کد خبر : 208909
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۰
-

تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور + بخشنامه 1403

تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور + بخشنامه 1403

  تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور با توجه به آخرین اطلاعیه های صادر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تغییر پیدا کرده است. این تغییرات که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد از کنکور تیر ماه 1402 اعمال میشوند. تمامی داوطلبان شرکت در کنکور سراسری باید با مراجعه به سامانه dipcode.medu.ir اقدام

 

تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور با توجه به آخرین اطلاعیه های صادر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تغییر پیدا کرده است. این تغییرات که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد از کنکور تیر ماه 1402 اعمال میشوند.

تمامی داوطلبان شرکت در کنکور سراسری باید با مراجعه به سامانه dipcode.medu.ir اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی کرده و در هنگام ثبت نام این کد را در فیلد مربوطه وارد کنند.

کد سوابق تحصیلی شامل ریز نمرات طول تحصیل و معدل پایه دوازدهم داوطلب است که در کنکور 1402 تاثیر قطعی داشته و داوطلبان برای نتیجه بهتر باید توجه ویژه ای به امتحانات نهایی پایه دوازدهم داشته باشند.

تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

طبق اطلاعیه سازمان سنجش با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری، میزان تاثیر سوابق تحصیلی به 40% افزایش یافته و این تاثیر به صورت قطعی است. در نتیجه داوطلبان باید برای کسب نمره تراز و رتبه بهتر برای امتحانات پایان سال نیز اهمیت قائل شوند.

در حال حاضر فعلا فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور موثر است که این تاثیر شامل امتحانات دروس عمومی و اختصاصی است. از این 40 درصد میزان 26% به دروس عمومی اختصاص میابد و مابقی تاثیر دروس اختصاصی هر گروه آزمایشی است.

در نتیجه با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور سراسری 1402، دروس عمومی تاثیر خود را از این طریق بر سرنوشت داوطلبان کنکور میگزارند.

برای سال های آینده میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ثابت نخواهد ماند و بر میزان این تاثیر افزوده خواهد شد. این تغییرات از قرار زیر هستند.

 • 40% تاثیر معدل نهایی پایه دوازدهم در کنکور 1402
 • 50% تاثیر معدل نهایی پایه دوازدهم در کنکور 1403
 • 60% تاثیر معدل نهایی پایه یازدهم و دوازدهم در کنکور 1404
 • 60% تاثیر معدل نهایی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور 1405

همانطور که مشاهده میکنید میزان این تغییر علاوه بر این که افزایش میابد، مواردی که روی آن موثر است نیز گسترش میابد. پس اگر هم اکنون در حال آمادگی برای کنکور 1404 هستید باید در نظر داشته باشید که معدل یازدهم و دوازدهم شما در نتیجه کنکور موثر است.

تاثیر این سوابق در ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد نیز بصورت 100% میباشد و در واقع بدون در نظر گرفتن رتبه و تراز کنکور داوطلب و تنها بر اساس سوابق تحصیلی شخص انجام میپذیرد.

منظور از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور چیست؟

برنامه تاثیر گذاشتن سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور یکی از مسائلی است که در طی سال های گذشته چندین بار تغییر شکل داده تا به حالت نهایی و امروزی خود در بیاید.

در سال های گذشته تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بصورت تاثیر مثبت بوده. به این معنا که معدل و سوابق تحصیلی شخص تنها در صورتی موثر واقع میشد که این معدل در بهبود رتبه و تراز شخص تاثیر خوب بگزارد.

با تغییر قوانین و حذف دروس عمومی این تاثیر از حالت تاثیر مثبت به تاثیر قطعی و مستقیم بدل شده است. بدین ترتیب بدون توجه به این که این تاثیر موجب کاهش یا افزایش رتبه و تراز داوطلب شود، معدل نهایی پایه دوازدهم در کارنامه نهایی داوطلب تاثیر خواهد گذاشت.

نحوه ترمیم سوابق تحصیلی

داوطلبان کنکور سراسری که مدرک دیپلم خود را از سال 1384 به بعد و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده باشند و بخواهند معدل خود را افزایش دهند میتوانند با استفاده از این امکان اقدام کنند.

برای این کار داوطلب باید در یکی از 3 نوبت برگزاری امتحانات ترمیم معدل یعنی خرداد ماه، شهریور ماه و یا دی ماه شرکت کرده و درس هایی که نیاز به ترمیم دارند را مجددا امتحان دهند.

ثبت نام برای ترمیم معدل داوطلبان از طریق سامانه my.medu.ir  انجام میگردد. پس از مراجعه به این سامانه و ثبت نام در آزمون های انتخابی در این آزمون ها شرکت کرده و معدل خود را افزایش دهید.

نکته بسیار جالب در خصوص ترمیم سوابق تحصیلی این است که در صورتی که نمره کسب شده در امتحان ترمیم بالاتر از نمره قبلی شما باشد احتساب میشود و در غیر این صورت نمره پایین تر محاسبه نمیگردد.

 

تاثیر سوابق تحصیلی در انتخاب رشته

همانطور که به آن اشاره شد، سوابق تحصیلی در نتیجه نهایی رتبه و نمره تراز شما به میزان 40% تاثیر قطعی خواهد گذاشت. در نتیجه در زمان انتخاب رشته هم این سوابق تحصیلی میتواند راه نجات شما و قبولی در کد رشته محل مورد نظر شما شوند.

اما در کنار این رقابت برای بدست آوردن بهترین رتبه، برخی از رشته های با سوابق تحصیلی در دانشگاه ها صرفا به صورت بدون کنکور دانشجو میپذیرند.

بدیهی است جدا از اولویت بندی های مربوط به انتخاب رشته داوطلبی در اولویت پذیرش قرار میگیرد که سابقه تحصیلی درخشان تری داشته باشد. در نتیجه حتی اگر رشته مورد علاقه شما از رشته های بدون کنکور است باید بدانید که سوابق تحصیلی و نمرات پایه دوازدهم شما میتواند تعیین کننده باشد.

تاثیر سوابق تحصیلی در انتخاب رشته

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور گروه های آزمایشی غیر مرتبط

ابتدا به تعریف این موضوع بپردازیم که منظور از گروه آزمایشی غیر مرتبط چیست. تصور کنید شخصی در رشته ریاضی تحصیل کرده است اما قصد دارد در رشته تجربی کنکور دهد. تاثیر سوابق تحصیلی برای چنین شرایطی کمی متفاوت خواهد بود.

برای اینکار داوطلب باید مشابه با امتحانات ترمیم معدل در ازمون های دروس اختصاصی رشته مربوطه شرکت کرده و با توجه به نمرات کسب شده جدید تاثیر این نمرات را در کنکور سراسری خود اعمال کند.

البته شرکت در کنکور سراسری رشته غیر مرتبط با رشته تحصیلی بدون شرکت در آزمون های ترمیمی قابل انجام است اما لازم به ذکر است سوابق تحصیلی دروس اختصاصی آن ها صفر محاسبه میگردد.

رشته های با سوابق تحصیلی و بدون کنکور

با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاه ها و برداشتن کنکور از بسیاری از رشته ها خیل عظیمی از داوطلبان و دانش آموزان ترجیح میدهند از بین این رشته ها انتخاب کرده و ادامه تحصیل دهند.

در حال حاضر دانشگاه با سوابق تحصیلی یکی از پرطرفدارترین روش های ادامه تحصیل است که قبولی و پذیرش شما منوط به داشتن یک سابقه تحصیلی خوب است. برخی از بهترین رشته های بدون کنکور از قرار زیر هستند:

 • رشته ریاضی: مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، شهرسازی، مهندسی برق، شیمی کاربردی و…
 • رشته تجربی: میکروبیولوژی، علوم دامی، مهندسی کشاورزی، زیست شناسی سلولی و مولکولی و…
 • رشته انسانی: روانشناسی، حقوق، علوم سیاسی، حسابداری، باستان شناسی، مدیریت بازرگانی، زبان و ادبیات پارسی و…
 • رشته هنر: مرمت بناهای تاریخی، سینما، عکاسی، طراحی صنعتی، طراحی صحنه، طراحی لباس، ارتباط تصویری و…
 • رشته زبان: آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، مترجمی زبان انگلیسی و…

البته لازم به ذکر است رشته های ذکر شده تنها بخشی از رشته های متعدد بدون کنکور دانشگاه هاست. نکته دیگر اینکه هر دانشگاه بسته به شرایط ظرفیت و مسائل استراتژیک ممکن است برخی از این رشته ها را نداشته باشند و یا ورود به آن ها از طریق کنکور باشد.

برای کسب اطلاع در خصوص رشته های بدون کنکور دانشگاه های آزاد و سراسری میتوانید همه روزه و 24 ساعته با مشاوران مجرب ایران تحصیل با شماره 9099075307 در ارتباط باشید.

رشته های با سوابق تحصیلی و بدون کنکور

سوالات متداول در خصوص تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی کنکور

 • میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 چه اندازه است؟

با توجه به آخرین بخشنامه ها و اطلاعیه ها تاثیر سوابق تحصیلی بصورت 40% و قطعی است که 26% از آن مربوط به دروس عمومی و 14% مابقی مربوط به دروس اختصاصی است.

 • داوطلبان نظام قدیم با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی باید چه کنند؟

این دسته از داوطلبان با مراجعه به سامانه My.medu.ir باید اقدام به ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل کرده و با نمرات کسب شده جدید در آزمون سراسری کنکور شرکت نمایند.

 • برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور معیار اولویت پذیرش چیست؟

برای داوطلبان رشته های بدون کنکور سوابق تحصیلی شما اهمیت پیدا میکند. در رابطه با جزئیات این موضوع میتوان اشاره کرد تنها معدل کتبی شخص مورد بررسی قرار میگیرد و معدل کل در پذیرش موثر نیست.

 

خلاصه مطلب

با افزایش رشته های بدون کنکور و همچنین افزایش ظرفیت رشته ها و دانشگاه ها، نیاز به معیار جدیدی بعنوان سنگ محک برای اولویت بندی پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به وجود آمد.

از طرفی حذف دروس عمومی از کنکور مزید بر علت شده و پای سوابق تحصیلی را به رتبه و تراز کنکور سراسری داوطلبان باز کرد. از کنکور 1402 معدل پایه 12ام داوطلب به میزان 40% روی کنکور داوطلب موثر خواهد بود.

داوطلبان باید بدانند برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور سوابق تحصیلی آن ها 100% در پذیرششان تاثیر گذار است و در واقع برای ورود به دانشگاه بصورت بدون کنکور در رشته های خوب نیز باید سابقه تحصیلی مناسبی داشته باشید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح