کد خبر : 141749
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
-

ورود جهادگرانه سپاه به مناطق سیل‌زده مازندران

ورود جهادگرانه سپاه به مناطق سیل‌زده مازندران

ایسنا/مازندران 27اسفند ماه سال 97، بارش باران در مازندران موجب بروز سیل و آبگرفتگی‌های متعددی در نقاط مختلف استان شد، شهرستان‌های نکا، ساری، میاندورود و سیمرغ از مناطقی بودند که دچار خسارت‌های بیشتری شدند، اگر امدادهای سپاه و ارتش و بسیج نبود شاید کمک رسانی به مردم سیل زده این مناطق به آسانی میسر نمی‌شد و

ورود جهادگرانه سپاه به مناطق سیل‌زده مازندران

ایسنا/مازندران 27اسفند ماه سال 97، بارش باران در مازندران موجب بروز سیل و آبگرفتگی‌های متعددی در نقاط مختلف استان شد، شهرستان‌های نکا، ساری، میاندورود و سیمرغ از مناطقی بودند که دچار خسارت‌های بیشتری شدند، اگر امدادهای سپاه و ارتش و بسیج نبود شاید کمک رسانی به مردم سیل زده این مناطق به آسانی میسر نمی‌شد و با وضعیت بحرانی روبرو می شدیم.

از همان ابتدای بروز سیل و نمایان شدن خسارت‌های مختلف، شاهد حضور پاسداران و ارتش‌ و نیروهای بسیجی در مناطق سیل زده برای امداد رسانی به مردم بودیم به گونه‌ای که پاسداران در سوم فروردین بیش از 20 هزار پرس غذای گرم، هزار تخته پتو و هزار عدد کنسرو و آب معدنی بین مردم سیل‌زده توزیع کردند. هم‌چنین در سه روز ابتدایی وقوع سیل 61 گروه جهادی در قالب هزار و 50 نفر بسیجی در سراسر نقاط سیل‌زده و ارتفاعاتی که روستاهای آن در محاصره برف بودند حضور یافتند.

سپاه در مازندران امکانات زیادی را برای کمک به مردم بسیج جمع کرد به طوری که به تمامی شهرستان‌های درگیر با سیل چندین دستگاه  لجن‌کش، کمپرسی، کامیون، لودر، گریدر، بولدزر، بیل بکو و تراکتور ارسال شد. اگر کمک‌های این نیروهای جهادگر نبود شاید کار امدادرسانی به سیل زدگان تسهیل نمی‌شد؛ حال چگونه می‌توان حتی در تصور خود گنجاند که این نیروهای جان بر کف که در همه صحنه‌های سخت و طاقت فرسای 40ساله انقلاب اسلامی یار و پشتیبان ملت بوده‌اند بنابر اظهارات بی شرمانه ترامپ تروریست باشند؟ کدام تروریست این گونه عمل می‌کند؟

* رفع انسداد راه‌ها توسط سپاه در نکا

شهرستان نکا که از همان ابتدای وقوع سیل خسارت‌های زیادی را در مناطق بالادست متحمل شده بود نیاز به رفع انسداد راه‌های اصلی و فرعی حاصل از رانش زمین داشت تا بتوان امدادرسانی‌ها را آغاز کرد. در همان ساعت‌های وقوع سیل، رانش زمین و انسداد راه‌های اصلی، سپاه و بسیج سازندگی شهرستان نکا، ادوات مهندسی و خودرویی خود را برای رفع انسداد محورهای اصلی و فرعی به مناطق بالا دست اعزام کردند.

نتیجه حضور 15 روزه سپاه در مناطق بالادست نکا موجب آزادسازی تمامی محورهای مسدود شده و توزیع روزانه غذای گرم به مردم مناطق سیل زده بود. توزیع بیش از 9 هزار سبد کالا بین مردم، حضور بیش از 100 دستگاه ماشین‌آلات سنگین از جمله لودر، گریدر و کمپرسی از سوی بسیج سازندگی و سپاه در مناطق، بازگشایی و بهسازی بیش از 100 کیلومتر از جاده‌های اصلی و فرعی، انجام بیش از 30 مورد بازدیدهای منطقه‌ای از سوی سپاه در طول 15 روز، تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته در این مدت بوده است.

مجیدرضا شعبانی فرمانده سپاه ناحیه نکا  در گفت و گو با ایسنا، با بیان این‌که از همان لحظات ابتدایی وقوع سیل، در مناطق سیل زده حضور پیدا کردیم، بیان کرد: مهم‌ترین مشکلی که در ابتدا با آن برخورد کردیم انسداد محورهای ارتباطی بین روستایی و جاده اصلی بود که در کمتر از 5 روز بسیاری از مشکلات موجود حل شد.

وی با اشاره به این‌که سپاه به عنوان خادم مردم با درک از وضعیت موجود وارد صحنه شد، تصریح کرد: برای پاک‌سازی رودخانه‌ها، ترمیم پل‌ها، بهسازی مکان‌های عمومی و هم‌چنین بازسازی محورهای مواصلاتی و پل‌های تخریب شده مانند پل درویشان، چرمی و تلم  آمادگی کامل داریم.

*رفع انسداد راه‌های مناطق بالادست ساری توسط سپاه

اما سیل در ساری نیز خسارت های زیادی از خود برجای گذاشت، به گونه‌ای که 65 روستا در ارتفاعات شهرستان در محاصره برف قرار گرفتند و 35 روستا نیز دچار آب‌گرفتگی شدند. به 12 هزار و 260 هکتار از اراضی باغی و زراعی شهرستان خسارت وارد شد، 720 نقطه از جاده‌های فرعی و 135 نقطه از جاده‌های اصلی شهرستان دچار رانش، ریزش و انسداد شدند. هم‌چنین بارش سنگین برف نیز محورهای ارتباطی مناطق بالادست شهرستان ساری را مسدود کرده بود، پاسداران سپاه شهرستان ساری برای رفع انسداد محورهای اصلی مناطق بالادست از همان لحظات ابتدایی وارد عمل شدند و در کمتر از 72 ساعت محورهای اصلی بازگشایی شد تا روند امدادرسانی‌ها تسریع یابد.

روستاهای جاده دریای شهر ساری نیز یکی از مناطقی بود که خسارت‌های زیادی از بروز سیل متحمل شد. بسیاری از باغ های این منطقه تخریب 50 تا 100 درصدی داشته و بسیاری از مدارس این روستاها نیز متاثر از آثار تخریبی سیل بودند. روستای آبمال، آکند و بهارآباد بیشترین خسارت‌ها را در این منطقه متحمل شدند. سپاه پاسداران در این شهرستان نیز در ابتدای وقوع سیل در مناطق سیل زده حضور پیدا کرد تا بتواند مشکلات موجود را برای خارج شدن از شرایط بحرانی بکاهد.

یعقوبی فرمانده سپاه ناحیه شهرستان ساری از همان ابتدای وقوع سیل به همراه دیگر پاسداران این شهرستان در مناطق آسیب دیده حضور یافت و به صورت روزانه مشکلات مهم هر منطقه را شناسایی و برای حل آن چاره‌اندیشی می‌کرد.

هم‌چنین پاسداران در مناطق سیل زده این شهرستان، خانواده‌های مستمند و آسیب‌پذیر را شناسایی و تا مدتی هزینه‌های ضروری آنان را پرداخت کردند.

بسیج دانشجویی نیز به کمک مردم سیل زده روستای بهارآباد شتافت و بیش از 10 گروه جهادی را به این روستا اعزام کرد.

سید امیر سادات کرمی مسئول بسیج دانشجویی مازندران با بیان این‌که از همان لحظه وقوع سیل گروه‌های جهادی دانشجویی در این مناطق حضور یافتند، اظهار کرد: روستای بهارآباد با توجه به خسارت‌های زیادی که متحمل شد در اولویت حضور دانشجویان جهادگر بسیجی قرار گرفت و تمامی تیم‌های جهادی دانشجویی به این روستا اعزام شدند.

*بی‌توجهی به زیرساخت‌های مدارس روستایی

جعفری مسئول بسیج دانش آموزی مازندران نیز در این روستا حضور داشت. وی که از مدیران جوان سپاه پاسداران است با لباس خاکی که از فرط کار کردن گل آلود شده بود به جلوی دوربین خبرگزاری ایسنا آمد و از عدم توجه به وضعیت مدارس سیل زده انتقاد کرد.

مسئول بسیج دانش آموزی مازندران با بیان این‌که به زیرساخت های مدارس روستایی بی‌توجهی شده است، اظهار کرد: وقتی حیاط مدرسه روستای بهارآباد کف سازی نشده و توجهی به آن نمی‌شود یقینا با هربار بارش باران این مدرسه دچار مشکل می‌شود، این موضوع، مشکل اکثر مدارس روستایی در این منطقه است.

 * آمادگی سپاه برای بازسازی منازل آسیب دیده

28 اسفندماه نوبت شهرستان سیمرغ بود تا درگیر سیل شود از این رو سپاه این شهرستان با تخلیه فوری 6 روستا و استقرار امکانات تقابلی و امدادرسانی در زمان بروز سیل خود را آماده کمک رسانی به مردم کرده بود. نکته قابل تامل نجات 500 نفر از مردم شهرستان سیمرغ توسط سپاه از درگیری مستقیم با سیل است.

پس از وقوع سیل نیز، حضور شبانه روزی نیروهای امدادی سپاه و بسیج در مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ موجب شد تا امروز این شهرستان از حالت اضطراری خارج شده و برنامه ریزی‌ها برای بازسازی و بهسازی اماکن آسیب دیده قرار گیرد.

روستاهای تالارپشت و رکن کلا از مناطقی است که خسارت‌های زیادی از سیل دیده و همچنان آسیب‌ها پابرجاست. گروه‌های جهادی بسیج در این مناطق حضوری چشمگیر داشتند به گونه‌ای که مردم این مناطق در دیدار با خبرنگار اعزامی ایسنا بارها اعلام کردند که کمک‌های نیروهای سپاه و بسیج موجب شد تا بتوانند روستا را از حالت بحرانی خارج کنند.

برمر فرمانده سپاه ناحیه سیمرغ با بیان این‌که ۹۶۴ واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده این شهرستان نیازمند بازسازی است، اظهار کرد: سپاه برای بازسازی واحدهای مسکونی سیل‌زدگان سیمرغ وارد عمل شده است.

* برنامه 90 روزه سپاه برای بازسازی اماکن تخریب شده

سپاه در مازندران در نظر دارد منازل تخریب شده را بازسازی و لوازم زندگی مردم سیل زده را تامین کند. خدمات مهندسی ارائه شده توسط سپاه در مناطق سیل زده بیش از 8 میلیارد تومان بوده است که تاکنون درخواستی از مسئولان برای دریافت آن نکرده است. این نهاد در مناطق سیل زده مازندران در نظر دارد طی یک برنامه 90 روزه واحدهای مسکونی آسیب دیده در سیل اخیر را بازسازی  و بهسازی کرده و تحویل دهد. هر چند در بسیاری از شهرستان های آسیب دیده سپاه برنام‌ های ساخت و ساز اماکن تخریب شده را بدون چشم داشت مالی از دولت آغاز کرده است.

گزارش از: حسین زحمتکش- خبرنگار ایسنا مازندران

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

تعمیر لباسشویی

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح