کد خبر : 209153
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰:۱۳
-

عوامل موثر بر قیمت ورق و میلگرد

عوامل موثر بر قیمت ورق و میلگرد

انواع ورق آهنی، ورق هایی از جنس فولاد هستند که حاصل فرآیند نوردگرم یا سرد بوده و کاربرد فراوانی در صنعت دارند. نام گذاری ورق سیاه بر روی ورق نورد گرم به دلیل سطح خشن و رنگ مات این ورق است. این ورق فولادی در صنعت و ساخت و ساز های گوناگون کاربرد فراوانی دارد.

انواع ورق آهنی، ورق هایی از جنس فولاد هستند که حاصل فرآیند نوردگرم یا سرد بوده و کاربرد فراوانی در صنعت دارند. نام گذاری ورق سیاه بر روی ورق نورد گرم به دلیل سطح خشن و رنگ مات این ورق است. این ورق فولادی در صنعت و ساخت و ساز های گوناگون کاربرد فراوانی دارد. همچنین میلگرد های پر استفاده در بازار به ترتیب میلگرد آجدار و ساده و سپس میلگرد های کلاف هستند. قطعا معیار های مختلفی در تعیین قیمت انواع ورق و میلگرد تاثیر دارند. در ادامه به عوامل موثر بر قیمت آهن آلات ساختمانی به خصوص ورق سیاه و میلگرد میپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

قیمت‎گذاری روی میلگرد و سایر محصولات فولادی فرایند پیچیده‎ای است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال ما در اینجا تعدادی از مهم‎ترین این عوامل را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

تاثیر میزان عرضه و تقاضا بر قیمت میلگرد

واضح است که مهم‎ترین عاملی که می‎تواند روی قیمت میلگرد تاثیر داشته باشد، میزان تقاضا برای آهن است. هر چقدر که میزان تقاضا افزایش و میزان عرضه کاهش یابد، قیمت این پروفیل فولادی نیز افزایش خواهد یافت. صادرات و واردات میلگرد میتواند مثال خوبی بر این موضوع باشد. به بیان ساده تر هنگامی که صادرات میلگرد افزایش یابد، میزان عرضه میلگرد در بازار داخلی کم شده و هنگامی که مقدار میلگرد کمتری برای عرضه در بازار باشد، میلگرد با قیمت بالاتری به فروش میرسد زیرا ارزشمندتر است.

قیمت میلگرد و مواد اولیه

قیمت میلگرد ارتباط مستقیمی با قیمت مواد اولیه آن دارد. اگر مواد اولیه جهت تولید میلگرد، با قیمت بالاتری به دست کارخانه تولید کننده میلگرد برسد، قطعا میلگرد تولید شده قیمت بالاتری خواهد داشت همچنین اگر مواد اولیه با قیمت پایین به فروش برسد، قیمت میلگرد تولید شده هم کمتر میشود. از مهمترین مواد اولیه جهت تولید میلگرد که در قیمت میلگرد موثر هستند، به ترتیب میتوان به سنگ آهن یا شمش آهن ، منگنز، کربن و گورگرد و فسفر اشاره کرد.

بررسی کاربرد میلگرد

میلگرد را می‎توان یکی از پرمصرف‎ترین مقاطع فولادی دانست که برای ایجاد هر سازه‎ای به آن نیاز است. بسیاری از افراد فکر می‎کنند که از میلگردها فقط برای ستون‎ها استفاده می‏شود در حالی که استفاده از آن‎ها از سقف خانه تا فوندانسیون و زیربنا مورد نیاز است.

از جمله پرکاربردترین انواع میلگردها می‎توان به نوع ساده و آجدار آن اشاره کرد که هم در صنایع مختلف و هم در ساختمان‎سازی استفاده می‏شود. از جمله کاربردهای میلگرد می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در سازه‎های بتنی مانند پل‎ها، ساختمان‎ها، برج و …
 • تولید بتن مسلح
 • استفاده به عنوان اتصالات ساختمانی
 • استفاده در خودروسازی

هزینه حمل و نقل در قیمت میلگرد

حمل و نقل ایمن محصولات فولادی از جمله میلگرد هزینه‎های خاص خود را دارد. افزایش قیمت بنزین و گازوئیل از جمله دلایلی است که می‎تواند هزینه حمل و نقل را دچار نوسان کند که این خود روی قیمت میلگرد تاثیرگذار است.

نوع میلگرد و قیمت آن

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت میلگرد، نوع آن است. میلگردها می‎توانند در انواع متفاوتی تولید شوند برای مثال میلگردهای اپوکسی و گالوانیزه از انواع مختلف آن هستند که قیمت‎های متفاوتی دارند

انواع ورق‌های فولادی و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آنها

امروزه کارخانه‌های تولید فولاد سعی دارند با عرضه ورق‌های فولادی مختلف، نیاز تمام صنایع و کسب‌وکارها را برطرف کنند. هر کدام از این مقاطع ویژگی، کاربرد و قیمت متفاوتی دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

قیمت ورق سیاه و کاربرد ها

ورق سیاه از مقاطع پرکاربردی است که با استفاده از روش نورد گرم تولید می‌شود. رنگ این ورق مات است و به همین دلیل نیز به آن ورق سیاه می‌گویند. این مقطع فلزی در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود که هر کدام برای استفاده در صنایع خاص مناسب هستند.

به‌طور کلی قیمت ورق سیاه نسبت به دیگر مقاطع فولادی کمتر است و به‌دلیل مقاومت بالایی که دارد از آن در صنایع مختلفی مانند کشتی‌سازی، خودروسازی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

معرفی انواع مختلف ورق سیاه

درخصوص بیان قیمت ورق سیاه ، بهتر است بدانید که این عناصر از لحاظ مواد اولیه، کاربرد و ظاهر، انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته‌ایم:

 • ورق سیاه فابریک یا شیت: ضخامت همه آنها از 15 میلی‌متر به بالاست و‌ در طیف گسترده‌ای از ابعاد وجود دارند.
 • ورق سیاه رول‌شده: این ورق‌ها ضخامتی بین 5 الی 15 میلی‌متر دارند و در طول‌های نامحدودی ارائه می‌شوند‌.
 • ورق سیاه معمولی: این سبک متریال در 2 گرید مختلف ST52 و ST37 ارائه می‌شوند. درواقع ST نماد استحکام است و عدد کنار آن، سختی و تحمل تنش محصول را نشان می‌دهد.

قیمت سنگ آهن و قیمت ورق سیاه

قیمت سنگ آهن به تنهایی میتواند در قیمت ورق سیاه نوسان ایجاد کند و اما از عواملی که در تعیین قیمت سنگ آهن موثرند میتوان به میزان تولید و میزان مصرف، حجم صادرات و میزان دقیقی که واقعا در بازار عرضه میشود(نه تولید یا نگهداری در انبار) اشاره کرد همچنین قیمت ارز و هزینه استخراج سنگ آهن از دیگر عوامل موثر در تعیین قیمت سنگ آهن می‌باشند.

ارتباط قیمت ورق سیاه با قیمت اسلب و قراضه

قیمت اسلب و قراضه های آهنی که جهت تولید ورق سیاه استفاده میشود نیز یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت ورق سیاه می‌باشد زیرا جز مواد اولیه و پایه برای تولید مقاطع فولادی میباشد که نه تنها بر قیمت ورق سیاه بلکه بر قیمت مقدار زیادی از مقاطع فولادی مختلف اثر گذار است

عرضه و تقاضا در قیمت ورق سیاه

عرضه و تقاضا از عواملی است که در تعیین قیمت هر چیزی در بازار موثر است و حتی میتوان گفت اهمیت عرضه و تقاضا در تعیین قیمت ورق سیاه به حدی است که دیگر عوامل موثر بر قیمت، از طریق اثرگذاری روی میزان عرضه و تقاضا، روی قیمت نهایی آن تاثیر میگذارند.

برترین کارخانه‌های میلگرد و ورق سیاه در کشور

ورق سیاه که یکی از محصولات ایجاد شده از فرایند نورد گرم است در صنایع متفاوتی از جمله ساختمان‌سازی، خودروسازی، تانکرسازی و … استفاده می‏شود. کارخانه‎ های زیادی اقدام به تولید این محصول می‎کنند که همگی از کیفیت خوب برخوردار بوده و از استانداردهای روز جهان نیز پیروی می‎کنند و از جمله‎ آن‎ها می‎توان موارد زیر را نام برد:

 • فولاد مبارکه اصفهان
 • فولاد کاویان اهواز
 • فولاد گیلان
 • فولاد اکسین خوزستان
 • شرکت نورد

ورق سیاه را از کجا بخرم؟

اگر به اقتضای شغل خود، نیاز به خرید ورق‌های صنعتی دارید، ما به شما مجموعه سفیران آهن که با نام تجاری سفیران آهن زاینده رود فعالیت دارد را پیشنهاد می‌دهیم. شما با خرید تجهیزات صنعتی از این مجموعه می‌توانید با حذف واسطه‌ها، قیمت‌هایی فوق‌العاده استثنایی را تجربه کنید.

سفیران آهن، الگویی در جهت ارائه خدماتی بی‌نظیر و باکیفیت است و موفق شده‌است که سهم قابل‌ توجهی از بازار مقاطع فولادی را به نام خود ثبت کند‌. جهت ارتباط با سفیران آهن میتوانید با شماره 031-91001040 تماس حاصل کنید و یا به وبسایت سفیران آهن مراجعه کنید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح