کد خبر : 4678
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱:۵۳
-

کاهش ۵۰۰ مگاواتی برق با تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه

کاهش ۵۰۰ مگاواتی برق با تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: اعمال تعطیلی پنجشنبه‌ها در ادارات تاکنون سبب کاهش ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق شده است. به نقل از خانه ملت، رئیس به همراه جمعی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس از مرکز دیسپاچینگ ملی برق با حضور وزیر نیرو، به منظور نظارت بر اقدامات انجام شده جهت کاهش و جلوگیری از قطعی‌های برق

کاهش ۵۰۰ مگاواتی برق با تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: اعمال تعطیلی پنجشنبه‌ها در ادارات تاکنون سبب کاهش ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق شده است.

به نقل از خانه ملت، رئیس به همراه جمعی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس از مرکز دیسپاچینگ ملی برق با حضور وزیر نیرو، به منظور نظارت بر اقدامات انجام شده جهت کاهش و جلوگیری از قطعی‌های برق بازدید کردند.

بنابراین گزارش در ابتدای این بازدید جلسه‌ای برگزار شد که در آن مدیران صنعت برق، طی گزارشی به توضیح وضعیت صنعت برق کشور پرداختند.

طبق گزارش ارائه شده، صنعت برق کشور اکنون هم به لحاظ ظرفیت و هم به لحاظ توان فنی و مهندسی در سطح منطقه حائز رتبه برتر است و تداوم رشد اقتصادی کشور مستلزم برخورداری از یک شبکه تأمین انرژی الکتریکی مطمئن و پایدار است.

همچنین از سال ۱۳۸۲ تاکنون در شبکه برق کشور خاموشی سراسری اتفاق نیفتاده است و به عبارت دیگر در طی بیش از ۱۸ سال گذشته شبکه برق کشور دارای پایداری سراسری بوده است که این بهبود، موفقیت بزرگی برای صنعت برق کشور بشمار می‌آید.

این گزارش می‌افزاید: فریدون حسنوند با بیان اینکه قطعی‌های برق از حدود یک ماه گذشته سوالات متعددی را برای مردم و نمایندگان آن‌ها در خانه ملت ایجاد کرده است، گفت: برگزاری این جلسات ضمن شفاف‌سازی موضوع و بیان دلایل مشکلات ایجاد شده، می‌تواند در تبیین مسیر در آینده و اتخاذ راهکارهای تقنینی و نظارتی ما را کمک کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید با هم‌افزایی این شرایط را پشت سر بگذاریم، افزود: اگر امروز تدبیر نکنیم، در زمستان برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها و برق در سراسر کشور دچار مشکل خواهیم شد، ضمن آنکه رشد صنعت و کشاورزی و حتی مصارف خانگی نباید دلیلی بر قطعی برق باشد، لذا باید همیشه تولید ما یک قدم جلوتر از مصارف باشد.

حسنوند تاکید کرد: توضیح دلایل اتفاقات به مردم یکی از اصلی‌ترین وظایف ما در این روزها است چراکه با توجه به آگاهی مردم به مسائل، بعضاً از برخی از توضیحات قانع نمی‌شوند، لذا باید صریح و شفاف دلایل را برای آن‌ها توضیح داد و اگر قرار است برای آینده تصمیماتی همچون استفاده از ظرفیت‌های مردمی، شکست انحصار در ساخت نیروگاه‌ها و.. گرفته شود، باید مردم را در جریان آن‌ها قرار داد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه مجلس طرحی برای جلوگیری از قطعی برق دارد که امروز در صحن اعلام وصول شده است، گفت: خوشبختانه با اجرای مصوبات کمیسیون انرژی بخشی از مشکلات کاهش پیدا کرده است، اما تأمین برق اولویت نخست دولت لحاظ نشده است، لذا باید کمک کرد که تا این مهم، اولویت نخست تمامی دستگاه‌ها شود.

حسنوند همچنین، خطاب به وزیر نیرو، از وی خواست برای مسئله کمبود آب در جنوب کشور فکری کند و اضافه کرد: هرچند رهاسازی آب از سدهای کرخه و دز سبب شد که مسئله کمبود آب در خوزستان تا حدودی جبران شود، اما این مسئله نیاز به مدیریت دارد تا حداقل تا شهریور ماه دچار مشکل نشده و برای اقدامات بزرگ‌تر آماده شویم.

همچنین در ادامه مالک شریعتی‌نیاسر عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگرچه برخی از اقدامات مانند کاهش بار مصرفی صنایع بزرگ، تعطیلی‌ها و جابه جایی بار در زمان پیک تا حدی توانست خاموشی‌ها را کاهش دهد، اما با این وجود همچنان اصل موضوع بر قوت خود باقی است، چراکه تولید برق و افزایش ظرفیت نیروگاهی، مهمترین نیاز امروز کشور است که بخشی از آن با جدا شدن برق صنایع بزرگ محقق خواهد شد.

وی افزود: امیدواریم در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، گام‌های اساسی برای جبران مافات برداشته شود و در افزایش تولید و مدیریت مصرف بار اتفاقات خوبی برای کشور رقم بخورد، به ویژه در زمستان ۱۴۰۰، همچنین در تابستان سال آینده مردم و صنایع کوچک برای تأمین برق خود دچار مشکل نشوند.

بنابراین گزارش، رحیمی مظفری در ارزیابی بازدید فوق و اقدامات انجام شده، گفت: مطابق آمار ما نتوانسیتم تراز برق را در بحث تولید و مصرف به درستی مدیریت کنیم و این هم به دیدگاه دولت به تولید برق باز می‌گردد، زیرادولت به تولید برق به عنوان یک ضرورت ملی نگاه نکرده است، لذا دلایل آن‌ها برای رسیدن به این مرحله قانع‌کننده نیست.

همچنین حبیب آغاجری دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با اشاره به بازدید صوت گرفته، گفت: اگرچه در جریان زحمات کارکنان شرکت توانیر قرار گرفتیم، اما کمبود برق، مسئله‌ای است که همچنان وجود دارد و تفاوت میان مصرف و تولید فاحش است، لذا کمبود برق در مردادماه و شهریورماه مشهود خواهد بود، البته مسئولان در تلاش هستند که خاموشی‌ها به حداقل برسد.

همچنینین در ادامه، رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه ۶۵۰ مگاوات برق از ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان با مشکلات بسیاری به کشور وارد می‌شود، گفت: تاکنون حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد قراردادهای صادراتی با کشورهای همسایه محقق شده است.

براساس “طرح تأمین برق عشایر کوچ رو”، تعداد ۲۰ هزار نیروگاه کوچک خورشیدی قابل حمل برای تأمین برق خانواده عشایر کوچ‌رو در سال ۱۴۰۰، در نظر گرفته شده است که از این تعداد حدود ۸ هزار دستگاه تأمین شده و مابقی آن تا پایان سال به عشایر تحویل داده خواهند شد که این نیروگاه‌های خورشیدی جهت تأمین برق مورد نیاز عشایر، کنتور آب، شارژ موبایل، تبلت، لب‌تاپ و… قابل استفاده هستند.

به گفته وزیر نیرو، ۱۰ درصد هزینه این نیروگاه‌های کوچک خورشیدی -که معادل ۱۰ میلیون تومان است- را عشایر پرداخت کرده و ۹۰ درصد دیگر آن بر عهده وزارت نیرو است.

اردکانیان در ادامه با بیان اینکه ۷/۹۹ درصد روستاییان در سراسر کشور از نعمت برق برخوردار هستند، گفت: درصورت پایدار بودن شبکه برق روستاها، اشتغال، کشاورزی، صنعت و گردشگری رونق می‌گیرد.

وی با قدردانی از مجلس به دلیل افزایش اعتبارات وزارت نیرو در قانون بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی، موج گرما در یک تا دو هفته آینده همچنان برقرار خواهد بود، البته تمامی واحدهای تولید برق در کشور از جمله نیروگاه اتمی بوشهر و مولدهای مقیاس کوچک بخش خصوصی دولتی در مدار تولید برق هستند.

همچنین در ادامه، محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر در جریان بازدید اعضا کمیسیون انرژی مجلس از مرکز راهبردی و پایش صنعت برق، گفت: تاکنون ۲۰۰ هزار دستگاه ماینر غیرمجاز در کشور شناسایی شده که برق مصرفی این دستگاه‌ها، معادل ۸۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی است و البته ۲۷ درصد از این تعداد کشفیات را با اطلاعات مردمی شناسایی و ضبط کرده‌ایم که علاوه‌بر جرایم سنگین، حداقل تا پایان سال این دستگاه‌ها بازگشت داده نمی‌شوند.

متولی‌زاده درباره همکاری‌های صنایع بزرگ و بخش کشاورزی برای کاهش مصرف برق، افزود: تاکنون ۳۶۵ هزار موافقتنامه با بخش صنایع بزرگ و کشاورزی امضا شده که برای همکاری این بخش، با وجود محدویت‌های مالی، هزار میلیارد تومان تشویقی در نظر گرفته شده است، البته این رقم سال گذشته ۵۸۰ میلیارد تومان بود.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه برای هر استان سهم مصرف برق مشخص شده است، گفت: براساس سهمی که هر استان دارد، می‌تواند میزان برق مصرفی خود را مدیریت کند.

متولی‌زاده ادامه داد: مصرف برق امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۰ برابر شده که این رقم در تاریخ صنعت برق ایران بی‌سابقه است البته گرما، رمزارزها و رشد مصرف صنایع علت آن است.

وی با اشاره به اینکه کل مصرف انرژی صنایع فولاد و سیمان ۲۶۰ هزار مگاوات است، گفت: هم‌اکنون ۳۰ درصد از این میزان مصرف کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه از شب گذشته، صنایع سیمان با صددرصد ظرفیت و فولاد با ۵۰ درصد ظرفیت می‌توانند فعالیت کنند، افزود: از ۳ شب گذشته با کاهش بار، اجازه دادیم صنایع فولاد و سیمان شیفت آخر شب را به فعالیت بپردازند.

متولی‌زاده گفت: اعمال تعطیلی پنجشنبه‌ها در ادارات تاکنون سبب کاهش ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق شده است.

منبع:خبرگزاری مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کانکس

سلفون opp

دفتر مشق

اجاره خودرو لاکچری در دبی

اوه فیلم

خرید ورق رنگی گالوانیزه

کانکس ویلایی

خرید تتر

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post