش را 100 هزار تنی محاسبه کنیم، 30 میلیون بشکه نفت اسکورت شده و به‌سلامت به مقصد رسیده است. این ثمره ارزشمند حضور قدرتمند ناوگان نظامی نیروی دریایی ارتش در دریا است که به نفع انقلاب بوده و به برکت ظرفیت‌هایی است که در بستر انقلاب شکل گرفته‌اند.

وی ضمن برشمردن پیام‌های حضور ناوهای ایران در اقیانوس اطلس، تصریح کرد: ما را تحریم کردند و از فشار حداکثری سخن گفتند، اما باوجوداین فشارها، ناوشکن‌ها و شناورهای جنگی ایرانی ساخته شد، همان‌طور که در روزهای گذشته شاهد رونمایی «دنا» بودیم. ناوشکن «سهند» که اکنون وارد اقیانوس اطلس شمالی شده، سال 97 به ناوگان نیروی دریایی ملحق شد. از آن زمان تا امروز این ناوگان 400 روز دریانوردی داشته و درواقع نیمی از این زمان را در دریاها بوده است.

خانزادی اضافه کرد: این دستاوردها، توانایی ایران را نشان می‌دهد که هیچ وابستگی به خارج ندارد و تحریم‌ها بر آن بی‌اثر است. امروز ما در تولید توان دفاعی بومی استقلال کامل داریم. این دستاورد ارزشمندی است که ثمره‌اش را در اقیانوس اطلس می‌بینیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش برخی مواضع کشورهای غربی در خصوص حضور ناو ایران در اقیانوس اطلس را ناشی از دستپاچگی و نگرانی آن‌ها عنوان کرد و گفت: درواقع در میان کشورهای منطقه اقیانوس اطلس و دریای کارائیب هیچ کشوری وجود ندارد که توانایی دریانوردی اقیانوسی داشته باشد و این امر برای آمریکا به‌عنوان یک قدرت معنا پیدا کند. کشورها در این مناطق تحت تمکین آمریکا هستند. آمریکای جنوبی و آفریقا هم‌چنین شرایطی دارند. در این شرایط وقتی ناوگان نیروی دریایی با پرچم ایران اسلامی وارد اقیانوس اطلس شد، بعد از 500 سال آمریکایی ها دیدند قدرتی از شرق، نزدیک مرزهای آن‌ها پرچم جمهوری اسلامی ایران را برافراشته است.

وی ادامه داد: این مسئله برای آن‌ها احساس نگرانی ایجاد می‌کند، چراکه آغاز حرکتی بزرگ برای حضور پایدار در اقیانوس اطلس است. امروز دیگر دروازه‌های اقیانوس اطلس برای ما باز شده و این مسیر برای ما شناخته‌شده است. استکبار باید توجه کند اگر کنار مرزهای ما رژه رود، این توانایی امروز در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که اقدامی متقابل انجام دهد.

خانزادی تأکید کرد: قطعاً این حضور در آینده با قدرت بیشتری تکرار می‌شود و ان‌شاءالله زیردریایی به آن منطقه می‌فرستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش پیام سوم این اقدام ایران را الهام بخشی برای ملت‌های آزاده جهان دانست و ادامه داد: ایران انقلاب کرده و بیش از 40 سال روی پای خود ایستاده است، این مسئله برای ملت‌های آزاده جهان که زیر یوغ استکبار قرار دارند، الهام‌بخش است. آن‌ها نگاه می‌کنند کشوری که از زیر یوغ استکبار خارج شد، روی پای خود ایستاد و امروز بااقتدار، جوانانش در اقیانوس اطلس دریانوردی می‌کنند.

وی اضافه کرد: آن‌ها اکنون حدود 8600 مایل از مرزهای ایران دور هستند، بدون اینکه در هیچ بندری پهلو بگیرند. در کمال خوداتکایی در دریا حضور دارند و می‌توانند از دریاهای طوفانی با امکانات کاملی که دارند عبور کنند. استکبار اصلاً چنین حضور قدرتمندی را انتظار نداشت و برایشان رعب و وحشت ایجاد کرده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه استکبار در منطقه ما دو استراتژی را دنبال می‌کند، ادامه داد: از یک‌سو با ایجاد فضای امنیتی و برشمردن توانمندی‌های ایران، در کشورهای کوچک منطقه نگرانی ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با توجیه حضورشان در کنار این حکومت‌ها، به حکومتی که مشروعیت ملی ندارد، مشروعیت فرا منطقه‌ای می‌دهد. این استراتژی «مکمل قدرت» است. همان‌طور که ترامپ خطاب به آن‌ها گفته بود اگر ما ازاینجا خارج شویم، ظرف یک هفته شما فارسی صحبت می‌کنید! متأسفانه کشورهای کوچک منطقه در دام این دو استراتژی افتاده‌اند.

وی تأکید کرد: یکی از اقدامات مهمی که ایران باید انجام دهد و البته در دستور کارش قرار داده، این است که باوجود همه واگرایی‌هایی که به منطقه تحمیل‌شده که ناشی از ترتیبات امنیتی است که آمریکا و ایادی آن ایجاد کرده‌اند، تلاش کند همگرایی منطقه‌ای به وجود آورد. قطعاً این پتانسیل و ظرفیت وجود دارد. اگر کشورهای منطقه کنار هم قرار گیرند، ظرفیت‌های بزرگ گذرگاهی، نفت و انرژی و دریاها و تنگه‌های راهبردی که پیرامون این منطقه وجود دارد، می‌تواند برای منطقه تولید قدرت و منزلت کند.

امیر خانزادی افزود: ما اقدامی انجام دادیم که آمریکا را به تکاپو انداخت تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا با فشار به کشورهای دریای کارائیب، ناوگان نیروی دریایی ایران را از سواحل آن‌ها دور کنند.

وی با بیان اینکه امروز قدرت دریایی معناداری را در منطقه خلیج‌فارس شاهد نیستیم، گفت: ماهیت این کشورها و شبه‌جزیره عربستان زمینی است. در تاریخ اسلام هم حتی زمانی که می‌خواستند به اروپا لشکرکشی کنند، از دریا وارد نشدند، خود را به تنگه جبل‌الطارق نزدیک کردند که کوتاه‌ترین عرصه دریا در مقابلشان باشد. دریانورد نیستند و دریا خالی است. در این شرایط ایران یک‌تنه در مقابل همه نوع تهدیدات ایستاده است. درحالی‌که ما معتقد به همکاری جمعی برای امنیتی دریایی هستیم؛ همکاری که لازمه آن همگرایی منطقه‌ای است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن تأکید بر اینکه سیاست دفاعی ایران مبتنی بر بازدارندگی است، یادآور شد: اگر کسی بخواهد حمله‌ای صورت دهد، باید بداند باوجود این قدرت، آنچه به دست می‌آورد بسیار کمتر از چیزی است که از دست می‌دهد. حضور قدرتمند در دریا مبنای این سیاست بازدارندگی است. هم‌زمان که یک ناوگروه ما در اقیانوس اطلس قرار دارد، ناوگروه دیگری در دریای سرخ و ناوگروه بعدی پشت آن در حال آماده شدن است. این اوج آمادگی و توان دفاعی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

دریادار خانزادی با یادآوری اینکه رویکرد ما مبتنی بر مقابله با تهدید، امنیت آفرین و در جهت جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی در دریا است، در خصوص برخی تلاش‌ها برای ایجاد فضای روانی علیه ایران در آب‌های بین‌المللی، خاطرنشان کرد: حرکت این ناوگروه حساب شده و با برنامه است و این برنامه هم نزد ما است و آن‌ها از این برنامه بی‌اطلاع هستند. این بی‌اطلاعی برای آن‌ها فضای ابهام بزرگی ایجاد کرده که به‌شدت از آن نگران‌اند. به همین دلیل جنگ رسانه‌ای را آغاز کرده‌اند و تلاش می‌کنند موضع جمهوری اسلامی را بدانند و از برنامه بعدی باخبر شوند.

وی ادامه داد: چاره دیگری ندارند جز اینکه عنوان کنند که حرکت ما را پایش و مراقبت می‌کنند. ما هم به‌شدت پایش و مراقبت می‌کنیم. هواپیماهایی را که حتی در ارتفاعات بسیار بالا و بیش از 30 هزار پا به پرواز در می‌آیند، لحظه‌به‌لحظه بر روی عرشه این ناوها رصد می‌کنیم و از موقعیت آن‌ها با خبریم که کدام هواپیما از فرودگاه آمریکا پرواز می‌کند و بر روی عرشه کدام ناو فرود می‌آید. ما بر روی عرشه این ناو، در هر نقطه از جهان هواپیمایی به پرواز در آید، رصد می‌کنیم. آن‌چنان شبکه اطلاعاتی‌مان در ارتباط با این ناوگروه غنی است که جای هیچ تهدیدی وجود ندارد. با قدرت کار خود را انجام می‌دهیم، چرا که پشتوانه این ناوگروه قدرت ملی ایران اسلامی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همکاری‌ها و پیمان‌های استراتژیک با کشورهای منطقه یا قدرت‌های بین‌المللی در حوزه دریانوردی اقیانوسی را از دیگر موضوعات مورد توجه ایران برشمرد و گفت: این ناوگروه توانایی این را دارد که چند بار دور زمین بچرخد بدون اینکه نیاز باشد برای سوخت‌گیری در جایی توقف کند.

خانزادی تأکید کرد: ممکن است آمریکایی‌ها سروصدایی داشته باشند، اما بر اراده فرزندان این کشور که بر روی عرشه ناو هستند و فرزندان این کشور که نیروی دریایی را هدایت و در ارتش سیاست‌گذاری می‌کنند، کوچک‌ترین تأثیری نداشته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این اولین حضور دریایی تاریخ تمدنی ایران در اقیانوس اطلس است، اضافه کرد: یکی از مسائلی که آمریکا را نگران کرده، توانمندی‌های ایران هم در حوزه فنی و هم در زمینه اراده و خودباوری است. این ارزشی است که به برکت انقلاب به وجود آمد. جوانانی از نسل انقلاب تربیت شدند که می‌توانند ناوگان خود را در دریاهایی که تاکنون به آن پا نگذاشته‌اند، هدایت کنند. این دریانوردی ساده‌ای نیست و تهدیدات نظامی و فنی در آن وجود دارد. این مسئله بیش از هر چیزی آمریکایی‌ها را نگران کرده است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه این بزرگ‌ترین دریانوردی تاریخ ایران است، گفت: معتقدم مرکز ثقل سازه قدرت دریایی جهانی به نفع قدرت‌های منطقه‌ای در حال جابجا شدن است. امروز این خیزش تمدنی اسلامی ایرانی است که به سمت دریا خیز برداشته و قطعاً فرصت‌های بسیار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند و فرصت‌های نامشروعی را که استکبار در حال بهره‌برداری از آن‌ها است، از بین می‌برد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کرم روز لاکچری کوین

ظروف یکبارمصرف گیاهی

سیم و کابل کسری

سینی کابل

نصب و تعویض باتری ماشین در محل

تعمیر لباسشویی در تهران

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

قیمت گاری دستی قدیمی

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح