پنجشنبه , 11 آذر 1400 - 10:24 بعد از ظهر

منابع مالی بیشتر در اختیار بخش کشاورزی کردستان قرار خواهد گرفت

منابع مالی بیشتر در اختیار بخش کشاورزی کردستان قرار خواهد گرفت

  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هرگونه منابعی برای تجهیز سیستم‌های نوین آبیاری در اختیار کردستانی‌ها قرار خواهد گرفت، اعلام کرد که به این دلیل اعتبارهای بیشتری برای کردستان درنظر گرفته شده زیرا ظرفیت مدیریتی استان کردستان بسیار بالاست و منابع مالی به سرعت جذب می‌شوند.

علی مراد اکبری ظهر امروز دوشنبه در آئین بهره برداری از طرحهای آب و خاک کشور به مساحت 66 هزار هکتار با اشتغال 13 هزار نفر و سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان توسط ریاست محترم جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس اظهار کرد که از سال ۹۲ پروژه های بزرگی در کشور شروع شده که یکی از آن‌ها پروژه ۳۵۰ هزار هکتاری تبدیل اراضی دیم به آبی در خوزستان و ایلام بوده که اکنون مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی افزود که پروژه‌ دوم وزارت جهاد کشاورزی، شبکه‌های آبیاری فرعی رودخانه‌های غرب و شمال غرب کشور با ۲۲۷ هزار هکتار است که با بهره‌برداری ۲۵ هزار هکتاری، ۱۲۷ هزار هکتار آن به بهره‌برداری رسیده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پروژه ۴۶ هزار هکتاری سیستان و بلوچستان با اعتبار ۸۰۰ میلیون دلار به صورت کامل به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد که پروژه توسعه سامانه‌های نوین آبیاری با مساحت ۱.۲ میلیون هکتار صورت گرفت که سطح سامانه‌های نوین آبیاری کشور به ۲.۵ میلیون هکتار رسید.

وی با اشاره به تخصیص ۲ هزار و ۹۰۰ هکتاری در طرح سامانه‌های فرعی رودخانه‌های غرب و شمالغرب به کردستان در ابتدا عنوان کرد که با تلاش مسئولان استانی و کشوری سهم کردستان به ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار رسید.

اکبری با بیان اینکه ۲ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام ۱۰۰ هزار هکتار به پروژه‌های غرب و شمالغرب تخصیص داده می‌شود، ادامه داد که برای کل پروژه‌های غرب و شمالغرب ۱۰۰ هزار هکتار مانده است که ۳ هزار ۴۰۰ هکتار آن در کردستان واقع شده که ۷۰ میلیارد سهم اولیه استان است.

وی با اشاره به اینکه هرگونه منابعی برای تجهیز سیستم‌های نوین آبیاری در اختیار کردستانی‌ها قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد که کردستان در توسعه روش‌های مدرن آبیاری یکی از استان‌های پیشرو کشور است که ۵۰ درصد از اراضی آبی آن به سیستم‌های نوین مجهز شده است که متوسط کشوری نزدیک به ۳۰ درصد است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه عقب ماندگی‌های کردستان در چند دهه گذشته باید به سرعت جبران شود در پایان یادآور شد که به این دلیل اعتبارهای بیشتری برای کردستان درنظر گرفته شده زیرا ظرفیت مدیریتی استان کردستان بسیار بالاست و منابع مالی به سرعت جذب می‌شوند.

منبع: ایسنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

پرداخت حقوق آبان‌ماه کارکنان مشروط شد!

طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی، در راستای اجرای تکلیف قانون بودجه و شفاف‌سازی پرداخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *