دوشنبه , 11 مرداد 1400 - 7:16 بعد از ظهر

عمران خان: به سازمان سیا اجازه عملیات در افغانستان از خاک پاکستان را نمی‌دهیم

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان به «آکسیوس» گفت که اسلام‌آباد دیگر «به هیچ وجه» به سازمان سیا اجازه نمی‌دهد از پایگاه‌هایی در خاک این کشور برای انجام عملیات در افغانستان استفاده کند.

هنوز جزئیات بیشتری از این مصاحبه منتشر نشده است، اما مسئله انتقال پایگاه‌های آمریکا از افغانستان به کشورهای منطقه در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان به دلیل حفظ قابلیت‌های مبارزه با تروریسم و مسایل اطلاعاتی برای آمریکا اهمیت ویژه‌ای دارد.

دولت بایدن گزینه انتقال پایگاه‌ها به آسیای مرکزی را نیز در دست بررسی قرار دارد اما به دلیل اینکه آسیای مرکزی حوزه نفوذی روسیه محسوب می‌شود، ایجاد پایگاه آمریکا در این منطقه پیچیده است.

گفتنی است که پیش از این گزارش‌هایی به نقل از منابع محلی منتشر شده بود ‏که براساس آن، آمریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در منطقه «‏پاراچنار» پاکستان است‎

‎از سوی دیگر نیز «دیوید هیلوی» دستیار معاون وزارت دفاع آمریکا گفته بود که پاکستان به آمریکا اجازه دسترسی از حریم هوایی خود را برای حمایت از حضور نظامی در افغانستان داده است.

کارشناسان می‌گویند که مقامات آمریکایی هنوز امیدوارند تا با ارتش پاکستان و دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور بطور مخفیانه برای ایجاد پایگاه در خاک پاکستان به توافق برسند.

منبع:تسنیم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مطالعه سازمان بهداشت جهانی بر روی منشاء کرونا اقدامی سیاسی است

معاون وزیر بهداشت چین با انتقاد از تصمیم سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در خصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *