کد خبر : 156344
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
-

فک پلمب کانتینرهای دارای کالای متروکه/رشد ۲۹۴ درصدی تشکیل پرونده‌های احتکار

فک پلمب کانتینرهای دارای کالای متروکه/رشد ۲۹۴ درصدی تشکیل پرونده‌های احتکار

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با تشریح عملکرد ۱۱ ماهه این پلیس گفت: تلاش داریم که با انجام وظایف ذاتی و قانونی مان، احساس امنیت اقتصادی را ارتقا دهیم. به گزارش ایسنا سردار محمدرضا مقیمی در نشست خبری اظهارکرد: پیش بینی، کنترل، هدایت و نظارت بر روند فعالیت های اقتصادی از اهم ماموریت های پلیس امنیت

فک پلمب کانتینرهای دارای کالای متروکه/رشد ۲۹۴ درصدی تشکیل پرونده‌های احتکار

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با تشریح عملکرد ۱۱ ماهه این پلیس گفت: تلاش داریم که با انجام وظایف ذاتی و قانونی مان، احساس امنیت اقتصادی را ارتقا دهیم.

به گزارش ایسنا سردار محمدرضا مقیمی در نشست خبری اظهارکرد: پیش بینی، کنترل، هدایت و نظارت بر روند فعالیت های اقتصادی از اهم ماموریت های پلیس امنیت اقتصادی ناجا است و تلاش داریم که با انجام وظایف ذاتی و قانونی مان، احساس امنیت اقتصادی را ارتقا دهیم. در واقع در پلیس امنیت اقتصادی صرفا با جرایم اقتصادی مبارزه نمی کنیم بلکه تمرکز اصلی مان بر «ارتقای احساس امنیت اقتصادی» است.

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی در اسفندماه سال گذشته ادامه داد: یک سال از راه اندازی این قرارگاه گذشت و امروز بنا داریم که دستاوردهای راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی را ارائه کنیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا ادامه داد: از ابتدای راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی تاکنون ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزارعدد انواع ماسک، ۱۷ میلیون و ۱۲۶ هزار عددانواع دستکش، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده کشف شده است.

مقیمی با اشاره به کشف انواع  تجهیزات پزشکی و بهداشتی به همت پلیس امنیت اقتصادی در بازه زمانی یک ساله ادامه داد: از زمان راه اندازی قرارگاه مذکور تاکنون ۱۵۸ هزار و ۴۸۳ باب انبار و داروخانه را مورد بازدید قرار داده ایم که در این میان 8581 باب انبار و داروخانه به دلیل ” احتکار”  پلمب  شده است.

وی اضافه کرد: از زمان راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی تاکنون، ۶۶۰ دستگاه خودرو توقیف شده و 2095 پرونده قضائی تشکیل شده این در حالی است که تعداد متهمان دستگیر شده 2317 نفر بوده است.

اجرای سه مرحله طرح سراسری مبارزه با اخلالگران ارزی

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد پلیس امنیت اقتصادی ناجا طی ۱۱ ماه پرداخت و افزود: در بازه زمانی اشاره شده سه مرحله طرح سراسری مبارزه با اخلالگران ارزی اجرا کرده‌ایم که در این میان ۲۴ میلیون و ۲۵۰ هزار واحد انواع ارز و۱۰ کیلوگرم طلا  کشف شده است و در این میان ۲۲۰ نفر دستگیر شده اند البته طرح مذکور را در ۱۴ مرحله در استان های هدف اجرا کردیم.

وی با اشاره به اجرای یک مرحله ای طرح سراسری مبارزه با معاملات ” فردایی” اظهارکرد: با اجرای این طرح قریب به ۳۶۵ کانال اخلال در نظام قیمتگذاری مسدود شد و ۱۸ شبکه فعال متخلف در این حوزه منهدم و ۸۷ نفر نیز دستگیر شدند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا به اقدامات این پلیس در حوزه کشف ماینرهای غیرمجاز پرداخت و گفت: در سال ۹۸، حدود۴۸ هزار دستگاه ماینر را کشف کردیم این در حالیست که طی ۱۰ ماهه سال جاری ۲۳ هزار و ۳۶۰ دستگاه ماینر به همت پلیس کشف شده است. در واقع از سال ۹۸ تاکنون با اولویت کشف ماینرهای غیرمجاز ۷۱ هزار و ۸۰۰ دستگاه ماینر با ارزش ریالی ۴ هزار میلیارد ریال کشف کرده ایم.

 اهم اقدامات در مبارزه با احتکار

مقیمی در ادامه به تشریح اقدامات پلیس امنیت اقتصادی ناجا در مبارزه با احتکار پرداخت و گفت: در ۱۱ ماهه سال جاری در فرآیند مقابله با احتکار تعداد پرونده های تشکیل شده رشد ۲۹۴ درصدی ، تعداد متهمان دستگیر شده رشد ۳۱۴ درصدی و ارزش ریالی پرونده های کشفیات رشد ۶۷۰ درصدی داشته است.

وی ادامه داد:در فرآیند مبارزه با اخلال در نظام اقتصادی شاهد رشد ۲۲ درصدی پرونده های تشکیل شده، رشد ۴۰ درصدی متهمان دستگیر شده و رشد ۱۸۰ درصدی ارزش ریالی پرونده های مکشوفه هستیم.

مقابله با قاچاق کالاهای اساسی همچنان در اولویت پلیس

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز پلیس امنیت اقتصادی در فرآیند مقابله با قاچاق کالا به ویژه کالاهای اساسی  و مورد نیاز مردم پرداخت و اظهارکرد: تلاش کردیم که از خروج کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور به آن سوی مرزها به جد جلوگیری شود؛ به گونه ای که با انجام اقدامات پیش دستانه و اشراف اطلاعاتی شاهدیم که میزان دستگیری متهمان در این حوزه ۲۳ درصد، ارزش ریالی کل پرونده های مکشوفه ۴۹ درصد و تعداد کل پرونده های مکشوفه ۳۰ درصد افزایش دارد همچنین کشفیات پرونده های بالای ۵ میلیارد ریال نیز رشد ۳۶ درصدی داشته است.

تشریح اهم اقدامات پلیس گمرک

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در ادامه با اشاره به دستاوردهای پلیس گمرک یادآور شد: این پلیس در مبادی رسمی با تمرکز بر مقابله با قاچاق اقدامات خود را دنبال می کند و در بازه زمانی ۱۱ ماهه ۷۵ هزار و ۵۹۹ محموله گمرکی مورد کنترل و بررسی قرار گرفته است این در حالیست که شاهدیم که میزان صادرات کاهش داشته اما به هرحال دستاورد پلیس گمرک روند افزایشی دارد.

وی افزود: در ۱۱ ماهه سال جاری شاهد رشد ۲۲۰ درصدی پرونده کشفیات در محموله های گمرکی و رشد ۴۸ درصدی افزایش ارزش ریالی کشفیات هستیم. از طرفی شناسایی و اعلام تخلفات گمرکی ۲۷۰ درصد رشد داشته است. در این میان به همت پلیس گمرک تعداد متهمان دستگیر شده افزایش ۲۰۰ درصدی و توقیف خودرو رشد ۴۵ درصدی کرده است.

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی مرکز رصد فضای مجازی و سایت های خبری در پلیس امنیت اقتصادی تاکید کرد: فعالیت شبکه های اجتماعی مرتبط با فعالیت اقتصادی و سایت های خبری را به صورت روزانه رصد می کنیم به طوری که ۳۵ پرونده “سیگنال فردایی”، شش “پرونده سبدگردانی”، ۱۴۲ پرونده مربوط به ” معاملات فردایی” و … تشکیل شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بیشترین کشفیات پلیس امنیت اقتصادی مربوط به کدام استان است؟ اظهارکرد: استان های بزرگ و مرزی بیشترین کشفیات را داشته اند البته ما به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ عنوان جرم اقتصادی داریم که باید بگویم میزان کشفیات در استان ها متفاوت است.

مقیمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا پلیس بر روند افزایش قیمت ها نظارت ندارد؟ گفت: پلیس متولی اقتصاد نیست بلکه امنیت اقتصادی را عهده دار هستیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا از تعیین تکلیف ۱۰ هزار کانتینر دارای کالاهای متروکه خبر داد و اظهارکرد: بالغ بر ۱۰ هزار کانتینر دارای کالای متروکه را در یکی از بنادر احصاء کردیم که بعضا این کالاها در بازه زمانی ۱۰ الی ۱۷ سال رسوب شده و در بنادر باقی مانده است.

وی با اشاره به هماهنگی با مبادی قضائی ، سازمان گمرک  و بنادر ادامه داد: با هماهنگی با نهادهای متولی مقداری از کانتینرهای مورد اشاره، فک پلمب شدند و انواع اقلام اعم از کالاهای ممنوعه از آن‌ها کشف شد.

مقیمی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از این ۱۰ هزار کانتینر دارای کالای متروکه تاکنون فک پلمب و باز شده است، ادامه داد: برخی از این کالاها در زمان سپری شده فاسد شده‌اند. برخی نیز به دلیل اینکه از انواع اقلام ممنوعه است به زودی امحاء می شوند. به هرحال به زودی تمام این ۱۰ هزار کانتینر دارای کالاهای متروکه و رسوبی تعیین تکلیف می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند رسیدگی به پرونده تخلفات یک خانم که اقدام به اخذ کارت بازرگانی و ثبت شرکت کرده بود، خاطر نشان کرد: با سازوکار تخلفاتی که این فرد داشته در این پرونده شاهد ۲۱۱ میلیون یورو تخلف مالی معادل (۵۶۰ میلیارد تومان) و ۹۱ میلیارد و ۳۹۹ میلیون تومان فرار مالیاتی را شاهدیم. از طرفی در فرآیند انجام تخلفات مالی حدود ۲ میلیارد تومان هم به برخی افراد رشوه پرداخت شده است.

مقیمی یادآور شد: در واقع این خانم با هدایت یکی از بستگان اقدام به ثبت شرکت واردات و صادرات و اخذ کارت بازرگانی کرده و طی فرآیندی درگیر مسائل پیچیده اقتصادی شده است.

وی همچنین به تشریح جزئیات پرونده دیگری مبنی بر تخلف یکی از کارمندان بانک ها پرداخت و افزود: وی اقدام به برداشت از حساب مشتریان می کرد و ما با اقدامات اطلاعاتی و رصد فعالیت کارمند بانک، موفق به کشف ۱۶۵ میلیارد ریال از اموال این فرد شدیم که به شیوه نامشروع کسب کرده بود و نامبرده دستگیر و میزان اموال منقول و غیرمنقول نامشروع وی احصا شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در بخش پایانی سخنان خود به تشریح پرونده دیگری از تخلفات اقتصادی پرداخت و گفت: فردی با جعل عنوان و با نصب پلاک دولتی و اسناد جعلی اقدام به قاچاق کالا می کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس وی در پایان اظهارکرد: این فرد طی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و محموله ۶ میلیاردتومانی قاچاق به همراه سلاح از وی کشف شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجید رضوی

درمان بواسیر با لیزر

لوله پلیکا

دندانپزشکی آیریک

دومان سهند

موسسه ماهان

خرید سنگ قبر