کد خبر : 209124
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۸
-

جدیدترین کاربردهای سنگ گرانیت

جدیدترین کاربردهای سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از قدیمی‌ترین و محبوبترین سنگ‌های ساختمانی در ایران است که کاربردهای گسترده‌ای دارد. این سنگ چندین سال است که به عنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی و سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سنگ با ارزش کاربردهای دیگری هم در تولید محصولات مختلف دارد و از آن برای ساخت لوازم دکوری

سنگ گرانیت از قدیمی‌ترین و محبوبترین سنگ‌های ساختمانی در ایران است که کاربردهای گسترده‌ای دارد. این سنگ چندین سال است که به عنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی و سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سنگ با ارزش کاربردهای دیگری هم در تولید محصولات مختلف دارد و از آن برای ساخت لوازم دکوری استفاده زیادی می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل کاربردهای سنگ گرانیت بپردازیم و با جدیدترین کاربردهای آن آشنا شویم.

دلایل محبوبیت و پرکاربرد بودن سنگ گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از جمله سنگ‌های آذرین است که از چندین کانی مختلف تشکیل می‌شود. مهمترین کانی‌های سنگ شامل کوارتز، فلدسپار، میکا و آمفیبول هستند که هر یک از آنها در رنگ‌بندی سنگ گرانیت تاثیر زیادی دارند. گرانیت سنگ بسیار سخت و بادوامی است و قابلیت صیقل‌پذیری زیادی دارد. دانه‌بندی آن هم درشت بوده و به راحتی با چشم قابل مشاهده می‌باشد. از جمله رنگ‌های پرکاربرد سنگ گرانیت میتوان به رنگ مشکی، سفید، خاکستری، شکلاتی، قهوه‌ای و قرمز اشاره کرد.

اگر بخواهیم به دلایل محبوبیت و پرکاربرد بودن سنگ گرانیت اشاره کنیم، میتوانیم مزایای آن را در نظر بگیریم. مهمترین مزایای سنگ گرانیت عبارت است از:

  • گرانیت مقاومت و سختی زیادی دارد و نسبت به سنگ‌های مرمر و تراورتن مقاوم‌تر است.
  • این سنگ نسبت به ضربه، فرسایش و عوامل محیطی مختلف مقاومت خوبی دارد و میتواند ساختار خود را به خوبی حفظ نماید.
  • گرانیت از رنگ‌بندی زیادی برخوردار است و میتوان بسته به دکوراسیون محیط از رنگ مناسب آن استفاده کرد. همچنین رنگ‌های این سنگ قابلیت ترکیب با هم دارند و در ترکیب با هم یک محیط خاص و متمایز را ایجاد می‌نمایند.
  • گرانیت‌ها نسبت به نفوذ آب مقاومت خوبی دارند و در فضاهای خارجی نیز قابل استفاده می‌باشند.
  • استحکام و طول عمر بالای سنگ گرانیت، از دیگر مزایای آن است.

کاربرد سنگ گرانیت در صنعت ساخت و ساز

مهمترین کاربرد سنگ گرانیت در صنعت ساخت و ساز است. اگر بخواهیم این سنگ را از این نظر مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که از گرانیت در زمان‌های قدیم هم برای ساخت و ساز استفاده زیادی می‌شده است. چرا که سنگ گرانیت از اولین سنگ‌های طبیعی یافت شده در زمین است. در گذشته مردم به دلیل مقاومت و ماندگاری بالای این سنگ، از آن برای ساخت بناهای تاریخی استفاده زیادی می‌کرده‌اند. حتی امروزه میتوان بسیاری از این بناها را مشاهده کرد که همین امر نشان از دوام و ماندگاری بالای سنگ گرانیت دارد. علاوه بر این در گذشته از گرانیت برای پل‌سازی استفاده زیادی می‌شده است.

بررسی کاربردهای جدید سنگ گرانیت

images_1697258644_652a1c948d987.webp

همانطور که اشاره کردیم سنگ گرانیت در صنعت ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد و از گذشته تا به امروز از آن برای ساختمان سازی استفاده زیادی شده است. حال در این بخش به بررسی جدیدترین کاربردهای سنگ گرانیت می‌پردازیم و با موارد مصرف آن به خوبی آشنا می‌شویم.

1. سنگ گرانیت برای کانتر و جزیره آشپزخانه

از جدیدترین کاربردهای سنگ گرانیت میتوان به سنگ کابینت و کانتر آشپزخانه اشاره کرد. این سنگ به دلیل زیبایی و همچنین ساختار مستحکم خود گزینه خوبی برای سنگ کابینت و کانتر آشپزخانه است و میتواند برای چندین سال دوام و استحکام خود را حفظ نماید.

پرکاربرد بودن سنگ گرانیت به عنوان سنگ کابینت و کانتر، به خاطر مقاومت بالای آن نسبت به ضربات، خط و خش و همچنین رطوبت است. همچنین این سنگ از تمیز کردن و نگهداری آسانی برخوردار است و در برابر حرارت مقاوم می‌باشد. برای همین است که بسیاری از طراحان داخلی سنگ گرانیت را بهترین سنگ کابینت و کانتر آشپزخانه می‌دانند. از سنگ گرانیت مشکی، سفید و یا خاکستری میتوان به عنوان سنگ کانتر و کابینت استفاده کرده و فضای زیبایی را در آشپزخانه ایجاد کرد.

2. سنگ گرانیت برای کفپوش

از سنگ گرانیت برای کفسازی ساختمان هم استفاده زیادی می‌شود. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، گرانیت از مقاومت زیادی در برابر فرسایش و ضربات برخوردار است. برای همین گزینه مناسبی به عنوان سنگ کفپوش می‌باشد. گرانیت علاوه بر کفسازی فضاهای داخلی، میتواند برای فضاهای خارجی و اماکن پرتردد مورد استفاده قرار بگیرد. به طوری که بسیاری از سنگفرش‌های پیاده‌روها و محوطه‌ها با استفاده از این سنگ پوشش داده می‌شوند. البته در این میان باید به نوع پرداخت سنگ توجه شود. در صورتی که پرداخت سطح سنگ صیقلی باشد، سنگ لغزنده شده و برای کف مناسب نمی‌باشد. این موضوع در زمان شستشوی سنگ و خیس شدن آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

3. سنگ گرانیت به عنوان سنگ پله

گرانیت‌ها از مستحکم‌ترین و بادوام‌ترین سنگ‌ها برای سنگ پله هستند. پله‌ها همواره در معرض رفت و آمد و همچنین سایش زیادی قرار دارند. برای همین اگر از سنگ نامناسبی برای آنها استفاده شود، خیلی زود دچار سایش و فرسودگی می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اما سنگ‌های گرانیت به این شکل نیستند و میتوانند برای چندین سال ساختار خود را حفظ نمایند. سنگ گرانیت به عنوان سنگ پله در ساختمان‌های مسکونی، ادارات و اماکن پرتردد کاربرد زیادی دارد. با این حال در این رابطه هم باید به پرداخت سنگ توجه شود. پرداخت سطح سنگ نباید صیقلی و لغزنده باشد و بهتر است از پرداخت‌هایی مانند تیشه‌ای، فلیم و مات برای آنها استفاده شود.

4. سنگ گرانیت به عنوان سنگ ازاره

سنگ ازاره در واقع یک نوع روکش برای دیوار است که از کف زمین تا ارتفاع حدودا یک متری را پوشش می‌دهد. در میان انواع سنگ‌های موجود، سنگ گرانیت گزینه مناسبی به عنوان سنگ ازاره است. چرا که جذب آب در آن پایین است و ماندگاری بالایی دارد. با این حال از آنجایی که ممکن است استفاده از گرانیت به عنوان سنگ ازاره صرفه اقتصادی نداشته باشد، از آن بیشتر در ساختمان‌های خاص استفاده می‌شود.

5. سنگ گرانیت در جواهرسازی

سنگ گرانیت علاوه بر ساختمان‌سازی، کاربردهای دیگری هم دارد و برای ساخت بسیاری از لوازم تزئینی و دکوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی از این سنگ در صنعت جواهرسازی استفاده زیادی می‌شود. برخی از سنگ‌های گرانیت بسیار زیبا و کمیاب هستند و از آنها به عنوان سنگ قیمتی یاد می‌شود. برای همین از این سنگ‌ها بیشتر در ساخت جواهر استفاده می‌شود.

6. سنگ گرانیت به عنوان سنگ مزار

به عنوان آخرین کاربرد سنگ گرانیت میتوانیم به سنگ مزار اشاره کنیم. این سنگ‌ها به دلیل دوام و ماندگاری بالای خود، گزینه خوبی به عنوان سنگ مزار هستند.

خرید انواع سنگ گرانیت از شرکت موج فعال کیش

سنگ گرانیت مشکی

سنگ گرانیت در سورت‌های مختلفی موجود است و نمونه‌های بی‌کیفیت زیادی از آن در بازار به فروش می‌رسد. برای اینکه خیالتان از بابت استحکام و دوام سنگ گرانیت آسوده باشد، سنگ را باید از مراکز معتبر خریداری نمایید. شرکت موج فعال کیش یکی از شرکت‌های فعال و معتبر در زمینه فروش انواع سنگ ساختمانی است. در این شرکت میتوانید انواع سنگ گرانیت نظیر گرانیت مشکی نطنز، گرانیت مشکی تویسرکان، گرانیت نهبندان پرتقالی، گرانیت سبز بیرجند، گرانیت سفید نطنز و گرانیت مروارید مشهد را خریداری نمایید. سنگ‌های موجود در این شرکت از سورت‌های سوپر و درجه یک هستند و کیفیت بالایی دارند. برای همین اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای خرید سنگ گرانیت با قیمت مناسب و کیفیت بالا هستید، میتوانید از طریق شرکت موج فعال کیش اقدام نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح