کد خبر : 209294
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
-

مهم ترین تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی

مهم ترین تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی

احتمالا تا به امروز اسم پروفیل زیاد به گوشتان خورده باشد و یا آشنایی جزئی با آن داشته باشید. این مقطع در بسیاری از لوازم خانگی تا صنایع بزرگ صنعتی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما یکی از بزرگترین کاربردهای این فراورده در صنعت ساختمان سازی است. با توجه به اینکه این مقاطع فولادی

تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی

احتمالا تا به امروز اسم پروفیل زیاد به گوشتان خورده باشد و یا آشنایی جزئی با آن داشته باشید. این مقطع در بسیاری از لوازم خانگی تا صنایع بزرگ صنعتی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما یکی از بزرگترین کاربردهای این فراورده در صنعت ساختمان سازی است. با توجه به اینکه این مقاطع فولادی به طور گسترده در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را به پروفیل ساختمانی میشناسند.

با این حال پروفیل در انواع مختلف برای کاربری متنوع و با ساختار گوناگون تولید می‌شود که به شما امکان می‌دهد آن را متناسب با کاربری مورد نظر، انتخاب و خریداری کنید. دسته بندی اصلی پروفیل فولادی پروفیل صنعتی و ساختمانی هستند. در ادامه این مقاله به معرفی انواع این مقطع فولادی و بررسی تفاوت‌های آن خواهیم پرداخت.

پروفیل چیست؟

پیش از آنکه به تفاوت‌های پروفیل بپردازیم، بهتر است آشنایی جزئی با اینکه پروفیل چیست داشته باشیم. به طور کلی پروفیل‌ها مقاطع فولادی با سطح مقطع ثابت و طول مشخص هستند که با باز یا بسته بودن سطح مقطع آن، پروفیل باز و بسته را میسازد. این فراورده فولادی با توجه به مشخصاتی نظیر ابعاد، مساحت سطح مقطع، شکل آن، طول و ضخامت دیواره در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند که متناسب با ساختار و ویژگی‌ها در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با معرفی هر یک از این دسته بندی‌ها با تفاوت‌های آن‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع پروفیل

تولیدات صنعتی و ساختمانی با توجه به مشخصات ساختاری تجهیزات، سازه و ماشین آلات، به قطعاتی نیازمند هستند که بتواند به طور مشخص، عملکرد صحیح آن را تضمین کنند. با توجه به اینکه پروفیل‌ها کاربرد گسترده‌ای در تولیدات صنعتی و ساختمانی دارند، این مقاطع فولادی در انواع پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی دسته بندی می‌شوند. بدین ترتیب، شما با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و مشخصات مورد نیاز، باید  پروفیل فولادی مناسب را انتخاب کنید.

یکی از راه‌های تضمین خرید بهترین پروفیل، آشنایی با تفاوت‌های انواع پروفیل است. قیمت پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی با توجه به ساختار و ویژگی‌های فنی از تنوع بالایی برخوردار است که به شما امکان می‌دهد با در نظر گرفتن بودجه، متناسب با نیاز پروژه، مقطع مورد نظر را انتخاب و سفارش خرید آن را ثبت کنید. علاوه بر آن استفاده از خدمات مشاوره و راهنمایی خرید این مقاطع فولادی، از مجموعه‌های بازرگانی حوزه آهن آلات به عنوان راهکار دیگری برای خرید مقاطع مناسب و تضمین عملکرد ماشین آلات صنعتی خود بهره بگیرید.

انواع پروفیل ساختمانی

پروفیل ساختمانی به عنوان یکی از دسته بندی‌های پروفیل فولادی، در موارد مختلف صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهمترین پروفیل‌های ساختمانی که در یک پروژه ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد میتوان به قوطی پروفیل، پروفیل درب و پنجره و چهارچوب فلزی اشاره داشت.

قوطی پروفیل در سطح مقطع‌های مربع و مستطیل در ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. زمانی که از پروفیل درب و پنجره صحبت می‌کنیم، ممکن است پروفیل‌های UPVC در ذهن شما تداعی شوند.

این در حالی است که در پروفیل فولادی درب و پنجره از انواع پروفیل سپری 507 (چهارچوبی)، پروفیل دو لبه 508 (لنگه دری) و یک لبه 509 (کلافی) استفاده می‌شود. این تنوع به منظور عملکرد درست سازه درب و پنجره در ساخت است و به طور مستقیم در قیمت پروفیل درب و پنجره تاثیر خواهند داشت. چهارچوب فلزی نوع دیگری از پروفیل ساختمانی است که با ظاهر متفاوت نسبت به سایر انواع پروفیل، به منظور ساخت چهارچوب درب به کارگرفته می‌شود. این دسته مقاطع، خود در انواع ساده، فرانسوی، رومی و مکزیکی تقسیم بندی می‌شوند.

پروفیل چیست؟

انواع پروفیل صنعتی

در مقابل پروفیل‌های ساختمانی، پروفیل صنعتی قرار دارد. این دسته پروفیل به دلیل استفاده از ورق سیاه به عنوان ماده اولیه تولید، از ضخامت بالاتری برخوردار است، از این رو آن را با نام پروفیل سنگین نیز می‌شناسند. قیمت پروفیل صنعتی با توجه به وزن آن تعیین می‌شود، که این امر به ضخامت ورق استفاده شده در تولید پروفیل صنعتی بستگی دارد. از پروفیل صنعتی در صنایع خودروسازی، ماشین آلات و سازه‌های صنعتی استفاده می‌شود. با توجه به همین امر، پروفیل صنعتی در انواع مختلف با ابعاد و شکل خاص، تولید می‌شود تا بتواند عملکرد مناسب را در پروژه داشته باشد.

از انواع پروفیل صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناودانی
  • نبشی
  • میلگرد
  • سپری
  • تیرآهن
  • لوله
  • قوطی پروفیل
  • پروفیل چهارسو
  • پروفیل زد
  • پروفیل HSS

تمامی این پروفیل‌های صنعتی برای تولید سازه‌های فلزی بزرگی نظیر پل‌ها، بیلبوردها، ماشین آلات و یا دیگر انواع تولیدات صنعتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنوع این پروفیل‌های صنعتی کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف را به دنبال داشته و انواع پروفیل صنعتی را بعد از ورق فولادی به پرمخاطب‌ترین مقاطع فولادی تبدیل کرده است.

انواع پروفیل

تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی

حال با آشنایی در خصوص پروفیل و انواع آن، تا حدودی تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی را درک کردیم. در این بخش به طور جزئی به تفاوت‌هایی که این دو نوع پروفیل با هم دارند می‌پردازیم.

تفاوت پروفیل صنعتی و ساختمانی را می‌توان در سه بخش کاربردی، ابعادی و قیمت مورد بررسی قرار داد. به عنوان مهمترین تفاوت، میتوان به تفاوت‌های کاربردی این نوع مقاطع اشاره داشت. در این خصوص در نظر داشته باشید که پروفیل‌های ساختمانی با ساختار و ضخامت مشخص صرفا در امور ساختمانی کاربرد دارند. اما استفاده از پروفیل صنعتی در تمامی سطوح صنعت، از سازه تا تجهیزات، سوله، سازه‌های پتروشیمی، وسایل حمل و نقل یا تولیدات صنایع دفاع و نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همین تفاوت کاربری، تفاوت‌های ابعادی پروفیل صنعتی و ساختمانی را به دنبال دارد. پروفیل صنعتی با توجه به نیازهای ساختاری، باید از ابعاد و ضخامت بالاتری بهره‌مند باشد تا بتواند بار و فشار وارده را تحمل کرده و عملکرد مطلوب از خود نشان دهد. این در حالی است که پروفیل ساختمانی با ضخامت کمتر، برای تولید ملزومات درب و پنجره و یا لوازم داخلی ساختمان، قابل بکارگیری هستند.

تمامی تفاوت‌های مطرح شده در خصوص پروفیل صنعتی و ساختمانی، به این نکته می‌رسد که تنوع ساختاری و ضخامت، مستقیما با وزن این مقاطع در ارتباط بوده و تعیین قیمت آنها بر اساس وزن صورت می‌گیرد. همین امر موجب تفاوت قیمت پروفیل صنعتی و ساختمانی شده که تاثیر بسزایی در انتخاب این مقاطع متناسب با کاربری خواهد داشت.

استعلام قیمت پروفیل و خرید از فولادسل

همانطور که دریافتیم، بررسی و آشنایی با تفاوت‌های پروفیل ساختمانی و صنعتی به شما امکان می‌دهد تا با شناخت مشخصات این فراورده‌های فولادی، انتخاب بهتری متناسب با پروژه خود داشته باشید. بر همین اساس، استفاده از خدمات مشاوره و راهنمای خرید مقاطع فولادی به شما کمک می‌کند تا در خرید اطمینان عمل بیشتری داشته و مطمئن‌تر اقدام کنید.

فولادسل به عنوان یکی از شرکت‌های بازرگانی ارائه دهنده خدمات خرید و فروش مقاطع فولادی، با ارائه قیمت روزانه انواع پروفیل، مشاوره و راهنمای خرید، همراهی مطمئن برای ثبت سفارش خرید آهن آلات شما خواهد بود. استعلام قیمت پروفیل از طریق سایت فولادسل و یا تماس مستقیم با کارشناسان فروش این مجموعه امکان پذیر است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح