سه شنبه , 9 آذر 1400 - 3:47 قبل از ظهر

اداره مشترک فرودگاه کابل از سوی ترکیه و قطر

اداره مشترک فرودگاه کابل از سوی ترکیه و قطر

بر پایه پیش‌نویس توافق ترکیه با طالبان در افغانستان قرار است، ترکیه و قطر به‌گونه‌ای مشترک فرودگاه بین‌المللی کابل را مدیریت کنند.

  به نقل از اسپوتنیک، دو منبع آگاه از این موضوع به میدل ایست آی گفتند که ترکیه از طریق یک شرکت خصوصی که کارمندان آن متشکل از سربازان و پلیس پیشین این کشورند، امنیت فرودگاه کابل را تأمین خواهد کرد.
در این گزارش آمده است، پیش‌نویس توافق با طالبان پس از اتمام روند خروج آمریکا از هفته‌ آینده نهایی می‌شود، اما پیش از آن باید از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تأیید شود.
بر پایه این گزارش، انتظار می‌رود که اردوغان در این مورد با متحدان ناتو به‌ویژه آمریکا رایزنی کند. براساس این توافق، ترکیه طالبان را به‌ عنوان دولت مشروع افغانستان به رسمیت می‌شناسد.
میدل ایست آی در گزارش خود آورده است، که سخنگویان طالبان از دادن پاسخ به پرسش‌های این رسانه خودداری کرده و گفته‌اند که اجازه‌ گفت‌وگو با رسانه‌ها در این زمینه را ندارند.
ترکیه و قطر نیز تاکنون در این باره رسما چیزی نگفته‌اند.
موضوع مدیریت و تأمین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل از سوی ترکیه از مدت‌ها مطرح بوده است.
رجب طیب اردوغان، چند روز پیش گفته بود طالبان از کشورش خواسته‌اند تا مدیریت فرودگاه کابل را بر عهده بگیرد. اردوغان اما تأکید کرده بود که تاکنون در این زمینه تصمیمی نگرفته‌اند.
منبع: ايسنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مشکل‌گشایی در همه مسائل با همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با تبریک هفته بسیج، «همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *