کد خبر : 144547
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
-

گلایه فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست از فرآیند طولانی ثبتِ نام شهید برای محیط‌بانان

گلایه فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست از فرآیند طولانی ثبتِ نام شهید برای محیط‌بانان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: ما و خانواده‌های این شهدا به‌شدت گله‌مند هستیم و نمی‌دانیم چرا فرایند ثبتِ نام شهید برای محیط بانان اینقدر طولانی است؟ به گزارش ایسنا، سرهنگ جمشید محبت‌خانی امروز در نشست خبری یگان حفاظت سازمان محیط زیست که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن گله از طولانی بودن

گلایه فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست از فرآیند طولانی ثبتِ نام شهید برای محیط‌بانان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: ما و خانواده‌های این شهدا به‌شدت گله‌مند هستیم و نمی‌دانیم چرا فرایند ثبتِ نام شهید برای محیط بانان اینقدر طولانی است؟

به گزارش ایسنا، سرهنگ جمشید محبت‌خانی امروز در نشست خبری یگان حفاظت سازمان محیط زیست که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن گله از طولانی بودن فرایند ثبتِ نام شهید برای محیط‌بانان در بنیاد شهید اظهار کرد: طی سه سال و نیم اخیر پنج محیط بان شهید داشتیم که متاسفانه پرونده این محیط بانان همچنان در بنیاد شهید مفتوح است و نام شهید را هنوز نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه حقوق برخی از این خانواده‌های شهدا درحالی‌که سرپرست خانوار را از دست داده‌اند نیز قطع شده است. ما و خانواده‌های این شهدا به‌شدت گله‌مند هستیم و نمی‌دانیم چرا فرایند ثبتِ نام شهید برای محیط بانان اینقدر طولانی است.

اخذ دستور رییس جمهوری برای ثبت روز ملی محیط بان در تقویم

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به اینکه ما پیگیر هستیم که روز ولادت امام رضا (ع) به‌عنوان روز محیط بان در تقویم رسمی کشور ثبت شود، تصریح کرد: دستور رییس جمهوری درخصوص ثبت روز ملی محیط بان را گرفته‌ایم و این موضوع درحال‌ حاضر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درحال بررسی است. امیدواریم هرچه زودتر روز ملی محیط بان را در تقویم رسمی کشور داشته باشیم.

حمایت از همیاران طبیعت

محبت‌خانی با بیان اینکه اخیرا آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از محیط‌ بانان نیز به‌تصویب رسیده است، گفت: یکی از بندهای خوب این آیین‌نامه حمایت از همیاران طبیعت است .

وی در ادامه درباره اینکه همیاران طبیعت در چه شرایطی می‌توانند از حمایت‌های بیمه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست استفاده کنند، تصریح کرد: اول آنکه تمامی همیاران طبیعت باید در سامانه‌ای که برای این منظور درنظر گرفته شده است، ثبت نام و کارت همیار طبیعت دریافت کنند. پس از آن کلیه داوطلبان برای اطفای آتش و… باید تحت نظارت محیط زیست وارد منطقه شوند یعنی نباید خودسرانه برای برخورد با متخلفان یا اطفای حریق وارد میدان شوند.

محبت‌خانی افزود: اگر چنین اتفاقی رخ دهد و داوطلبان بدون هماهنگی با محیط زیست اقدام کنند، تحت پوشش بیمه‌ای سازمان نخواهند بود.

پرداخت ماهانه ۴۵۰ هزار تومان برای جیره غذایی محیط‌بانان از سال آینده

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه طی سال آینده حقوق محیط‌ بانان افزایش خواهد داشت، اظهار کرد: یکی از مطالبات ما تامین هزینه‌های جیره غذایی محیط بانان بود. امسال بودجه‌ای حدود ۲ میلیارد تومان برای این منظور درنظر گرفته شده که البته تنها برای چند ماه کافی بود. این مشکل برای سال آینده حل شده و ماهانه ۴۵۰ هزار تومان برای جیره غذایی محیط بانان در نظر گرفته شده است همچنین مبالغ مربوط به اضافه‌کاری، ماموریت‌ها و… نیز طی سال آینده پرداخت می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: ما محیط‌ بانان را فردی مسلح برای حفظ طبیعت نمی‌بینیم بلکه محیط بانان معلمان فرهنگ برای حفظ محیط زیست هستند و به گفته مقام معظم رهبری نیز محیط زیست موضوعی تجملاتی نیست.

بحران خودرویی در حوزه محیط‌بانی

محبت‌خانی با اشاره به تجهیزات کم و فرسوده محیط بانان در حوزه خودرو و موتورسیکلت گفت: این موضوع بحران در حوزه محیط بانی است و تجهیزات خودرویی محیط‌ بانان فرسوده و برای مسیرهای صعب‌العبور محیط‌بانی نامناسب است. آرزوی ماست که یک موتور یا خودروی تولید داخل جوابگوی مسیرهای سخت محیط بانی باشد اما کارآمدی لازم را ندارند.

وی افزود: باید موتور و خودروهای خاصی برای محیط‌بانان انتخاب شود که مناسب باشد و بتواند تا ۱۰ سال پاسخگوی نیازهای این حوزه باشد تا بیت‌المال هم هدر نرود.

به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور قرار است تا پایان سال یا در نهایت فروردین ماه سال آینده ۱۲۵۰ دستگاه خودرو برای محیط‌بانان خریداری شود که امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

امسال دو محیط‌ بان زندانی آزاد شدند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه امسال دو محیط بان زندانی آزاد شدند و اکنون هیچ محیط‌بانی در زندان نیست، تصریح کرد: محیط‌بانان ما برای حفاظت از حیات وحش، آب، گیاه و… جان خود را کف دست گذاشته‌اند و در مرحله آخر که جان خود درخطر است از سلاح استفاده می‌کند البته اگر محیط‌بانی قانون به‌کارگیری سلاح را رعایت نکند طبق قانون با او برخورد خواهد شد.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه سایر تجهیزات محیط‌بانی ازجمله دوربین‌های روی البسه و کوادکوپتر محدود هستند، اظهار کرد: استفاده از این تجهیزات ارتباط فیزیکی محیط‌بان با شکارچی را کاهش می‌دهد.

تشکیل شعبی ویژه در استان‌ها برای رسیدگی به پرونده‌های زیست‌محیطی

وی در ادامه گفت: در دیداری که با رییس قوه قضاییه داشتیم، مقرر شد که در هر استان شعبی ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های زیست‌محیطی ایجاد شود چرا که در این پرونده‌ها زمان برای ما بسیار مهم است‌. در حال‌ حاضر در برخی استان‌ها این شعب تشکیل شده است. انتطار ما این است که در تمامی استان‌ها شعبی ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های زیست محیطی داشته باشیم حتی به دستور رییس قوه قضاییه قرار است قاضی‌های این شعب ویژه آموزش‌های زیست محیطی نیز ببینند.

تشکیل کمیته تحول محیط‌بانی

فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست کشور ادامه داد: طی امسال تعدادی از محیط‌بانان را به‌علت ابتلا به ویروس کرونا، تصادف و …  از دست دادیم که دیه آن‌ها به‌طور کامل به خانواده‌ها پرداخت شد. از سویی دیگر کمیته تحول محیط‌بانی نیز شکل گرفته است.

محبت‌خانی در ادامه با اشاره به اینکه محیط‌بانی شغلی است که باید همراه با عشق و علاقه باشد، تصریح کرد: ما تعدادی از افراد متقاضی را امسال آموزش دادیم که برخی از آنان انصراف دادند. از این‌رو از متقاضیان محیط‌بانی می‌خواهیم که پیش از ثبت‌ نام از نزدیک با کار محیط‌بانی آشنا شوند.

وی با اشاره به پرداخت معوقات حق‌الکشف محیط‌بانان اظهار کرد: مبلغی حدود یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان به عنوان معوقه حق‌الکشف از سال‌های ٩۵ تا ٩٨ و مبلغ ۴ میلیارد و 600 میلیون تومان به‌عنوان معوقه سال‌های ٩۴ تا ٩٧ به محیط‌بانان پرداخت شده است همچنین ٧٠٠ میلیون تومان برای رسیدگی به پرونده‌های محیط زیستی به محاکم قضایی پرداخت شده است.

کاهش صید و شکار غیر مجاز

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با ارائه آماری از شکار وصید غیر مجاز در سال ۹۹ و مقایسه آن با سال گذشته گفت: صید غیرمجاز آبزیان طی امسال ۱۷ درصد و شکار غیر مجاز پرنده ۸ درصد کاهش یافته است.

به گفته وی این ارقام درخصوص شکار غیرمجاز پستانداران، زنده‌گیری پرندگان و زنده‌گیری پستانداران به‌ترتیب ۱۵ درصد، ۳۹ درصد و ۳۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهشی بوده است.

افزایش ۴۰ درصدی نگهداری و خرید و فروش حیات وحش

محبت‌خانی افزود: از سویی دیگر نگهداری و خرید و فروش حیات وحش ۴۰ درصد افزایش یافته و علت این مسئله نیز ایجاد مرکز فوریت‌های سایبری در یگان حفاظت محیط زیست است که با ایجاد آن پایش در فضای مجازی بیشتر شده است.

تشکیل پرونده برای آلودگی‌های زیست‌ محیطی ٣٩ درصد کاهش یافته است

وی در ادامه اظهار کرد: کشف اسلحه شکاری ۱۰ درصد، کشف سلاح جنگی ۳۳ درصد، تشکیل پرونده برای آلودگی‌های زیست‌ محیطی ٣٩ درصد، دستگیری متخلفان ١٨ درصد و تعداد پرونده‌های قضایی تشکیل شده ٣٨ درصد کاهش یافته است.

محبت‌خانی درباره کاهش تخلفات گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تقویت شده است و از محیط‌بانان خود حمایت می‌کند. از این‌رو جسارت متخلفان برای حضور در مناطق تحت مدیریت سازمان کم شده است البته به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا نیز تا حدی بر کاهش تخلفات تاثیرگذار بوده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: البته شاید درمقابل بتوان گفت که تورم و گرانی سبب شد که عده‌ای به شکار رو آورند اما در مجموع پایش‌های دقیق محیط‌بانان موجب کاهش تخلف در محیط زیست شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به ایجاد مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست گفت: براساس گزارش‌های این مرکز طی امسال ۶۹ پرونده حیوان‌آزاری، ۴۴ پرونده خرید و فروش حیات وحش و ۷ پرونده تخریب و تصرف تشکیل شده است.

به گفته محبت‌خانی دو مورد از این تخلفات در مازندران بود که در فضای مجازی متوجه قرارهای متخلفان شدیم و درنهایت پیش از شروع به‌شکار ۴۰ قبضه سلاح از آن‌ها کشف شد.

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه امسال به‌دلیل شیوع کرونا مجوز شکار صادر نشد، اظهار کرد: از این‌رو افرادی که اقدام به خرید سلاح مجاز کرده‌اند باید به باشگاه‌های تیراندازی مراجعه کنند. یگان حفاظت محیط زیست با مجموعه محیط‌بانی در بحث قانون شکار و صید فقط موظف به اجرای آن است و در صدور مجوز یگان حفاظت نقشی ندارد.

آخرین وضعیت استخدام محیط‌بان دریایی

محبت‌خانی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اینکه امسال چه تعداد نیروی محیط‌بان استخدام شده است و اینکه آیا محیط‌بان دریایی نیز استخدام شده است یا خیر؟ توضیح داد: ما سالانه سهمیه استخدام ۲۵۰ محیط‌بان و ۵۰ محیط‌بان دریایی را داریم. درحال‌ حاضر ۵۰ محیط‌بان دریایی در آزمون قبول شده‌اند اما ثبت‌ نام آن‌ها هنوز تکمیل نشده است. امیدواریم از سال آینده محیط‌بانان دریایی را نیز داشته باشیم و در مجموع ظرف شش سال ۳۰۰ محیط‌بان دریایی را استخدام کنیم.

وی درپاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره اینکه آیا تبعیض در دریافتی‌های برخی محیط‌بانان رفع شده است یا خیر؟ تصریح کرد: درحال حاضر بودجه محیط‌بانان ملی شده است و دریافتی‌های یکسانی دارند اما گاهی دیده می‌شود محیط بانی که سابقه‌ای بیش از ۲۰ سال دارد حقوق کمتری نسبت به سایر محیط بانان دارد. این موضوع به دلیل آن است که ما درحال حاضر ۵۰۰ محیط‌بان قراردادی داریم و دنبال آن هستیم که بتوانیم این افراد را نیز رسمی کنیم.

پرونده قتل محیط بان میرزاکریمی همچنان در حال بررسی

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور درباره آخرین پرنده محیط‌بان میرزاکریمی که اخیرا به‌طرز مشکوکی کشته شد، تصریح کرد: این‌ پرونده همچنان در دست بررسی است. دو روز گذشته هم پرونده برای تحقیقات بیشتر از شهرستان دماوند به پلیس پیشگیری ناجا ارسال شده است تا با دقت و سرعت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

اخطار به صیادان و فروشندگان گونه‌های غیرمجاز در آستانه عید نوروز

محبت‌خانی در پایان با اشاره به اینکه نزدیک ایام نوروز هستیم و متاسفانه در این ایام گونه‌هایی ازجمله لاک‌پشت، مار، سمندر لرستانی و… به فروش می‌رسد، گفت: به تمامی افرادی که این گونه‌ها را صید  و برای فروش به نقاط مختلف منتقل می‌کنند اخطار می‌دهیم که امسال با هماهنگی نیروی انتظامی با این متخلفان برخوردی جدی خواهیم کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تعمیر لباسشویی در تهران

تست علت سرگیجه

آجر نما

قیمت تجهیزات اعلام حریق

خرید صندلی پزشکی

جانکشن باکس

خرید نهال شلیل مغان

پریز شبکه

قیمت گاری دستی قدیمی

سئو در مشهد

طلا اقساطی

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در منزل تهران

ولت متر تابلویی

استابلایزر

اضافه کردن زيرنويس

کوله پشتی مدرسه

درمان قطعی گال

اسباب بازی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

ایدوتک

ربات لوگو ساز رایگان

ممبر اجباری تلگرام

شیشه اتومبیل ارزان

آموزش کافی شاپ

پلتفرم رپورتاژ آگهی

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح