سه شنبه , 27 مهر 1400 - 8:54 قبل از ظهر

مهاجرت

مهاجرت کار آسانی نیست اما برای رسیدن به زندگی و رفاه بهتر برای خود و خانواده، این سختی را به جان می‌خریم. کشورهای جهان اول بهترین گزینه برای مهاجرت‌ کاری هستند، زیرا نرخ بیکاری در این کشورها بسیار پایین است و هم بازار کاری گسترده و متنوعی دارند. کار در آلمان ازجمله راه‌های محبوب مهاجرت است.

کمبود نیروی انسانی و پیر شدن جمعیت این کشورها همراه با نرخ پایین فرزند‌آوری باعث شده خود این کشورها به دنبال یک راهکار اصولی باشند. یکی از این راهکارهای اصولی، جذب نیروهای کارآمد و متخصص خارجی به کشورشان با وعدۀ اقامت دائم و برخورداری از امکانات و تسهیلات رفاهی موجود در این کشور همراه با درآمد عالی‌تر است.

در میان کشورهای اروپایی، کشور آلمان مقصد محبوب بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری است. در این مقاله، با مزایا و ویژگی‌های کار در آلمان، شرایط مهاجرت کاری به آلمان و انواع ویزایی که برای کار در آلمان صادر می‌شوند، آشنا خواهیم شد.

مزایای کار در آلمان

 • کشور آلمان، کشور برتر صنعتی و اقتصادی در حوزۀ تجاری اروپا است. به‌همین دلیل بازار کار گسترده و متنوعی دارد که هیچ متقاضی جویای کار در آلمان را ناامید نخواهد کرد.
 • ثبات اقتصادی و سیاسی کشور آلمان، یکی دیگر از مزایای مهاجرت کاری به این کشور است. زندگی و کار در آلمان این ویژگی را دارد که نباید نگرانی بی‌ثباتی و تزلزل اقتصادی و سیاسی این کشور و تاثیر آن بر روی کیفیت زندگی خود باشید.
 • درست است که هزینه‌های زندگی در کشور آلمان بالاست اما به همین میزان هم درآمدها بالا می‌باشد.
 • سطح رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در کشور آلمان بالاست. کار در آلمان این موقعیت را برای متقاضی مهاجرت کاری به آلمان و خانوادۀ او فراهم می‌کند که از این رفاه عمومی و سطح بالای کیفیت زندگی بهره‌مند شوند.
 • خانوادۀ کسانی که کار در آلمان را به‌عنوان هدف خود انتخاب می‌کنند، از امکانات تحصیلی رایگان در این کشور بهره‌مند خواهند شد.
 • کشور آلمان یکی از کشورهای پیشگام در زمینۀ فناوری و تکنولوژی‌های پایدار است. با مهاجرت کاری به آلمان و کار در آلمان این موقعیت را به خود و خانوادۀ خود می‌دهید که زندگی در یک کشور پیشرفته با امکانات و فناوری‌های به‌روز را تجربه کنید.

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

کشور آلمان به دنبال نیروهای جوان ماهر و تحصیل‌کرده است تا بتواند کمبود نیروی کار خود را جبران کند. در کشور آلمان به تحصیلات، به‌ویژه تحصیلات دانشگاهی اهمیت زیادی داده می‌شود. هرچه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار در آلمان خواهید داشت. البته در نظر داشته باشید که مدرک تحصیلی شما باید با موقعیت شغلی که برای آن قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، مطابقت داشته باشد.

داشتن سابقه کاری برای مهاجرت کاری به آلمان لازم است. شما باید دست‌کم یک تا سه سال سابقۀ کاری داشته باشید تا بتوانید در کشور آلمان کار پیدا کنید. سابقۀ کاری شما باید با رشتۀ تحصیلی شما همخوانی داشته باشد.

شرط مهم دیگر برای مهاجرت کاری به آلمان، آشنایی نسبی با زبان آلمانی است. برخی از شرکت‌ها و کارفرمایان آلمانی، تسلط به زبان انگلیسی را برای استخدام افراد موردنظر خود کافی می‌دانند. با این همه، برای زندگی و کار در آلمان لازم است تا حدی که از عهدۀ کارهای روزانه خود برآیید، به زبان آلمانی مسلط باشید.

انواع ویزا برای مهاجرت کاری به آلمان

برای کار در آلمان دو نوع ویزا وجود دارد: ویزای کار جاب آفر آلمان و ویزای جستجوی کار در آلمان.

ویزای کار جاب آفر آلمان

این نوع ویزا برای آن دسته از متقاضیان کار در آلمان صادر می‌شود که علاوه بر داشتن شرایط موردنظر کشور آلمان، توانسته باشند از یک کارفرمای آلمانی یا یک کارفرمای بین‌المللی مستقر در آلمان، پیشنهاد کاری یا جاب آفر دریافت کرده باشند. 

روش‌های بسیاری برای پیدا کردن کار در آلمان هست. با این همه، بهترین روش استفاده از دنیای مجازی است. پرتال‌های مربوط به آگهی‌های شغلی بین‌المللی یک ابزار خوب برای پیدا کردن کار در آلمان و مهاجرت کاری به این کشور هستند. خود کشور آلمان نیز سایت‌های کاریابی دارد که می‌توانید با استفاده از آنها با کارفرمایان آلمانی ارتباط برقرار کنید.

اما برای کار در آلمان از طریق ویزای جاب آفر باید چه مراحلی را طی کنید؟ در بخش بعد به این موضوع می‌پردازیم.

مراحل مهاجرت کاری با استفاده از ویزای جاب آفر آلمان

 1. مرحلۀ ‌اول و بسیار مهم این پروسه، آماده کردن مدارک و مستندات موردنیاز، ارزیابی تحصیلی و آموزشی و دریافت مدرک معادل است. 
 2. مرحلۀ دوم، پیدا کردن کارفرمایان آلمانی، ارتباط با آنها و انجام مصاحبه‌های شغلی است.
 3. در مرحلۀ سوم، توافق بر قرارداد استخدامی با رعایت قوانین اقامت کاری دولت آلمان برای نیروهای خارجی است. شما بعد از رسیدن عقد قرارداد موقت کاری با کارفرما، یک دعوتنامه برای کار در آلمان دریافت خواهید کرد که همان نامۀ پیشنهاد کاری یا جاب آفر است.
 4. در این مرحله، نوبت به دریافت تاییدیه‌های دولتی از دولت آلمان برای اشتغال نیروهای کار خارجی می‌رسد.
 5. در این مرحله از پروسۀ مهاجرت کاری از طریق جاب آفر که شخص تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده، نوبت به درخواست وقت از سفارت آلمان می‌رسد.
 6. در روز مصاحبه، مدارک خود را همراه با هزینه‌های مربوطه تحویل می‌دهید و منتظر رد یا قبولی درخواست خود می‌مانید.

ویزای جستجوی کار در آلمان

برای کسانی که می‌خواهند کار در آلمان را تجربه کنند ولی پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آلمانی ندارند، ویزای جستجوی کاری آلمان یک گزینه مناسب است. 

با ویزای جستجوی کار آلمان، اگر ظرف مدت 6 ماه از ورود به خاک آلمان، یک کار در آلمان پیدا کنید می‌توانید در آلمان بمانید و با گرفتن ویزای کاری آلمان، به کار و زندگی در این کشور مشغول شوید.

طی مدتی که ویزای جاب سیکر اعتبار دارد، شما موظف هستید به هر طریقی که می‌دانید به کاریابی بپردازد و با کارفرمایان بالقوه مصاحبه کنید. درصورت پیدا نکردن کار در آلمان متقاضی مهاجرت کاری باید کشور آلمان را ترک کند.

برای مهاجرت کاری از طریق ویزای جستجوی کار در آلمان باید حداقل 3 سال سابقۀ کار داشته باشید. از نظر مدرک تحصیلی، فارغ‌التحصیلان لیسانس به بالا و کسانی که مدرک کاردانی فنی‌وحرفه‌ای دارند، می‌توانند برای گرفتن ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام کنند. 

تسلط به زبان آلمانی نیز یکی از شرایط مهم دیگر برای یافتن کار در آلمان و مهاجرت کاری به این کشور است. برای ویزای جستجوی کار در آلمان، حداقل مدرک زبان مورد نیاز، سطح B1 آلمانی است. طبیعی است که هرچه تسلط فرد به زبان آلمانی بیشتر باشد، شانس او برای پیدا کردن شغل بیشتر می‌شود زیرا می‌تواند بهتر با کارفرمایان آلمانی ارتباط کلامی و نوشتاری برقرار کند.

اثبات تمکن مالی، یکی دیگر از شرایط دریافت ویزای جاب سیکر است. طی 6 ماه حضور در آلمان و یا تا هر زمان که موفق به پیدا کردن کار در آلمان می‌شوید، وظیفۀ تأمین مایحتاج زندگی و سایر هزینه‌های حضور در آلمان بر عهدۀ خود شما است.

جمع‌بندی

پیدا کردن کار در آلمان سخت نیست اگر خود را آماده کرده باشید. با این همه، داشتن پیشنهاد شغلی به منزله قبولی صد در صدی درخواست شما برای مهاجرت کاری به آلمان نیست و باید همۀ شرایط موردنیاز برای صدور ویزای کار در آلمان را داشته باشید. پروسۀ مهاجرت کاری و درخواست ویزا برای کار در آلمان، زمان‌بر و پیچیده است. پس سعی کنید قبل از هرگونه اقدامی، خود را برای این کار آماده کنید تا دشواری‌های راه شما را خسته و ناامید نکند.

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ممنوعیت سفر عربستانی‌ها به ایران برداشته می‌شود؟

همزمان با ادامه مذاکرات عربستان و ایران و توافق‌هایی برای بازگشایی کنسولگری‌های دو کشور، گمانه‌زنی‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *