کد خبر : 209288
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲:۲۲
-

چگونه ارزهای دیجیتال به بهبود حقوق بشر و دموکراسی کمک می‌کنند؟

چگونه ارزهای دیجیتال به بهبود حقوق بشر و دموکراسی کمک می‌کنند؟

توسعه فناوری اطلاعات در دو دهه اخیر منجر به شکل­گیری فرم جدیدی از واقعیت دیجیتال شده است. فن‌آوری‌های دیجیتال در روابطی مانند بانکداری آنلاین، ارزهای دیجیتال، کتابخانه‌های دیجیتال و غیره نفوذ کرده‌اند. علاوه بر این، امروزه با واقعیت جدیدی مواجه هستیم که مشابه آن در دنیای قبل از همه‎گیری وجود نداشت: اینترنت اشیا، اقتصاد دیجیتال،

توسعه فناوری اطلاعات در دو دهه اخیر منجر به شکل­گیری فرم جدیدی از واقعیت دیجیتال شده است. فن‌آوری‌های دیجیتال در روابطی مانند بانکداری آنلاین، ارزهای دیجیتال، کتابخانه‌های دیجیتال و غیره نفوذ کرده‌اند. علاوه بر این، امروزه با واقعیت جدیدی مواجه هستیم که مشابه آن در دنیای قبل از همه‎گیری وجود نداشت: اینترنت اشیا، اقتصاد دیجیتال، خرید ارز دیجیتال، حقوق بشر و هوش مصنوعی و … قوانین جدیدی ظهور کرده‌اند که روابط را در چارچوب دنیای اعداد و هوش مصنوعی تنظیم می‌کنند. از منظر ملی، حقوق بشر عمدتاً توسط حقوق اساسی به رسمیت شناخته شده و در کشورهای مختلف و در دوره‏های مختلف تاریخی نمودهای مختلف داشته است.

چگونه ارزهای دیجیتال به بهبود حقوق بشر و دموکراسی کمک می‌کنند؟

قوانین حقوق بشری پس از گسترش ادعاهای حقوق بشری

با گسترش فن‎آوری‎های دیجیتال، سوالات اخلاقی جدیدی در مورد اجرای حقوق اساسی بشر مانند احترام به زندگی خصوصی یعنی حریم خصوصی، آزادی بیان، ممنوعیت تبعیض و حمایت از گروه‎های آسیب‎پذیر مطرح می‎شوند. اخیراً در دنیای تجارت و به ویژه در میان شرکت‎های داده و شبکه‎های اجتماعی مسائل حقوق بشری نیز به همه موارد موجود اضافه شده است. هیچ توضیح جامعی در مورد چگونگی محافظت از این حقوق در محیط دیجیتال وجود ندارد. امروزه مجمع آزادی اسلو (Oslo Freedom Forum) که میزبان مدافعان حقوق بشر و فعالان دموکراسی بوده و 13 سال است که برگزار می‎شود، به یک کنفرانس ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

حقوق بشر و بیت کوین

جک مالرز (Jack Marles)، مدیر عامل شرکت سیستم‌های پرداخت استرایپ، گفت: حتی اگر ارزش بیت کوین به یک پنی کاهش یابد، می‎توان در بسیاری از نقاط جهان از آن در مبارزه برای آزادی استفاده کرد.

تشکر از بیت کوین

از الکس گلادشتاین(Alex Gladstein) ، مدیر ارشد استراتژی انجمن حقوق بشر و متصدی بخش آزادی مالی انجمن آزادی اسلو، پرسیده شد که آیا جامعه فعالان بیت کوین را می‌پذیرند یا خیر؛ او در پاسخ خود توضیح داد: بسیاری از مؤسسات در حال حاضر از بیت کوین استفاده می‌کنند. و تاکید کرد که: در برخی موارد باید از بیت کوین تشکر کرد.

بیت کوین و انتقال مخفیانه پول

مرون استفانوس(Meron Stefanos) ، یک فعال حقوق بشر است که برای آزادی قربانیان قاچاقچیان انسان در اریتره (Eritrea) فعالیت می‌کند. او گفت که در ابتدا در مورد بیت کوین مردد بود، اما بعد با کارگاه‏های گلادشتاین آشنا شد. در آن زمان، دولت اریتره مشغول اعلام اقدامات سختگیرانه علیه هاوالا (Hawala)، یک سیستم سنتی بود که در آن مردم پول را دست به دست انتقال می‌دادند. استفانوس گفت: اکنون حواله‌های جاری در اریتره نام کاربر را می‌پرسند و چون نمی‌توانم نامم را بگویم، نمی‌توانم برای مادرم پول بفرستم زیرا از سوی پلیس تحت تعقیب هستم چرا که یک فعال حقوق بشر هستم. در این مرحله، بیت‌کوین یک پیشنهاد سازنده ارائه می‌کند. حالا او برای مادرش پول را از طریق بیت کوین می‎فرستد.

حقوق بشر و بیت کوین

بیت کوین و اپوزیسیون‎های تبعیدی

لئونید ولکوف (Leonid Volkov) کمک‌های ارز دیجیتال را برای آلکسی ناوالنی(Alexei Navalny) ، مخالف روسی زندانی سازماندهی می‎کند. او می‌گوید فعالانی که توسط روسیه مجبور به ترک کشور شده‌اند نیز از بیت‌کوین سود می‌برند تا روابط خود را با کسانی که پشت سر گذاشته‌اند ادامه دهند. ولکوف می‌گوید: بعد از اینکه حرکت ما در روسیه غیرقانونی اعلام شد، متوجه شدیم که بیت‌کوین برای حمایت از دوستانمان که در روسیه مانده‌اند چقدر مهم است.

بیت کوین برای رژیم‌هایی که مبادلات پول را برای فعالان خارج از کشور ممنوع می‌کنند یک هوش مالی بالقوه خطرناک به شمار می‌رود. دانشجویان آزادی طلب یک سازمان غیردولتی مستقر در ایالات متحده، از این روش برای حمایت از اعتراضات دانشجویی در چین استفاده کردند. ولف فاهلر(Wolf Pfahler) ، مدیر عامل این نهاد می‎گوید: ما برای یکی از دوستانمان پول فرستادیم و روز بعد ما را به ایستگاه پلیس فراخواندند و مورد بازجویی قرار دادند. او همچنین توضیح می‎دهد که آنها برای دوستان خود که نیاز به فرار از یک منطقه خطرناک در طول درگیری روسیه داشتند، بیت کوین ارسال کرده‎اند.

دیجیتالی شدن و پیامدهای حقوق بشری

البته مشکلات توسعه فناوری در حوزه مهمی از حقوق بین‎الملل مانند حقوق بشر منعکس شده است. اکثر اسناد بین‎المللی در زمینه حمایت از حقوق بشر مدت‎ها قبل از شروع دیجیتالی شدن همه حوزه‎های زندگی بشری به تصویب رسیده‏اند. مقررات مربوط به حقوق اساسی به طور کامل برای روابط اجتماعی که در ارتباط با توسعه فناوری‌های دیجیتال توسعه می‌یابد، قابل اجرا هستند. با توسعه این شاخه از قانون و فناوری، سؤالات جدیدی مطرح می‏شوند.

  • وظایف و مسئولیت‌های شرکت‌های خصوصی در رابطه با لزوم رعایت قوانین بین‌المللی حقوق بشر که به طور سنتی به جای افراد خصوصی به دولت‌ها می‌پردازد چیست؟
  • چگونه می‎توان قوانین بین‎المللی را با انتقال سریع داده‎های فرامرزی تطبیق داد و چه کسی مسئول نقض حقوق بشر در چنین مواردی است؟
  • چگونه می‌توان مشارکت‌کنندگان مختلف در روابط اجتماعی جدید، از دولت‌ها و شرکت‌های جهانی گرفته تا جامعه مدنی، با همکاری یکدیگر و از طریق فناوری‌های جدید در شرایط مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را بدون به خطر انداختن حقوق بشر ایجاد کرد؟

شناسایی و حمایت از حقوق دیجیتال در قوانین حقوقی بین‎المللی

منشور توافقنامه جهانی جامعه اطلاعاتی (اوکیناوا، 22 ژوئیه 2000) نیاز به تقویت سیاست‎های مرتبط و چارچوب‎های نظارتی را برای همکاری در بهینه‌سازی شبکه‎های جهانی و مبارزه با سوء استفاده‎ها اعلام کرد. برخی از این نیازها بستن شکاف دیجیتالی که یکپارچگی شبکه را تضعیف می‎کند، سرمایه‎گذاری روی مردم و تضمین دسترسی و مشارکت جهانی در این فرآیند عنوان شدند. این منشوربه موارد زیر اشاره دارد:

  • توسعه یک مکانیسم موثر برای محافظت از حریم خصوصی مصرف کننده و حفظ محرمانگی در پردازش داده‌های شخصی و در عین حال تضمین جریان آزاد اطلاعات.
  • توسعه بیشتر و عملکرد مؤثر شناسایی الکترونیکی، امضای الکترونیکی، رمزنگاری و سایر ابزارها برای اطمینان از امنیت و قابلیت اطمینان تراکنش‏ها.
  • این منشور همچنین تعهد دولت‌ها را برای هماهنگ کردن اقدامات خود برای ایجاد فضای سایبری امن، امنیت سیستم‌های اطلاعاتی محافظت شده از جرم، از جمله جرایم سازمان‌یافته فراملی، تأیید می‌کند.

شناسایی و حمایت از حقوق دیجیتال در قوانین حقوقی بین المللی

حریم خصوصی در عصر دیجیتال

قطعنامه شماره 68/167 مجمع عمومی سازمان ملل متحد “حق حفظ حریم خصوصی در عصر دیجیتال” مورخ 18 دسامبر 2013 بیان می‎کند که سرعت توسعه فناوری به مردم در تمام مناطق جهان امکان استفاده از فناوری‌های جدید اطلاعات و ارتباطات را می‏دهد و تاکید می‎کند که نیاز به تضمین امنیت عمومی ممکن است جمع‎آوری و حفاظت از برخی اطلاعات محرمانه را توجیه کند، اما دولت‏ها باید از رعایت کامل تعهدات بین‎المللی حقوق بشر خود اطمینان حاصل کنند.

این تصمیم از همه دولت‎ها خواهان موارد زیر است:

  • احترام و محافظت از حق حریم خصوصی، از جمله در زمینه ارتباطات دیجیتال؛
  • پایان دادن به نقض این حقوق و ایجاد شرایط برای جلوگیری از چنین تخلفاتی، از جمله حصول اطمینان از انطباق قوانین ملی با تعهدات بین‎المللی؛
  • بازنگری رویه‌ها و قوانین مربوط به نظارت بر ارتباطات، استراق سمع و جمع‌آوری داده‌های شخصی، از جمله نظارت جمعی به منظور حفاظت از حق حریم خصوصی با حصول اطمینان از اجرای کامل و مؤثر کلیه تعهدات بین المللی؛
  • ایجاد مکانیزم‌های جدید مستقل و مؤثر حسابرسی داخلی یا ادامه استفاده از مکانیسم‌های موجود.

هنوز مشخص نیست که مفاهیم و نهادهای حقوقی موجود در حوزه حقوق بشر تا چه حد می‎توانند به سوالات اخلاقی مطرح شده در ارتباط با توسعه دیجیتال پاسخ دهند. بنابراین، وضعیت فعلی حقوق بشر مستلزم بحث مداوم در مورد چگونگی حفاظت از ارزش‌های حقوق بشر در دنیای در حال تغییر است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

امداد خودرو

اسباب بازی

اعلام حریق زیتکس

غرفه سازی در نمایگاه های بین المللی تهران

آموزش کافی شاپ

استابلایزر

قرص لاغری گلدن لیمب

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح