یکشنبه , 7 آذر 1400 - 9:50 قبل از ظهر

ممنوعیت چین به نفع آناناس تایوان شد

ممنوعیت چین به نفع آناناس تایوان شد

آماری تجاری نشان داد ممنوعیت واردات آناناس از تایوان به چین که پنج ماه پیش به منظور تضعیف جایگاه رییس جمهور تایوان اعلام شد، نتیجه عکس داشت.

 آمار نیمه اول که توسط شورای کشاورزی تایوان گردآوری شد، نشان داد تولیدکنندگان آناناس از زمان ممنوع شدن واردات این میوه به چین از اول مارس، با ورود خریداران ژاپنی عملکرد بهتری پیدا کرده اند. صادرات به ژاپن در مدت چهار ماه تا ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از هشت برابر رشد کرد و به ۱۶ هزار و ۵۵۶ تن رسید.

کمپین داخلی “کشاورزان را نجات دهید” هم به تقویت تقاضا کمک کرد. در نتیجه قیمت داخلی آناناس در مدت مارس تا ژوئن ۲۸ درصد رشد کرد و به ۸۰ سنت در هر کیلوگرم رسید که بالاترین قیمت در سه سال گذشته بود. ارزش آناناس فروخته شده در بازار داخلی ۱۷ درصد رشد کرد.

دست کمکی که از سوی واردکنندگان ژاپنی دراز شد، سورپرایز خوشایندی برای کشاورزان تایوانی بود که پس از اقدام چین در ممنوعیت واردات آناناس تایوان، خود را برای ریزش قیمتها آماده کرده بودند. چین تصمیم مذکور را یک اقدام احتیاطی برای حفاظت از امنیت زیستی و جلوگیری از ورود آفت گیاهی اعلام کرده بود. این میوه هم به فهرست طولانی از محصولاتی اضافه شده که چین برای داشتن اهرم فشار در مشاجرات تجاری، به ممنوعیت واردات آنها متوسل شده است.

چن لی ئی، یک مقام در شورای کشاورزی تایوان گفت: این آسیب حتی پیش از این که شروع شود، متوقف شد.

ژاپن اکنون جای چین را به عنوان مقصد خارجی اصلی آناناس تایوان گرفته است. هر چند معلوم نیست ممنوعیت واردات چین تا چه مدتی ادامه خواهد داشت اما این میوه گرمسیری به نماد دور از انتظار مبارزه طلبی در فتنه های ژئوپلیتیکی این منطقه تبدیل شده است. در بحبوحه همه اقدامات تکان دهنده پکن، ژاپن و تایوان تمایل زیادی به بنای روابط نزدیکتر نشان داده اند. سران ژاپن امنیت خود را مستقیما مرتبط با امنیت تایوان می دانند که چین مدعی است بخشی از سرزمین این کشور است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آناناس منبع مهم درآمد برای کشاورزان در مرکز و جنوب تایوان است. حدود ۱۱ درصد از تولید این میوه در تایوان به خارج صادر می شود. تا زمان ممنوعیت پکن، تقریبا همه این فروش به چین انجام می گرفت.

منبع:ایسنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

صنعت لوازم خانگی ایرانی باید جایگاه خود در منطقه را پیدا کند

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت مصمم است از تولید کنندگان داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *