کد خبر : 209021
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱:۵۷
-

معرفی آفات و بیماری­های باکتریایی نهال بادام

معرفی آفات و بیماری­های باکتریایی نهال بادام

بادام به علت کم آب خواه بودن یکی از بهترین و پر سودترین محصولات باغی است که در مناطق مختلف ایران قابلیت کاشت دارد و از این رو در بین باغداران سراسر کشور طرفداران بسیاری دارد، اما آفات و بیماری­های درخت بادام از جمله مهم­ترین عوامل محدود کننده در باردهی این درختان هستند و مدیریت

بادام به علت کم آب خواه بودن یکی از بهترین و پر سودترین محصولات باغی است که در مناطق مختلف ایران قابلیت کاشت دارد و از این رو در بین باغداران سراسر کشور طرفداران بسیاری دارد، اما آفات و بیماری­های درخت بادام از جمله مهم­ترین عوامل محدود کننده در باردهی این درختان هستند و مدیریت اصولی آنها می­تواند به باغداران کمک کند تا به هدف افزایش سود دهی خود دست پیدا کنند، در این مقاله آفات و بیماری­های مهم بادام را به شما معرفی می­کنیم.

آفات مکنده­ی مهم در بادام

آفات مکنده در گذشته از دسته آفت درجه دو و ثانویه در بسیاری از باغات کشور به شمار می­رفتند اما استفاده­ی بی رویه از کودهای ازته، کودهای دامی نپوسیده و همچنین استفاده­ی بی رویه از سموم دفع آفات نباتی که بر روی تمام جمعیت حشرات در باغ چه حشرات مفید و چه حشرات آفت اثر می­گذاشتند سبب شد آفات مکنده کم اهمیت طغیان کرده و برای باغداران بادام دردسر ایجاد کنند.

در باغات بادام معمولا آفات مکنده­ای مانند شته­ها و کنه­ها به ویژه کنه­ی تارعنکبوتی در مناطق گرمسیر دردسر بسیار زیادی ایجاد کرده اند، برای کنترل این آفت باید در درجه­ی اول شاخه­های شدیدا آلوده را هرس کرده و بسوزانید و برای جلوگیری از انتقال آفت به درختان دیگر هر چه سریع­تر کنترل شیمیایی با سموم موثر و پر قدرت انجام دهید.

کنه­ی تارعنکبوتی علاوه بر تغذیه از شیره­ی گیاهی و ایجاد ضعف در درختان بادام سبب خاک اندود شدن درختان شده و همین امر سبب می­شود بازدهی فتوسنتز در درختان کم شود، خاک اندود شدن درختان به دلیل تارهایی است که این آفت ایجاد می­کند و خاک را در هوا به خود جذب می­کند.

کنه­ی تارعنکبوتی این تارها را برای محافظت از خود در برابر سموم و دشمنان طبیعی ایجاد می­کند اما این تارها به راحتی با آب شسته می­شوند و آفت در برابر سم آسیب پذیر می­شود، در بسیاری از موارد همان شستشوی برگ درختان با آب می­تواند در کنترل این آفت موثر باشد.

برای آشنایی بیشتر با کنترل این آفت در باغات بادام می­توانید به وبسایت تخصصی فروش نهال بادام مانند نهالستان پالیز نهال (paliznahal.ir) مراجعه کرده و یا با مشاوران آنها تماس برقرار کرده و اطلاعات بیشتر در این زمینه را از مشاوران نهالستان جویا شوید.

آفات پوستخوار و چوبخوار بادام

پس از آفات مکنده آفات چوبخوار و پوست خوار در درختان بادام دردسر زیادی برای باغداران ایجاد می­کنند، آفاتی مانند سوسک شاخک بلند رزاسه که سبب سرخشکیدگی شاخه­های جوان درخت بادام می­شود و یا آفتی مانند سوسک کپنودیس و سایر پوست خوارها و چوبخوارها می­توانند در باغات بادام ایجاد خسارت کنند.

در مورد این آفت یعنی آفات چوبخوار و پوستخوار یک نکته­ی با اهمیت وجود دارد که بسیاری از باغداران از توجه به آن غافل­اند و آن این است که آفات چوبخوار و پوستخوار تنها به درختان ضعیف بادام حمله می­کنند، درختانی که به لحاظ ژنتیکی حساس باشند و یا درختانی که تحت تاثیر تنش آبی و غذایی ضعیف و حساس شده­اند.

بنابراین اولین اقدام برای کنترل این آفات بادام خرید نهال بادام مقاوم است که دارای پوست و چوب مقاوم و غیر قابل نفوذ هستند، در درجه­ی دوم مدیریت درست تغذیه و آبیاری در درختان بادام می­تواند به کنترل این آفت کمک کند.

باغات بادام دیم که ممکن است تحت تاثیر تنش خشکی قرار بگیرند بیشتر مورد حمله­ی آفات پوستخوار و چوبخوار قرار می­گیرند، پس حتی در مورد کاشت دیم بادام در صورتی که می­بینید آب کافی به درختان نرسیده است آبیاری را به صورت دستی انجام دهید تا از ایجاد تنش جلوگیری شود.

عناصر غذایی مورد نیاز درختان بادام را نیز با انجام آزمایش تجزیه­ی خاک و آب و همچنین تجریه­ی برگ درختان تعیین کرده و برنامه­ی کودی مناسب برای یک سال را با توجه به نتیجه­ی این آزمایشات تعیین کنید.

بیماری­های شاخساره­ی بادام

در درختان بادام علاوه بر آفات مکنده، چوبخوار و پوستخوار بیماری­هایی هم وجود دارند که به شاخ و برگ درختان حمله کرده و سبب کاهش عملکرد آنها می­شود، بیماری­های شاخساره یعنی بیماری­هایی که به برگ و شاخه­های درخت بادام حمله کرده و با ایجاد بیماری در درختان بادام سبب کاهش باردهی آنها می­شوند.

بیماری­هایی مانند بیماری لب شتری هلو در درختان بادام و یا بیماری لکه قهوه‌ای بادام بیماری­هایی قارچی هستند که با ایجاد لکه­های رنگی و یا ایجاد بد شکلی در برگ درخت بادام سبب کاهش عملکرد این درختان می­شوند.

کنترل این بیماری­ها در درجه­ی اول به کنترل گسترش آنها در باغ بادام بر گشته و در درجه­ی دوم به کنترل بیماری در هر درخت بیمار بر می­گردد، برای کنترل گسترش بیماری استفاده از سموم موثر در باغ به ویژه در ابتدای فصل بهار که قارچ فعال و قابل توسعه بوده و بارندگی به گسترش کمک می­کند اهمیت بسیار زیادی دارد.

هرس شاخه­های آلوده و سم پاشی پس از انجام هرس تاثیر بسیار زیادی در کاهش شدت بیماری خواهد داشت، اما مهم­ترین نکته در کنترل این بیماری­ها رعایت بهداشت در باغ آلوده به معنای جمع آوری و سوزاندن برگ و میوه­های آلوده و ریخته کف زمین در فصل پاییز، تقویت درختان و تشخیص دقیق بیماری با کمک مشاوران گیاهپزشک است.

بیماری مهم باکتریایی بادام، پیشگیری و کنترل

یکبیماری باکتریایی بسیار مهم در باغات بادام وجود دارد که به ویزه در مناطق گرمسیر خسارت بیشتری به باغداران وارد می­کند، بیماری که سبب ترشح شیرابه از تنه ی درختان شده و در بین باغداران شناخته شده است، این بیماری در اصل به دلیل ایجاد شکاف در تنه­ی درختان به دلایل محیطی ایجاد می­شود.

در واقع آفتاب سوختگی تنه­ی درخت بادام در تابستان، سرما زدگی تنه­ی درخت در زمستان و همچنین کمبود تغذیه­ای و آبیاری درختان بادام که منجر به کاهش انعطاف پذیری پوست تنه ی درختان می­شود سبب ایجاد شکاف در تنه­ی درخت شده و راه را برای ورود باکتری عامل بیماری باز می­کند، به این بیماری شانکر تنه­ی درخت بادام گفته می­شود.

با توجه به توضیحات داده شده دانستید که بیماری شانکر تنه­ی درخت بادام نمی­تواند بدون ایجاد شکاف در تنه­ی درخت ایجاد شود و در این مسیر آفتاب سوختگی تنه اهمیت بسیار زیادی دارد، ارقام مقاوم به آفتاب سوختگی در بین ارقام بادام وجود دارند اما به دلیل اینکه ممکن است قیمت نهال بادام مقاوم به آفتاب سوختگی بالاتر باشد باغداران از خرید آنها ممکن است صرف نظر کنند.

در نظر داشته باشید که ارقام مقاوم به آفتاب سوختگی هم به گرما و آفتاب مقاومت دارند و هم در برابر تنش کم آبی مقاومت نشان می­دهند و در مجموع تنه­ی آنها آسیب پذیری کمتری دارد، در درجه­ی دوم باید به دنبال درمان درختان بادام و جلوگیری از گسترش بیماری باشید.

سم پاشی در اوایل فصل بهار و ترمیم زخم­های تنه­ی درختان بادام و همچنین پوشاندن شکاف تنه­ها تاثیر زیادی در گسترش بیماری دارد، علاوه بر این موارد مدیریت تغذیه و آبیاری نیز در ایجاد انعطاف پذیری در پوست تنه­ی درختان در حال رشد موثر است، رنگ کردن تنه­ی درختان نیز از آفتاب سوختگی تنه جلوگیری کرده و در کنترل بیماری موثر است.

کلام آخر

یک نکته­ی بسیار کلیدی در کنترل تمام آفات و بیماری­های مربوط به درختان بادام وجود دارد آن هم افزایش مقاومت درختان در برابر این آفات و بیماری­ها است، با انتخاب ارقام مقاوم و مدیریت بهینه­ی آبیاری و تغذیه­ی درختان در کنترل بیماری­ها و آفات درختان بادام نقش موثر داشته باشید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سلفون opp

دفتر مشق

اجاره خودرو لاکچری در دبی

اوه فیلم

خرید ورق رنگی گالوانیزه

کانکس ویلایی

خرید تتر

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post