کد خبر : 1068
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
-

عملکرد مؤثر مقاومت فلسطینی در جنگ ۱۲ روزه؛ چرا مقاومت پیروز میدان لقب گرفت؟

عملکرد مؤثر مقاومت فلسطینی در جنگ ۱۲ روزه؛ چرا مقاومت پیروز میدان لقب گرفت؟

جنگ ۱۲ روزه غزه درحالی با توافق آتش بس به پایان رسید که حتی مسئولان و کارشناسان صهیونیست نیز مقاومت فلسطین را برنده و اسرائیل را بازنده جنگ می‌دانند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از گذشت نزدیک به 2 هفته درگیری شدید نظامی میان رژیم اشغالگر صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین که از قدس

جنگ ۱۲ روزه غزه درحالی با توافق آتش بس به پایان رسید که حتی مسئولان و کارشناسان صهیونیست نیز مقاومت فلسطین را برنده و اسرائیل را بازنده جنگ می‌دانند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از گذشت نزدیک به 2 هفته درگیری شدید نظامی میان رژیم اشغالگر صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین که از قدس به کرانه باختری و غزه و سپس سراسر فلسطین اشغالی و حتی اعراب ساکن اراضی 1948 که اصطلاحا شهروند اسرائیل خوانده می‌شدند، کشیده شد، این جنگ 11 یا 12 روزه با اعلام آتش بس به پایان رسید.

معمولا در هرجنگی برای تعیین شکست یا پیروزی شاخص‌های خاصی در نظر گرفته می‌شود که از نقطه شروع جنگ تا دستاوردها و ناکامی‌هایی که طی روزهای آن برای هریک از طرفین رقم می‌خورد، ادامه دارد. به عبارت ساده‌تر اگر طرف شروع‌کننده جنگ (مهاجم) به اهداف نظامی مد نظر خود برسد، می‌تواند اعلام پیروزی کند؛ در غیر این صورت طرفی که جنگ به آن تحمیل شده، برنده خواهد بود.

درباره جنگ اخیر در فلسطین اشغالی شاید یک خوانش سطحی این گونه وانمود کند که گروه‌های فلسطینی با شلیک موشک به سمت قدس آغازگر این درگیری‌ها بودند؛ اما با یک ارزیابی دقیق‌تر متوجه می‌شویم حمله موشکی مقاومت فلسطین به مواضع صهیونیست‌ها در قدس اشغالی بعد از تجاوز گسترده و جنایات شهرک‌نشینان و نظامیان صهیونیست علیه فلسطینیان ساکن قدس و نمازگزاران مسجدالاقصی صورت گرفت. حتی مقاومت قبل از هرگونه اقدام نظامی برای دشمن ضرب‌الاجلی جهت پایان دادن به آزار و اذیت فلسطینیان تعیین کرده بود.

اهداف رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین در جنگ غزه

در مرحله بعدی اهداف هر یک از طرفین این جنگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همانطور که گفته شد گروه‌های مقاومت فلسطین با هدف دفاع از اهالی قدس و اماکن مقدس و جلوگیری از تکمیل پروژه یهودی‌سازی این شهر با محوریت وحدت همه فلسطینیان وارد این جنگ شدند.

اما هدف رژیم صهیونیستی از آغاز این جنگ در وهله اول کشتار غیرنظامیان غزه با هدف تحت فشار قرار دادن مقاومت فلسطین برای تسلیم شدن و یا امتیاز دادن به اسرائیلی‌ها در هرگونه مذاکره‌ای برای آتش‌بس و در وهله دوم نابودی مراکز فرماندهی گروه‌های مقاومت فلسطین، منهدم کردن انبار سلاح‌ها، شناسایی سکوهای پرتاب موشک‌های مقاومت و نیز همانگونه که مسئولان صهیونیست اذعان کردند، ترور فرماندهان ارشد مقاومت فلسطین بود. در همین راستا «هیدی زیلبرمن»، سخنگوی رسمی ارتش رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که ارتش در روزهای جنگ اخیر دو بار برای ترور «محمد الضیف» فرمانده گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس اقدام کرده اما هر دو بار شکست خورده است. او گفت که ارتش از چند زاویه و با سلاح های مختلف کوشیده که پناهگاه مخفیانه و زیر زمینی محمد الضیف را بمباران کند اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

اعتراف مقامات صهیونیست به شکست اسرائیل مقابل مقاومت

این درحالی است که شکست رژیم صهیونیستی در رسیدن به اهداف خود موضوعی است که علاوه بر کارشناسان و پژوهشگران، مقامات این رژیم نیز نمی‌توانند آن را انکار کنند؛ چرا که مقاومت بدون دادن هیچ امتیازی آتش‌بس را پذیرفت و ضربه نظامی که به مواضع مقاومت و فرماندهان آن در این جنگ وارد شد، بسیار کمتر از حد انتظار دشمن صهیونیستی بود.

در این زمینه به اعتراف تاریخی «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و رئیس حزب اسرائیل خانه ما به شکست این رژیم در برابر مقاومت فلسطین اشاره می‌کنیم که بعد از اعلام آتش‌بس میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان با انتشار یک توئیت اعلام کرد: حماس بار دیگر آتش به پا خواهد کرد و ما دوباره در معرض یک عملیات دیگر قرار می‌گیریم.

لیبرمن با انتقاد تند از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ما چه کرده‌ایم؟ ما یک «دولت پیشرفته» (رژیم اشغالگر) را فلج کردیم و اکنون تصویر ما مقابل جهان عرب چگونه خواهد بود؟

«عیران عتسیون» معاون سابق رئیس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز طی مصاحبه‌ای با رسانه‌های این رژیم درباره شکست اسرائیل در جنگ غزه گفت که اکنون ایران و حزب‌الله می‌بینند که یک سازمان کوچک در نوار غزه با کمک‌های خارجی تقریبا صفر و بدون نیروی هوایی چگونه 12 روز اسرائیل را زیر آتش نگه داشت.

ژنرال «عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات امنیتی داخلی رژیم صهیونیستی نیز بعد از اجرای آتش‌بس در فلسطین اشغالی در گفتگو با رسانه‌های اسرائیلی گفت: حقیقت این است که اسرائیلی‌ها احساس تلخ و بدی دارند، زیرا هیچگونه پیروزی بر حماس وجود نداشت و ما احساس فشار می‌کنیم.

البته شکست اسرائیل در بعد نظامی، رسانه‌ای، اجتماعی، اطلاعاتی و اقتصادی در این جنگ نیز بحث مفصلی دارد.

دستاوردهای مقاومت فلسطین در جنگ غزه با رمز اتحاد ملی

بر همین اساس زمانی که از پیروزی مقاومت فلسطین در جنگ اخیر با دشمن صهیونیستی صحبت می‌کنیم، منظور آن است که هرچند فلسطینی‌ها در این جنگ متحمل خسارت‌های مادی و انسانی زیادی شدند و صحنه‌های دردناک جنایات اشغالگران علیه کودکان فلسطینی هرگز از ذهن نه تنها فلسطینیان بلکه هر انسان آزاده دیگری پاک نخواهد شد، اما آنچه که موجب می‌شود حتی کارشناسان و مسئولان سابق و کنونی صهیونیست، اسرائیل را بازنده این جنگ بدانند آن است که این رژیم با وجود برخورداری از امکانات فراوان نظامی که قابل مقایسه با فلسطینیان نیست، نتوانست جنگ را طولانی کند و حتی جرات حمله زمینی به غزه را نیز نداشت. بنابراین درنهایت مجبور شده بدون هیچ قید و شرطی آتش‌بس را پذیرفته و دست کم مواضع خود را در فلسطین اشغالی از زیر موشک‌های مقاومت نجات دهد.

علاوه بر آن دستاوردهای گروه‌های مقاومت فلسطین در این جنگ نیز از چند جنبه قابل بررسی است:

-فلسطینیان در این جنگ برخلاف 3 دوره قبلی سراسر اراضی اشغالی را هدف حملات موشکی خود قرار دادند. علاوه بر آن که قدس اشغالی اولین بار آماج موشک‌های مقاومت فلسطین قرار گرفت، تل‌آویو به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها به شکل مداوم موشک‌باران شد که نشان داد هیچ کجای فلسطین اشغالی برای صهیونیست ها امن نیست.

– گروه‌های مقاومت فلسطین که پیش از این عملیات‌های خود را صرفا برای دفاع از غزه و گاهی بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام می‌‌دادند این بار از موضع دفاعی صرف خارج شده و با یک استراتژی منظم عمق اهداف راهبردی دشمن از جمله زیرساخت‌های اقتصادی و مواضع حساس آن را مورد هدف قرار دادند.

– طبق آمار رسانه‌های صهیونیستی مقاومت فلسطین طی 11 روز 4360 موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرد. این در حالی است که طی نبرد 51 روزه که سال 2014 رخ داد، حدود 4600 موشک به اراضی اشغالی شلیک شد و در حالی که 6 اسرائیلی در طول جنگ سال 2014 کشته شدند، در این دوره 12 روزه 12 اسرائیلی کشته و 330 نفر زخمی شدند.

– درهمان روزهای ابتدایی جنگ، فلسطینی‌ها از چندین موشک پیشرفته و پهپاد رونمایی کردند. از جمله آنها موشک «قاسم» است که به نام سردار شهید «قاسم سلیمانی» مزین شده است. همچنین به روزرسانی‌ها و رو شدن چند برگ جدید موشکی و پهپادی توسط مقاومت طی روزهای گذشته خبرساز شد؛ رونمایی از تسلیحات راکتی (یا موشکی) به نام‌های «عیاش250» با برد 250 کیلومتر و «بدر3» که برد کمتری دارد اما از حیث تخریب قوی‌ترین سلاح مقاومت است. در زمینه پهپادی نیز یک پهپاد جدید توسط مقاومت رونمایی شد که «شهاب» نام دارد.

– دقت و برد موشک‌های مقاومت در این مرحله به شکل قابل توجهی افزایش یافته و می‌بینیم که این موشک‌ها حتی به دورترین مناطق اراضی اشغالی نیز می‌رسد.

– جنگ غزه علاوه بر متحد کردن همه فلسطینیان، یک بار دیگر ملت‌های عربی و همه آزادگان جهان را در یک موضع واحد برای دفاع از ملت و آرمان فلسطین قرار داد. صحنه های جنایات رژیم اشغالگر در غزه کشتار زنان و کودکان بی‌گناه با برانگیختن دوباره احساس انزجار و نفرت از اسرائیل و صهیونیسم در جهان عرب ثابت کرد وعده‌هایی که رژیم های سازشکار در عادی‌سازی با اشغالگران صهیونیست برای هموار کردن مسیر حمایت از آرمان فلسطین داده بودند فریبی بیش نبود. در این شرایط حتی سازشکاران عرب ممکن است مجبور شوند تحت فشار افکار عمومی محاسبات خود با رژیم اشغالگر را تغییر داده و کشورهایی که قصد حرکت در مسیر سازش با دشمن داشتند نیز دست کم برای یک مدت طولانی از این تصمیم عقب‌نشینی کنند.

– به طور کلی جنگ چهارم غزه با وجود خسارات مادی و انسانی و دردهایی که به فلسطینی‌ها تحمیل کرد، اما منجر به اثبات یک واقعیت شد؛ درحالی که اخیرا در سایه مواضع خائنانه رژیم‌های سازشکار و تشکیلات خودگردان فلسطین امیدها برای احیای مسئله فلسطین از بین رفته بود، واقعیت‌های این جنگ نشان داد که همه فلسطینیان آماده هر فداکاری برای دفاع از آرمان و سرزمینشان هستند و یکصدا پرچم‌های مقاومت را بالا بردند. حتی کارشناسان صهیونیست نیز اعتراف می‌کنند عملکرد حماس در جنگ غزه موجب شد تا ابومازن و تشکیلات خودگردان بیش از پیش نزد مردم فلسطین ضعیف شوند و در صورت برگزاری انتخابات، حماس پیروز قطعی خواهد بود.

عملکرد مقاومت در رسیدن به اهداف خود در جنگ 12 روزه

اینها اهدافی هستند که هریک از طرفین جنگ اخیر غزه دنبال می‌کردند و میزان دستیابی آنها به این اهداف می‌تواند به نوعی برنده یا بازنده جنگ را معرفی کند. برای روشن شدن این مطلب و اینکه از چارچوب مفاهیم منطقی خارج نشویم، ابتدا اهداف فلسطینیان و میزان موفقیت در رسیدن به آنها را و عملکرد این گروه‌ها در روزهای جنگ را ارزیابی می‌کنیم.

– درحالی که نیروی هوایی ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی با حملات هوایی شتابزده و دیوانه‌وار خود تنها متمرکز بر کشتار غیرنظامیان بی‌گناه بود و در همان ابتدا جنگ را به افکار عمومی باخت، مقاومت با حملات موشکی دقیق و منظم در عملیات‌هایی کم‌سابقه هرنقطه از اراضی اشغالی را که مدنظر داشت هدف گرفت.

-ترس و وحشت بی‌سابقه‌ای که به دنبال موشک‌باران شهرها و شهرک‌های اسرائیلی در دل شهرک‌نشینان صهیونیست ریشه کرده بود موجب شد تا با توقف تجاوزات خود علیه فلسطینیان در قدس و مسجدالاقصی روزهای جنگ را در پناهگاه زندگی کنند.

-عملکرد مقاومت در این جنگ به گونه‌ای بود که صهیونیست‌ها مجبور شدند با اعتراف غیررسمی به ناتوانی در ادامه جنگ، برای آتش‌بس دست به دامان میانجی‌های عربی و بین‌المللی شوند.

-علی رغم لاف‌زنی‌های ارتش رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به غزه که پس از مشخص شدن دروغ بودن آن یک رسوایی بزرگ برای اسرائیل در سطح رسانه‌ای به وجود آورد، صهیونیست‌ها جرات حمله زمینی به غزه را پیدا نکرده و تنها به تجاوزات نیروی هوایی خود تکیه کردند.

– شاید بارزترین دستاوردی که مقاومت فلسطین در این جنگ به دست آورد وحدت بی‌سابقه همه فلسطینیان در سراسر فلسطین اشغالی و نیز خارج از مرزهای این سرزمین بود. در 3 جنگ قبلی غزه در سال 2008 و 2012 و 2014 مقاومت صرفا با هدف دفاع از غزه و شکستن محاصره این شهر وارد نبرد با دشمن می‌شد، اما این بار برای حمایت از فلسطینیان ساکن قدس به میدان آمد. این موضوع چیزی است که حتی کارشناسان صهیونیست نیز به آن اذعان می‌کنند. «رون بن یشای» کارشناس صهیونیست که رابطه نزدیکی با تشکیلات نظامی اسرائیل دارد و بیشتر جنگ‌های اعراب و اسرائیل را پوشش می‌دهد با هشدار درباره اتحاد فلسطینیان و خطراتی که برای اسرائیل دارد گفت: حماس موفق شد با ناکام گذاشتن تلاش‌های «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که قصد داشت از تبدیل شدن مقاومت به عنوان یک حزب مسلط در میان فلسطینیان جلوگیری کند، فلسطینیان 1948 را نیز با خود همراه سازد.

از آنجایی که عدم وحدت و چنددستگی میان فلسطینیان یکی از بزرگترین عوامل ادامه تجاوزات و اشغالگری صهیونیست‌ها در زمین‌های فلسطین بوده، یکپارچگی مردم این سرزمین از قدس تا کرانه باختری و نوار غزه و اردوگاه‌های آوارگان در کشورهای دیگر، می‌تواند راه آزادسازی زمین‌های این ملت را برایشان هموار کند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح