کد خبر : 170217
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
-

سراب چشم‌آبی و مازراتی!

سراب چشم‌آبی و مازراتی!

از نظر علم روانشناسی، ادعای تغییر در ژنتیک تنها دروغ‌پردازی و گول زدن انسان‌هاست. یعنی امکان ندارد شما بتوانید فیزیک یک انسان را دستکاری کنید! مثلا من چند ماه هر روز با خودم تکرار کنم چشم من آبی است و منتظر باشم چشم‌آبی شوم! نمی‌شود! داشتن چشم رنگی ژنتیکی است و هنوز علم ژنتیک به

از نظر علم روانشناسی، ادعای تغییر در ژنتیک تنها دروغ‌پردازی و گول زدن انسان‌هاست. یعنی امکان ندارد شما بتوانید فیزیک یک انسان را دستکاری کنید! مثلا من چند ماه هر روز با خودم تکرار کنم چشم من آبی است و منتظر باشم چشم‌آبی شوم! نمی‌شود! داشتن چشم رنگی ژنتیکی است و هنوز علم ژنتیک به آن پیشرفت نرسیده که این تغییر را ایجاد کند. سابلیمینال‌ها روشی برای القاکردن چیزهایی به انسان‌ها و سبکی برای مثبت‌اندیشی هستند یعنی می‌توانند مثبت‌اندیشی را به ما القا کنند.

به گزارش ایسنا، روزنامه خراسان نوشت: «دوست داری رنگ چشمانت با گوش دادن به یک فایل صوتی، آبی و خاکستری بشه؟ بختت باز بشه؟ مازراتی سوار بشی؟ قدت ۵ سانتی متر بلند بشه؟ خوشحالی از در و پنجره وارد خانه‌ات بشه؟»  این‌ها جملات زیبا و گول‌زننده‌ای است که به‌تازگی در فضای‌ مجازی تبلیغات وسیعی حول آن آغاز شده است. این ادعا که می‌توان بدون تلاش و کار و با دیدن یا گوش‌دادن به یک ساب (موسیقی یا ویدئویی که به طور ناخودآگاه روی روان شما تاثیر می‌گذارد) به پول رسید یا در علم ژنتیک دست برد، نوعی سوءاستفاده از یک پدیده در علم روانشناسی است. همان‌ طور که می‌دانید علم روانشناسی می‌تواند روان انسان را درمان کند و به او مثبت‌اندیشی بیاموزد که پایه موفقیت است اما گاهی از این علم برداشت اشتباه می‌شود یا با خرافات پیوند می‌خورد. یکی از این موارد، پدیده جدید سابلیمینال در علم روانشناسی است که تعابیر اشتباهی از آن صورت گرفته و باعث شده عده‌ای با توجه به ناآگاهی مردم از آن سوءاستفاده‌هایی بکنند. به همین دلیل سراغ سابلیمینال در علم رفته‌ایم تا از زیر و بم آن مطلع شویم. با مسئول یکی از پیج‌های فروش محصولات سابلیمینال در فضای‌ مجازی، چند نفر که از این محصولات استفاده کرده‌اند و یک روانشناس گفت‌وگو کرده‌ایم.

منوی محصولات سابلیمینال و قیمت‌هایش

قبل از هر چیز بیایید متن تبلیغی یکی از معروف‌ترین پیج‌های این حوزه را با هم بخوانیم: «با خودت تکرار کن که خوشبختم، پولدارم، افسرده نیستم و … . در حالت عادی اگر این حرف را باور نکنید، جملات از ضمیر خودآگاه به ناخودآگاه نمی‌رود اما در محصولات ما فرکانس این جملات تغییر کرده است و حتی اگر باور نداشته باشید، باز هم آنها به‌سرعت به ضمیر ناخودآگاه شما نفوذ می‌کنند و کم‌کم ضمیر خودآگاه با دیدن نتایج مثبت همه را می‌پذیرد!»

قیمت‌ها هم این‌طور است: پکیج خوش‌شانسی ۱۲۰ هزار تومان، موفقیت در کنکور ۱۴۰، بینی دلخواه ۱۳۰، چال لپ ۱۸۰، ریش و سبیل ۱۵۰، چهره دلخواه ۳۷۰، فکر مربعی ۱۸۰، صورت گرد و پر ۱۴۸، صدای زیبا ۱۳۰، قرینه‌سازی صورت ۱۶۰، بازگشت عشق ۱۳۰، جذب عشق (کراش) ۱۳۰، فراموش کردن عشق ۹۵، جرم‌گیری دندان ۱۴۰، صافی پوست ۱۹۵، کاهش وزن ۱۸۰، رفع غبغب ۱۵۰ و … .

ادمین یک پیج فعال و مسئول‌فروش محصولات سابلیمینال

خوبی ساب‌ها این است که سریع اثر می‌گذارند!

برای روشن‌تر شدن مسئله سراغ ادمین یکی از این صفحات مجازی می‌رویم تا از او چند سوال بپرسیم. او که خودش را معرفی نمی‌کند، درباره محصولات‌شان می‌گوید: «ساب‌های صوتی ما به صورت کاملا حرفه‌ای برای تغییر باورهای غلط، آن هم در کمترین زمان و در زمینه اهدافی مانند ثروت، رابطه عاشقانه، جذابیت، موفقیت، اهداف، مشکلات و … تهیه شده است. خوبی ساب‌ها این است که سریع اثر می‌گذارند.»

قهوه‌ای روشن و عسلی در اولویت مردم!

این مسئول فروش با اشاره به این‌ که پر فروش‌ترین محصول‌شان برای تغییر رنگ چشم توسط ساب‌هاست، می‌گوید: «این که چه رنگ چشمی را می‌خواهید انتخاب کنید، دست خودتان است اما اگر خواهان این هستید که زودتر جواب بگیرید، رنگ قهوه‌ای روشن و عسلی را انتخاب کنید و بعد از آن سبز و آبی و در آخر خاکستری به نوبت در فهرست جواب‌دهی قرار دارند. تمامی سابلیمینال‌ها دائم هستند و نتیجه ثابتی دارند. همچنین هیچ محدودیتی در استفاده از ساب‌های مختلف در یک زمان وجود ندارد.»

زمان دیدن نتیجه بستگی به فرد دارد!

او درباره این که چقدر زمان می‌برد تا نتیجه را ببینیم، می‌گوید: «این بستگی به فرد و ذهنش دارد. ممکن است یک نفر حتی با یک بار گوش‌دادن به ساب‌ها نتیجه بگیرد و دیگری چند ماه اما دوره‌ها، معمولا یک روزه تا هشت ماهه است. این را هم بگویم که ساب‌های ما، ساخت خودمان و فارسی است و بر اساس شخصیت و ویژگی‌های افراد فرکانس‌گذاری می‌شود و مخصوص هر فرد است.

گفت‌وگو با چند نفر از دنبال‌کنندگان چنین پیج‌هایی و استفاده‌کنندگان از این محصولات

هنوز که تاثیرش را ندیده‌ام!

به چندین نفر از دنبال‌کنندگان چنین پیج‌هایی پیام دادم تا ببینم که چرا این صفحه را دنبال می‌کنند و اگر خرید کرده‌اند، از کارشان راضی هستند یا خیر؟ هر چند بیشتر دنبال‌کنندگان‌شان فیک (غیر واقعی) به نظر می‌رسیدند اما سه نفر به سوالاتم هرچند کوتاه پاسخ دادند.

فقط کنجکاوم!

… ayda@

شما از محصولات این پیج استفاده کرده‌اید؟

«نه من تا حالا استفاده نکرده‌ام اما کنجکاوم بدانم چطور کار می‌کند و برای همین عضو شدم.»

فکر می‌کنید این چیزها واقعی است؟

«اطلاعات زیادی ندارم!»

استفاده کردم، الکی پول به حسابم می‌آید!

… Sala@

می‌توانید درباره محصولی که استفاده کرده‌اید، توضیح دهید؟

«من بسته ثروت را استفاده کردم و جواب گرفتم.»

یعنی پولدار شدید؟

«پولدار که نه ولی ثروت کم‌کم دارد به زندگی‌ام وارد می‌شود.»

می‌توانید توضیح دهید چطور و طی چه مدتی این اتفاق افتاد؟

«این ساب‌ها خیلی خوب و مفید هستند. مثلا من دو هفته اول که گوش کردم، بعدش کلی خرید کردم در حالی که قبلا فکر می‌کردم اگر خرید کنم بعدا به آن پول نیازمند می‌شوم اما دیدم اصلا این‌طور نیست. بعد از دو هفته هم گوشی موبایل خریدم در حالی که مد نظر داشتم چند ماه آینده گوشی بخرم. به هر حال برای من که به هر طریق و بهانه‌ای کلی پول واریز می‌شود!»

خریدم، هنوز تاثیر نداشته!

… dr.saba@

شما که ظاهرا خودتان دکتر هستید، چرا فکر می‌کنید احتمال دارد این ساب‌ها کار کند؟

«من برای امتحان جامع‌ام یکی سفارش دادم اما واقعیت‌اش اصلا به این چیزها اعتقادی ندارم. وقتی بخواهی منطقی به قضیه نگاه کنی، خب یک همچین چیزی امکان ندارد! مثلا قد آدم بعد از سن بلوغ یک دفعه چند سانتی متر اضافه یا چربی‌های بدنش با شنیدن یک فایل صوتی آب شود! هر چه هست، من هنوز تاثیرش را ندیده‌ام.»

یک روانشناس در این باره توضیح می‌دهد

سابلیمینال از نظر علمی وجود دارد اما…

مینا دادگستر، روانشناس، می‌گوید: «پیام‌های سابلیمینال از نظر علمی وجود دارند. ما یک آستانه مطلق داریم و حواس پنجگانه و محرک‌هایی که به ما انسان‌ها وارد می‌شود در سطح همین آستانه مطلق است، مثل صدایی که می‌شنویم و تصاویری که می‌بینیم اما یک دسته پیام‌ها فراآستانه‌ای هستند و دسته دیگر پایین‌تر از آستانه مطلق ما قرار دارند. هر محرک حسی که پایین‌تر از آستانه مطلق انسان باشد، به عنوان سابلیمینال شناخته می‌شود.»

سابلیمینال‌ها ۲ نوع هستند

این روانشناس با بیان این که سابلیمینال‌ها دو نوع هستند، می‌افزاید: «آنها یا دیداری هستند یا شنیداری. این‌ها محرک‌هایی‌اند که به ما وارد می‌شوند اما ما آگاهانه درک‌شان نمی‌کنیم ولی آنها می‌توانند در ضمیر ناهشیار ما اثر بگذارند، یعنی فرایندهایی که در سطح آگاهی ما نیستند و آنها را به نام ناهشیار می‌شناسیم. ناهشیار از نظر علمی وجود دارد و علم روانشناسی می‌گوید بخش اعظمی از رفتارهایمان از ناهشیار ما سرچشمه می‌گیرد. مثلا من از آدمی خوشم می‌آید یا احساس بدی به کسی دارم و می‌گویم نمی‌دانم چرا این‌ طور است! این نمی‌دانم، برمی‌گردد به ضمیر ناهشیار ما که علتش در آنجاست. ناهشیار مخزن اتفاقات و رویدادهای گذشته است. ناهشیار می‌تواند روی احساس و رفتار ما تاثیر بگذارد.»

تاثیرات سابلیمینال‌ها ابدا دایمی نیستند

دادگستر با تاکید بر این که تاثیرات سابلیمینال‌ها روی ناخودآگاه ما موقتی است، می‌گوید: «این تاثیرات ابدا دائمی نیستند زیرا آنها احساس ما را درگیر می‌کنند و این به بروز یک رفتار منجر می‌شود اما برای ایجاد تاثیرات پایدار در افراد باید شناخت و تفکر فرد را تغییر دهیم. حتی اگر فرد به طور مداوم نیز از این پیام‌ها استفاده کند، تغییری در شناخت و تفکر او ایجاد نمی‌شود زیرا برای این کار باید از سطح ناخودآگاه به سطح خودآگاه بیاییم و با تفکر منطقی تغییر ایجاد کنیم. شناخت و تفکر انسان‌ها در سطح خودآگاه تغییر می‌کند نه ناخودآگاه. بنابراین برای تغییرات پایدار باید باور، شناخت و تفکر افراد را تغییر دهیم و سابلیمینال‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند.»

سابلیمینال‌ها روی ژنتیک تاثیرگذار نیستند

«سابلیمینال‌ها فقط می‌توانند روی احساس ما اثر گذار باشند نه روی ژنتیک». این روانشناس با این مقدمه می‌افزاید: «از نظر علم روانشناسی، ادعای تغییر در ژنتیک تنها دروغ‌پردازی و گول زدن انسان‌هاست. یعنی امکان ندارد شما بتوانید فیزیک یک انسان را دستکاری کنید! مثلا من چند ماه هر روز با خودم تکرار کنم چشم من آبی است و منتظر باشم چشم‌آبی شوم! نمی‌شود! داشتن چشم رنگی ژنتیکی است و هنوز علم ژنتیک به آن پیشرفت نرسیده که این تغییر را ایجاد کند. سابلیمینال‌ها روشی برای القاکردن چیزهایی به انسان‌ها و سبکی برای مثبت‌اندیشی هستند یعنی می‌توانند مثبت‌اندیشی را به ما القا کنند. این احساس خوبی که در ما به وجود می‌آورند، به یک عمل منجر می‌شود، رفتار را تغییر می‌دهد و ما به سمت آن رفتار هدایت می‌شویم. مثلا با گفتن جمله من پولدارم، یک احساس مثبت در ما به وجود می‌آید و به سمت پولدار شدن هدایت می‌شویم و عمل می‌کنیم. در واقع سابلیمینال‌ها ما را پولدار نمی‌کنند بلکه مثبت‌اندیشی را در ما تقویت می‌کنند. همچنین باید توجه کنیم تفکر، احساس و رفتار، تشکیل یک چرخه را می‌دهند و هر کدام روی دیگری تاثیر می‌گذارند.»

بدون عمل به هیچ چیزی دست نخواهیم یافت

«پدیده سابلیمینال یک سری اصول دارد. من نمی‌توانم در خانه بخوابم و به ماشین پورشه فکر کنم که مثلا دو سال دیگر آن را به دست بیاورم! باید علاوه بر فکرکردن به هدف، مسیر را هم برای خودمان تعریف کنیم، یعنی نیاز به عمل داریم. انرژی‌های مثبت می‌توانند آن قدر احساسات ما را تحت تاثیر قرار دهند تا عمل ما موفقیت آمیزتر و قوی‌تر باشد و انگیزه بیشتری داشته باشیم مثلا اگر روزی ۱۰ ساعت کار می‌کنیم با داشتن حس خوب و تعریف هدف آن را به ۱۴ ساعت افزایش می‌دهیم تا به آن هدف برسیم. البته مطالبی هم وجود دارد که سعی کرده‌اند با دلایلی وجود این ادعاها را ثابت کنند اما تحقیقات باید نتایج یکسانی ارائه دهند تا بتوان به عنوان علم از آنها یاد کرد اما از نظر علم روانشناسی همان‌طور که گفتم این اتفاق‌ها غیر ممکن است.»

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کترینگ

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح