کد خبر : 194338
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
-

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

بیست و سومین جلسه مجلس برای بررسی جزییات بودجه سال ۱۴۰۱ در بخش درآمدی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه) پانزدهم اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.  جلسه علنی نوبت صبح امروز به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی جزییات بودجه در بخش هزینه ای از امروز در دستور کار مجلس قرار گرفت. نمایندگان

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

بیست و سومین جلسه مجلس برای بررسی جزییات بودجه سال ۱۴۰۱ در بخش درآمدی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه) پانزدهم اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

 جلسه علنی نوبت صبح امروز به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی جزییات بودجه در بخش هزینه ای از امروز در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان دیروز با اتمام بررسی بخش درآمدی لایجه بودجه ۱۴۰۱، سقف درآمد دولت در سال آینده را مشخص کردند.

در ابتدای این جلسه رئیس مجلس سوم شعبان، ولادت امام سوم شیعیان و روز پاسدار را تبریک و تهنیت گفت و افزود: این افتخار برای پاسداران این سرزمین بود که حضرت امام خمینی( ره) فرمودند: ”اگر سپاه نبود کشور نبود”. امیدوارم پاسداران عزیزمان مانند همیشه در مسیر عاشورایی و مسیر سیدالشهدا حرکت کنند و همیشه به فرهنگ عاشورایی افتخار کنند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱، نمایندگان تصویب کردند که ۲۶۵ میلیون یورو برای بازپرداخت تعهدات طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان هزینه شود.

طبق این مصوبه، دستگاههای اجرائی ملی، مجاز به استفاده هزینه‌ای از منابع سه درصد(۳%) مناطق نفت‌خیز، گازخیز و توسعه نیافته نمی‌باشند.

همچنین نمایندگان وزارت نفت را به تکمیل پروژه های گازرسانی روستاها مکلف کرده و در مصوبه ای دیگر مقرر کردند که وزارت نفت الگوی مصرف گاز طبیعی برای اقلیم‌های مختلف کشور را تهیه کند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

نمایندگان در ادامه در بررسی های بودجه ای امروز سازوکار حذف مشروط ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی را مشخص کردند.

بر این اساس به دولت اجازه داده می شود در سال ۱۴۰۱ تا معادل سقف ردیف (۱۸) جدول مصارف تبصره (۱۴) این قانون را از طریق تأمین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه ها و یا از طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد، به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

بعد از تصویب موضوع مربوط به ارز ترجیحی، غلامحسین رضوانی در تذکری از نحوه تصمیم نمایندگان برای تعیین تکلیف ارز ترجیحی انتقاد کرد و گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق این بوده که دولت مکلف به اختصاص مبلغ ۹ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی است اما این مصوبه امانتداری نشد و خلاف واقع ذکر شد.

نمایندگان در یک تصمیم بودجه ای دیگر به دولت اجازه دادند به منظور اجرای طرح های پیشران جدید و نیمه تمام تا مبلغ پنج میلیارد و پانصد میلیون یورو از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی اعمال حساب کند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

در ادامه جلسه علنی امروز، با تصویب مجلس به وزارت نفت اجازه دادند نسبت به تاسیس پتروپالایشگاه های نفت خام با مشارکت بخش غیردولتی یا از طریق فاینانس در سال ۱۴۰۱ اقدام کند.

در مصوبه ای دیگر نیز وزارت نفت مکلف شد تا با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی نسبت به اجرای طرح های جلوگیری از اتلاف ترکیبات ارزشمند گازی در سال ۱۴۰۱ اقدام کند.

اصلاح رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت از دیگر موضوعات مصوبات بودجه ای امروز بود.

در این مصوبه، دولت را مکلف کردند که رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت را اصلاح کرده و اقدام لازم برای عقد قرارداد به تفکیک میدان مخزن نفت و گاز و در چهارچوب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفتی و گازی مصوب هیأت وزیران، به عمل آورد.

نمایندگان همچنین وزارت نفت را مکلف به ارائه صورت های مالی پایان دوره حسابرسی شده و میان دوره ای خود و شرکت های تابعه اش به کمیسیون انرژی و برنامه و بودجه مجلس کردند.

در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ در بخش هزینه ای، نمایندگان صندوق توسعه ملی را مکلف به اعطای مجوز تنفس خوراک به صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی کردند.

همچنین دولت مکلف شد نسبت به تسویه بدهی های خود و پرداخت تعهدات خود به طرح های عمرانی و دفاعی و هسته ای از محل واگذاری نفت خام و میعانات گازی صادراتی در سال ۱۴۰۱ اقدام کند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

در ادامه بررسی های بودجه ای امروز، نمایندگان سهم قیر رایگان وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی جهت اجرای پروژه های عمرانی در سال آتی را مشخص کردند.

در مصوبه ای دیگر هم هرگونه توثیق سهام شرکت های دولتی مشمول واگذاری جهت اخذ تسهیلات در سال ۱۴۰۱ ممنوع شد.

نمایندگان همچنین سازوکاری برای اصلاح ساختار و شفافیت بودجه شرکت های دولتی تعیین کردند.

در دو تصمیم بودجه ای دیگر نمایندگان، دولت مکلف شد که سود شرکت های با سهام کمتر از ۵۰ درصد خود را پیگیری کند و از طرف دیگر مجاز است سهام پروژه‌های نیمه تمام صنعتی و تولیدی را واگذار کند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

محمدباقر قالیباف در بخشی از جلسه علنی امروز در میان بررسی ها و مذاکرات بودجه ای نمایندگان مجلس گفت: شورای نگهبان ایراداتی را نسبت به لایحه رتبه بندی معلمان مطرح کرده است، ما نیز لایحه را به کمیسیون آموزش ارجاع داده و کمیسیون نیز پس از بررسی های لازم، اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان را انجام داده است.

نمایندگان مجلس در بررسی های بودجه ای خود دانشگاه آزاد اسلامی را مکلف کردند هر سه‌ ماه یک‌ بار نسبت به ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات خود در سامانه یکپارچه اطلاعات ‌شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام‌ کند.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱؛ نمایندگان ۹۰ هزار میلیارد ریال به سازمان بازنشستگی کشوری بابت استمرار همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ تخصیص دادند.

نمایندگان در مصوبه ای دیگر هم دولت را مکلف کردند که به فرزندانی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ به بعد در استان هایی با نرخ باروری پایین به دنیا می آیند، سهام اختصاص داده شود.

طبق مصوبه مجلس، دولت مکلف است به ازای فرزندان از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد شده برای استان‌هایی که میزان باروری آنها تا ۲.۵ درصد باشد مبلغ ۱۵ میلیون ریال تا سقف ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل ردیف ۱۳۰۴۲۵ جدول شماره ۵ این قانون صرفا جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد و ساز و کار اجرایی از جمله خانواده‌ای مشمول نحوه خرید و انتخاب صندوق و هزینه‌های مرتبط به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

منابعی هم به منظور تجهیز مراکز تامینی و تربیتی کشور و تکمیل طرح های توسعه ای داخل مراکز سازمان زندان ها تخصیص داده شد.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

در یک تصمیم بودجه ای دیگر، نمایندگان همچنین مهلت واگذاری سهام مازاد سازمان تامین اجتماعی را تا پایان آذر سال آینده تمدید کردند.

طبق این مصوبه، مهلت سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران برای اجرای تکلیف موضوع قانون الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون اجرای سیاست کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۱۳۹۹/۷/۲۳ مبنی بر واگذاری سهام مازاد بر ۳۳ درصد سازمان تامین اجتماعی تا پایان آذرماه ۱۴۰۱ تمدید می شود.

گزارش کامل ایسنا از بیست و سومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

همچنین تصمیم گیری درباره مالیات هنرمندان / معافیت مالیاتی فرهنگیان و پزشکان مناطق محروم / نرخ ارز کالاهای وارداتی در سال آینده / شفاف سازی تسویه حساب مودیان مالیاتی دارای کارت بازرگانی/ سقف درآمدهای دولت در سال ۱۴۰۱ / منابع یارانه معیشتی از محل اصلاح قیمت بنزین از جمله مصوبات بودجه ای مجلس در بیست و دومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱ در جریان نوبت سوم جلسه علنی (دیروز) چهاردهم اسفند ماه بود.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

تعمیر لباسشویی سامسونگ

ممبر اجباری تلگرام

مرجع قیمت خرید و فروش گرافیت چرب

تقویت انتن موبایل

شیشه اتومبیل ارزان

تعمیر گیربکس اچ سی کراس H30Cross

تعمیر لباسشویی

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح