کد خبر : 209251
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۷
-

شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی

شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی

طبق نظر پزشکان و متخصصان ترک اعتیاد، دانشجویان پزشکی که انتظار می‌رود پزشکان آینده باشند، به‌طور فزاینده‌ای قربانی مصرف مواد و اعتیاد می‌شوند. این روند نه‌تنها سلامت آن‌ها را به‌خطر می‌اندازد، بلکه سوالاتی را در مورد توانایی آن‌ها در ارائه مراقبت‌های با کیفیت به بیماران آینده خود ایجاد می‌کند. در این محتوا به موارد زیر

طبق نظر پزشکان و متخصصان ترک اعتیاد، دانشجویان پزشکی که انتظار می‌رود پزشکان آینده باشند، به‌طور فزاینده‌ای قربانی مصرف مواد و اعتیاد می‌شوند. این روند نه‌تنها سلامت آن‌ها را به‌خطر می‌اندازد، بلکه سوالاتی را در مورد توانایی آن‌ها در ارائه مراقبت‌های با کیفیت به بیماران آینده خود ایجاد می‌کند. در این محتوا به موارد زیر می‌پردازیم:

 • رایج‌ترین مواد مخدری که دانشجویان پزشکی استفاده می‌کنند
 • مهم‌ترین دلایل اعتیاد دانشجویان پزشکی
 • نظر متخصصین و پزشکان در خصوص شیوع اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی
 • بهترین راهکار پیشگری از اعتیاد دانشجویان پزشکی

شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی

رایج‌ ترین مواد مخدری که دانشجویان پزشکی مصرف می‌کنند

دانشجویان پزشکی اغلب برای افزایش بهره‌وری مطالعات و فعالیت‌های بالینی خود تحت فشار بسیار زیادی هستند و این موضوع منجر به شیوع اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی شده است. برخی از داروهای پرمصرف در بین دانشجویان پزشکی عبارتند از:

 • کافئین
 • نیکوتین
 • مواد غیرقانونی مانند کوکائین و شیشه
 • داروهای محرک تجویزی مانند آدرال یا ریتالین.

کافئین به دانشجویان کمک می‌کند در مطالعات طولانی و شیفت‌های شبانه بیدار و هوشیار بمانند. نیکوتین که اغلب از طریق سیگار مصرف می‌شود، برای کاهش استرس و بهبود تمرکز کاربرد دارد. مصرف نیکوتین می‌تواند منجر به اعتیاد شود و اثرات مضری بر سلامت فرد داشته باشد.
شیشه، با افزایش شیوع در بین دانشجویان پزشکی، به یک چالش جدید تبدیل شده است. این افزایش مخاطره ناشی از مصرف این ماده محرک در جامعه دانشگاهی ممکن است به دلیل عدم آگاهی درست از این مواد و فرار از فشارهای روانی یا اجتماعی باشد. به عنوان دانشجویان پزشکی که در مسیر حیات‌شناسی و درمانی حرفه‌ای هستند، آگاهی بیشتر و توجه به این موضوع ضروری است تا بتوانند به عنوان نمایندگان سلامت در جامعه، مسائل مربوط به مصرف مواد مخدر را به درستی مدیریت کنند. ضرورت آموزش و پشتیبانی برای دانشجویان در خصوص خطرات مواد مخدر، به ویژه شیشه، اجتناب ناپذیر است. وزارت آموزش و پرورش می‌تواند با کمک گرفتن از بهترین مرکز ترک شیشه، آگاهی‌های لازم را به دانشجویان بدهد تا از شیوع این ماده مصرفی پیشگیری کند.

همچنین محرک‌های تجویزی مانند آدرال و ریتالین گاهی اوقات توسط دانشجویان پزشکی برای تقویت توانایی‌های شناختی خود و رقابت با همکلاسی‌ها استفاده می‌شود.

رایج‌ ترین مواد مخدری که دانشجویان پزشکی مصرف می‌کنند

مهم ‌ترین دلایلی که دانشجویان پزشکی به اعتیاد روی میارن

دانشجویان پزشکی به‌دلایل متعددی از مواد مخدر استفاده می‌کنند. در زیر چند مورد از رایج‌ترین دلایلی را که دانشجویان پزشکی به مواد مخدر روی می‌آورند، فهرست شده‌اند:

فشار هم‌سالان

یکی از رایج‌ترین دلایل شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی، فشارهای اجتماعی است. آن‌ها احساس می‌کنند باید کاری را انجام دهند که دوستان و هم‌سالان انجام می‌دهند. آن‌ها اضطراب این را دارند که مبادا دوستانشان را از دست بدهند و یا مورد پذیرش هم‌سالانشان قرار نگیرند.

اختلالات روانی تشخیص داده نشده

وقتی فردی از خانه و والدین خود دور می‌شود و به دنیای کاملا جدیدی پا می‌گذارد، ناگهان با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شود. برای برخی، استرس، اختلالات سلامت روان تشخیص داده نشده را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، دانشجویان نوجوانان احتمالا احساس اضطراب مزمن کنند.

این اضطراب احتمال دارد باعث افسردگی یا اختلال دوقطبی شود. استفاده از مواد مخدر ممکن است در ابتدا به کاهش احساسات طاقت‌فرسا کمک کند، اما مصرف مواد مخدر فقط سلامت روانی و جسمانی را به‌خطر می‌اندازد.

اضطراب داشتن برای کسب نمرات بالا

برخی از دانشجویان برای پرداخت هزینه تحصیل به بورسیه تحصیلی متکی هستند. آن‌ها احتمالا برای حفظ این بودجه نیاز به نمرات بالا دارند یا این‌که با داشتن نمرات بالا احساس خوبی نسبت به خود پیدا می‌کنند. برخی دانشجویان به مواد مخدر روی می‌آورند تا انرژی و تمرکز بیشتری به آن‌ها بدهد و نیاز به خواب را از بین ببرد.

شرکت در مهمانی‌های خارج از دانشگاه

شرکت در مهمانی‌های خارج از دانشگاه که در آن‌ها مشروبات الکلی و مواد مخدر مصرف می‌شود، می‌تواند دانشجویان را وسوسه کند. این مورد شاید یکی از مهم‌ترین دلایل شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی است.

نظر متخصصین و روانشناسان در خصوص مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان

متخصصان و روان‌شناسان نظراتی را در این راستا بیان داشته‌اند که در ادامه بررسی می‌شوند:

 • سیاست مبارزه با مواد مخدر اکنون بخشی از سیاست‌های دانشجویی دانشکده پزشکی است. با این‌حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که دانشکده‌های پزشکی می‌توانند این سیاست‌ها را قوی‌تر و سخت‌گیرانه‌تر کنند. البته این امر مستلزم درجه بالایی از همکاری بین نهادهای مختلف است تا اطمینان حاصل شود که این سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر با یکدیگر همسو هستند.
 • بحث دیگر در رابطه با شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی، افزایش آموزش در مورد اثراتی است که اختلالات سوء مصرف مواد، نه‌تنها بر ذهن و بدن آن‌ها، بلکه بر موفقیت تحصیلی و آینده شغلی آن‌ها داشته باشد.
 • شاید سخت‌ترین چالشی که دانشکده‌های پزشکی با آن روبرو هستند، بی‌اعتنایی به سوء مصرف مواد و برخورد واقعی با آن به‌عنوان یک بیماری و نه به‌عنوان یک نقص شخصیتی ضعف روانی است. اغلب بین دانشجویان و مسئولین سخت‌ترین مانع همین عدم توجه‌به شرایط دانشجویان گرفتار به مواد مخدر است.
 • مطالعات نشان می‌دهد که شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی از آنچه در گذشته شناخته شده بود، گسترده‌تر است. این امر پیامدهایی برای ایمنی دانشجویان و بیماران او و در نهایت برای یکپارچگی خود دانشکده‌های پزشکی دارد.

نظر متخصصین و روانشناسان  در خصوص مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان

بهترین راهکار پیشگیری از اعتیاد دانشجویان پزشکی

مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان پزشکی موضوع نگران‌کننده‌ای است که می‌تواند عواقب جدی بر عملکرد تحصیلی، شهرت حرفه‌ای و رفاه شخصی آن‌ها داشته باشد. به‌عنوان متخصصان آینده مراقبت‌های بهداشتی برای دانشجویان پزشکی بسیار مهم است که خطرات و عواقب مصرف مواد مخدر را درک کنند و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آن انجام دهند.

افزایش آگاهی در مورد مواد مخدر

یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان پزشکی، ارائه و آموزش جامع در مورد خطرات و پیامدهای مصرف مواد است. این موضوع باید شامل اطلاعاتی در مورد تاثیر بالقوه مصرف مواد مخدر بر عملکرد تحصیلی، شهرت حرفه‌ای و رفاه شخصی آن‌ها و پیامدهای قانونی و اخلاقی مصرف مواد مخدر در حرفه مراقبت‌های بهداشتی باشد.

ایجاد محیط حمایتی و فراگیر در دانشگاه

برای جلوگیری از شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی مهم است که دانشکده‌های پزشکی محیطی حمایتی و فراگیر ایجاد کنند که ارتباطات سازنده را تشویق سازند و به‌دنبال رسیدگی به عوامل زمینه‌ای مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان داشته باشد. این امر شامل دسترسی به منابع سلامت روان، ارتقای مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم و پرورش فرهنگ حمایتی خواهد بود.

اجرای سیاست‌ها و رویه‌های مراقبتی

این امر به‌عنوان یک عامل بازدارنده برای مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان پزشکی عمل می‌کند. این نکته می‌تواند به شناسایی دانشجویانی که با مصرف مواد دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کند و پشتیبانی و منابع لازم را برای رسیدگی به مشکلاتشان در اختیار آن‌ها قرار دهد.

جمع‌بندی

شیوع نگران کننده اعتیاد در بین دانشجویان پزشکی اغلب به‌دلیل ماهیت سخت آموزش پزشکی و استرس فعالیت‌های بالینی اتفاق می‌افتد. دسترسی آسان به مواد مخدر در جامعه پزشکی این مشکل را تشدید می‌کند. ضروری است که دانشکده‌های پزشکی فعالانه به این موضوع رسیدگی کنند. اجرای برنامه‌های حمایتی جامع، ارتقا آگاهی سلامت روان و پرورش فرهنگ گفتگوی باز در مورد اعتیاد، گام‌های اساسی در مبارزه با این روند نگران‌کننده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

تور کربلا

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح