کد خبر : 138848
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰
-

نخستین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز» برگزار شد

نخستین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز» برگزار شد

نخستین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز» روز سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه، با حضور معاون اول رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در تالار خلیج‌فارس باغ‌موزه دفاع مقدس و به‌صورت وبیناری

نخستین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز» برگزار شد

نخستین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز» روز سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه، با حضور معاون اول رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در تالار خلیج‌فارس باغ‌موزه دفاع مقدس و به‌صورت وبیناری در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) گفت: برگزاری این کنگره از اقدامات ماندگار بنیاد شهید و امور ایثارگران است که از برگزار کنندگان این مراسم به ویژه مهندس اوحدی، دکتر ابتکار و حجت‌الاسلام والمسلمین شکری صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنیم.
وی افزود: ترویج و انتقال نسل به نسل فرهنگ ایثار و شهادت رسالت مهمی است که بر دوش همه ما قرار دارد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وقتی از ایثارگری‌ها در طول تاریخ می‌شنیدیم بعضاً تصور می‌کردیم ممکن است این روایات دستخوش اغراق شده باشند، اما در تاریخ انقلاب اسلامی تمام این روایات را به عینه دیدیم و مردم انقلاب ایران همین روحیه شهادت طلبی را از خود نشان دادند.
معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس ملت ایران در واقع به تنهایی در برابر کشورهای مختلفی ایستاد که حامی رژیم بعث عراق بودند و میلیاردها دلار سرمایه را در این جنگ علیه کشورمان خرج کردند، آن هم در شرایطی که ما برای پیدا کردن ساده‌ترین سلاح‌ها دچار مشکلات زیادی بودیم. این فرهنگ ایثارگری و شهادت طلبی بود که جمهوری اسلامی را استمرار بخشید و پیام امام خمینی(ره) را در دنیا جاودانه کرد. بر مبنای چنین فرهنگی بود که مادران کشورمان فرزندان خود را به جبهه‌ها فرستادند و چندین شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند. انقلاب اسلامی با این فرهنگ پا برجا می‌ماند و همه ما باید بدانیم شهدا و ایثارگران چه دینی بر گردنمان دارند.
جهانگیری با اشاره به حضور ۱۷ هزار شهید، جانباز و آزاده خانم در کشورمان گفت: زنان ایران در تمام صحنه‌های انقلاب نقش اول را داشتند و رهبر معظم انقلاب نیز در پیام خود به این کنگره به تمام این نقش‌ها اشاره کردند.
وی افزود: امروز نیز در شرایطی بسیار حساس از جنگ اقتصادی قرار داریم که راه مقابله با این جنگ نیز مقاومت راهبردی است که ملت ایران با نهایت بزرگواری و صبوری به گونه‌ای این کار را انجام دادند که این سیاست آمریکا به شکست انجامید. در عرصه این مبارزه نیز زنان نقش نخست مبارزه را داشتند. در جریان مقابله با ویروس کرونا نیز همچنان نقش بسیار مهم زنان را دیدیم که در روزهای نخست با کمترین امکانات به فداکاری پرداختند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم ادامه یافتن راه شهدا و ایثارگران گفت: اگر به آینده کشورمان فکر می‌کنیم راهی جز زنده ماندن این راه نداریم که خوشبختانه با حضور رهبری معظم انقلاب با کوله باری از دانش و تجربه می‌توانیم به خوبی پاسدار راه شهدا و ایثارگران باشیم.

روز بزرگداشت شهدا، بزرگداشت تمام فضائل تاریخ انقلاب اسلامی است
مهندس سعید اوحدی معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این کنگره ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) گفت: روز بزرگداشت شهدا بزرگداشت جهاد، فداکاری و مقاومت مردم ایران است، بزرگداشت جانبازانی که حضور سرافرازانه تعدادی از آنان را امروز در جمع خود می‌بینیم. روز بزرگداشت شهدا روز بزرگداشت تمام فضائل تاریخ انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به شکل‌گیری ستاد برگزاری مراسم روز بزرگداشت شهدا گفت: این ستاد با نگاهی عمیق به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با ریاست سردار سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و با ۶ رویکرد اصلی تشکیل شد. رویکرد نخست این بود که شعار محوری «راه شهدا ادامه دارد» برای کارها در نظر گرفته شود.
معاون رییس جمهور افزود: نکته دوم مشارکت پذیری بود که با حضور بیش از ۲۲ دستگاه در این ستاد تحقق یافت و از تمام آنان و همچنین رسانه ملی که پوشش مناسبی از برنامه‌های این روز داشتند تشکر می‌کنیم. رویکرد سوم حضور تشکل‌های ایثارگری در برگزاری این مراسم بود که از تمام آنان نیز تقدیر می‌کنیم. نکته بعدی «مسئله محوری» بود و بر همین اساس بین بزرگداشت روز شهدا و مسائل روز به خصوص موضوع کرونا و شهدای سلامت ارتباط مناسبی ایجاد شد. مسئله دیگر تنوع برنامه‌ها بود که طیف‌های مختلف را در برگرفت.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران رویکرد ششم ستاد برگزاری مراسم روز بزرگداشت شهدا را توجه به موضوع زنان ایثارگر دانست و افزود: اوج توجه به این موضوع را در برنامه جاری با عنوان «لشگر فرشتگان تاریخ ساز» شاهد هستیم.
اوحدی افزود: در طلیعه مبعث پیامبر(ص) نمی‌توانیم از ایشان صحبت کنیم و از حضرت خدیجه(س) در کنار ایشان یاد نکنیم، نمی‌توان نقش زنان بزرگی چون حضرت فاطمه(س)، حضرت ام البنین(س)، حضرت زینب(س) و تمام زنان بزرگ تاریخ اسلام را ندیده گرفت، زنانی که همپای مردان و بعضاً جلوتر از آنان در تاریخ اسلام نقش آفرین بودند. امروز نیز شاهدیم همچنان بسیاری از زنان ما به عنوان مدافعان سلامت برای سلامتی مردم فداکاری می‌کنند و از جان و سلامتی خود مایه می‌گذارند.

مزار مطهر شهدا دارالشفای عاشقان است
همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین یوسفعلی شکری، نماینده مقام معظم رهبری در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این کنگره ضمن قرائت پیام مقام معظم رهبری برای کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز، عنوان کرد: محافل و مجالس شهدا همیشه برای حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بزرگ و عزیز بوده است، چراکه خود شهدا بزرگ هستند، آنقدر بزرگ که مزارشان هم دارالشفای عارفان و عاشقان است.

نقش زنان در زمینه ایثار و شهادت به اندازه مردان با اهمیت است
دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این کنگره عنوان کرد: ایده‌ای که در ایام شهادت حضرت زهرا(س) شکل گرفت و به‌نظر نمی‌رسید در این مدت کوتاه به نتیجه برسد، با همت همکاران عزیز ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران و دیگر دستگاه‌ها به نتیجه رسید و پس از تلاش بی‌وقفه همه عزیزان و فعالان این بخش در استان‌های کشور، امروز شاهد اختتامیه این کنگره بزرگ هستیم.
ابتکار با بیان اینکه در این مدت صدها برنامه در سطح کشور برای معرفی شهدا، جانبازان و آزادگان زن برگزار شده است، اضافه کرد: این کنگره در واقع تجلیل از جایگاه زنانی بود که شاید سابقاً کم‌تر مورد توجه قرار می‌گرفتند و فرصتی بود تا ذهنیت نسل جوان نسبت به زنان شهید، جانباز و آزاده تغییر کند.
وی درباره برگزاری کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز عنوان کرد: با نگاه شهدا این حرکت در سطح ملی شکل گرفت و همه نهادها و دستگاه‌ها را پای کار آورد. تمام تلاش ما در مجموع برنامه‌های این کنگره ملی این بود که نشان دهیم در بحث ایثار و شهادت از انقلاب تا به امروز که شهدای مدافع سلامت را داریم، هیچ تفاوتی بین زن و مرد در استقامت، ایستادگی، پایداری و ایثار برای تحقق آرمان‌های نظام اسلامی نیست.
معاون رییس‌جمهور در امور زنان ضمن تشکر از توجه مقام معظم رهبری به این کنگره و ارسال پیام برای آن گفت: کنگره ملی همایش لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز علاوه بر اینکه شاید به‌نوعی جبران کم‌کاری ما در معرفی زنان شهید، جانباز و آزاده کشور است؛  تلاشی برای برقراری ارتباط نسل انقلاب و دفاع مقدس با نسل جوان و آینده ساز کشور است.

اهمیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه
همچنین سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس نخستین کنگره لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا، به ویژه ۱۷ هزار زن شهید، جانباز و آزاده کشور و تشکر از دستگاه‌های مختلفی که در این کنگره شرکت داشتند عنوان کرد: بخش اجرایی کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز از روز وفات حضرت ام‌البنین(س) کلید خورد و در ۳۱ استان و بعضی شهرستان‌های کشور استمرار یافت. ابتدا قرار بود اختتامیه این کنگره ملی در روز ولادت حضرت زهرا(س) برگزار شود، اما به هر دلیلی و ناخواسته تا به امروز که روز شهادت باب‌الحوائج امام موسی کاظم(ع) است، میسّر نشد؛ که قطعاً با نگاه خود شهدا این روز عزیز انتخاب شده است.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اشاره به جایگاه والای زنان شهید، جانباز و آزاده کشور و پیام ارزشمند مقام معظم رهبری به این کنگره عنوان کرد: خوشبختانه با زحمات و مشارکت همه دستگاه‌ها این کنگره ملی در سطح کشور به‌خوبی برگزار شد؛ اما اعتقاد ما این است که صاحب اصلی این محفل و مدیریت این جلسه خود شهدا هستند.
سلیمانی ضمن اشاره به نقش موثر زنان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ فرهنگی امروز اضافه کرد: امروز تکریم شهدا، خانواده‌های معظم شهدا و جامعه ایثارگری کم‌تر از شهادت نیست. ایثار و شهادت از پایه‌های اصلی نظام اسلامی هستند و باید در جامعه حفظ شود و اگر در این مسیر با همدلی، هم‌افزایی و وحدت جلو برویم؛ قطع به یقین موفق خواهیم بود.
در پایان این نشست از آزاده سرافراز «رضوانه میرزا دباغ»، فرزند «مرضیه حدیدچی (دباغ)» از تهران، آزاده سربلند «فاطمه ناهیدی» از تهران، خانواده شهید «گوهر تقی‌سرکاره (خوش‌روانی)» از خوزستان، خانواده شهید «معصومه عامری سیاهوئی» از هرمزگان، خانواده شهید «ناهید فاتحی کرجو» از کردستان، جانباز سرافراز «رقیه کلانتری» از آذربایجان شرقی و جانباز سرافراز «اکرم اسکندری» از آذربایجان غربی به نمایندگی از زنان شهید، جانباز و آزاده کشور تجلیل و تقدیر به عمل آمد.
همچنین دوره دوجلدی فرهنگ اعلام زنان شهید، فرهنگ اعلام جانبازان زن، کتاب ریحانه گلگون (گذری بر زندگی بانوان طلبه شهید)، کتاب مشق بهشت (مجموعه وصیت‌نامه زنان شهید)، دوره دوجلدی نشریه شاهد اندیشه (چکیده مقالات نخستین حماسه زنان ایثارگر) و دو نشریه عربی و انگلیسی «الطاهره» و «محجبه» نیز در این همایش ملی رونمایی شدند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح