کد خبر : 205592
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
-

“مواد شیمیایی برای همیشه” ممکن است خطری بزرگتر از آنچه دانشمندان تصور می کردند برای سلامتی ما ایجاد کند

“مواد شیمیایی برای همیشه” ممکن است خطری بزرگتر از آنچه دانشمندان تصور می کردند برای سلامتی ما ایجاد کند

به گزارش خبرفوق العاده و به نقل از sciencenews برای دهه‌ها، مواد شیمیایی که زندگی را آسان‌تر می‌کنند – تخم مرغ‌های شما از ماهیتابه بیرون می‌آیند، لکه‌ها به مبل شما نمی‌چسبند، باران از کت و چکمه‌های شما می‌پرد – به‌عنوان تغییردهنده بازی برای زندگی پرمشغله مدرن ما تبلیغ می‌شوند. “چیزهای بهتر برای زندگی بهتر …

به گزارش خبرفوق العاده و به نقل از sciencenews برای دهه‌ها، مواد شیمیایی که زندگی را آسان‌تر می‌کنند – تخم مرغ‌های شما از ماهیتابه بیرون می‌آیند، لکه‌ها به مبل شما نمی‌چسبند، باران از کت و چکمه‌های شما می‌پرد – به‌عنوان تغییردهنده بازی برای زندگی پرمشغله مدرن ما تبلیغ می‌شوند. “چیزهای بهتر برای زندگی بهتر … از طریق شیمی” شعار خوشبینانه ای بود که توسط DuPont، شرکتی که پوشش شیمیایی پرکاربرد تفلون را اختراع کرد، ابداع شد.

اما این زندگی بهتر هزینه ای را به همراه داشته است که توجه جدیدی را به خود جلب کرده است. این مواد شیمیایی – که به دلیل توانایی آنها در محیط زیست ماندگاری آنها برای همیشه مواد شیمیایی نامیده می شود – ثابت شده است که تأثیر پایداری بر سلامت انسان دارند. مجموعه رو به رشدی از تحقیقات گروهی از مواد شیمیایی را که به طور گسترده به نام PFAS شناخته می شود، مخفف مواد per- و polyfluoroalkyl، به شرایطی از سطوح ناسالم چربی خون گرفته تا عوارض بارداری و سرطان مرتبط می کند.

هشدار در مورد تأثیرات این مواد شیمیایی بر سلامتی باعث شده است که اقدامات اخیر از سوی مقامات بهداشت عمومی و نظارتی ایالات متحده انجام شود. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در ماه ژوئن با هشدار به اینکه PFAS خطر سلامتی بیشتری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، به طور چشمگیری سطوح ایمن توصیه شده از مواد شیمیایی در آب آشامیدنی را کاهش داد.

رادیکا فاکس، دستیار مدیر دفتر آب EPA، گفت: «سطوح مشاوره به روز شده بر اساس علم جدید است، از جمله بیش از 400 مطالعه اخیر که نشان می دهد اثرات منفی بر سلامت ممکن است در سطوح بسیار پایین، بسیار کمتر از آنچه قبلاً درک شده بود، رخ دهد. در ماه ژوئن در سومین کنفرانس ملی PFAS، که در ویلمینگتون، N.C برگزار شد.

اندکی پس از آن، آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی اولین دستورالعمل های بالینی را منتشر کردند که میزان غلظت خون PFAS را که می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد، کمیت می کند. این گزارش 300 صفحه‌ای از پزشکان می‌خواهد تا آزمایش‌های منظم خون را برای افرادی که در معرض سطوح بالای این مواد شیمیایی قرار دارند، توصیه کنند و اطلاعاتی در مورد نحوه محدود کردن قرار گرفتن در معرض، مانند نصب فیلترهای ویژه‌ای که PFAS را در آب آشامیدنی کاهش می‌دهند، ارائه دهند.

محققان دانشگاه نیویورک در 26 ژوئیه در Exposure and Health گزارش دادند که تنها در ایالات متحده، با یک معیار، میزان هزینه های مراقبت پزشکی و از دست دادن بهره وری ناشی از قرار گرفتن در معرض PFAS مرتبط با پنج بیماری پزشکی حداقل به 5.5 میلیارد دلار در سال می رسد. این شرایط شامل وزن کم هنگام تولد، چاقی دوران کودکی، کم کاری تیروئید در زنان و سرطان کلیه و بیضه است.

لئوناردو تراسانده، متخصص اطفال و متخصص بهداشت محیط در NYU Langone Health می‌گوید: «ما فقط دو مورد از بیش از 9000 ماده شیمیایی خانواده PFAS را بررسی کردیم، بنابراین فقط نوک یک کوه یخ را می‌بینیم.

illustration of three circles with things that contain PFAS: food containers, clothes, and fire foam

مواد شیمیایی موجود در همه جا

از جمله افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن هستند، آتش نشانان هستند: PFAS تجهیزات محافظ را در برابر آب مقاوم تر می کند و مواد شیمیایی در فوم های آتش نشانی که به طور گسترده استفاده می شود یافت می شود. اما طبق گفته‌ی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، اکثر افراد سطح قابل اندازه‌گیری PFAS در بدن خود دارند. قرار گرفتن در معرض معمولاً ناشی از مصرف آب آشامیدنی آلوده به PFAS یا غذای رشد یافته در خاکی است که با کودهای حاصل از فاضلاب آلوده به مواد شیمیایی تولید شده است  تخمین زده می شود که 2854 مکان در سراسر ایالات متحده دارای آلودگی PFAS هستند.

«مردم و جوامع در معرض این مواد شیمیایی قرار گرفته اند. ند کالونج، اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی کلرادو در آرورا که ریاست کمیته ای را که آکادمی های ملی را نوشته است، می گوید: اگر آنها بتوانند تشخیص دهند که در منطقه ای با تماس قابل توجهی قرار دارند، باید از طریق منبع مراقبت معمول خود به دنبال آزمایش باشند. گزارش. این کمیته قرار گرفتن در معرض PFAS را با لیست کمی متفاوت از شرایط نسبت به تیم NYU مرتبط کرد و “شواهد کافی” را یافت که PFAS را با چهار وضعیت مرتبط می‌کند: پاسخ آنتی‌بادی ضعیف به واکسیناسیون، سطوح غیرطبیعی کلسترول، کاهش رشد نوزاد و جنین و سرطان کلیه. شواهد برای سرطان سینه و بیضه، و همچنین مشکلات تیروئید و کولیت اولسراتیو، یک بیماری التهابی روده، “پیشنهاد کننده” بود.

این گزارش خواستار تحقیقات بیشتر در مورد اثرات PFAS بر سلامتی است و به شکاف هایی در شواهد در مورد همه چیز از مسائل عصبی گرفته تا تراکم استخوان اشاره می کند. Calonge می‌گوید این مواد شیمیایی تأثیرات گسترده‌ای بر سیستم‌های متعدد بدن دارند. و آنها “همه جا در محیط” هستند.

illustration of how PFAS chemicals circulate through air, water, soil and sediments

جدیدتر، نه امن تر

PFAS از دهه 1940 در ایالات متحده تولید می شود. از آنجایی که آنها در دفع روغن و آب خوب هستند، در دمای بالا نگه می دارند و اصطکاک را کاهش می دهند، این مواد شیمیایی برای مجموعه وسیعی از محصولات از جمله فرش، اثاثه یا لوازم داخلی، بسته بندی مواد غذایی و حتی نخ دندان مفید هستند. با این حال، تعداد نسبتا کمی از حدود 9000 نسخه از این مواد شیمیایی مصنوعی برای اثرات سمی آنها مورد مطالعه قرار گرفته است.

بسیاری از PFAS اکنون به عنوان مختل کننده غدد درون ریز شناخته می شوند، ترکیبات شیمیایی که در عملکرد طبیعی سیستم غدد درون ریز یا هورمونی اختلال ایجاد می کنند. اما PFAS اثرات دیگری نیز دارد که می تواند خطر سرطان را افزایش دهد، مانند ضعف ایمنی، رشد بیش از حد سلول و تغییر فعالیت ژن. محققان در سال 2021 در مجله موسسه ملی سرطان گزارش دادند، یک مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان کلیه بین افرادی که بالاترین نسبت به پایین ترین سطح خونی یک PFAS رایج به نام اسید پرفلوروکتانوئیک یا PFOA را دارند، بیش از دو برابر افزایش می یابد.

نسل جدیدتر PFAS ایمن‌تر فرض می‌شد زیرا احتمال کمتری دارد که مواد شیمیایی در بدن انباشته شوند. تراساند می گوید، اما این ترکیبات جدیدتر از نظر ساختاری شبیه به ترکیبات قدیمی تر هستند و می توانند به همان اندازه برای سلامتی مضر باشند. این مولکول های جدیدتر «به طور فزاینده ای با بیماری هایی مانند دیابت بارداری مرتبط می شوند. ما تازه شروع به دیدن مشکل بزرگتری می کنیم که ممکن است در بازی وجود داشته باشد.”

توصیه جدید EPA برای آب آشامیدنی با هدف مقابله با PFAS قدیمی و جدید است. این دو نوع از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین انواع PFAS در محیط را هدف قرار می‌دهد: PFOA و اسید سولفونیک پرفلوروکتان یا PFOS. این توصیه سطح آلودگی آب آشامیدنی را کاهش می دهد که کمتر از آن اثرات نامطلوب بر سلامتی انتظار نمی رود از 70 قسمت در تریلیون به 0.004 و 0.02 ppt به ترتیب. این سطوح بر اساس مواجهه معمول با آنها در طول زندگی است.

مشاوره بهداشتی EPA همچنین اولین توصیه‌ها را در مورد دو نوع جدیدتر PFAS ارائه کرد: اسید دایمر اکسید هگزافلوروپروپیلن و نمک آمونیوم HFPO که در مجموع به عنوان مواد شیمیایی GenX شناخته می‌شوند و اسید سولفونیک پرفلوروبوتان یا PFBS. این آژانس آستانه ایمنی آب آشامیدنی را برای مواد شیمیایی GenX 10ppt و برای PFBS 2000ppt تعیین کرد. به گفته آژانس، این مواد شیمیایی جدیدتر ماندگاری مشابهی در محیط زیست دارند.

مصرف کنندگان می توانند از تامین کننده آب شهری خود اطلاعات مربوط به آزمایش PFAS در منطقه خود را بپرسند. آزمایش در حال رایج‌تر شدن است و ارائه‌دهندگان باید بتوانند فهرستی از PFAS را که برای آن آزمایش می‌کنند، فهرست کنند. اگر چاه‌های خصوصی در نزدیکی کارخانه‌هایی که مواد شیمیایی را تولید یا استفاده می‌کنند، و همچنین فرودگاه‌هایی که از PFAS برای اطفای حریق، مناطق آموزش آتش‌نشانی و برخی مکان‌های دفع زباله استفاده می‌شود، با PFAS آلوده شوند. افرادی که چاه های خصوصی در نزدیکی یکی از این تاسیسات دارند می توانند آب خود را آزمایش کنند. EPA کمک های بلاعوض را برای کمک به جوامع کوچک و محروم کمک می کند تا آزمایش کیفیت آب خانگی را انجام دهند و با مقررات آب آشامیدنی مطابقت داشته باشند.

برچسب قیمت PFAS

از آنجایی که داده‌های محدودی در مورد اثرات سلامتی نسل جدیدتر مواد شیمیایی وجود دارد، گزارش‌های NYU و آکادمی‌های ملی بر تأثیرات PFAS قدیمی‌تر متمرکز شده‌اند.

ابتدا، تیم NYU مواد شیمیایی PFAS را در نمونه‌های خون به‌دست‌آمده از تقریباً 5000 بزرگسال و کودک که در نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه ایالات متحده شرکت کرده بودند، بررسی کردند. سپس، بر اساس مطالعات قبلی که PFAS را به بیماری‌ها و مدل‌هایی مرتبط می‌کند که هزینه‌های پزشکی و از دست دادن بهره‌وری کارگران را برای این بیماری‌ها تخمین می‌زند، تیم به برچسب قیمت PFAS خود رسید.

این تیم تخمین می‌زند که چاقی دوران کودکی، بزرگترین عامل آسیب اقتصادی کلی قرار گرفتن در معرض PFAS، حدود 2.7 میلیارد دلار در سال هزینه دارد و پس از آن کم‌کاری تیروئید در زنان با 1.26 میلیارد دلار قرار دارد. هنگامی که محققان سایر بیماری‌های مرتبط با PFAS را فراتر از پنج مورد برتر، مانند آندومتریوز، چاقی در بزرگسالان و ذات‌الریه در کودکان در نظر گرفتند، بار اقتصادی تخمین زده شده به 63 میلیارد دلار در سال افزایش یافت.

ارزیابی ریسک

گزارش آکادمی ملی تا حدودی بر چگونگی مهار این تلفات با ارائه دستورالعمل‌های آزمایشی به پزشکان برای تشخیص سطوح بالای PFAS در بدن و تلاش برای کاهش مواجهه متمرکز بود.

این گزارش اولین دستورالعمل‌های بالینی را در مورد چگونگی ارزیابی خطر بیماری یک فرد ارائه می‌کند. فردی که غلظت خون PFAS کمتر از 2 نانوگرم در میلی لیتر دارد، جای نگرانی ندارد. اما برای بیمارانی که غلظت خون آنها بین 2 تا 20 نانوگرم در میلی لیتر است، پزشکان باید شرایطی مانند سطوح ناسالم چربی در خون را بررسی کنند که می تواند منجر به مشکلات قلبی شود. چنین غربالگری به ویژه برای افرادی که بیشتر در برابر اثرات قرار گرفتن در معرض PFAS آسیب پذیر هستند، مانند کودکان، افراد باردار و افرادی که دارای نقص ایمنی هستند، مهم است. برای افرادی که بیش از 20 نانوگرم در میلی لیتر آزمایش می کنند، این گزارش غربالگری های معمولی را برای برخی سرطان ها، مشکلات تیروئید و کولیت اولسراتیو تشویق می کند.

جین هاپین، یکی از نویسندگان گزارش آکادمی ملی، که سرپرست مرکز سلامت انسان و مرکز سلامت انسان است، می‌گوید: «برای تقریباً 20 سال، ما قادر به اندازه‌گیری PFAS در خون افراد بوده‌ایم، اما هیچ راهنمایی برای بیان معنای [آن اندازه‌گیری‌ها] وجود نداشت. محیط زیست در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در رالی. برای اولین بار، این در واقع محدوده‌هایی را تعیین می‌کند، برخی راهنمایی‌ها را برای سطوحی که می‌تواند نگران کننده باشد و چه نوع پیگیری سلامتی ممکن است مناسب باشد.

او امیدوار است که این توصیه ها در دسترس بودن آزمایشات را افزایش دهد و پزشکان و بیماران را بیشتر از این مواد شیمیایی و خطرات سلامتی آنها آگاه کند. این گزارش همچنین پزشکان را تشویق می‌کند تا با کاهش مصرف محصولات حاوی PFAS و فیلتر کردن آب، با بیماران خود کار کنند تا بفهمند کجا در معرض PFAS هستند و چگونه این خطرات را کاهش دهند.

محققان دانشگاه دوک و ایالت کارولینای شمالی در سال 2020 گزارش دادند که فیلترهای کربن فعال که در برخی از فیلترهای کانتر یا پارچ یافت می شوند، PFAS را به طور کامل حذف نمی کنند. جزئیات فنی را ارائه می دهد که فیلترها واقعاً PFAS را فیلتر می کنند.

تلاش هایی مانند کاهش PFAS در آب آشامیدنی می تواند کمک کننده باشد. در حالی که توصیه های بهداشتی EPA توصیه هایی هستند و قابل اجرا نیستند، Trasande خوشحال است که آژانس به سرعت عمل کرده است، به ویژه در مورد مواد شیمیایی جدیدتر مانند GenX. اما او استدلال می کند که با توجه به چیزهایی که قبلاً می دانیم و در حال یادگیری در مورد بار بیماری ناشی از این مواد شیمیایی هستیم، PFAS باید قبل از تایید آنها آزمایشات بیشتری را انجام دهد. بهتر از آن، آنها باید توسط کلاس تنظیم شوند به جای اتخاذ آنچه که او رویکرد ضربت زدن به خال می نامد.

او می‌گوید: «سیاست‌های زیست‌محیطی ما هنوز یک رویکرد انتظار و دید را دنبال می‌کند که باید 20 تا 30 سال صبر کنیم، یعنی زمانی که مردم برای ابتلا به بیماری‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی طول می‌کشند.»

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح